Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů

Výrobní IHS Markit PMI

Index nákupních manažerů (PMI®) je v současné době k dispozici ve více než 40-ti zemích a klíčových oblastech světa. Tento index je nejvíce sledovaným obchodním průzkumem na světě a je pro svou schopnost poskytovat aktuální, přesné a často jedinečné měsíční indikace ekonomických tendencí oblíben mezi zástupci relevantních institucí a firem.

Na tomto místě vám vždy přinášíme aktuální data České republiky za předchozí měsíc.

Informace u ostatních ekonomik, které jsou do PMI® zahrnuty, získáte na adrese //www.markiteconomics.com

Zájemci, kteří by se chtěli stát součástí tohoto světově respektovaného výzkumu, nechť prosím kontaktují paní Kateřinu Vojtěchovskou na emailu: kat.vojtechovska@ihsmarkit.com

Září 2018

Zpracovatelské zakázky v září rostou nejslabším tempem za bezmála dva roky

Klíčová zjištění:                       

  • Vzhledem k pomalejšímu růstu nových zakázek PMI klesá na minimum za 22 měsíce
  • Růst výroby i zaměstnanosti slábne
  • Zvýšení nákladů je nejprudší za 11 měsíců


Období sběru dat: 12. – 20. září 2018

Data z aktuálního průzkumu PMI® společnosti IHS Markit ukázala, že český zpracovatelský sektor opět ztratil na konci třetího čtvrtletí hybnost kvůli nejslabšímu růstu nových zakázek za téměř dva roky. Zářijové výsledky rovněž vykázaly pomalejší zvýšení výroby i stavu zaměstnanosti v sektoru, a zároveň klesající optimismus ve výhledu podnikatelů. Tlaky na ceny zostřily a tempo inflace vstupních nákladů ve výrobě vzrostlo do nejvyšší míry za jedenáct měsíců.

Hlavní výrobní PMI® pro Českou republiku společnosti IHS Markit je kompozitní jednociferný ukazatel celkového výkonu výrobního sektoru, který sleduje změny v objemu nových zakázek, ve výrobě, zaměstnanosti, výkonnosti dodavatelů a skladových zásobách. Výsledek vyšší než 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru.

Hlavní index PMI v září sklouzl ze srpnových 54,9 bodu na 53,4, čímž signalizoval další zpomalení tempa ve zlepšování celkových podnikatelských podmínek napříč českým zpracovatelským sektorem. Aktuální hodnota byla nejnižší od listopadu 2016 a silně pod výsledky naměřenými na přelomu roku.

Objemy nových zakázek zadané českým výrobcům v září vzrostly jen mírně a tempo zpomalilo třetí měsíc v řadě na nejslabší od listopadu 2016.

Výrobní PMI® pro Českou republiku

Výrobní index PMI s.o., > 50 = zlepšení od předchozího měsíce

výrobní index PMI                                                            průmyslová výroba podle ČSÚzdroj: IHS Markit, ČSÚ


Výsledky průzkumu nicméně ukázaly silnější poptávku ze zahraničí. Exportní prodej se zvýšil nejvíce za tři měsíce, ač celkově jen mírně.

Podobně jako celkové nové zakázky se v září vyvíjela i výroba, jejíž objem stoupl nejpomalejším tempem za dvacet dva měsíce.

Trend slabšího růstu se projevil i v pomalejší tvorbě pracovních příležitostí. Zaměstnanost vzrostla nejméně od srpna 2016. Některé firmy nabraly extra pracovníky, aby posílily kapacity; data však ukázala, že se opět výrazně zvýšila rozpracovanost.

Průměrné ceny vstupů v české výrobě během září vzrostly nejvíce od loňského října. Tempo inflace nákupních cen bylo mezi nejvyššími za posledních sedm let. Zdražení bylo hlášeno u řady vstupů včetně energie, pohonných hmot a kovů.

Některé firmy hlásily zvyšování cen kvůli vyšší poptávce a nedostatku.

Tlaky v dodavatelských řetězcích přispěly k dalším výrazným průtahům v dodávkách vstupů. Současné zhoršení v dodávkách však bylo nejmenší za rok.

Vyšší náklady se ve zpracovatelském sektoru projevily dalším zvýšením průměrných výrobních cen. Tempo inflace cen výstupů bylo o něco rychlejší než v srpnu a z dlouhodobého hlediska silně nadprůměrné.

Aktuální data ukázala, že optimismus výrobců týkající se vyhlídek na další rok poklesl na minimum za téměř dva roky.

Komentář:

Phil Smith, vedoucí ekonom společnosti IHS Markit, která výrobní průzkum v České republice zpracovává, komentuje:

„Zdá se, že český zpracovatelský sektor vstupuje do náročnější fáze. Jeho růst vyvrcholil na přelomu roku a index PMI ukazuje stálý pokles tempa. Výroba, nové zakázky i zaměstnanost v září vzrostly, ale v porovnání s hodnotami dříve v roce to byl růst jen nepatrný.

Firmy obecně očekávají, že výroba v příštím roce dále poroste, ale obavy z obchodních válek a ztráty konkurenceschopnosti, zčásti způsobené rostoucími náklady, jejich důvěru oslabují. Výhledy jsou mezi nejméně optimistickými za posledních pět let.

Tlaky na ceny v závěru třetího čtvrtletí zesílily, podle hlášení vinou nedostatků v dodavatelském řetězci, které pohánějí ceny vstupů i práce.“

Pro další informace kontaktujte:

IHS Markit
Trevor Balchin, vedoucí ekonom           
Telefon +44-1491-461-065           
email: trevor.balchin@ihsmarkit.com            

Joanna Vickers, Korporační komunikace
Telefon +44207-260-2234
email: joanna.vickers@ihsmarkit.com

Kateřina Vojtěchovská, vedoucí průzkumu           
Telefon +44-1491-461-085           
Email kat.vojtechovska@ihsmarkit.com   
 

Sledujte nás na sociálních sítích: