Témata

Atraktivní projekty

Legendární technický novinář a spisovatel, žurnalista a rozhlasový redaktor Karel Sedláček po dlouhá léta připravoval pro MM Průmyslové spektrum rozsáhlý seriál věnovaný zajímavým počinům na poli vědy, techniky a "běžného" života.

Atraktivní projekty - Vojenská základna plná tajemství

09. 12. 2015
Karel Sedláček

V rámci pěstování vztahů s veřejností – public relations – se v Americe nejen soukromé firmy, ale i vládní organizace snaží vycházet zájemcům vstříc a pořádají různé dny otevřených dveří. Tak jsem měl možnost prohlédnout si například Pentagon, ale i vojenskou základnu v Novém Mexiku, kde se testovaly atomové bomby.

Atraktivní projekty: Mars neútočí! To lidé odkrývají jeho tajemství

10. 09. 2015
Karel Sedláček

Snad žádné jiné těleso sluneční soustavy nelákalo lidi od nepaměti tak jako jeho čtvrtá planeta – Mars –, pojmenovaná po římském bohovi války. Pravděpodobně ji lidé pozorovali už mezi lety 3000 až 4000 př. n. l. Všechny starověké civilizace, Egypťané, Babylóňané a Řekové, znaly tuto „putující hvězdu“ a měly pro ni svá pojmenování.

Atraktivní projekty - Nejvyšší na západ od Chicaga

01. 09. 2015
Karel Sedláček

Jde o pouhých 82 stop, ale jsou rozhodující! Celkem totiž bude měřit 1 100 stop čili 335 metrů, a bude tedy vyšší než vedle stojící U. S. Bank Tower, který byl dosud se svými 1 018 stopami (310 m) nejvyšší. Mám na mysli budovaný areál nového hotelu Grand na bulváru Wilshire v centru Los Angeles, který tak bude nejvyšší na západ od Chicaga.

Atraktivní projekty: Kalifornie žízní

24. 06. 2015
Karel Sedláček

Podél dálnice číslo 5 z Los Angeles do San Franciska jsem spolu s mnoha dalšími řidiči obdivoval systém zavlažovacích kanálů. Centrální údolí Kalifornie je skutečným pěstitelským rájem s tisíci hektarů sadů a zeleninových farem. Ale úsměv člověku mizí z tváře, když vidí ten zarážecí nedostatek vody. Někde už lze spatřit pokácené uschlé ovocné stromy a nápisy: Žádná voda – žádná práce. Anebo: Modleme se, ať přijde déšť.

Atraktivní projekty: Laser představuje naději

03. 06. 2015
Karel Sedláček

Navštívit většinu amerických vědeckých a výzkumných pracovišť není pro novináře ze spřátelené ciziny v době míru v zásadě velký problém. Pracovníci tiskových oddělení takových institucí ve snaze vytvářet pozitivní obraz svého zaměstnavatele na veřejnosti rádi vycházejí žurnalistům vstříc.

Atraktivní projekty: Odsud až ke hvězdám

06. 05. 2015
Karel Sedláček

Světově proslulý architekt Norman Foster navrhl kosmické nádraží pro privátní lety do vesmíru. Společnost Virgin Galactic, která tyto výlety připravuje, vybrala po dlouhém váhání prostor u Las Cruces v americkém státě Nové Mexiko. Kosmodrom dostal jméno Spaceport America, už se začal stavět a do provozu má být uveden v příštím roce.