Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů

Výrobní Markit PMI

Index nákupních manažerů (PMI) je v současné době k dispozici ve více než 40-ti zemích a klíčových oblastech světa. Tento index je nejvíce sledovaným obchodním průzkumem na světě a je pro svou schopnost poskytovat aktuální, přesné a často jedinečné měsíční indikace ekonomických tendencí oblíben mezi zástupci relevantních institucí a firem.

Na tomto místě vám vždy přinášíme aktuální data České republiky za předchozí měsíc.

Informace u ostatních ekonomik, které jsou do PMI zahrnuty, získáte na adrese //www.markiteconomics.com

Zájemci, kteří by se chtěli stát součástí tohoto světově respektovaného výzkumu, nechť prosím kontaktují paní Kateřinu Vojtěchovskou na emailu: kat.vojtechovska@ihsmarkit.com

Únor 2018

Výroba v únoru stále prudce roste


Klíčová zjištění:                       

  • PMI signalizuje prudký růst i přes pokles na minimum za tři měsíce
  • Růst výroby druhý nejrychlejší za téměř sedm let
  • Účtované ceny rostou nejrychleji od dubna 2011


Období sběru dat: 12.-20. února

Výsledky PMI® únorového průzkumu společnosti IHS Markit ukázaly na silné zlepšení provozních podmínek napříč českým zpracovatelským sektorem. Další prudká expanze objemů výroby     a nových zakázek, včetně solidního zvýšení exportu, svědčila o pokračujícím trendu nastoleném na začátku roku 2018. Příznivější poptávka        a výrazný růst cen vstupů mezitím přispěly k nejrychlejšímu zvýšení účtovaných cen od dubna 2011. Podnikatelská důvěra týkající se budoucí výroby zůstala silná, přičemž optimismus vychází ze silnější zákaznické poptávky a získávání nových klientů.

Hlavní výrobní PMI pro Českou republiku společnosti IHS Markit je kompozitní jednociferný ukazatel celkového výkonu výrobního sektoru, který sleduje změny v objemu nových zakázek, ve výrobě, zaměstnanosti, výkonnosti dodavatelů a skladových zásobách. Výsledek vyšší než 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru.

Na prudké zlepšení podnikatelských podmínek v českém zpracovatelském sektoru v únoru ukázala hodnota PMI 58,8 bodu. Index poklesl z lednových 59,8 bodu na minimum za tři měsíce, ale jeho růst byl přesto třetí nejsilnější od dubna 2011.Výrobní PMI pro Českou republiku

 
Zpracovatelská výroba nadále prudce rostla, a to tempem, které bylo druhé nejvyšší za bezmála sedm let. Aktuální expanzi podle účastníků průzkumu z velké části táhla větší zákaznická poptávka.

Tempo růstu objemů nových zakázek, ač nejslabší za tři měsíce, bylo stále ostré. Prudký růst celkových zakázek spolu se silným zvýšením nových zakázek ze zahraničí svědčil o pokračujícím růstu globální poptávky.

Další zhoršení dodávek zásobitelů bylo hlavním faktorem ve výrazném zvýšení cen vstupů během února. Cenová zátěž rostla dvaadvacátý měsíc v řadě a míra inflace se držela výrazně nad dlouhodobým průměrem série. Průzkum ukázal, že vyšší náklady byly z velké části převáděny na zákazníky formou vyšších cen výstupů. Jejich inflace pak vzrostla nejrychleji od dubna 2011.

Následkem nedostatků v dodavatelském řetězci a vyšších vstupních nákladů nákupní aktivita českých výrobců klesla na minimum za čtyři měsíce. Výrobní zásoby tedy vzrostly nejnižším tempem od loňského srpna.

Pokračující přetížení kapacit vedlo k silnému zvýšení rozpracovanosti i zaměstnanosti. Tempo růstu bylo v obou případech pomalejší než v lednu, ale stále nadprůměrné. Nábory v únoru opět brzdil nedostatek zručných pracovníků.

Podnikatelská důvěra vůči budoucí výrobě v nadcházejícím roce zůstala silná i přesto, že klesla na nejnižší úroveň za tři měsíce. Firmy jsou vesměs optimistické díky dobré poptávce a plánovaným investicím.

Komentář:

Sian Jones, ekonomka společnosti IHS Markit a autorka zpravodaje, výsledky výrobního průzkumu PMI v České republice komentuje:

„Silný start roku 2018 v českém zpracovatelském sektoru v únoru pokračoval celkově prudkým růstem výroby i nových zakázek. Tempo expanze mírně zvolnilo, ale aktuální výsledky průzkumu přesto svědčily o výrazném růstu napříč sektorem, díky robustnímu odbytu na domácím i zahraničním trhu.

Trend z eurozóny, kde vyšší vstupní náklady  a podmínky příznivé pro poptávku přispělyk ostrému zvýšení účtovaných cen, se odrazil i na českém trhu. Inflace cen výstupů navíc zrychlila na nejvyšší tempo od dubna 2011.

Trvající prudký růst objemů výroby a nových zakázek významně přispěl k pozitivním očekáváním výroby v českém zpracovatelském sektoru v příštím roce. Někteří účastníci průzkumu však opět zmínili problémy s nedostatkem zručných pracovníků na trhu, což místy vedlo k prodlevám v náborech.“

Pro další informace kontaktujte:
IHS Markit
Trevor Balchin, vedoucí ekonom           
Telefon +44-1491-461-065           
email: trevor.balchin@ihsmarkit.com            

Joanna Vickers, Korporační komunikace
Telefon +44207-260-2234
email: joanna.vickers@ihsmarkit.com

Kateřina Vojtěchovská, vedoucí průzkumu           
Telefon +44-1491-461-085           
Email kat.vojtechovska@ihsmarkit.com   


 

Sledujte nás na sociálních sítích: