Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů

Výrobní IHS Markit PMI

Index nákupních manažerů (PMI®) je v současné době k dispozici ve více než 40-ti zemích a klíčových oblastech světa. Tento index je nejvíce sledovaným obchodním průzkumem na světě a je pro svou schopnost poskytovat aktuální, přesné a často jedinečné měsíční indikace ekonomických tendencí oblíben mezi zástupci relevantních institucí a firem.

Na tomto místě vám vždy přinášíme aktuální data České republiky za předchozí měsíc.

Informace u ostatních ekonomik, které jsou do PMI® zahrnuty, získáte na adrese //www.markiteconomics.com

Zájemci, kteří by se chtěli stát součástí tohoto světově respektovaného výzkumu, nechť prosím kontaktují paní Kateřinu Vojtěchovskou na emailu: kat.vojtechovska@ihsmarkit.com

Květen 2019

Květnový PMI zůstává na nejnižší úrovni od prosince 2012

Klíčová zjištění:                       

  • Provozní podmínky se zhoršují
  • Tempo poklesu objemů výroby i nových zakázek zrychluje
  • Zaměstnanost dále klesá


Období sběru dat: 13. – 22. května 2019

Podle dat květnového průzkumu se provozní podmínky v českém zpracovatelském sektoru dále zhoršily. Celkový pokles byl silný a pohánělo ho rychlejší snížení objemů výroby a nových zakázek. Zároveň výrazně poklesl i zahraniční odbyt. Slabší poptávka s sebou přinesla zmírnění tlaku na kapacity a přispěla tak ke snížení zaměstnanosti i rozpracovanosti. Projevilo se to i na opatrnějších vyhlídkách na příštích dvanáct měsíců. Vstupy podražily nejméně od září 2016, zatímco ceny výstupů stále solidně rostly.

Hlavní výrobní PMI® pro Českou republiku společnosti IHS Markit je kompozitní jednociferný ukazatel celkového výkonu výrobního sektoru, který sleduje změny v objemu nových zakázek, ve výrobě, zaměstnanosti, výkonnosti dodavatelů a skladových zásobách. Výsledek nad 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru.

Aktuální hodnota PMI zůstala na dubnové úrovni 46,6 bodů a rychlejší ztráty ve výrobě a nových zakázkách signalizovaly výrazné zhoršení zdraví českého výrobního sektoru. Porovnatelně silný pokles jsme zaregistrovali naposled v prosinci 2012.

Hlavním faktorem poklesu květnového PMI bylo další snížení výroby. Její pokles zrychlil nejvíc od prosince 2012. Podle zpráv z průzkumu to bylo vzhledem k obecně slabší zákaznické poptávce a problémům v automobilovém průmyslu.

Výrobní PMI® pro Českou republiku

Výrobní index PMI s.o., > 50 = zlepšení od předchozího měsíce

výrobní index PMI                                                            průmyslová výroba podle ČSÚzdroj: IHS Markit, ČSÚ

Oslabení poptávky bylo hlášeno z domácího i zahraničního trhu, export přitom klesl výrazně. Řada účastníků průzkumu se zmínila o tom, že jejich konkurenceschopnost na světovém trhu maří vyšší ceny.

Spolu s nižší výrobou a poptávkou firmy v květnu registrovaly třetí měsíční pokles zaměstnanosti. Přestože bylo slabší než v dubnu, snížení počtu pracujících účastníci často spojovali s problémem nahrazování odchozích zaměstnanců. Výrobcům se přesto dařilo zpracovávat nedodělky, které následně klesly nejrychlejším tempem od konce roku 2012.

Ceny výrobních vstupů během měsíce solidně rostly, ale mnohem pomalejším tempem než v posledních dvou letech. Inflace byla nejslabší od září 2016. Firmy nicméně znovu zvýšily své účtované ceny. Z hlediska průzkumu to byl růst nadprůměrný, ale nejpomalejší za posledních pět měsíců.

Pokles nových zakázek vedl ke snížení nákupu materiálů i jejich skladů.

Očekávání na příští rok zůstala historicky slabá. Firmy sice byly nejoptimističtější za posledních sedm měsíců, ale obávají se dalšího zpomalení výroby a oslabení poptávky.


Komentář:

Siân Jonesová, ekonomka společnosti IHS Markit, která výrobní průzkum v České republice zpracovává, komentuje:

„Podle květnových dat to vypadá, že české výrobě na lepší časy zatím nesvítá: objemy výroby i nových zakázek znovu klesly. Snížení výroby bylo nejrychlejší od konce roku 2012 a vedlo k dalšímu poklesu zaměstnanosti. Špatné podmínky na pracovním trhu údajně stále mařily snahy nahradit odchozí pracovníky.

Inflace cen vstupů dále zvolnila vzhledem ke slabší poptávce po surovinách a snížení tlaku na kapacity dodavatelů.

Výrobci nicméně poznamenali, že trvale rostoucí náklady snižují konkurenceschopnost jejich exportu. Nové zahraniční zakázky následně výrazně klesly.“


Pro další informace kontaktujte:

IHS Markit
Trevor Balchin, vedoucí ekonom           
Telefon +44-1491-461-065           
email: trevor.balchin@ihsmarkit.com            

Joanna Vickers, Korporační komunikace
Telefon +44207-260-2234
email: joanna.vickers@ihsmarkit.com

Kateřina Vojtěchovská, vedoucí průzkumu           
Telefon +44-1491-461-085           
Email kat.vojtechovska@ihsmarkit.com     


Autorská práva zde uvedených dat patří nebo jsou licencována společnosti IHS Markit. Jakékoli neoprávněné užití včetně a bez omezení kopírování, šíření a přenos uvedených údajů, není povoleno bez předchozího souhlasu společnosti IHS Markit. Firma IHS Markit nenese žádnou odpovědnost za obsah ani zde uvedené údaje („data“), za chyby, nepřesnosti, opomenutí nebo opožděné dodání dat ani za žádná opatření přijatá na základě těchto informací. IHS Markit v žádném případě neodpovídá za žádné mimořádné, vedlejší nebo nepřímé škody způsobené použitím těchto dat. Purchasing Managers’ Index® a PMI® jsou registrované ochranné známky, které náleží společnosti Markit Economics Limited anebo k nim ta vlastní práva. IHS Markit je registrovaná obchodní známka náležící společnosti IHS Markit Ltd. a/nebo jejím partnerů.


 


 

Sledujte nás na sociálních sítích: