Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů

Výrobní IHS Markit PMI

Index nákupních manažerů (PMI®) je v současné době k dispozici ve více než 40-ti zemích a klíčových oblastech světa. Tento index je nejvíce sledovaným obchodním průzkumem na světě a je pro svou schopnost poskytovat aktuální, přesné a často jedinečné měsíční indikace ekonomických tendencí oblíben mezi zástupci relevantních institucí a firem.

Na tomto místě vám vždy přinášíme aktuální data České republiky za předchozí měsíc.

Informace u ostatních ekonomik, které jsou do PMI® zahrnuty, získáte na adrese //www.markiteconomics.com

Zájemci, kteří by se chtěli stát součástí tohoto světově respektovaného výzkumu, nechť prosím kontaktují paní Kateřinu Vojtěchovskou na emailu: kat.vojtechovska@ihsmarkit.com

Listopad 2018

Obchodní sentiment klesá na nejnižší hodnotu od prosince 2012

Klíčová zjištění:                       

  • Stupeň optimismu v listopadu prudce klesá
  • PMI klesá na nejnižší hodnotu přes dva roky
  • Index nových zakázek klesá pod negativní práh poprvé od srpna 2016


Období sběru dat: 12. – 22. listopadu 2018

Listopadová data signalizovala, že se úroveň provozních podmínek v českém zpracovatelském sektoru zlepšila do nejmenší míry od srpna 2016. Slabý výkon byl poháněn pomalejším růstem výroby a prvním poklesem objemů nových zakázek za dvacet sedm měsíců. Znepokojivým bylo snížení obchodního sentimentu. Optimismus klesl na nejnižší hodnotu za bezmála šest let následkem oslabení v autoprůmyslu a poklesu zahraniční poptávky. Tlumenější poptávka se pak odrazila i na zvolnění tempa inflace účtovaných cen i přesto, že ceny vstupů vzrostly rychleji.

Hlavní výrobní PMI® pro Českou republiku společnosti IHS Markit je kompozitní jednociferný ukazatel celkového výkonu výrobního sektoru, který sleduje změny v objemu nových zakázek, ve výrobě, zaměstnanosti, výkonnosti dodavatelů a skladových zásobách. Výsledek vyšší než 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru.

Hlavní hodnota Indexu v listopadu klesla z říjnových 52,5 bodu na 51,8 bodu a byl to v počtu pátý měsíční pokles PMI. Sektor stále vykazuje zdravý růst, ač nejslabším tempem od srpna 2016.

Výrobní PMI® pro Českou republiku

Výrobní index PMI s.o., > 50 = zlepšení od předchozího měsíce

výrobní index PMI                                                            průmyslová výroba podle ČSÚzdroj: IHS Markit, ČSÚ


Klíčovým faktorem dalšího zpomalení růstu zpracovatelského sektoru bylo slabší zvýšení produkce. Objemy výroby vzrostly nejméně za více než dva roky vzhledem k horší poptávce v automobilovém sektoru a slabšímu zájmu domácích i zahraničních klientů.

Spolu s horším stavem poptávky klesly objemy nových přijatých zakázek, a to poprvé od srpna 2016. Snížení bylo odrazem mírnější poptávky domácích i exportních zákazníků. Zahraniční odbyt přitom také klesl pod neutrální práh poprvé za více než dva roky a pokles byl navíc nejrychlejší od prosince 2012. Útlum v zakázkách byl podle hlášení z velké části ovlivněn problémy ve výrobě automobilového průmyslu, způsobenými nově zavedenými pravidly pro testování emisí.

Optimismus týkající se budoucí výroby ve firmách následně klesl, a to na nejnižší úroveň za téměř šest let. Sentiment ovlivnily zejména obavy o udržení poptávky v příštím roce a o růst automobilového průmyslu.

Přestože nákupy do výroby v listopadu víceméně stagnovaly, ceny vstupů dále prudce rostly. Zvýšení se však ne vždy projevilo na cenách hotových výrobků. Inflace cen výstupů zpomalila na minimum od loňského srpna.

Zaměstnanost mezitím poklesla na jednu z nejnižších úrovní za posledních pět a půl roku. Mírnější tlak na kapacity se dále projevil v nejpomalejším nárůstu rozpracovanosti v aktuální dvouleté řadě růstu.

Komentář:

Siân Jonesová, ekonomka společnosti IHS Markit, která výrobní průzkum v České republice zpracovává, komentuje:

„Po nedávno zveřejněných výsledcích průzkumu Podnikatelských očekávání podniků České republiky od IHS Markit, které ukázaly na rostoucí obavy o budoucí růst, výrobci zpracovatelského zboží zaregistrovali nejnižší úroveň důvěry od prosince 2012 v souvislosti se slabší expanzí výroby a poklesem nových zakázek.

Obávají se dopadu pokračujících problémů ve výrobě automobilového sektoru na domácí i zahraniční poptávku. Nejenže tempo růstu produkce od začátku roku zpomalilo, ale dokonce kleslo pod dlouhodobý trend průzkumu.

Nepříznivá situace v poptávce v listopadu také přispěla k nevoli výrobců zvyšovat ceny svých výrobků. I přestože ceny vstupů vzrostly rychleji, inflace cen výstupů byla nejpomalejší za více než rok.“

Pro další informace kontaktujte:

IHS Markit
Trevor Balchin, vedoucí ekonom           
Telefon +44-1491-461-065           
email: trevor.balchin@ihsmarkit.com            

Joanna Vickers, Korporační komunikace
Telefon +44207-260-2234
email: joanna.vickers@ihsmarkit.com

Kateřina Vojtěchovská, vedoucí průzkumu           
Telefon +44-1491-461-085           
Email kat.vojtechovska@ihsmarkit.com     

 

Sledujte nás na sociálních sítích: