Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Technické novinky >> Unikátní spektrometr

Unikátní spektrometr


01.12.2016

Vědci z Washingtonské státní univerzity vyvinuli 8-kanálový spektrometr pro diagnostické účely. Zatím se testoval pro výzkum rakoviny plic, prostaty, jater, prsu a kůže. Základ tohoto přístroje lze připojit k chytrému iPhone5, ale brzy prý bude  kompatibilní s jakýmkoli jiným smartphonem.Kamera se používá jako biosenzor, který analyzuje chemické stopy některých imunitních molekul, jako je interleukin. Interleukiny jsou skupinou cytokinů, které se podílejí na regulaci imunitních dějů. Z biochemického hlediska se jedná o několik skupin proteinů. Interleukiny byly pojmenovány podle zjištění, že se jedná o látky produkované leukocyty (bílými krvinkami), které regulují jejich vzájemné interakce. Další výzkumy odhalily, že interleukiny nejsou produkované pouze bílými krvinkami, ale celou řadou dalších buněk.

Podkladem analýzy, kterou by si v budoucnu mohl provádět každý člověk sám, by měly být jednoduché vzorky tkáně nebo krve. Nanášejí se do malých jamek na speciálních destičkách a jsou osvětleny. Z odrazu světla, který kamera zaznamenává a štěpí pomocí speciální čočky, se identifikují specifické znaky molekul. A právě z jejich struktur lze vyčíst, zda v nich vzniká nádorového bujení.

Takový spektrometr prý nahrazuje celou vekou laboratoř, říkají autoři vynálezu, jehož spolehlivost se prý pohybuje kolem 99 procent.

-Ks-

Zdroj:  Tisková zpráva. Nomenklatura

Výzkum/ vývoj
Zajímavosti ve vědě a technice
Strojírenství v lékařství

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky


Sledujte nás na sociálních sítích: