Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů

Výrobní Markit PMI

Index nákupních manažerů (PMI) je v současné době k dispozici ve více než 30-ti zemích a klíčových oblastech světa. Tento index je nejvíce sledovaným obchodním průzkumem na světě a je pro svou schopnost poskytovat aktuální, přesné a často jedinečné měsíční indikace ekonomických tendencí oblíben mezi zástupci relevantních institucí a firem.

Na tomto místě vám vždy přinášíme aktuální data České republiky za předchozí měsíc.

Informace u ostatních ekonomik, které jsou do PMI zahrnuty, získáte na adrese //www.markiteconomics.com

Zájemci, kteří by se chtěli stát součástí tohoto světově respektovaného výzkumu, nechť prosím kontaktují paní Kateřinu Vojtěchovskou na emailu: kat.vojtechovska@ihsmarkit.com

Říjen 2017

Průzkumová data v říjnu signalizovala největší zlepšení provozních podmínek v českém výrobním sektoru od dubna 2011. Celkový růst zpracovatelského sektoru podpořily výrazné expanze výroby a nových zakázek, přičemž zakázky vzrostly nejrychlejším tempem za více než tři roky. Aktuální zvýšení odbytu exportního zboží bylo také prudké a nejvyšší od ledna 2015. Tlaky na ceny mezitím nadále rostly a inflace výstupů    se zvýšila nejvíce za šest a půl roku. Podnikatelská důvěra navíc dosáhla rekordní úrovně za pět měsíců, poháněna pokračujícím růstem zákaznické poptávky. 

Hlavní výrobní PMI pro Českou republiku od společnosti IHS Markit je kompozitní jednociferný ukazatel celkového výkonu  ve výrobním sektoru, který sleduje změny v objemu nových zakázek, ve výrobě, zaměstnanosti, výkonnosti dodavatelů a skladových zásobách. Výsledek vyšší než 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru.
Říjnová hodnota PMI vzrostla ze zářijových 56,6 bodu na 58,5 bodu a ukazovala na výrazné zlepšení provozních podmínek. Aktuální výsledek vykazuje nejvýraznější míru růstu za více než šest let.

Úroveň výroby mezi českými zpracovateli se v říjnu opět zvýšila, a to nejrychlejším tempem za čtyři měsíce. Účastníci průzkumu růst spojovali zejména s větší poptávkou od domácích i zahraničních klientů.

Průměrné ceny, které si výrobci účtují za své zboží, mezitím během října prudce vzrostly. Tempo inflace bylo nejrychlejší od dubna 2011 a poháněly ho vyšší ceny surovin. Monitorované firmy hlásily výrazný růst vstupů jako je ocel. Dodávky zboží se přitom zhoršily do největší míry v historii průzkumu. Vyšší požadavky výroby a delší dodací termíny dohnaly firmy k tomu, aby zvýšily nákupní aktivitu a skladové zásoby.
Výrobní IHS Markit PMI pro Českou republiku

Tempo náborů v české výrobě během října vzrostlo na osmiměsíční rekord. I přes obecný nedostatek pracovní síly napříč sektorem firmy prudce zvýšily řady svých pracovníků, aby zajistily běh výroby. Rozpracovanost přesto výrazně vzrostla, a to nejvyšším tempem od dubna 2011.
Očekávání budoucí výroby byla v říjnu silně pozitivní. Důvěra byla na nejvyšší úrovni za pět měsíců a z velké části ji poháněla silná zákaznická poptávka a více příležitostí na nových trzích.

Sian Jones, ekonomka společnosti IHS Markit  a autorka zpravodaje, výsledky výrobního průzkumu PMI v České republice komentuje:
Říjnová průzkumová data ukázala na největší zlepšení provozních podmínek ve výrobě od dubna 2011. Zvýšení nových zakázek bylo navíc nejrychlejší od května 2014.
IHS Markit momentálně předpovídá, že průmyslová výroba završí úspěšný rok růstem o 5,9 % ve čtvrtém čtvrtletí.

Přestože byl obecně hlášen nedostatek zaměstnanců, prudké zvýšení nedodělků vyhnalo tvorbu pracovních sil na maximum za osm měsíců.

Inflační tlaky byly stále výrazné a jak vstupní náklady, tak i ceny výstupů vzrostly výrazným tempem. ČNB zanedlouho zasedne, aby rozhodla  o úrokových sazbách, a očekává se, že ty na základě vyšších cenových tlaků a omezeného trhu práce vzrostou.“Pro další informace kontaktujte:
IHS Markit
Trevor Balchin, vedoucí ekonom           
Telefon +44-1491-461-065           
email: trevor.balchin@ihsmarkit.com            

Joanna Vickers, Korporační komunikace
Telefon +44207-260-2234
email: joanna.vickers@ihsmarkit.com

Kateřina Vojtěchovská, vedoucí průzkumu           
Telefon +44-1491-461-085           
Email kat.vojtechovska@ihsmarkit.com   
 

 

Sledujte nás na sociálních sítích: