Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů

Výrobní IHS Markit PMI

Index nákupních manažerů (PMI®) je v současné době k dispozici ve více než 40-ti zemích a klíčových oblastech světa. Tento index je nejvíce sledovaným obchodním průzkumem na světě a je pro svou schopnost poskytovat aktuální, přesné a často jedinečné měsíční indikace ekonomických tendencí oblíben mezi zástupci relevantních institucí a firem.

Na tomto místě vám vždy přinášíme aktuální data České republiky za předchozí měsíc.

Informace u ostatních ekonomik, které jsou do PMI® zahrnuty, získáte na adrese //www.markiteconomics.com

Zájemci, kteří by se chtěli stát součástí tohoto světově respektovaného výzkumu, nechť prosím kontaktují paní Kateřinu Vojtěchovskou na emailu: kat.vojtechovska@ihsmarkit.com

Červenec 2018

Nejslabší růst provozních podmínek od srpna 2017

Klíčová zjištění:                       

  • Červenec signalizuje silný, ač pomalejší růst výroby
  • Výroba i nové zakázky rostou nejméně za 11 měsíců
  • Ceny vstupů rostou nejrychleji od listopadu 2017


Období sběru dat: 12. – 23. července

Podle aktuálních údajů vyplývajících z průzkumu PMI společnosti IHS Markit se provozní podmínky v českém zpracovatelském sektoru v červenci výrazně zlepšily. Objemy výroby a nových zakázek se zvýšily do nejmenší míry za jedenáct měsíců, ale jejich růst byl přesto silný. Pomalejší růst výroby provázelo oslabení růstu zaměstnanosti a nákupní aktivity a nedodělky vzrostly nejpomalejším tempem od prosince 2016. Další tlaky v dodavatelském řetězci vedly k nejrychlejšímu zvýšení cen vstupů od loňského listopadu.

Hlavní výrobní PMI pro Českou republiku společnosti IHS Markit je kompozitní jednociferný ukazatel celkového výkonu výrobního sektoru, který sleduje změny v objemu nových zakázek, ve výrobě, zaměstnanosti, výkonnosti dodavatelů a skladových zásobách. Výsledek vyšší než 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru.
Červencový PMI signalizoval poklesem z červnových 56,8 bodu na 55,4 bodu silné, ač pomalejší zlepšení podnikatelských podmínek v českém zpracovatelském průmyslu. V rámci průzkumu byl růst sektoru nadprůměrný, ale nejslabší od loňského srpna.

Mírný pokles celkového výsledku PMI byl zčásti způsoben slabším růstem výroby. Její expanze byla sice prudká, ale nejpomalejší za jedenáct měsíců.

Výrobní index PMI s.o., > 50 = zlepšení od předchozího měsíce

výrobní index PMI                                                            průmyslová výroba podle ČSÚzdroj: IHS Markit, ČSÚ

Výrobní PMI® pro Českou republiku

Účastníci, kteří hlásili zvýšení, to připisovali větším objemům nových zakázek a získání nových odběratelů.

Nové zakázky, podobně jako výroba, vzrostly nejpomalejším tempem bezmála za rok. Expanze byla stále silná a svědčila o pokračujícím růstu hlásili, že zakázky jsou často nepravidelné. Příjem nových exportních zakázek také zpomalil,  a to na minimum od listopadu 2016.

Zhoršení výkonu prodejců během července polevilo, ale většina výrobců stále hlásila dlouhé prodlevy v dodávkách. Omezené kapacity dodavatelů a větší globální poptávka po vstupech byly podle účastníků hlavními důvody nejrychlejšího nárůstu nákladů od loňského listopadu.

Vzhledem k mírně slabšímu růstu poptávky se výrobcům dařilo převést vyšší ceny vstupů do jejich účtovaných cen jen částečně. Inflace výstupů byla nicméně silná a vysoko nad dlouhodobým trendem.

Rozpracovanost se zvýšila nejpomaleji od prosince 2016 vzhledem k tomu, že objemy výroby opět přerostly příjem nových zakázek. Tempo náborů také pokleslo, kvůli již zmíněnému soustavnému nedostatku zručných dělníků.

Nákupy a jejich zásoby v červenci také vzrostly pomaleji. Výrobci navíc nakoupili nejmenší množství materiálu od prosince 2016.

Podnikatelská důvěra přese vše zůstala v červenci robustní. Optimismus účastníků poháněl příslib přístupu k novým trhům.

Komentář:

Sian Jones, ekonomka společnosti IHS Markit, která výrobní průzkum v České republice zpracovává, komentuje:

„Červencová průzkumová data ukázala, že český výrobní sektor rostl slabším tempem. Výroba i nové zakázky rostly stále silně, ale v obou případech nejslabším tempem za jedenáct měsíců, a exportní zakázky se zvýšily do nejmenší míry od listopadu 2016.

Dodávky se opět výrazně zhoršily; následně znovu vzrostl i trend cen vstupů a inflace zrychlila na maximum od loňského listopadu. 

Růst zaměstnanosti evidentně stále slábl, zatímco účastníci opět registrovali nedostatek pracovní síly a problémy s nábory pracovníků ze zahraničí. Čeští výrobci však věří, že se problém s nedostatkem pracovníků podaří vyřešit, a to - spolu s přístupem na nové trhy - podporuje jejich optimistické vyhlídky na budoucí výrobu.“

Pro další informace kontaktujte:

IHS Markit
Trevor Balchin, vedoucí ekonom           
Telefon +44-1491-461-065           
email: trevor.balchin@ihsmarkit.com            

Joanna Vickers, Korporační komunikace
Telefon +44207-260-2234
email: joanna.vickers@ihsmarkit.com

Kateřina Vojtěchovská, vedoucí průzkumu           
Telefon +44-1491-461-085           
Email kat.vojtechovska@ihsmarkit.com   
 

  
 

Sledujte nás na sociálních sítích: