Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů

Výrobní IHS Markit PMI

Index nákupních manažerů (PMI®) je v současné době k dispozici ve více než 40-ti zemích a klíčových oblastech světa. Tento index je nejvíce sledovaným obchodním průzkumem na světě a je pro svou schopnost poskytovat aktuální, přesné a často jedinečné měsíční indikace ekonomických tendencí oblíben mezi zástupci relevantních institucí a firem.

Na tomto místě vám vždy přinášíme aktuální data České republiky za předchozí měsíc.

Informace u ostatních ekonomik, které jsou do PMI® zahrnuty, získáte na adrese //www.markiteconomics.com

Zájemci, kteří by se chtěli stát součástí tohoto světově respektovaného výzkumu, nechť prosím kontaktují paní Kateřinu Vojtěchovskou na emailu: kat.vojtechovska@ihsmarkit.com

Červen 2019

Podmínky ve výrobě se zhoršily nejvíc od června 2009

Klíčová zjištění:                       

  • Provozní podmínky se v červenci výrazně zhoršily
  • Výroba klesla nejrychleji od května 2009
  • Nové zakázky opět prudce klesly

Období sběru dat: 12. – 23. července 2019

Červencová data ukázala největší zhoršení obchodních podmínek v českém zpracovatelském sektoru od června 2009. Poháněl ho rychlejší pokles objemů výroby i zakázek zároveň s větším úbytkem pracovních míst. Nákupní aktivita firem navíc klesla největším tempem za více než deset let, a tím pádem výrazně klesly také zásoby výrobního materiálu.

Míra inflace cen vstupů mezitím zpomalila pátý měsíc v řadě na nejnižší úroveň od dubna 2016, a podobně i ceny výstupů vzrostly jen nepatrně.

Hlavní výrobní PMI® pro Českou republiku společnosti IHS Markit je kompozitní jednociferný ukazatel celkového výkonu výrobního sektoru, který sleduje změny v objemu nových zakázek, ve výrobě, zaměstnanosti, výkonnosti dodavatelů a skladových zásobách. Výsledek vyšší než 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru.

Hlavní index v červenci klesl z červnové hodnoty 45,9 na nejnižší úroveň 43,1 bodu za více než deset let. Výsledek svědčil o prudkém zhoršení obchodních podmínek v českém zpracovatelském průmyslu.

Klíčovým faktorem poklesu bylo na začátku třetího čtvrtletí výrazné snížení výroby. Tempo jejího poklesu bylo dokonce nejrychlejší od května 2009 a někteří účastníci to dávali za vinu pokračujícímu zpomalování automobilového sektoru.

Výrobní PMI® pro Českou republiku

Výrobní index PMI s.o., > 50 = zlepšení od předchozího měsíce

výrobní index PMI                                                            průmyslová výroba podle ČSÚzdroj: IHS Markit, ČSÚ

Červencové výsledky také vykázaly další snížení objemů nových zakázek v české výrobě. Aktuální hodnota přispěla k prodloužení současné řady poklesu na devět měsíců. Tempo zhoršení bylo navíc prudké a největší od dubna 2009.

Pokles celkových zakázek částečně pohánělo snížení odbytu na mezinárodních trzích, který klesl rychlejším tempem druhý měsíc v řadě. Podle zpráv z průzkumu byl aktuální pokles výsledkem rostoucí konkurence a slabší poptávky.

Zaměstnanost ve zpracovatelském sektoru České republiky na začátku třetího čtvrtletí dále klesala, stejně jako v předchozích čtyřech měsících. Tempo redukce pracovních míst bylo navíc nejrychlejší od dubna a celkově prudké.

Ceny vstupů v červenci vzrostly pomaleji pátý měsíc v řadě a jen mírně. Vyšší ceny někteří účastníci připisovali dražším službám a vstupním nákladům. Firmy zároveň hlásily jen zanedbatelné zvýšení cen výstupů, které bylo navíc nejslabší za více než dva a půl roku.
Sentiment mezi českými výrobci vůči budoucí výrobě byl v červenci méně optimistický než v předchozím měsíci a nejslabší od prosince 2012.

Komentář:

Eliot Kerr, ekonom společnosti IHS Markit, která výrobní průzkum v České republice zpracovává, komentuje:

„Výkon českého zpracovatelského sektoru v červenci dále klesl a provozní podmínky se zhoršily nejvyšším tempem za více než deset let. Již slabé výsledky výroby a nových zakázek znovu klesly, a to rychleji než v červnu.

Firmy na to reagovaly největší redukcí pracovních sil za tři měsíce a snížením nákupů osmý měsíc v řadě.

Tlaky na ceny slábly a aktuální zdražení vstupů bylo celkově jen nepatrné a nejmenší od dubna 2016.“


Pro další informace kontaktujte:

IHS Markit
Trevor Balchin, vedoucí ekonom           
Telefon +44-1491-461-065           
email: trevor.balchin@ihsmarkit.com            

Joanna Vickers, Korporační komunikace
Telefon +44207-260-2234
email: joanna.vickers@ihsmarkit.com

Kateřina Vojtěchovská, vedoucí průzkumu           
Telefon +44-1491-461-085           
Email kat.vojtechovska@ihsmarkit.com     


Autorská práva zde uvedených dat patří nebo jsou licencována společnosti IHS Markit. Jakékoli neoprávněné užití včetně a bez omezení kopírování, šíření a přenos uvedených údajů, není povoleno bez předchozího souhlasu společnosti IHS Markit. Firma IHS Markit nenese žádnou odpovědnost za obsah ani zde uvedené údaje („data“), za chyby, nepřesnosti, opomenutí nebo opožděné dodání dat ani za žádná opatření přijatá na základě těchto informací. IHS Markit v žádném případě neodpovídá za žádné mimořádné, vedlejší nebo nepřímé škody způsobené použitím těchto dat. Purchasing Managers’ Index® a PMI® jsou registrované ochranné známky, které náleží společnosti Markit Economics Limited anebo k nim ta vlastní práva. IHS Markit je registrovaná obchodní známka náležící společnosti IHS Markit Ltd. a/nebo jejím partnerům.


Sledujte nás na sociálních sítích: