Témata
Reklama

Podstata technologie čištění disponuje potenciálem pro zlepšení, pokud jde o spolehlivější, ekonomičtější a udržitelnější čištění dílů. Prvním krokem je provedení systematické analýzy procesu, která se podrobně zaměří také na předcházející a následující výrobní kroky.

Reklama
Reklama
Reklama

Pro zajištění kvality následných procesních kroků, zamezení zmetkovitosti a zaručení funkčnosti konečného výrobku je zásadním kritériem kvality důsledná čistota dílů. Je třeba splnit stále přísnější nebo dokonce modifikované specifikace čistoty. Kromě toho se neustále zvyšují požadavky na rychlost, nákladovou efektivitu a udržitelnost čisticího procesu. To, jak dobře, rychle a efektivně budou čisticí práce prováděny, však závisí nejen na zařízení, technologii procesu a použitém médiu, ale také na faktorech souvisejících se samotným procesem čištění.

Systematická analýza procesů

Co tedy dělat, když díly náhle vychází ze systému flekaté, specifikace pro čistotu částic nebo povrchového napětí již nejsou splněny, vyčištěné obrobky přichází k zákazníkovi zkorodované nebo je čištění příliš pomalé/nákladné? V případě těchto a dalších problémů lze zdroj chyby vysledovat pomocí systematické analýzy procesu, jakou provádí například Akademie Ecoclean německé společnosti Ecoclean. Odborníci na čištění se nezaměřují pouze na vlastní proces čištění a zařízení, ale posuzují také celkové výrobní prostředí. Neboť i ty nejmenší změny v součásti, spektru a materiálu obrobku, typu znečištění a v úpravách předcházejících nebo navazujících procesů mohou mít zásadní vliv na výsledek čištění.

Díky systematické analýze procesů, která zahrnuje také analýzu předcházejících a následujících výrobních kroků, lze rychle identifikovat zdroje chyb a optimalizační potenciál. (Zdroj: Ecoclean)

Fleky na povrchu

Podle odborníků na čištění je špatný výsledek čištění nebo výsledek, který nesplňuje nové vyšší požadavky na čištění, "klasickým" důvodem pro provedení analýzy procesu. Prvním krokem je přesná identifikace problému – nejsou splněny specifikace povrchového napětí nebo jsou na komponentech skvrny. Pokud se skvrny vyskytují, je třeba si mimo jiné položit otázku, zda se změnilo množství a složení kontaminantů (procesních médií a dalších látek) a zda jsou složky a koncentrace čisticího média stále vhodné. Z tohoto důvodu se pečlivě zkoumají i další faktory, jako je kvalita oplachové vody, úprava lázně, technologie a posloupnost procesu a fáze sušení. Jsou to další proměnné faktory, které hrají roli, pokud jsou výsledky čistoty filmu neuspokojivé.

Pravidelná kontrola a údržba součástí stroje, jako jsou filtry, jsou zásadními faktory pro dosažení požadavků na čistotu částic stabilním a hospodárným způsobem. (Zdroj: Ecoclean)

Neschopnost splnit požadavky na čistotu částic

Pokud analýza čistoty po skončení čisticího cyklu ukáže, že na dílech stále ulpívá příliš mnoho velkých částic, může to být způsobeno  programem čištění a procesním postupem. Mezi možné příčiny patří zbytkové částice v pracovní komoře nebo na nosičích dílů, nevhodný filtrační systém nebo zanesený filtr. Někdy je to nesprávná volba čisticích nádob, jako jsou například boxy z perforovaného pozinkovaného plechu, které brání účinnému a spolehlivému oddělení a odstranění částic. Tyto boxy stíní ultrazvuk, takže nemůže optimálně působit na díly. Stejně tak se tlak postřiku nedostane do vnitřku boxu z perforovaného plechu. Ve srovnání s koši z kulatého drátu je dalším problémem to, že mycí prostředek z těchto boxů neodkapává tak účinně. To může mít za následek nežádoucí přenos nečistot nebo čisticích chemikálií. V každém případě jsou nutné mnohem delší, a tudíž energeticky náročnější procesy sušení.
Další příčinou neúspěšné kontroly čistoty jsou často neodstraněné otřepy, které se při manipulaci s díly během kontroly zbytkových nečistot odlomí a poté se objeví na filtru částic. Pod mikroskopem lze určit, zda se jedná o třísku nebo otřep. Ve druhém případě je třeba vyhodnotit předcházející procesy a zjistit, kde otřepy vznikají a jak lze jejich vzniku zabránit. Čistota částic může být také narušena magnetismem, který je "zakoupen" se surovinami nebo vzniká během výrobního procesu. Magnetismus váže třísky na díly a ztěžuje nebo znemožňuje jejich odstranění během procesu čištění.

Klíčem ke spolehlivým, efektivním a udržitelným procesům čištění je dobře vyškolený personál, který rozumí tomu, jak systém čištění funguje a jak se například provádí opatření na ošetření lázní nebo pravidelná údržba systému čištění. (Zdroj: Ecoclean)

Manipulace s díly po čištění

Proces čištění nekončí, když díly vyjedou ze stroje s požadovanou úrovní čistoty. Aby se zabránilo opětovné kontaminaci nebo korozi, ke které může dojít i u konzervovaných nebo pasivovaných dílů, je důležité se zaměřit na to, jak se s díly po čištění zachází. Je třeba zodpovědět následující otázky: Kde, jak a jak dlouho jsou díly skladovány? Jakým způsobem se přepravují pro následné zpracování? Jaké obaly jsou k tomu potřeba? Kromě toho je kvůli vysokým požadavkům na čistotu často nutné, aby interní přeprava, montáž nebo balení probíhaly v čistých nebo sterilních místnostech.

Dovybavení či modernizace čisticího systému procesní technologií, například ultrazvukem, umožňuje v mnoha případech stabilní dosažení požadovaných výsledků a zkrácení doby čištění. (Zdroj: Ecoclean)

Kvalifikovaný personál

Současně je nezbytné, aby se pracovníci, provádějící čištění dílů, podíleli na analýze procesu a optimalizačních opatřeních. Klíčovým faktorem je zvyšování povědomí o problematice čistoty, stejně jako o možnostech technologií čištění a vlivu nastavení parametrů na výsledek čištění. 


Zpracováno redakcí dle tiskové zprávy Akademie Ecoclean.

Související články
Průmyslové čištění

Přísnější požadavky na kvalitu dílů a rostoucí rozmanitost výrobků vyžadují stále komplexnější a všestrannější řešení v oblasti čištění dílů. Pro udržení konkurenceschopnosti výroby je také nezbytné minimalizovat spotřebu zdrojů a jednotkové náklady na čištění a zároveň maximalizovat čisticí výkon.

Výroba BMW i3 již minulostí

Elektrické BMW i3 nedostalo přímého nástupce, jelikož v elektrifikační strategii BMW není prostor pro výstřední městské miniauto. Mnichovská automobilka se loučí se svým výrazným městským elektromobilem, který odstartoval novou éru. Výroba i3 byla nákladná. Auto má karbonové konstrukční díly a máloco sdílí s ostatními modely BMW. Původně i3 byla tahák, poutač pozornosti na něco tak výjimečného, jako je elektromobil. Což již ale dnes není potřeba, protože EV se postupně stávají „běžným“ dopravním prostředkem.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Můstek k inovacím

Jen pár kroků od stanice metra Můstek se v ulici Na Příkopě rozpíná pestrá přehlídka technologických inovací zvaná Czech Industry Photo. Ještě do 15. května 2024 se veřejnost může prostřednictvím uměleckých fotografií a doprovodných příběhů bezplatně seznámit s tím, jak magicky vypadá svět například pod mikroskopem, nebo když hraje plazma hlavní roli. Praha je v pořadí předposlední zastávkou této putovní výstavy, jejíž velkoformátové obrazy každoročně navštíví deset měst Čech a Moravy. Sedmiměsíční osvětová mise bude následně završena v Plzni.

Akcelerační zóny obnovitelných zdrojů energie

Povolení výstavby větrných farem, solárních parků včetně souvisejících akumulačních stanic bude snazší a rychlejší. Vláda na konci dubna schválila usnesení, které Ministerstvo průmyslu a obchodu předložilo spolu s Ministerstvem životního prostředí a Ministerstvem pro místní rozvoj. Umožní vznik oblastí vhodných pro jednodušší povolování výstavby obnovitelných zdrojů energie. Nyní resorty určí, které konkrétní oblasti budou pro tato opatření nejvhodnější.

Vítkovické slévárny nadále fungují

Ostravská společnost Vítkovické slévárny, která je od listopadu v insolvenčním řízení, pokračuje ve výrobě a hledá investora. To jsou hlavní předpoklady proveditelnosti připraveného reorganizačního plánu. Firmě se podařilo zatím zachovat nejen stěžejní výrobu válců a jedinečné know-how, ale také obchodní vztahy a zaměstnanost.

Dalších 17,5 miliardy korun z Národního plánu obnovy

Evropská komise vydala kladné předběžné hodnocení splnění 28 dílčích milníků a cílů. Po schválení členskými státy Evropské unie tak Česká republika obdrží dalších více než 17,5 miliardy korun ve formě grantů z celkové částky 228,4 miliardy korun z Národního plánu obnovy.

Dukovany se připravují na šedesátiletý provoz

V průběhu roku 2024 energetici postupně zvýší výkon všech čtyř výrobních bloků Jaderné elektrárny Dukovany o 2,3 %. Na konci procesu by výroba měla vzrůst o více než 300 000 MWh. Společnost ČEZ bude i letos do Dukovan masivně investovat, na další zvyšování bezpečnosti a modernizaci vynaloží cca 3,3 mld. Kč. Cílem je zajištění nejméně šedesátiletého provozu všech výrobních bloků.

Výstava Volty v Ostravě již podruhé

Výstavy a veletrhy se v Ostravě pořádají (v jiné podobě než dnes, samozřejmě) již od roku 1362, kdy král Karel IV. vydal ostravským měšťanům povolení pořádat dobytčí trhy. První pavilon pro skutečné výstavy a veletrhy se zde otevřel v roce 1958. Druhý ročník Elektrotechnické výstavy Volty.cz, kterou Ostrava zažila letos začátkem října, se hlásí k tradici technických výstav v Ostravě.

Ovce spoří náklady

Ovce místo sekaček na trávu ušetřily v posledních dvou letech americké společnosti Amazon statisíce korun za mechanizované sekání trávy v areálu distribučního centra v Panattoni Park Prague Airport I. Společnost B2 Assets, která zajišťuje správu budov a pozemků, proto nyní rozšířila stádo ovcí o další kusy. Celkem 23 ovcí čtyř různých plemen spásá jeden hektar zatravněné plochy v rozlehlém areálu. Tento tradiční způsob péče o krajinu přispívá k návratu ovcí do české krajiny a může pomoci také obnově vzácných rostlin. 

Zdvojnásobení FVE v ČR

Rozvoj obnovitelných zdrojů energie v České republice výrazně zrychlil. Zatímco na začátku roku 2022 bylo v České republice do sítě zapojeno okolo 50 tisíc fotovoltaických elektráren, v polovině roku 2023 je to už přes 130 tisíc fotovoltaických elektráren. Vyplývá to z dat, které za největší distribuční společnosti ČEZ Distribuce, PREdistribuce a EG.D poskytlo MPO České sdružení regulovaných elektroenergetických společností (ČSRES).

Korea-V4 Nuclear Universities Chancellors Forum

Začátkem července uspořádala KEPCO International Nuclear Graduate School (dále KINGS) v Soulu historicky první ročník Korea-V4 Nuclear Universities Chancellors Forum. Na fórum pořádané společností KINGS byli pozváni rektoři devíti jaderných univerzit ze všech zemí Visegrádské čtyřky, kteří společně diskutovali o navázání hlubší spolupráce v oblasti dlouhodobého školení personálu jaderných elektráren a podpoře vývozu korejských jaderných technologií.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit