Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Technické novinky >> Srdeční podpora poháněná kuličkovými šrouby

Srdeční podpora poháněná kuličkovými šrouby


26.05.2016

Zařízení řady Excor, vzduchem ovládaná membránová čerpadla, která podporují činnost srdce nebo ji zcela nahrazují, jsou ve své mobilní verzi „umělého srdce“ poháněna miniaturními kuličkovými šrouby navrženými a vyráběnými firmou NSK. Toto pokročilé mobilní zařízení věrně nahrazuje činnost lidského srdce a jeho kuličkový šroub nesmí za žádných okolností selhat.

Lidské srdce je pozoruhodné čerpadlo s výkonem 3 až 4,5 l/min, adaptivním řízením s rychlostí 50 až 200 tepů za minutu a typicky více než 100 000 pracovními cykly za den. Leč úžasné čerpadlo může selhat - proto firmy jako Berlin Heart vyrábějí moderní zařízení pro podporu srdeční činnosti, označovaná též jako VAD (Ventricular Assist Devices, zařízení na podporu srdečních komor).

Společnost Berlin Heart vyrábí zařízení VAD, která mohou být externí nebo implantovaná do těla pacienta. Obě varianty mají pro různé pacienty své výhody a nevýhody. V prvním případě, je-li VAD umístěno mimo tělo, má pacient zavedenou kanylu, jež je připojena na vzduchem ovládané membránové čerpadlo.

V mobilních zařízeních řady Excor jsou použity miniaturní kuličkové šrouby NSK, které pracují s 60 až 130 cykly za minutu a zdvih v jednom cyklu je 55,5 mm. Šrouby jsou součástí zařízení, které dodává definované množství vzduchu na jednu stranu membrány, na jejíž druhou stranu je napojena kanyla propojující zařízení s krevní oběhovou soustavou pacienta.


Pouze na zakázku upravené kuličkové šrouby NSK splnily požadavky na pohon mobilních jednotek Excor.

Miniaturní kuličkové šrouby NSK mají trvanlivost přibližně 120 miliónů cyklů, ovšem pro absolutní jistotu procházejí jednotky kuličkových šroubů každé tři měsíce (po přibližně 10 miliónech cyklech) preventivní prohlídkou, při níž jsou mimo jiné vyčištěny a namazány.

-DH-

Zdroj: Tisková zpráva MEPAX

Zpracováno redakcí MM Průmyslové spektrumNomenklatura

Spojovací komponenty (šrouby, matky…)
Strojírenství v lékařství

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: