Témata
Reklama

Hodnotenie vlastností mazacieho média pohonov obrábacích strojov

18. 11. 2009

Posudzovanie prevádzkovej spoľahlivosti strojného zariadenia, resp. jeho hnacieho ústrojenstva pomocou tribotechnických a vibrodiagnostických metód, čiže analýzou použitých olejov, je z hľadiska kvalitnej údržby strojného zariadenia veľmi dôležité a prináša so sebou mnoho výhod a v poslednom rade aj značné ekonomické úspory v prevádzke.

Podstatou článku je ukázať aplikácie spomínaných metód pre stanovenie, resp. určenie limitných hodnôt potrebných pre údržbu daného stroja, ale aj poukázať na význam použitia tribotechnickej diagnostiky a vibrodiagnostiky hlavne v závislosti od rýchlosti, presnosti a finančnej nenáročnosti pri určovaní okamžitého stavu oleja použitého v hnacom ústrojenstve stroja ako mazacieho média. Objektom skúmaní boli obrábacie stroje, ktoré sa používajú pre obrábanie kovov v strojárskej výrobe, konkrétne sústruhy, brúsky a frézovačka

Reklama
Reklama
Reklama
Príklad závislosti CN na počte motohodín

Metódy tribotechnickej diagnostiky

Po odobratí oleja z mazacej sústavy stroja bol tento olej použitý ako médium pre získavanie informácií o technickom stave stroja, režime trenia a opotrebenia. Pre získanie týchto informácií bolo potrebné uskutočniť všetky skúšky (merania) na daných prístrojoch v špecializovanom tribotechnickom laboratóriu Tribo-Servis - Hakim na Katedre prevádzky výrobných procesov FVT TU v Košiciach so sídlom v Prešove. Pre správnu interpretáciu informácií o životnosti oleja je potrebné vykonať skúšky (merania) po viacerých odberoch  oleja. Zisťovanie technického stavu pozostáva z určenia odchýliek od normálneho stavu, analýzy druhu a príčin vzniku týchto odchýliek a následného diagnostického záveru.  

Závislosť množstva oterových častíc na počte motohodín

Meranie celkových nečistôt

Meraním zistíme množstvo celkových nečistôt v prevádzkovom médiu - oleji. Meranie celkových nečistôt sa vykonáva na špeciálnom zariadení vyrobenom práve za týmto účelom. Ide o prístroj CCT Infra, ktorý funguje fotometrickým spôsobom. Na prístroji sú stupnice ukazujúce priamo % CN. Pri meraní jednotlivých strojov neboli zistené žiadne extrémne hodnoty, z toho vyplýva že režim opotrebenia je dobrý. Hodnota CN stúpala s počtom motohodín, čo je normálne (obr. 1). Stúpajúci charakter krivky súvisí s výmenou oleja, v ktorom sa rozpustili aditíva (oxidové častice), ktoré majú primárny charakter.

Meranie obsahu vody

V tomto prípade je potrebné rozlišovať kondenzovanú vodu a vodu, ktorá do mazacieho systému vnikla z okolia. Tak či tak, akékoľvek nepatrné množstvo vody zhoršuje mazacie schopnosti oleja a jeho vlastnosti sú omnoho horšie ako u pôvodného oleja. Pre meranie obsahu vody v oleji sa používa ten istý prístroj CCT Infra, na ktorého hornej časti sa nachádza malá špeciálna miska, ktorej dno je vyhrievané na požadovanú teplotu. Vlastné meranie prebieha tak, že na nahriatu misku sa kvapne pár kvapiek zo vzorky oleja. Následne sledujeme správanie sa oleja. Vykoná sa zraková a sluchová analýza oleja na základe časovej doby trvania tvorby bubliniek, samotnej doby bublania a sily praskania. Pri jednotlivých strojoch nebola zistená prítomnosť vody v oleji. Jediným strojom kde sa vyskytla prítomnosť vody, bola hrotová brúska, kde sa odporučilo vymeniť olej a skontrolovať utesnenie stroja.

Meranie množstva oterových častíc (WPC)

Pomocou tohto merania sa zisťuje množstvo veľkých častíc Dl a množstvo malých častíc Ds. Ideálny stav nastane vtedy, ak Dl < Ds. Na meranie WPC slúži zariadenie - priamo čítajúci kapilárny magnetický analyzátor PMA 87-2, ktorým prejde vzorka cez jeho mikrotrubičku, ktorá je uložená v magnetickom poli. Vplyvom tohto poľa sa oterové častice usádzajú v kapiláre. Z digitálneho displeja tohto zariadenia sa dá priamo odčítať množstvo DlDs. Z týchto hodnôt môžeme ďalej vypočítať WPC - množstvo oterových častíc a PLP - podiel makročastíc na WPC v %.

kde

k - koeficient obtiažnosti (tab. 1)                                                                            

Pri jednotlivých meraniach celkových nečistôt sa v oleji nachádzali oterové častice a rôzne nečistoty. Konkrétne pri po prvom odbere u nástrojárskej frézovačky bolo doporučené vymeniť olej a vyčistiť nádržku, čím výrazne klesla hodnota veľkých oterových častíc Dl a tým aj hodnoty WPC a PLP. Po druhom odbere bolo doporučené vyčistiť olejový filter, tým klesli hodnoty na minimum. Podobne sa postupovalo aj pri ostatných analyzovaných strojoch.

Ferografické meranie

Spôsob detekcie a izolácie častíc pomocou magnetického analyzátora dovoľuje odhaliť intenzitu opotrebenia a objasňuje proces trenia a opotrebenia. Ide o dôsledok unášacej sily kvapaliny a magnetických síl, ktoré pri vzájomnom pôsobení na kontrolovanú vzorku oleja zaistia, že väčšie železné častice sa usádzajú hneď pri vtoku na sklenené sklíčko, ktoré je vhodným spôsobom umiestnené v silnom magnetickom poli permanentných magnetov. Vplyvom väčšieho pomeru povrchu k objemu častice 1 až 2 mikrometra tečú pomalšie a usádzajú sa na spodnej časti sklenenej podložky, tj. pri odtoku analyzovanej vzorky zo sklíčka. Toto meranie sa realizuje na magnetickom analyzátore. Ferografia zahŕňa jednak vlastné ferografické meranie a jednak aplikačné ferografické techniky. Samotné ferografické meranie je zložené z feroskopie a ferodenzimetrie. Obe uvedené merania vychádzajú zo spoločného základu - ferografického záznamu, na ktorom sa nachádza záznam danej olejovej vzorky. Feroskopia je založená na priamom morfologickom vyšetrení povrchu a tvaru oterových častíc a na určení režimu opotrebenia pomocou mikroskopu. Ferodenzimetria je metóda vyjadrujúca pomer počtu väčších a menších častíc. Ferodenzimeter je súčasťou ferografu.

Ferografické záznamy pri hrotovom sústruhu: 1. odber
Ferografické záznamy pri hrotovom sústruhu: 2. odber
Ferografické záznamy pri hrotovom sústruhu: 3. odber

Na obrázkoch 3a až 3c sú znázornené ferografické záznamy pri hrotovom sústruhu. Pri prvom odbere máme možnosť vidieť adhezívne častice v strednom množstve veľkosti 1-2 mikróny, prachové častice 5-10 kusov v 1 ml. Pri druhom odbere sa v oleji nachádzajú adhezívne a abrazívne častice, kremík v strednom množstve. Pri treťom odbere vidno adhezívne častice v strednom množstve a abrazívne častice vo väčšom množstve. Na základe ferografických záznamov sa dospelo k záveru, že je potrebné vyčistiť olejovú vaňu, pretože na ferografických záznamoch sa nachádza značné množstvo abrazívnych častíc.

Metóda merania vibrácií

V dôsledku vzájomného styku a úderov súčiastok spojených v strojnom mechanizme vznikajú kmity, ktoré sú prenášané pružným prostredím, tj. hmotou stroja vo funkcii akustického kanála, a ich vonkajším prejavom je akustický hluk. Počuteľný zvuk a najmä ultrazvuk vydávaný mechanizmom je sekundárny efekt vzájomného styku a rázov súčiastok. Kmity vyvolávajú zvukové vlny, ktoré sa ďalej šíria prostredím (vzduchom). Zvukový signál vo vzduchu je však nespoľahlivým nosičom informácie. Samotná existencia tejto informácie nezávisí len na kmitaní, ale je tiež ovplyvňovaná predmetmi v blízkosti zdroja kmitov. Z tohto dôvodu sa na snímanie akustických kmitov nepoužívajú mikrofóny, ale dotykové snímače meniace kmitanie na elektrický signál, ktorý je ďalej spracovateľný elektronickou cestou. Na meranie vibrácií bol použitý presný modulárny analyzátor 2260 Investigator.

Graf merania vibrácií
Graf merania vibrácií

Na základe vykonaných vibrácií sme došli pri jednotlivých strojoch k záverom, že prvky pohonov strojov sú - či už menej alebo značne - opotrebované a pri niektorých prípadoch, konkrétne pri sústruhu, ktorého výsledky merania vibrácií sú na grafoch, sa odporučilo vymeniť ložiská a prekontrolovať prevodovky a prevodové súkolesia.

Záver

Pri uplatňovaní mnohých racionalizačných opatrení dôslednými ekonomickými analýzami sa zistilo, že náklady na údržbu a opravy strojových zariadení dosahujú značnú výšku a sú väčšinou dôsledkom opotrebovania. Ide o straty spôsobené nedokonalým mazaním, tj. o straty spôsobené nedokonalým ovládnutím trenia. Energetické straty sú stále veľmi veľké, a preto sa hľadajú opatrenia na ich zničenie. Na Slovensku sa odhadujú možné úspory správnou aplikáciou tribotechnických a vibrodiagnostických zásad na 20 až 50 % z celkových strát energie. Priame úspory energie pomocou tribológie sú hlavne tie, ktoré vyplývajú zo zníženia trenia v mechanizmoch.

Článok vznikol za podpory grantovej agentúry VEGA MŠ SR č. 1/4155/07.

Ing. Jozef Dobránsky, PhD.

TU v Košiciach, Fakulta výrobných technológií so sídlom v Prešove www.tuke.sk/fvtpo

dobransky.jozef@gmail.com 

Literatúra

[1] AL HAKIM H., BLAŽOVSKÝ J. Tribológia a servis strojov. Prešov: FVT. 2002.

[2] DANESHJO, N. Stavba výrobných liniek v potravinárskom priemysle. Košice: TU SjF. 2008.

[3] SVETLÍK, J. Vplyv charakteristík hardvérovej časti na dynamické vlastnosti robotického futbalistu. Acta Mechanica Slovaca. 2008, roč. 12, č. 2-a, s. 613-616.

[4] STEJSKAL, T. Informačný obsah signálu radiálnej reakcie vo valivom uložení hriadeľa prevodovky. Acta Mechanica Slovaca. 1998, č. 4, s. 63-64.

Reklama
Vydání #11
Kód článku: 91137
Datum: 18. 11. 2009
Rubrika: Trendy / Pohony
Autor:
Firmy
Související články
Lineární vedení NSK s vylepšeným těsněním

Společnost NSK představila na veletrhu EMO 2019 optimalizovanou řadu válečkového vedení RA s vylepšeným těsněním. Lineární vedení RA jsou vybavena novými těsněními V1 a vylepšeným krytem, které pomáhají prodloužit životnost a spolehlivost obráběcích strojů.

Místo převodovky řemenové pohony

Synchronní řemeny se v mnoha průmyslových odvětvích prosazují jako nejlepší volba.

Řemenové převody přinášejí dynamiku do intralogistiky

Na hannoverském veletrhu se mohli návštěvníci seznámit s inovativními řešeními pro skladovou logistiku, jež vyvinula společnost Continental. Jedná se například o ozubené řemeny Conti Synchrodrive, které nacházejí uplatnění u sloupových zakladačů vysokoregálových skladů, ploché pásy Conti Polyflat pro zdvihací a závěsné systémy či drážkové řemeny Conti Multirib, které se používají v pohonu válečkových tratí.

Související články
Nová koncepce dvoupotrubních centrálních mazacích systémů

Oproti jiným typům ztrátových centrálních mazacích systémů, dále jen CMS, mají dvoupotrubní mazací systémy zásadní přednost v tom, že dávkovače jsou plněny novým mazivem přetlakově. To je předpoklad pro spolehlivé mazání strojů a strojních zařízení.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Ready made lineární osy s ozubeným řemenem

Pomocí lineární osy je realizován pohyb v přímém směru a jedná se tak o výborný výchozí konstrukční prvek pro stavbu strojů, automatizačních linek a polohovacích zařízení s potřebou přesného lineárního pohybu ve více osách (typicky například CNC stroje). V posledních letech došlo navíc k výraznému snížení cen a lineární osy se tak stávají dostupné i pro dosud zapovězené oblasti. V neposlední řadě je podstatnou výhodou u tzv. ready made produktů dodávka již smontovaného dílu připraveného k okamžitému použití v zákaznické aplikaci.

Kompaktní pohony s dutou hřídelí

Kompaktní, robustní, cenově výhodné… Jsou-li stanoveny požadavky na stroje, musí zareagovat i poskytovatelé řídicí a pohonné techniky. Jejich inovace jsou důležité pro vývoj konstrukcí strojů.

Inteligentní motor střižený na míru

Mechatronická pohonná jednotka g350 představuje nový kompaktní mechatronický pohonný balíček, který firma Lenze uvádí na trh ve třech výkonnostních provedeních. Zařízení je koncipováno speciálně pro horizontální přepravní techniku.

Vývoj úzkorozchodného tramvajového podvozku v laboratořích RTI

Výzkum a vývoj pohonu dvojkolí úzkorozchodného tramvajového podvozku probíhá v rámci kooperace zkušebny komponent dopravních prostředků, zkušebny provozní pevnosti a únavové životnosti, laboratoře pro virtuální prototyping a laboratoře strojírenských experimentálních metod, které jsou součástí Regionálního technologického institutu (RTI) – strojírenského a technologického výzkumného centra ZČU v Plzni, Fakulty strojní.

Výpočet zbývající doby běhu valivých ložisek

Na veletrhu Hannover Messe 2016 představila společnost Schaeffler novou digitální službu – výpočet nominální zbývající doby běhu valivých ložisek v provozu na základě reálného souboru zatížení.

Bezúdržbové klínové řemeny

U klínových řemenů uživatelé oceňují tichý chod, jednoduchou instalaci a funkci bezpečnostní spojky při přetížení, kterou klínové řemeny plní díky možnosti krátkodobého prokluzu. Nicméně klínové řemeny vyžadují ne vždy levnou a snadnou údržbu. Obzvláště v nepřetržitých provozech či těžko dostupných pohonech se obecné doporučení kontrolovat a dopínat klínové řemeny každých 2 000 provozních hodin obtížně splňuje. Výsledkem bývají ztráty účinnosti, energie a krátká životnost pohonu. Klínové řemeny, jak je známo, bez dopnutí prokluzují. Co ale bývá zanedbáváno, je vliv zvýšených vibrací při nízkém napnutí klínových řemenů. Tyto vibrace mají velmi negativní vliv na životnost ložisek a jiných součástí zařízení. Zde se zaměříme na správnou údržbu a na novinku na trhu – bezúdržbové klínové řemeny.

Univerzální kyvný pohon

Modulární, odolný, univerzální – to jsou hlavní vlastnosti nového čtvrtotáčkového pohonu DFPD společnosti Festo. Tento pohon s ozubeným hřebenem a pastorkem je určen pro splnění nejrůznějších požadavků ve zpracovatelském průmyslu.

Certifikace testovacího postupu pro výpočty životnosti valivých ložisek

Certifikátor Germanischer Lloyd (GL) udělil společnosti Schaeffler osvědčení „Assessment of the method to investigate rolling bearing rating life“ (Posouzení metody zjišťování jmenovité životnosti valivých ložisek). Poprvé tak byl certifikován samotný postup, a ne každý jednotlivý faktor ovlivňující životnost, jak bylo dosud vyžadováno.

Ložiska pro lineární pohyb

Během posledních let se neustále zvyšují nároky na moderní lineární technologii, zejména pokud jde o únosnost, tuhost a životnost. Souběžně však rostou rovněž požadavky uživatelů na jednoduchost montáže a snižování nákladů na údržbu. Aby firma SKF dokázala uspokojit všechny tyto požadavky zákazníků, přichází na trh s novou řadou D lineárních kuličkových ložisek LBC.

Syntetická maziva šetří energii i přírodní zdroje

Ochrana životního prostředí stejně jako co nejvyšší energetická účinnost jsou již delší čas velmi důležitými pojmy v rámci řízení a údržby každého podniku. Výrobci hledají různé způsoby pro snížení spotřeby surovin a energie, aby zlepšili bilanci oxidu uhličitého. A díky neustálému zvyšování nákladů na energie se tedy pro mnoho firem stávají možnosti jejich úspor stále atraktivnější.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit