Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů

Výrobní IHS Markit PMI

Index nákupních manažerů (PMI®) je v současné době k dispozici ve více než 40-ti zemích a klíčových oblastech světa. Tento index je nejvíce sledovaným obchodním průzkumem na světě a je pro svou schopnost poskytovat aktuální, přesné a často jedinečné měsíční indikace ekonomických tendencí oblíben mezi zástupci relevantních institucí a firem.

Na tomto místě vám vždy přinášíme aktuální data České republiky za předchozí měsíc.

Informace u ostatních ekonomik, které jsou do PMI® zahrnuty, získáte na adrese //www.markiteconomics.com

Zájemci, kteří by se chtěli stát součástí tohoto světově respektovaného výzkumu, nechť prosím kontaktují paní Kateřinu Vojtěchovskou na emailu: kat.vojtechovska@ihsmarkit.com

Prosinec 2019

Výroba klesá nejrychleji od července

Klíčová zjištění:                       

  • Se silnějším poklesem výroby se výrazně zhoršují také provozní podmínky
  • Nové zakázky prudce klesají
  • Zaměstnanost klesá nejrychleji od září 2009

Období sběru dat: 5.–13. prosince 2019

Prosincová data průzkumu PMI® signalizovala další zhoršení zdraví českého zpracovatelského sektoru. Celkový pokles byl prudký a mezi nejsilnějšími za více než deset let. Zčásti ho poháněl výrazný propad objemů výroby způsobený slabší poptávkou od domácích i zahraničních zákazníků. Výrobci na něj reagovali nejprudším snížením počtu pracujících od září 2009 a rekordně nízko zůstala i podnikatelská důvěra. Firmám se nicméně podařilo zvýšit své prodejní ceny třetí měsíc v řadě, ač ceny vstupů dál klesaly.

Hlavní výrobní PMI pro Českou republiku společnosti IHS Markit je kompozitní jednociferný ukazatel celkového výkonu výrobního sektoru, který sleduje změny v objemu nových zakázek, ve výrobě, zaměstnanosti, výkonnosti dodavatelů a skladových zásobách. Výsledek vyšší než 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru.
Hlavní PMI v prosinci o zlomek stoupl z listopadových 43,5 bodu na 43,6. Aktuální výsledek přesto stále vykazuje výrazné zhoršení podmínek a jeden z nejprudších poklesů od roku 2009.

Výroba klesla na konci roku 2019 napříč celým českým zpracovatelským sektorem třináctý měsíc v řadě. Pokles byl spojován s propadem objemů nových zakázek a se slabší zákaznickou poptávkou.

Výrobní PMI® pro Českou republiku

Výrobní index PMI s.o., > 50 = zlepšení od předchozího měsíce

výrobní index PMI                                                            průmyslová výroba podle ČSÚZdroj: IHS Markit, ČSÚ


Nové zakázky klesly obdobně silně. Trend sice zvolnil, ale stále byl jeden z nejvyšších za poslední dekádu. Exportní poptávka byla také slabá a objemy zakázek ze zahraničí prudce klesly. Tempo poklesu práce pro zahraniční klienty však bylo nejpomalejší od května.

Výrobci výrazně zredukovali řady svých pracovníků. Někteří snížení připisovali nenahrazování odchozích zaměstnanců, ale někteří údajně propouštěli kvůli slabší poptávce. V prosinci klesla také rozpracovanost.

Firmy mezitím zůstaly silně pesimistické ve svých výhledech na výrobu během příštího roku. Stupeň důvěry klesl na druhou nejslabší úroveň od počátku sběru dat pro tuto sérii (duben 2012) vzhledem k pokračujícím turbulencím ve světovém hospodářství.

Cenová zátěž v sektoru se mírně snížila druhý měsíc v řadě, zatímco nákupy vstupů dál poklesly. Firmy nicméně byly schopny převést výlohy na klienty mírným zvýšením svých účtovaných cen.

Ze zpráv vyplynulo, že firmy k naplňování zakázek využívaly stávající zásoby, a sklady vstupů i hotových výrobků tak na konci roku klesly. Méně nákupů také snížilo tlak na dodavatele a jejich výkony se tak zlepšily devátý měsíc v řadě.

Komentář:

Siân Jonesová, ekonomka společnosti IHS Markit, která výrobní průzkum v České republice zpracovává, komentuje:

„Prosincová data PMI ukázala, že rok, který byl pro české zpracovatele již tak náročný, skončil neutěšeně a neklidné podmínky ve světové ekonomice vyhlídky na růst dál podrývají. Domácí i zahraniční poptávka zůstala ochromená, což se odrazilo v pesimistických očekáváních napříč zpracovatelským sektorem.
Výrobci prudce snížili stavy pracovníků a čím dál víc účastníků propouštění připisovalo zpomalené poptávce. Na pokles zaměstnanosti upozornila i oficiální data v říjnu a očekává se, že riziko výrazného poklesu výroby v roce 2020 pravděpodobně ovlivní také pracovní trh a mzdy.“


Pro další informace kontaktujte:
IHS Markit
Trevor Balchin, vedoucí ekonom           
Telefon +44-1491-461-065           
E-mail: trevor.balchin@ihsmarkit.com            

Joanna Vickers, Korporační komunikace
Telefon +44207-260-2234
E-mail: joanna.vickers@ihsmarkit.com

Kateřina Vojtěchovská, vedoucí průzkumu           
Telefon +44-1491-461-085           
E-mail kat.vojtechovska@ihsmarkit.com     


Autorská práva zde uvedených dat patří nebo jsou licencována společnosti IHS Markit. Jakékoli neoprávněné užití včetně a bez omezení kopírování, šíření a přenos uvedených údajů, není povoleno bez předchozího souhlasu společnosti IHS Markit. Firma IHS Markit nenese žádnou odpovědnost za obsah ani zde uvedené údaje („data“), za chyby, nepřesnosti, opomenutí nebo opožděné dodání dat ani za žádná opatření přijatá na základě těchto informací. IHS Markit v žádném případě neodpovídá za žádné mimořádné, vedlejší nebo nepřímé škody způsobené použitím těchto dat. Purchasing Managers’ Index® a PMI® jsou registrované ochranné známky, které náleží společnosti Markit Economics Limited anebo k nim ta vlastní práva. IHS Markit je registrovaná obchodní známka náležící společnosti IHS Markit Ltd. a/nebo jejím partnerům.

Sledujte nás na sociálních sítích: