Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů

Výrobní IHS Markit PMI

Index nákupních manažerů (PMI®) je v současné době k dispozici ve více než 40-ti zemích a klíčových oblastech světa. Tento index je nejvíce sledovaným obchodním průzkumem na světě a je pro svou schopnost poskytovat aktuální, přesné a často jedinečné měsíční indikace ekonomických tendencí oblíben mezi zástupci relevantních institucí a firem.

Na tomto místě vám vždy přinášíme aktuální data České republiky za předchozí měsíc.

Informace u ostatních ekonomik, které jsou do PMI® zahrnuty, získáte na adrese //www.markiteconomics.com

Zájemci, kteří by se chtěli stát součástí tohoto světově respektovaného výzkumu, nechť prosím kontaktují paní Kateřinu Vojtěchovskou na emailu: kat.vojtechovska@ihsmarkit.com

Březen 2019

Objemy nových zakázek klesají nejrychleji od října 2012

Klíčová zjištění:                       

  • Nové zakázky prudce klesají
  • Výroba klesá nejrychleji od prosince 2012
  • PMI na nejnižší úrovni za více než šest let


Období sběru dat: 12. – 21. března 2019

Březnová data signalizovala jasné zhoršení provozních podmínek napříč českým zpracovatelským sektorem. Hlavní hodnota PMI klesla na nejnižší úroveň od prosince 2012 vzhledem k dalšímu snížení objemů výroby i nových zakázek. Pokles objemů práce byl, stejně jako v únoru, největší od října 2012. Pokles zahraniční poptávky byl přitom nejrychlejší od června 2009. Tlak na kapacity se následně snížil a firmy zaregistrovaly nižší objem nedodělků a pokles zaměstnanosti. Výhledy na výrobu v příštím roce zůstaly kvůli slabší poptávce utlumené.

Hlavní výrobní PMI® pro Českou republiku společnosti IHS Markit je kompozitní jednociferný ukazatel celkového výkonu výrobního sektoru, který sleduje změny v objemu nových zakázek, ve výrobě, zaměstnanosti, výkonnosti dodavatelů a skladových zásobách. Výsledek vyšší než 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru.

Hlavní index PMI v březnu klesl z únorové hodnoty 48,6 bodu na 47,3 bodu, čímž vykázal čtvrté měsíční zhoršení stavu českého zpracovatelského sektoru. Pokles byl nejhorší od konce roku 2012 a průměr prvního čtvrtletí roku 2019 byl navíc nejnižší od posledního čtvrtletí 2012.


Výrobní PMI® pro Českou republiku

Výrobní index PMI s.o., > 50 = zlepšení od předchozího měsíce

výrobní index PMI                                                            průmyslová výroba podle ČSÚzdroj: IHS Markit, ČSÚ


K poklesu hlavní hodnoty přispělo zejména snížení produkce, které bylo nejprudší od prosince 2012. Řada respondentů tuto skutečnost připsala slabší poptávce a nižším objemům nových zakázek.

Ty v březnu klesly pátý měsíc v řadě nejvyšším tempem podruhé od října 2012. Účastníci pokles spojovali s ochlazením poptávky od domácích i zahraničních klientů. Pokles exportních zakázek dokonce zrychlil na nejvyšší tempo za bezmála deset let.

V sektoru následně klesla zaměstnanost i rozpracovanost. Objem nedodělků klesl poprvé od listopadu 2016, byť mírně. Počet pracujících se vzhledem k problémům se sháněním zručných pracovníků a nižším objemům nových zakázek snížil nejrychleji od ledna 2013.

Březnový průzkum ukázal, že sentiment českých výrobců týkající se vyhlídek na výrobu v příštím roce relativně oslabil. Jejich důvěra klesla na nejnižší úroveň od konce roku 2012.

Cenové tlaky v březnu oslabily. Inflace cen vstupů i výstupů zmírnila z vysokých hodnot loňského roku, přičemž náklady vzrostly nejméně od prosince 2016.
Nákupy vstupů v české výrobě klesly nejvíc od prosince 2012 a prudce se snížily také objemy skladovaného materiálu.


Komentář:

Siân Jonesová, ekonomka společnosti IHS Markit, která výrobní průzkum v České republice zpracovává, komentuje:

„Výsledek průzkumu v české výrobě byl na konci prvního čtvrtletí 2019 negativní, s výrazným poklesem objemů výroby a nových zakázek. K potížím výrobců přispěl i největší pokles nových exportních zakázek od června 2009 a provozní podmínky se tak zhoršily nejrychlejším tempem za více než šest let.

Slabší poptávka z domova i ze zahraničí přispěla ke snížení tlaků na kapacity, což se projevilo poklesem zaměstnanosti i rozpracovanosti. Nedokončená práce přitom klesla poprvé od listopadu 2016.

Stupeň důvěry výrobců se shoduje s nedávno zveřejněným Zpravodajem očekávání od IHS Markit: je nejslabší od konce roku 2012 vzhledem obavám z klesající poptávky a problémům s hledáním vhodných pracovníků.“


Pro další informace kontaktujte:

IHS Markit
Trevor Balchin, vedoucí ekonom           
Telefon +44-1491-461-065           
email: trevor.balchin@ihsmarkit.com            

Joanna Vickers, Korporační komunikace
Telefon +44207-260-2234
email: joanna.vickers@ihsmarkit.com

Kateřina Vojtěchovská, vedoucí průzkumu           
Telefon +44-1491-461-085           
Email kat.vojtechovska@ihsmarkit.com     


Autorská práva zde uvedených dat patří nebo jsou licencována společnosti IHS Markit. Jakékoli neoprávněné užití včetně a bez omezení kopírování, šíření a přenos uvedených údajů, není povoleno bez předchozího souhlasu společnosti IHS Markit. Firma IHS Markit nenese žádnou odpovědnost za obsah ani zde uvedené údaje („data“), za chyby, nepřesnosti, opomenutí nebo opožděné dodání dat ani za žádná opatření přijatá na základě těchto informací. IHS Markit v žádném případě neodpovídá za žádné mimořádné, vedlejší nebo nepřímé škody způsobené použitím těchto dat. Purchasing Managers’ Index® a PMI® jsou registrované ochranné známky, které náleží společnosti Markit Economics Limited anebo k nim ta vlastní práva. IHS Markit je registrovaná obchodní známka náležící společnosti IHS Markit Ltd. a/nebo jejím partnerům.

Sledujte nás na sociálních sítích: