Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů

Výrobní IHS Markit PMI

Index nákupních manažerů (PMI®) je v současné době k dispozici ve více než 40-ti zemích a klíčových oblastech světa. Tento index je nejvíce sledovaným obchodním průzkumem na světě a je pro svou schopnost poskytovat aktuální, přesné a často jedinečné měsíční indikace ekonomických tendencí oblíben mezi zástupci relevantních institucí a firem.

Na tomto místě vám vždy přinášíme aktuální data České republiky za předchozí měsíc.

Informace u ostatních ekonomik, které jsou do PMI® zahrnuty, získáte na adrese //www.markiteconomics.com

Zájemci, kteří by se chtěli stát součástí tohoto světově respektovaného výzkumu, nechť prosím kontaktují paní Kateřinu Vojtěchovskou na emailu: kat.vojtechovska@ihsmarkit.com

Listopad 2019

Signalizace výrazného zhoršení provozních podmínek

Klíčová zjištění:                       

  • PMI klesá na minimum za čtyři měsíce
  • Výstup i nové zakázky klesají rychleji
  • Očekávání výroby klesají na průzkumové minimum

Období sběru dat: 12.–21. listopadu 2019

Data listopadového průzkumu PMI® signalizovala silnější zhoršení zdraví českého zpracovatelského sektoru. Celkovou kontrakci poháněly rychlejší poklesy výroby a nových zakázek spolu s náročnými podmínkami na domácím i zahraničním trhu. Nižší objemy přijatých zakázek pak vedly k další redukci pracovních sil, která byla navíc nejrychlejší od září 2009. Nejistý vývoj globální ekonomiky a pokračující problémy v automobilovém sektoru vedly mezi výrobci k pesimističtějším vyhlídkám na budoucí výrobu.

Hlavní výrobní PMI pro Českou republiku společnosti IHS Markit je kompozitní jednociferný ukazatel celkového výkonu výrobního sektoru, který sleduje změny v objemu nových zakázek, ve výrobě, zaměstnanosti, výkonnosti dodavatelů a skladových zásobách. Výsledek vyšší než 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru.
Hodnota indexu PMI v listopadu klesla z říjnové hodnoty 45 na 43,5 bodu, a vykázala tak nejprudší pokles v provozních podmínkách za čtyři měsíce a jeden z nejhorších výsledků od poloviny roku 2009. Index nyní klesá nepřetržitě již dvanáct měsíců.

Výrobní PMI® pro Českou republiku

Výrobní index PMI s.o., > 50 = zlepšení od předchozího měsíce

výrobní index PMI                                                            průmyslová výroba podle ČSÚzdroj: IHS Markit, ČSÚ

Hlavním důvodem útlumu byl v listopadu prudší pokles výroby. Zpracovatelský výstup se snížil nejvyšším tempem od července. Zhoršila se navíc domácí i zahraniční poptávka a výrazně rychle klesly také indexy zakázek (celkem i pro export). Náročné tržní podmínky byly podle zpráv z průzkumu způsobeny pokračujícími problémy v automobilovém sektoru, zpomalením globálního průmyslu a obchodními válkami.

Pokles objemů nových zakázek měl negativní dopad na očekávání výroby během příštího roku. Sentiment mezi výrobci kvůli obavám z obecného ekonomického vývoje v listopadu klesl na nejnižší úroveň v historii sběru dat této série.

Nejistota týkající se budoucí výroby vedla k dalšímu poklesu zaměstnanosti. Vzhledem k nižšímu tlaku na výrobní kapacity počet pracujících klesl nejrychleji za více než deset let. Během měsíce prudce klesla také rozpracovanost.

Finanční zátěž v českém zpracovatelském sektoru mezitím klesla poprvé od dubna 2016. Ceny vstupů byly podle zpráv způsobeny nižší poptávkou a následnými slevami u dodavatelů. Výrobci přesto zvýšili své výstupní ceny nejrychlejším tempem za šest měsíců.


Méně nákupů a redukce výrobních zásob vedly k dalšímu měsíčnímu zlepšení výkonů dodavatelů. Firmy také k uspokojení zakázek více využívaly stávající zásoby, a objemy hotového zboží na skladě následně klesly.

Komentář:

Siân Jonesová, ekonomka společnosti IHS Markit, která výrobní průzkum v České republice zpracovává, komentuje:

„Útlum v českém zpracovatelském sektoru se v listopadu zhoršil, zatímco zákaznická poptávka znovu klesla. Výrazné oslabení poptávky z domova i ze zahraničí vedlo ke zrychlení poklesu nových zakázek i výroby.

Další zhoršení celkového zdraví sektoru spolu se snížením objemů nových zakázek vedlo firmy k redukci zaměstnanců nejrychlejším tempem od září 2009. Očekávaný pokles budoucích požadavků se také odrazil ve vyhlídkách na výrobu v příštím roce. Sentiment v sektoru klesl na nové minimum, mimo jiné i kvůli obavám z pokračujících problémů v automobilovém sektoru.

Výrobcům se v listopadu nicméně podařilo znovu mírně zvýšit ceny výstupů, a to rychlejším tempem než v říjnu i přesto, že ceny vstupů poprvé od dubna 2016 klesly.“Pro další informace kontaktujte:
IHS Markit
Trevor Balchin, vedoucí ekonom           
Telefon +44-1491-461-065           
email: trevor.balchin@ihsmarkit.com            

Joanna Vickers, Korporační komunikace
Telefon +44207-260-2234
email: joanna.vickers@ihsmarkit.com

Kateřina Vojtěchovská, vedoucí průzkumu           
Telefon +44-1491-461-085           
Email kat.vojtechovska@ihsmarkit.com     


Autorská práva zde uvedených dat patří nebo jsou licencována společnosti IHS Markit. Jakékoli neoprávněné užití včetně a bez omezení kopírování, šíření a přenos uvedených údajů, není povoleno bez předchozího souhlasu společnosti IHS Markit. Firma IHS Markit nenese žádnou odpovědnost za obsah ani zde uvedené údaje („data“), za chyby, nepřesnosti, opomenutí nebo opožděné dodání dat ani za žádná opatření přijatá na základě těchto informací. IHS Markit v žádném případě neodpovídá za žádné mimořádné, vedlejší nebo nepřímé škody způsobené použitím těchto dat. Purchasing Managers’ Index® a PMI® jsou registrované ochranné známky, které náleží společnosti Markit Economics Limited anebo k nim ta vlastní práva. IHS Markit je registrovaná obchodní známka náležící společnosti IHS Markit Ltd. a/nebo jejím partnerům.

Sledujte nás na sociálních sítích: