Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů

Výrobní IHS Markit PMI

Index nákupních manažerů (PMI) je v současné době k dispozici ve více než 40-ti zemích a klíčových oblastech světa. Tento index je nejvíce sledovaným obchodním průzkumem na světě a je pro svou schopnost poskytovat aktuální, přesné a často jedinečné měsíční indikace ekonomických tendencí oblíben mezi zástupci relevantních institucí a firem.

Na tomto místě vám vždy přinášíme aktuální data České republiky za předchozí měsíc.

Informace u ostatních ekonomik, které jsou do PMI zahrnuty, získáte na adrese //www.markiteconomics.com

Zájemci, kteří by se chtěli stát součástí tohoto světově respektovaného výzkumu, nechť prosím kontaktují paní Kateřinu Vojtěchovskou na emailu: kat.vojtechovska@ihsmarkit.com

Duben 2020

Zpracovatelská výroba klesá kvůli dopadu nákazy COVID-19 nejrychleji v historii průzkumu

Klíčová zjištění:                       

  • Výroba a nové zakázky klesají nejprudším tempem od začátku průzkumu v polovině roku 2001
  • Zaměstnanost klesá nejrychleji od července 2009
  • Očekávání se propadají na nové minimum

Období sběru dat: 7. – 22. dubna 2020

Dubnová data ukázala nejprudší pokles objemů výroby a nových zakázek v českém zpracovatelském sektoru od začátku sběru dat v červnu 2001. Pokles zákaznické poptávky byl z velké části dáván za vinu rozšíření epidemie koronaviru 2019 (COVID-19) a následným nouzovým opatřením včetně karantén. Omezení dopadla i na zahraniční odbyt a exportní zakázky následně výrazně klesly. Pokles zájmu pak přispěl k největšímu poklesu zaměstnanosti od finanční krize v roce 2009 a k propadu obchodní důvěry na minimum od července 2012.

Nedostatky v dodavatelských řetězcích způsobily růst cen, výrobci však ve snaze udržet si v bezprecedentní situaci konkurenceschopnost své ceny dále snížili.

Hlavní výrobní PMI pro Českou republiku společnosti IHS Markit je kompozitní jednociferný ukazatel celkového výkonu výrobního sektoru, který sleduje změny v objemu nových zakázek, ve výrobě, zaměstnanosti, výkonnosti dodavatelů a skladových zásobách. Výsledek nad 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru.

Výrobní PMI pro Českou republiku

Výrobní index PMI s.o., > 50 = zlepšení od předchozího měsíce

výrobní index PMI                                                            průmyslová výroba podle ČSÚZdroj: IHS Markit, ČSÚ

Pokles indexu PMI z březnových 41,1 bodu na 35,1 v dubnu signalizoval, že se zdraví českého zpracovatelského sektoru na začátku druhého čtvrtletí výrazně zhoršilo. Aktuální hodnota je nejnižší od března 2009. Index přitom podpořily delší dodavatelské lhůty (běžně znamení toho, že se výrobní výkon zlepšuje).

K nižšímu výsledku přispěl nejrychlejší pokles výroby od začátku průzkumu před téměř devatenácti lety. Došlo k němu kvůli oslabení poptávky a historicky silnému snížení nových zakázek. Obojí téměř všichni účastníci připsali pandemii COVID-19 a následným karanténním opatřením a firemním odstávkám. Globální dosah výskytu onemocnění znamenal, že prudce klesly také zakázky pro export.

Kvůli slabší zákaznické poptávce firmy snížily řady pracovníků, a to do největší míry od finanční krize. Řada účastníků uvedla, že propouštěla zejména dočasné a agenturní pracovníky. Uvolnění kapacit následně vedlo také k prudkému snížení rozpracovanosti (nejrychlejší od ledna 2003).

Obchodní důvěra se z března propadla na nové minimum průzkumu, protože není jasné, jak dlouho budou trvat karantény a jaká bude cesta k oživení. Firmy se také obávají dopadu stagnující poptávky na průmysl obecně.

Ve snaze udržet si konkurenceschopnost firmy v dubnu opět zlevnily své zboží i přesto, že ceny vstupů dál vzrostly. Vstupy podražily kvůli prodlevám v dodávkách a nedostupnosti, ovšem nákupní činnost mezi výrobci silně poklesla.

Komentář:

Siân Jonesová, ekonomka společnosti IHS Markit, která výrobní průzkum v České republice zpracovává, komentuje:

„Pandemie COVID-19 a nouzová zdravotní opatření v dubnu dopadla na český zpracovatelský sektor v plné míře. Kvůli zastavení domácí i zahraniční poptávky objemy výroby i nových zakázek klesly historicky prudkým tempem, které předčilo i pokles během finanční krize. I přes snahy udržet si zaměstnance prudký pokles tržeb i poptávky donutil některé firmy k propouštění. Zaměstnanost klesla do největší míry od finanční krize. Omezení v České republice se pomalu uvolňují, ale firmy očekávají, že výroba bude během příštího roku klesat. Jejich důvěru podemílá nejistota z trvání karantén a postupné obnovy, i obavy z dopadu případného poklesu investic.“


Pro další informace kontaktujte:
IHS Markit
Trevor Balchin, vedoucí ekonom           
Telefon +44-1491-461-065           
E-mail: trevor.balchin@ihsmarkit.com            

Joanna Vickers, Korporační komunikace
Telefon +44207-260-2234
E-mail: joanna.vickers@ihsmarkit.com

Kateřina Vojtěchovská, vedoucí průzkumu           
Telefon +44-1491-461-085           
E-mail kat.vojtechovska@ihsmarkit.com     


Autorská práva zde uvedených dat patří nebo jsou licencována společnosti IHS Markit. Jakékoli neoprávněné užití včetně a bez omezení kopírování, šíření a přenos uvedených údajů, není povoleno bez předchozího souhlasu společnosti IHS Markit. Firma IHS Markit nenese žádnou odpovědnost za obsah ani zde uvedené údaje („data“), za chyby, nepřesnosti, opomenutí nebo opožděné dodání dat ani za žádná opatření přijatá na základě těchto informací. IHS Markit v žádném případě neodpovídá za žádné mimořádné, vedlejší nebo nepřímé škody způsobené použitím těchto dat. Purchasing Managers’ Index® a PMI® jsou registrované ochranné známky, které náleží společnosti Markit Economics Limited anebo k nim ta vlastní práva. IHS Markit je registrovaná obchodní známka náležící společnosti IHS Markit Ltd. a/nebo jejím partnerům.

Sledujte nás na sociálních sítích: