Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů

Výrobní Markit PMI

Index nákupních manažerů (PMI) je v současné době k dispozici ve více než 40-ti zemích a klíčových oblastech světa. Tento index je nejvíce sledovaným obchodním průzkumem na světě a je pro svou schopnost poskytovat aktuální, přesné a často jedinečné měsíční indikace ekonomických tendencí oblíben mezi zástupci relevantních institucí a firem.

Na tomto místě vám vždy přinášíme aktuální data České republiky za předchozí měsíc.

Informace u ostatních ekonomik, které jsou do PMI zahrnuty, získáte na adrese //www.markiteconomics.com

Zájemci, kteří by se chtěli stát součástí tohoto světově respektovaného výzkumu, nechť prosím kontaktují paní Kateřinu Vojtěchovskou na emailu: kat.vojtechovska@ihsmarkit.com

Leden 2018

Lednový PMI signalizuje výrazný růst zpracovatelského sektoru

Klíčová zjištění:                       

  • Hodnota PMI nejvyšší od ledna 2011
  • Výroba roste nejrychleji od února 2011
  • Důvěra na nejvyšší úrovni od ledna 2016


Období sběru dat: 12.-23. ledna

Aktuální průzkumová data PMI® společnosti IHS Markit ukázala, že provozní podmínky napříč českým zpracovatelským sektorem se výrazně zlepšují. Výroba navíc během ledna silně vzrostla, a to nejrychlejším tempem od února 2011. K celkovému růstu přispělo prudké zvýšení nových zakázek a silná poptávka od zahraničních klientů. Spolu s výrazným růstem objemů výroby také podnikatelská důvěra dosáhla nejvyšší úrovně od ledna 2016. Inflace cen výstupů zrychlila na maximum za tři měsíce a ceny vstupů od prosince vzrostly prudkým a rychlejším tempem.

Hlavní výrobní PMI pro Českou republiku společnosti IHS Markit je kompozitní jednociferný ukazatel celkového výkonu ve výrobním sektoru, který sleduje změny v objemu nových zakázek, ve výrobě, zaměstnanosti, výkonnosti dodavatelů a skladových zásobách. Výsledek vyšší než 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru.

Aktuální hodnota indexu PMI 59,8 bodu signalizovala stejný růst v českém zpracovatelském sektoru jako v prosinci. Lednová data navíc vykázala největší expanzi podruhé za sedm let  a zvěstovala dobrý start pro rok 2018.

Stupeň zpracovatelské výroby v České republice v lednu výrazně vzrostl. Tempo růstu bylo navíc nejvyšší za bezmála sedm let, a to díky větší poptávce od domácích i zahraničních odběratelů.


Výrobní PMI pro Českou republiku

 
Aktuální zvýšení nových zakázek bylo ostré a druhé největší od května 2014 (těsně za nedávným prosincovým rekordem). Podobně i růst exportních zakázek byl celkově silný, ač pomalejší než v předchozím měsíci. Silnější poptávku účastníci hlásili z řady sektorů. 

Větší objemy zakázek se odrazily na dalším růstu náborů i hromadění nedodělků. Míra růstu obou proměnných od prosince zvolnila, stále však byla silná. Nedostatek pracovníků je podle řady respondentů stále problém, ale průzkum přesto ukázal, že zaměstnanost výrazně roste.

Další zhoršení výkonu dodavatelů šlo v lednu ruku v ruce se zrychlením inflace cen vstupů. Tempo růstu nákladů bylo navíc ostré a vysoko nad historickým trendem. Účastníci průzkumu větší cenovou zátěž připsali vyšším cenám surovin a nedostatkům v dodavatelském řetězci. Ceny, které si výrobci účtovali, mezitím silně vzrostly až na maximum za tři měsíce.

Firmy během ledna více nakupovaly a hromadily materiál, aby tak zajistily hladký průběh výrazně rostoucí výroby a vyhnuly se prodlevám v dodávkách. Zásoby vstupů následně vzrostly nejrychleji od srpna 2007.

Podnikatelská důvěra byla v lednu silná. Optimismus, poháněný silnější zákaznickou poptávkou, vzrostl na nejvyšší úroveň za dva roky.

Komentář:

Sian Jones, ekonomka společnosti IHS Markit a autorka zpravodaje, výsledky výrobního průzkumu PMI v České republice komentuje:

„Lednová data ukazují, že silný růst, který jsme pozorovali na konci roku 2017, dále pokračuje. Hlavní hodnota PMI byla na nejvyšší úrovni podruhé za sedm let a podpořila ji výrazná expanze výroby a nových zakázek. Objem výroby navíc vzrostl nejrychleji od února 2011.

Silná poptávka po materiálech na domácích i světových trzích přispěla k dalším prodlevám v dodávkách a zvýšila tlak na kapacity prodejců. Převis poptávky nad nabídkou v lednu vedl k výraznému zvýšení cen vstupů a k hromadění zásob. Inflace cen výstupů také zrychlila,  a to na maximum za tři měsíce. S rostoucími náklady na suroviny a práci se očekává, že ČNB v roce 2018 dále zvýší úrokové sazby.

Firmy zůstávají optimistické, co se týká vyhlídek na příští rok. Podnikatelská důvěra je na nejvyšší úrovni za dva roky a pohání ji zákaznická poptávka, expanze na zahraniční trhy a plánované investice do technologie.“

Pro další informace kontaktujte:
IHS Markit
Trevor Balchin, vedoucí ekonom           
Telefon +44-1491-461-065           
email: trevor.balchin@ihsmarkit.com            

Joanna Vickers, Korporační komunikace
Telefon +44207-260-2234
email: joanna.vickers@ihsmarkit.com

Kateřina Vojtěchovská, vedoucí průzkumu           
Telefon +44-1491-461-085           
Email kat.vojtechovska@ihsmarkit.com   
 

Sledujte nás na sociálních sítích: