Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů

Výrobní IHS Markit PMI

Index nákupních manažerů (PMI) je v současné době k dispozici ve více než 40-ti zemích a klíčových oblastech světa. Tento index je nejvíce sledovaným obchodním průzkumem na světě a je pro svou schopnost poskytovat aktuální, přesné a často jedinečné měsíční indikace ekonomických tendencí oblíben mezi zástupci relevantních institucí a firem.

Na tomto místě vám vždy přinášíme aktuální data České republiky za předchozí měsíc.

Informace u ostatních ekonomik, které jsou do PMI zahrnuty, získáte na adrese //www.markiteconomics.com

Zájemci, kteří by se chtěli stát součástí tohoto světově respektovaného výzkumu, nechť prosím kontaktují paní Kateřinu Vojtěchovskou na emailu: kat.vojtechovska@ihsmarkit.com

Září 2020

Provozní podmínky ve výrobě se zlepšují poprvé od listopadu 2018

Klíčová zjištění:                       

  • Sektor roste díky expanzi výroby a obnovení růstu nových zakázek
  • Zaměstnanost klesá nejpomaleji od června 2019
  • Cenové tlaky citelně oslabují

Období sběru dat: 11. – 22.září 2020

Zářijová data PMI signalizovala oživení provozních podmínek napříč českým zpracovatelským sektorem. Zlepšení z velké části poháněl rychlejší růst výroby a obnovený růst nových zakázek včetně zahraniční poptávky. Dostatek kapacit vedl k dalšímu snížení zaměstnanosti, ale propouštění zpomalilo na nejslabší tempo od června 2019 vzhledem k většímu přílivu nových zakázek. Prognózy výroby se následně zlepšily na maximum od října 2018 v očekávání dalšího posílení zákaznické poptávky.

Tlaky na ceny během září významně oslabily kvůli tlakům konkurence. Firmy dál zlevňovaly své zboží, aby podpořily prodej.

Hlavní, sezónně upravený Výrobní PMI pro Českou republiku společnosti IHS Markit v září vzrostl z 49,1 bodu zaznamenaného v polovině třetího čtvrtletí na 50,7. Bylo to páté měsíční zvýšení od nedávného dubnového minima a první hodnota nad neutrálním prahem 50 bodů od listopadu 2018. Celkové zlepšení provozních podmínek bylo nicméně jen nepatrné.

K obecnému růstu přispěla rychlejší expanze objemů výroby českých firem. Tempo bylo mírné, ale nejvyšší od října 2018. Firmy růst produkce spojovaly zejména s rozjezdem odběratelských provozů a se zvýšením nových zakázek.

Výrobní PMI pro Českou republiku

Výrobní index PMI s.o., > 50 = zlepšení od předchozího měsíce

výrobní index PMI                                                            průmyslová výroba podle ČSÚZdroj: IHS Markit, ČSÚ

Podle dat v září skončilo téměř dvouleté období poklesu nových zakázek v českém průmyslu. Celkové zakázky podpořilo oživení exportu. Firmy zaznamenaly poptávku od zákazníků v Asii a v Evropě, ovšem zvýšení bylo jen nepatrné.

Rozpracovanost v září dál klesala a ve firmách byly stále evidentní volné kapacity. Výrobci následně propustili další zaměstnance. Obnovený růst nových zakázek ovšem propouštění zpomalil a zaměstnanost tak klesla do nejmenší míry od loňského června.

Větší zákaznická poptávka navíc podpořila podnikatelskou důvěru. Naděje na získání dalších nových klientů a na stabilizaci ekonomiky vedly k nejsilnější míře optimismu od října 2018. Pozitivní sentiment byl nicméně v rámci průzkumu podprůměrný.

Ceny vstupů v září opět vzrostly, ale tempo inflace bylo v současné osmiměsíční řadě nejpomalejší. Ke slabšímu růstu podle firem vedla soutěživost mezi dodavateli. Výrobci zároveň nadále zlevňovali své zboží ve snaze dál podpořit odbyt.

Zvýšení příjmu nových zakázek vedlo podle výrobců k prvnímu navýšení nákupní aktivity od listopadu 2018. Objemy skladů nicméně dál klesaly, protože zásoby materiálů i hotových výrobků sloužily k uspokojení požadavků výroby a k podpoře prodeje.

Komentář:

Siân Jonesová, ekonomka společnosti IHS Markit, která výrobní průzkum v České republice zpracovává, komentuje:

„Provozní podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v září opět zlepšily vzhledem k tomu, že rozjezd provozů u zákazníků povzbudil odbyt. Sektor se dál zotavuje z šoku způsobeného koronavirem, ovšem aktuální data signalizovala silnější závěr třetího čtvrtletí. Nové zakázky se navrátily k růstu a očekávání výroby v příštím roce podpořily naděje na silnější poptávku. Firmy však opět propouštěly, protože v sektoru stále přebývala kapacita. Zaměstnanost nicméně klesla nejpomaleji od června 2019. Slevy vyvolané slabou poptávkou a konkurenčními tlaky v září pokračovaly a ceny výstupů opět klesly. Tlak na marže nicméně oslabil, protože ceny vstupů vzrostly jen nepatrně. I přes zlepšení výkonu zpracovatelského sektoru se dá očekávat, že celková průmyslová produkce ve třetím čtvrtletí ve srovnání s loňským rokem klesne. Předpokládá se, že k meziročnímu růstu dojde až v prvním čtvrtletí roku 2021, protože podmínky v poptávce bude mařit nejistota světového hospodářství.“


Pro další informace kontaktujte:
IHS Markit
Siân Jones, ekonomka       
Telefon +44-1491-461-017          
E-mail: sian.jones@ihsmarkit.com         

Katherine Smith, propagace
Telefon +1 (781) 301-9311
E-mail: katherine.smith@ihsmarkit.com

Kateřina Vojtěchovská, vedoucí průzkumu           
Telefon +44-1491-461-085           
E-mail kat.vojtechovska@ihsmarkit.com     


Autorská práva zde uvedených dat patří nebo jsou licencována společnosti IHS Markit. Jakékoli neoprávněné užití včetně a bez omezení kopírování, šíření a přenos uvedených údajů, není povoleno bez předchozího souhlasu společnosti IHS Markit. Firma IHS Markit nenese žádnou odpovědnost za obsah ani zde uvedené údaje („data“), za chyby, nepřesnosti, opomenutí nebo opožděné dodání dat ani za žádná opatření přijatá na základě těchto informací. IHS Markit v žádném případě neodpovídá za žádné mimořádné, vedlejší nebo nepřímé škody způsobené použitím těchto dat. Purchasing Managers’ Index® a PMI® jsou registrované ochranné známky, které náleží společnosti Markit Economics Limited anebo k nim ta vlastní práva. IHS Markit je registrovaná obchodní známka náležící společnosti IHS Markit Ltd. a/nebo jejím partnerům.

Sledujte nás na sociálních sítích: