Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů

Výrobní IHS Markit PMI

Index nákupních manažerů (PMI) je v současné době k dispozici ve více než 40-ti zemích a klíčových oblastech světa. Tento index je nejvíce sledovaným obchodním průzkumem na světě a je pro svou schopnost poskytovat aktuální, přesné a často jedinečné měsíční indikace ekonomických tendencí oblíben mezi zástupci relevantních institucí a firem.

Na tomto místě vám vždy přinášíme aktuální data České republiky za předchozí měsíc.

Informace u ostatních ekonomik, které jsou do PMI zahrnuty, získáte na adrese //www.markiteconomics.com

Zájemci, kteří by se chtěli stát součástí tohoto světově respektovaného výzkumu, nechť prosím kontaktují paní Kateřinu Vojtěchovskou na emailu: kat.vojtechovska@ihsmarkit.com

Únor 2020

Provozní podmínky se zhoršují nejpomaleji od loňského května

Klíčová zjištění:                       

  • Nejvyšší PMI hodnota za devět měsíců
  • Objemy výroby a nových zakázek klesají pomaleji
  • Podnikatelská důvěra na maximu za devět měsíců

Období sběru dat: 12. – 20. února 2020

Podle posledních dat průzkumu PMI český zpracovatelský sektor v polovině prvního čtvrtletí znovu klesl. Kontrakce ale byla pomalejší, přičemž objemy nových zakázek klesly do nejmenší míry od začátku roku 2019. Pokles výroby byl stále silný, ale také zpomalil. Důvěra v její růst v příštím roce posílila v očekávání lepší zákaznické poptávky.

Tlaky na ceny zesílily poprvé od loňského října. Zdražila energie a výskyt koronaviru otřásl dodavatelskými řetězci a vedl ke zvýšení cen. Ceny výstupů naopak dál klesaly, protože firmy se snaží přilákat zákazníky jak z domova, tak ze zahraničí.

Hlavní výrobní PMI pro Českou republiku společnosti IHS Markit je kompozitní jednociferný ukazatel celkového výkonu výrobního sektoru, který sleduje změny v objemu nových zakázek, ve výrobě, zaměstnanosti, výkonnosti dodavatelů a skladových zásobách. Výsledek vyšší než 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru.

Hlavní hodnota PMI v únoru vzrostla z 45,2 bodu na 46,5 a vykázala tak nejpomalejší zhoršení provozních podmínek v českém výrobním sektoru od loňského května. Pokles, ač stále solidní, zpomaluje již třetí měsíc v řadě.

Výrobní PMI pro Českou republiku

Výrobní index PMI s.o., > 50 = zlepšení od předchozího měsíce

výrobní index PMI                                                            průmyslová výroba podle ČSÚZdroj: IHS Markit, ČSÚ

Ke zlepšení hlavního výsledku přispěl slabší pokles výroby a nových zakázek. Jejich objem přitom klesl nejpomalejším tempem od ledna 2019. Firmám nicméně stále dělá starost neochota zákazníků objednávat, zejména těch z odvětví strojírenství a automotive. Zakázky ze zahraničí zároveň klesly rychleji kvůli silnější koruně, která mařila konkurenceschopnost českých firem na exportních trzích.

Podnikatelská důvěra se v únoru zlepšila – výrobce povzbudily známky oživení a víra ve zvýšení objemu nových zakázek. Očekávání byla pozitivní poprvé od loňského září a nejsilnější za devět měsíců, ač historicky stále slabá.

Zpomalení poklesu poptávky vedlo i k menší redukci zaměstnanosti. Její pokles byl nicméně stále celkově silný.

Rozšíření nákazy koronaviru v Číně v únoru způsobilo problémy v dodavatelských řetězcích a vytlačilo ceny zásobitelů, a vstupy tak vzrostly poprvé od října 2019.

Zdražila také energie. Firmy ale hlásily, že se vyšší náklady těžko převádějí na zákazníka, a výstupní ceny následně snížily, aby si udržely konkurenceschopnost.

Problémy v zásobování se projevily také nejpomalejším zlepšením dodávek za jedenáct měsíců a zpracovatelské firmy hlásily nedostatek řady hlavních komponent (zejména elektroniky).

Komentář:

Siân Jonesová, ekonomka společnosti IHS Markit, která výrobní průzkum v České republice zpracovává, komentuje:

„Vypadá to, že situace v českém zpracovatelském sektoru se s postupem roku začíná zlepšovat: podle posledních výsledků PMI pokles ve výrobě a nových zakázkách v únoru polevil. Zahraniční poptávka ale zatím zlepšení celkových zakázek stále brzdí; export klesl prudším tempem. Naděje na budoucí růst odbytu mezi firmami nicméně vedly k pozitivním výhledům poprvé za pět měsíců. V sektoru se přesto dál propouštělo, protože nedodělky se dařilo zpracovávat díky volnějším kapacitám. Dopad koronaviru na mezinárodní dodavatelské řetězce poznamenal i české výrobce. Objevily se zprávy o problémech zajišťování surovin a první zvýšení nákupních cen od října 2019. Podle prvních odhadů HDP měl zpracovatelský sektor v posledním čtvrtletí roku 2019 negativní dopad na hospodářský růst. Podle naší aktuální předpovědi bude zpracovatelská výroba v prvním čtvrtletí roku 2020 v porovnání se stejným obdobím loňského roku obecně stagnovat.“


Pro další informace kontaktujte:
IHS Markit
Trevor Balchin, vedoucí ekonom           
Telefon +44-1491-461-065           
E-mail: trevor.balchin@ihsmarkit.com            

Joanna Vickers, Korporační komunikace
Telefon +44207-260-2234
E-mail: joanna.vickers@ihsmarkit.com

Kateřina Vojtěchovská, vedoucí průzkumu           
Telefon +44-1491-461-085           
E-mail kat.vojtechovska@ihsmarkit.com     


Autorská práva zde uvedených dat patří nebo jsou licencována společnosti IHS Markit. Jakékoli neoprávněné užití včetně a bez omezení kopírování, šíření a přenos uvedených údajů, není povoleno bez předchozího souhlasu společnosti IHS Markit. Firma IHS Markit nenese žádnou odpovědnost za obsah ani zde uvedené údaje („data“), za chyby, nepřesnosti, opomenutí nebo opožděné dodání dat ani za žádná opatření přijatá na základě těchto informací. IHS Markit v žádném případě neodpovídá za žádné mimořádné, vedlejší nebo nepřímé škody způsobené použitím těchto dat. Purchasing Managers’ Index® a PMI® jsou registrované ochranné známky, které náleží společnosti Markit Economics Limited anebo k nim ta vlastní práva. IHS Markit je registrovaná obchodní známka náležící společnosti IHS Markit Ltd. a/nebo jejím partnerům.

Sledujte nás na sociálních sítích: