Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů

Výrobní IHS Markit PMI

Index nákupních manažerů (PMI®) je v současné době k dispozici ve více než 40-ti zemích a klíčových oblastech světa. Tento index je nejvíce sledovaným obchodním průzkumem na světě a je pro svou schopnost poskytovat aktuální, přesné a často jedinečné měsíční indikace ekonomických tendencí oblíben mezi zástupci relevantních institucí a firem.

Na tomto místě vám vždy přinášíme aktuální data České republiky za předchozí měsíc.

Informace u ostatních ekonomik, které jsou do PMI® zahrnuty, získáte na adrese //www.markiteconomics.com

Zájemci, kteří by se chtěli stát součástí tohoto světově respektovaného výzkumu, nechť prosím kontaktují paní Kateřinu Vojtěchovskou na emailu: kat.vojtechovska@ihsmarkit.com

Září 2019

Provozní podmínky se v září výrazně zhoršily

Klíčová zjištění:                       

  • Zářijový PMI mezi nejslabšími od poloviny roku 2009
  • Nové zakázky klesají prudce, byť slabším tempem
  • Zaměstnanost klesá nejrychleji od listopadu 2009
  •  

Období sběru dat: 12. – 20. září 2019

Provozní podmínky v českém zpracovatelském sektoru se během září stále prudce zhoršovaly. Tempo poklesu výroby a nových zakázek zmírnilo, ale redukce pracovních míst zrychlila na nejvyšší tempo od listopadu 2009. Důvěra ve výrobu v příštím roce následně poklesla, zatímco obchodní spory pokračují a zákaznická poptávka stále slábne. Tlaky na ceny dál zmírnily a vstupy vzrostly druhým nejpomalejším tempem od poloviny roku 2016. Ceny výstupů opět klesly, což firmy zdůvodňovaly tlakem klientů na slevy.

Hlavní výrobní PMI® pro Českou republiku společnosti IHS Markit je kompozitní jednociferný ukazatel celkového výkonu výrobního sektoru, který sleduje změny v objemu nových zakázek, ve výrobě, zaměstnanosti, výkonnosti dodavatelů a skladových zásobách. Výsledek vyšší než 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru.
Hlavní hodnota indexu PMI byla v září stejná jako v srpnu (44,9 bodu) a dál vykazovala jeden z největších poklesů výrobního sektoru České republiky od července 2009. Průměrná hodnota za třetí čtvrtletí tohoto roku navíc indikovala nejrychlejší zhoršení provozních podmínek od nejhlubší finanční krize ve druhém čtvrtletí roku 2009.

Výrobní PMI® pro Českou republiku

Výrobní index PMI s.o., > 50 = zlepšení od předchozího měsíce

výrobní index PMI                                                            průmyslová výroba podle ČSÚzdroj: IHS Markit, ČSÚ

Pokles objemů výroby i nových zakázek v září zpomalil, ale přesto byl silný a v případě zakázek stále výrazný. O slabé poptávce ze zahraničí svědčil i prudký pokles exportu. Podle účastníků průzkumu zdrženlivost zákazníků vedla k nižším příjmům nové práce a následně pak k desátému měsíčnímu poklesu výroby.

Z těchto důvodů firmy váhaly s nabíráním dalších zaměstnanců. Některé propouštěly, protože klesly požadavky z výroby, a některé snížení spojily s nenahrazováním odchozích pracovníků. Volná kapacita se také projevila dalším poklesem rozpracovanosti.

Podnikatelskou důvěru znovu ohrozily obavy z obchodních válek a pokles zahraniční poptávky. Stupeň optimismu byl po srpnu hned druhý nejnižší od prosince 2012 a celkově jen slabý.

Firmy zároveň registrovaly druhé nejslabší zvýšení nákupních cen za více než tři roky. Zmírnění inflace v září běžně spojovaly s lepší vyjednávací pozicí u dodavatelů díky snížení poptávky po vstupech. Kvůli většímu tlaku na slevy stejně tak mírně klesly i ceny výstupů.

Zmíněný pokles nákupů materiálů podle výrobců přispěl k výraznému zlepšení výkonů prodejců. Nižší požadavky z výroby také vedly k poklesu skladů nákupů i k pomalejšímu růstu zásob hotových výrobků.

Komentář:

Siân Jonesová, ekonomka společnosti IHS Markit, která výrobní průzkum v České republice zpracovává, komentuje:

„Výrobu i nové zakázky v září dál tížila slabá poptávka a provozní podmínky v českém zpracovatelském sektoru se tak opět zhoršily. Index PMI se držel na jedné z nejnižších hodnot od července 2009, ale pokles zmírnil, protože útlum výroby a nových zakázek od předchozího měsíce nepatrně zpomalil.

Výrobci nicméně dál zdůrazňovali slábnoucí poptávku doma   i v zahraničí, přičemž zakázky pro export klesly výrazným tempem. Na to firmy reagovaly nejrychlejším snížením počtu pracovníků za téměř deset let a mnohé to zdůvodňovaly nenahrazováním přirozených odchodů.

Podnikatelská důvěra také zůstala utlumená vzhledem ke slábnoucí poptávce, pokračujícím obchodním válkám i problémům v automobilovém sektoru. Výsledek PMI podporuje předpověď společnosti IHS Markit, že výkon zpracovatelského sektoru bude ve třetím čtvrtletí slabý, ale očekává, že v závěrečných měsících roku 2019 opět nabere tempo.“


Pro další informace kontaktujte:
IHS Markit
Trevor Balchin, vedoucí ekonom           
Telefon +44-1491-461-065           
email: trevor.balchin@ihsmarkit.com            

Joanna Vickers, Korporační komunikace
Telefon +44207-260-2234
email: joanna.vickers@ihsmarkit.com

Kateřina Vojtěchovská, vedoucí průzkumu           
Telefon +44-1491-461-085           
Email kat.vojtechovska@ihsmarkit.com     


Autorská práva zde uvedených dat patří nebo jsou licencována společnosti IHS Markit. Jakékoli neoprávněné užití včetně a bez omezení kopírování, šíření a přenos uvedených údajů, není povoleno bez předchozího souhlasu společnosti IHS Markit. Firma IHS Markit nenese žádnou odpovědnost za obsah ani zde uvedené údaje („data“), za chyby, nepřesnosti, opomenutí nebo opožděné dodání dat ani za žádná opatření přijatá na základě těchto informací. IHS Markit v žádném případě neodpovídá za žádné mimořádné, vedlejší nebo nepřímé škody způsobené použitím těchto dat. Purchasing Managers’ Index® a PMI® jsou registrované ochranné známky, které náleží společnosti Markit Economics Limited anebo k nim ta vlastní práva. IHS Markit je registrovaná obchodní známka náležící společnosti IHS Markit Ltd. a/nebo jejím partnerům.

 

 


 


 
 

Sledujte nás na sociálních sítích: