Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů

Výrobní Markit PMI

Index nákupních manažerů (PMI) je v současné době k dispozici ve více než 40-ti zemích a klíčových oblastech světa. Tento index je nejvíce sledovaným obchodním průzkumem na světě a je pro svou schopnost poskytovat aktuální, přesné a často jedinečné měsíční indikace ekonomických tendencí oblíben mezi zástupci relevantních institucí a firem.

Na tomto místě vám vždy přinášíme aktuální data České republiky za předchozí měsíc.

Informace u ostatních ekonomik, které jsou do PMI zahrnuty, získáte na adrese //www.markiteconomics.com

Zájemci, kteří by se chtěli stát součástí tohoto světově respektovaného výzkumu, nechť prosím kontaktují paní Kateřinu Vojtěchovskou na emailu: kat.vojtechovska@ihsmarkit.com

Květen 2018

PMI klesá na minimum za devět měsíců, ale stále signalizuje silný růst

Klíčová zjištění:                       

  • PMI vykazuje nejslabší růst od srpna 2017
  • Růst výroby slábne na minimum za devět měsíců
  • Zaměstnanost roste nejpomaleji od října 2016


Období sběru dat: 11.-22. května

Průzkumová data PMI® společnosti IHS Markit        v květnu ukázala prudký, ač pomalejší růst českého zpracovatelského sektoru. Celkovou expanzi podpořilo silné zvýšení objemů výroby a nových zakázek. V obou případech byl však růst slabší než v předchozím měsíci. Tempo růstu nových exportních zakázek také zpomalilo a bylo nejslabší od prosince 2016. Mírné uvolnění tlaku na kapacity šlo ruku v ruce s nejpomalejším zvýšením počtu pracujících od října 2016. Inflace zeslábla, ačkoli ceny vstupů dále rostly výrazně a ceny výstupů solidním tempem.

Hlavní výrobní PMI pro Českou republiku společnosti IHS Markit je kompozitní jednociferný ukazatel celkového výkonu výrobního sektoru, který sleduje změny v objemu nových zakázek,  ve výrobě, zaměstnanosti, výkonnosti dodavatelů   a skladových zásobách. Výsledek vyšší než 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru.

Hodnota 56,5 bodu indexu PMI poklesem z dubnových 57,2 bodu v květnu signalizovala nejslabší tempo růstu od loňského srpna a další zpomalení růstu dosud zaznamenaného v roce 2018. Expanze českého zpracovatelského sektoru je nicméně stále výrazná.

Objemy výroby se nadále prudce zvyšovaly, ač pomalejším tempem (nejslabším od loňského srpna). Podle účastníků to bylo díky větší zákaznické poptávce, zejména mezi domácími odběrateli.Výrobní PMI pro Českou republiku

 
Podobně v květnu vzrostly i nové zakázky. Přestože tempo bylo nejnižší za devět měsíců, růst byl podle historických měřítek robustní. Nové exportní zakázky se zvýšily výrazně, ale nejpomalejším tempem od prosince 2016.

Tempo tvorby pracovních míst bylo nejpomalejší  od října 2016 v souladu s oslabením tlaku na provozní kapacity. Zaměstnanost nicméně stále silně rostla, stejně jako nedodělky, které  se zvyšovaly rychle, ač mnohem pomaleji než na konci loňského roku.

Inflace cen vstupů klesla na minimum za devět měsíců, ale náklady přesto silně vzrostly. Podle účastníků byly vyšší ceny způsobeny omezenými kapacitami dodavatelů a nedostatkem materiálů. Ceny výstupů také rostly pomaleji než  v předchozím měsíci a nejslabším tempem od srpna 2017.

Výkony dodavatelů se v květnu opět zhoršily, a to nad průměr průzkumu. Delší dodávky byly podle hlášení účastníků hlavním podnětem k tvorbě bezpečnostních zásob, což následně vedlo k největšímu nárůstu jejich objemů od srpna 2007.

Podnikatelská očekávání na výrobu v příštím roce zůstala v květnu pozitivní, protože účastníci věří, že tržní podmínky se budou zlepšovat. Optimismus však poklesl na minimum za sedmnáct měsíců.

Komentář:

Sian Jones, ekonomka společnosti IHS Markit  a autorka zpravodaje, výsledky výrobního průzkumu PMI v České republice komentuje:

Květnová data PMI vykázala prudkou, ač pomalejší expanzi napříč českým zpracovatelským sektorem. Celkový výkon sektoru byl nejslabší za devět měsíců díky pomalejšímu růstu objemů výroby a nových zakázek.

Zaměstnanost se obecně zvýšila, ovšem nábory podle hlášení z průzkumu stále mařil nedostatek sil na pracovním trhu a tempo tvorby příležitostí pokleslo na minimum za devatenáct měsíců. Řada účastníků také zmínila, že vyšší mzdové náklady mají neblahý dopad na zisky.

Nedostatek surovin mezitím zapříčinil zhoršení výkonů dodavatelů. Větší poptávka po vstupech během měsíce zatížila dodavatelské kapacity a způsobila zvýšení jejich cen. Inflace cen vstupů i výstupů sice zvolnila na minimum za devět měsíců, ale z historického hlediska průzkumu byla v obou případech stále nadprůměrná.“


Pro další informace kontaktujte:

IHS Markit
Trevor Balchin, vedoucí ekonom           
Telefon +44-1491-461-065           
email: trevor.balchin@ihsmarkit.com            

Joanna Vickers, Korporační komunikace
Telefon +44207-260-2234
email: joanna.vickers@ihsmarkit.com

Kateřina Vojtěchovská, vedoucí průzkumu           
Telefon +44-1491-461-085           
Email kat.vojtechovska@ihsmarkit.com   
 

 
 

 

Komentář:


-Konec-

Sledujte nás na sociálních sítích: