Témata
Reklama

Simulace virtuálních zařízení

Úkolem simulace virtuálního zařízení je otestovat funkci programu v PLC tak, aby ve chvíli, kdy PLC bude připojen k reálnému zařízení, byl jeho program plně odladěn a připraven pro řízení bez jakýchkoliv dodatečných nákladů či zdržení při úpravách programu na konkrétní podmínky.

Simulace virtuálních zařízení

Úkolem simulace virtuálního zařízení je otestovat funkci programu v PLC tak, aby ve chvíli, kdy PLC bude připojen k reálnému zařízení, byl jeho program plně odladěn a připraven pro řízení bez jakýchkoliv dodatečných nákladů či zdržení při úpravách programu na konkrétní podmínky.

Nástup výpočetní techniky člověku umožnil využívat nový způsob předpovědí - simulaci. Vytvořený program zpracuje vložená vstupní data zahrnující jak vlastnosti a strukturu zkoumaného objektu, tak vlastnosti a působení jeho okolí. Takto získané výsledky porovnáváme se skutečností. Jestliže naše odhady odpovídají skutečnosti, zobecníme je a vytvoříme standardní postupy pro řešení obdobných situací. Pokud ale naše předpověď chování studovaného objektu nebude odpovídat skutečnosti nebo předem daným požadavkům, je třeba najít chyby a snažit se jich do budoucna vyvarovat. Mezi hlavní přínosy simulace patří možnosti:

  • vytvářet a testovat hypotézy o tom, jak systémy fungují;
  • lépe navrhovat nové systémy;
  • „nanečisto" si vyzkoušet efekt různých zásahů do systémů;
  • předvídat budoucí vývoj systémů.

Vytváření simulací nás nutí zabývat se mnoha faktory působícími na daný systém nebo objekt, formulovat vztahy mezi částmi systému, přemýšlet, co všechno je třeba do simulace zahrnout tak, že nám často odkryje možnosti a souvislosti, na které bychom jinak nepřišli. Simulace je jinými slovy možnost, jak efektivně uspořádat naše myšlenky a vyhodnotit výsledky našeho zkoumání.

Reklama
Reklama
Reklama
Simulace modelu robota v SolidWorks pomocí PLC

Řešení simulace virtuálního zařízení

Simulace systému je používána v mnoha oblastech, jako je např. výzkum, vývoj projektů nebo výuka. Zabývá se zkoumáním vlastností určitého systému nebo jeho dynamikou, a to pomocí experimentů s jeho modelem. Simulace lze provádět jak na projektovaných, tak na fyzicky existujících objektech. Jedním z prvních kroků je definice zkoumaného objektu a simulovaného systému. První definicí rozumíme stanovení požadavků na projektovaný objekt. Definice simulovaného systému představuje určení hlediska zkoumání objektu a volbu úrovně rozlišení. Hledisko závisí především na účelu zkoumání. Úroveň rozlišení nám umožní oddělit podstatné poznatky od nepodstatných.

Schéma robota jako simulovaného zařízení

Před zahájením tvorby modelu bychom měli mít jasnou představu o struktuře systému, podsystémů a způsobu jeho zpracování. Návrh samotného systému může vycházet např. z matematického modelu zkoumaného systému. V matematickém popisu modelu rozlišujeme:

  • stavové proměnné (veličiny, které reprezentují stav systému v jakémkoli okamžiku jeho existence);
  • přenosové funkce (vztahy, které vyjadřují interakce mezi prvky systému, resp. mezi prvky systému a okolím);
  • vynucující funkce (vstupní veličiny nebo faktory ovlivňující chování systému);
  • parametry (konstantní veličiny charakterizující systém).

Realizovaný model je považován za správný v případě, že odpovídá představě o simulovaném systému. Další fází v procesu simulace je ověření, zda takto vytvořený systém splňuje předem stanovené požadavky a zda je realizovatelný. Pokud se jeden z posledních dvou kroků nepodaří ověřit, je třeba se vrátit k předchozím fázím a provést korekci. Míra úprav potom závisí na rozsahu či charakteru zjištěných nesrovnalostí.

Algoritmizace simulačního modelu

Při vytváření modelu hraje významnou roli lineární algebra. K matematickému popisu struktur systému se využívá především matic. Diferenční nebo diferenciální rovnice se nejčastěji uplatňují při konstrukci modelu. Pomocí těchto rovnic se simulují časové změny stavových proměnných systému. Diferenční rovnice reprezentují změny, které se uskutečňují v průběhu diskrétních časových úseků. Diferenční rovnici můžeme zapsat ve tvaru:

kde Vt představuje vektor stavových proměnných v čase tf(Vt, t) soustavu rovnic.

Diferenciální rovnice popisují změny, které probíhají v čase spojitě. Diferenciální rovnici můžeme zapsat ve tvaru:

Vedle obyčejných diferenciálních rovnic a jejich soustav se při modelování systému poměrně často setkáváme i s parciálními diferenciálními rovnicemi a jejich soustavami. Rovnice modelu řešíme vhodnou numerickou metodou.

PLC

PLC automaty (Programmable Logical Controller) se začaly používat ve druhé polovině 20. století v USA. Zpočátku bylo jejich využití malé. Byly schopny řídit pouze jednoduché logické obvody. Na základě pozitivních zkušeností a dalších výzkumů se časem jejich využitelnost podstatně zvětšila. Dnes tyto automaty představují možnost, jak efektivně realizovat matematické operace, zpracovávat různé druhy signálů nebo přesouvat data. PLC tedy nabízí řešení problému řízení jak relativně jednoduchých zařízení (např. klimatizační jednotky), řízení aplikací v průmyslu, tak i řízení složitých strojů jako součást CNC systémů. 

V současné době u nás neexistuje software, který by umožňoval v nějaké aplikaci přijímat a odesílat signály z/do PLC a pomocí těchto signálů řídit sestrojené virtuální zařízení nebo jeho součást. Moderní software pouze simuluje chování zařízení v rámci softwaru, ve kterém bylo zařízení vytvořeno. Všechnu simulační činnost ale vykonává procesor. PLC je programováno až při uvedení zařízení do provozu. Touto problematikou se v dnešní době zabývá mnoho firem, ať již programátorských nebo výrobců různých zařízení.

Simulace virtuálního zařízení

Úkolem simulace virtuálního zařízení je otestovat funkci programu v zařízení PLC tak, aby ve chvíli, kdy PLC bude připojen k reálnému zařízení, byl jeho program plně odladěn a připraven pro řízení bez jakýchkoliv dodatečných nákladů či zdržení při úpravách programu na konkrétní podmínky. Tato činnost proběhne v průběhu simulace a do provozu bude poté připojován již PLC automat s plně odladěným programem. Za tímto účelem je v PC vytvořen simulovaný virtuální stroj, který je ovládán pomocí PLC stejným programem jako skutečný stroj. Prostředí pro vytvoření virtuálního stroje musí být jednoduché a intuitivní tak, aby návrh virtuálního stroje nepřinášel zvýšené náklady a zbytečně neprodlužoval dobu vývoje. Pro vytvoření virtuálního stroje je možné použít různá prostředí. Jedním ze způsobů je realizace pomocí OpenGL (tento způsob byl úspěšně realizován), další způsob, který je vyvíjen v současné době, je simulace v prostředí SolidWorks. V obou případech je komunikace s řídicím automatem PLC zajištěna sadou funkcí v jazyce Visual Basic. Je vidět, že řešení je poměrně variabilní a v zásadě je nezávislé na konkrétním prostředí pro simulaci a vizualizaci.

Snadné programování je základní vlastností automatů PLC. Během pár týdnů by se měl odborník v daném oboru (strojírenství, automobilový průmysl,...) dokázat orientovat v daném typu PLC a umět jej naprogramovat. Vysoká spolehlivost, nízká cena a jednoduchost (ve srovnání se osobními počítači) predeterminovala značné rozšíření PLC do všech průmyslových oblastí. Bohužel, jednotliví výrobci PLC nemají ustanoven jednotný programovací jazyk (jako například u PC), ale každý výrobce používá vlastní způsob programování. Avšak jako je tomu u osobních počítačů, i zde je programování natolik podobné, že přejít z jednoho typu programovacího jazyka do jiného není složité.

OpenGL

Vykreslování může být realizováno pomocí knihovny OpenGL od firmy Silicon Graphics. Tato knihovna konkuruje grafické knihovně DirectX od firmy Microsoft a má především tu výhodu, že je více nízkoúrovňová a hlavně přenositelná.

Animace v OpenGL se provádí pohybem souřadnic bodů nebo jejich rotacemi. Pokud chceme rotovat nebo posouvat větší množství bodů, uzavírají se do bloku příkazu glPushMatrix a glPopMatrix, které uloží do zásobníku aktuální matici a pak ji ze zásobníku zase vyzvednou.  Tím pádem má skupina bodů zadaných v tomto bloku stejnou matici a transformace se týkají jen těchto bodů - rotace a posuny jsou po zavolání glPopMatrix ve stavu, ve kterém byly před zavoláním glPushMatrix.

SolidWorks

Dnes si již neumíme představit operativní navrhování a konstrukci bez použití CAD systémů. Tyto systémy řeší nejen vlastní konstrukční část předvýrobní etapy výroby, ale také možnosti modifikací již stávajících výrobků. SolidWorks je celosvětově používaný software, který našel uplatnění v mnoha oblastech. Využívá se například ve spotřebním průmyslu, ve strojírenství při vývoji nejrůznějších typů strojů nebo v lékařství, kde se s jeho pomocí vytvářejí různá diagnostická zařízení, implantáty nebo chirurgické nástroje. SolidWorks má implementován interní jazyk pro tvorbu či záznam maker a podporuje také jazyky Visual Basic a Visual C++. SolidWorks umožňuje díky integrovanému modulu např. publikovat interaktivní 3D modely na internetu.

Závěr

Předmětem výzkumu je rozšíření oblasti počítačového modelování a simulace o možnost simulovat chování zařízení za pomoci programovatelného automatu. Simulace zařízení, které je konstruktéry navrženo v CAD softwaru, resp. OpenGL, tak nebude řízena procesorem PC, ale automatem PLC, který posléze odladěným programem bude řídit skutečný stroj.

Jako součást výzkumu byla vytvořena sada procedur a funkcí, jež umožňují komunikovat po paralelním rozhraní s programovatelným automatem Tecomat NS 951, který dokáže řídit navržený stroj. Lze vytvořit libovolné zařízení nebo jeho součást a ověřit, zda program napsaný pro PLC dokáže správně řídit vytvořené zařízení, popřípadě je-li zařízení či součást navržena správně. V současné době je práce omezena pouze na simulaci jednoho zařízení, avšak v praxi může sloužit pro návrh a simulaci celé soustavy.

Další práce by měla směřovat k vytvoření add-in pro SolidWorks ve Visual Basic for Applications a následné simulaci zařízení vytvořeného v CAD systému za podpory PLC. Dále pak k vytvoření dalších komunikačních protokolů pro komunikaci PC a PLC - protokoly pro komunikaci po RS232 a hlavně pro komunikaci po moderním rozhraní USB.

Mgr. Jan Škoda

TU v Liberci

//www.tul.cz

skoda@vosvdf.cz

Reklama
Vydání #5
Kód článku: 60527
Datum: 17. 05. 2006
Rubrika: Informační technologie / Automatizace
Autor:
Firmy
Související články
Co přinese rok 2024 v oblasti automatizace?

Řada otřesů v posledních několika letech předznamenala novou éru zvýšených geopolitických a ekonomických rizik. Výrobci jsou nuceni k tomu, aby do obchodních modelů začlenili odolnost a flexibilitu a aby přehodnotili globální dodavatelské řetězce a vztahy. Zároveň stoupá tlak na začlenění principů ESG do rozhodování o provozu (tato zkratka z anglických slov environment, social a governance označuje vliv firmy na životní prostředí, pracovní podmínky ve firmě a její vliv na společnost, celkové fungování firmy uvnitř i navenek a její transparentnost).

Automatizace plug and play bez programování

Automatizace má za úkol usnadnit život lidem pracujícím u obráběcích center a samozřejmě zvýšit produktivitu, zajistit stabilní kvalitu výroby a stát se úsporným opatřením v nelehkých časech. Pokud se podíváte správným směrem, nemusí být robotizace frézky nikterak nedosažitelná, i když jste třeba společnost skromnějších poměrů.

Přeceňujeme, nebo nedoceňujeme automatizaci?

Ať už se jedná o jakýkoli proces ve firmě nebo provozovně, má se často za to, že automatizace je tím zázračným nástrojem, který přinese efektivitu do jakékoli činnosti a jistě zajistí prosperitu a rozvoj firmy. Ano i ne, automatizace má své zastánce, ale i odpůrce, a argumenty obou táborů jsou podnětné.

Související články
Automatizace masové výroby vs. 3D tisk

Automatizace ve velkých společnostech je již dlouho běžnou praxí. V posledních letech se však setkáváme s poptávkou po automatizaci i v případech malosériové výroby a u dodavatelů s kusovou výrobou. Mnohdy jde o produkty s vysokou přidanou hodnotou, ať už to jsou výrobky pro automobilový průmysl, nebo pro maloodběratele.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Automatizace v malých a velkých firmách

Automatizace přináší velké výzvy a příležitosti, ale má i svá úskalí. Jedním z nich je otázka návratnosti investic. Velké a globální společnosti mají v tomto ohledu vždy velkou výhodu oproti malým, lokálním firmám. I menší firmy však mají šanci uspět.

Automatizace výroby a kontrola kvality

Stejně jako rostou požadavky na přesnější a efektivnější výrobní procesy, rostou velmi výrazně i požadavky na kvalitu produktu. Kvalita produktu je sledována již od prvopočátku, kdy je za každý vstupní komponent zodpovědný výrobce a dodavatel.

Vzdělávání a rozvoj v provozech s automatizací

Moderní technologie s sebou přinášejí nejen vyšší stupeň automatizace, ale i velkou míru zodpovědnosti v oblasti obsluhy těchto technologií a obecně v oblasti spolupráce mezi lidskou obsluhou a strojem. I když jsou moderní technologie na vysoké automatizované úrovní a např. koboty se dnes vyrábějí s cílem až osmiletého bezúdržbového provozu, je velmi důležité mít na paměti, že i ta nejlepší technologie na světě stále vyžaduje lidský faktor. Další díl seriálu Fenomén automatizace pojednává o přístupu ke vzdělávání a rozvoji zaměstnanců.

Technologie stárnou stejně jako lidé

V minulém díle našeho seriálu Fenomén automatizace jsme uvedli, jak správně vybrat dodavatele automatizace. S úspěšným výběrem dodavatele přichází na řadu výzkum a vývoj technologie, která bude zajišťovat výrobu, montáž a všeobecně zisky. Takové technologie jsou poptávány s úmyslem sloužit celé roky, jen ve výjimečných případech se staví linky pro krátkodobé použití. Automatizace má pomoci s dlouhodobými plány na celé dekády, ovšem mnohdy s sebou nese velké náklady a trvá roky, než si na sebe začne vydělávat. A pak se často začne hlásit ke slovu potřebná modernizace či únava materiálu vyžadující investice a náklady jsou opět velkým strašákem. S výběrem dodavatele jde v ruku v ruce i výběr partnera na dlouhá léta.

Výběr správného partnera má zásadní význam

Při výběru dodavatele automatizace pro velký závod či malou dílnu je nutné nejprve důsledně definovat požadavky na očekávané aplikace, včetně základních parametrů řízení a případné škálovatelnosti do budoucna. Benefity automatizace jsou již z předchozích dílů seriálu Fenomén automatizace jasné – šetření nákladů, minimalizace lidské chyby, urychlení procesů a zvýšení jejich efektivity. Kolik času však zabere dostat se ke kýžené vizualizaci a implementaci plánu a vize? Úspěch není vždy jen o dodavateli a technologiích, důležité je také připravit klíčové lidi ve firmě na to, co je čeká, a dát jim prostředky pro pochopení představených plánů.

Automatizace není odpovědí na všechny otázky

Primárním cílem zavádění automatizace a robotizace je nejen zajistit více času, jak jsme si řekli v minulém díle, ale jejím účelem je také usnadnit lidstvu složité a zdraví škodlivé úkoly. Automatizace se nasazuje v oblastech stereotypní a nebezpečné práce. Motivací firem může být i škálovatelnost, maximalizace zisku a v neposlední řadě nižší počet lidských selhání. Tento díl našeho seriálu Fenomén automatizace se zamýšlí nad tím, proč, kde a jak automatizovat, a dalšími otázkami.

Velké výzvy pro malé společnosti

Automatizace je fenomén, který je výsledkem přirozené lidské touhy posouvat technologický pokrok kupředu ve snaze ulehčit si vlastní život. Byť je automatizace skloňována v mnoha odvětvích, je stále v počátcích svého vývoje. To, co určuje stupeň technologické evoluce, je náročnost člověka jako uživatele a zákazníka. Automatizovat se dá prakticky jakýkoli proces. Například i koupě chytrého telefonu je ve své podstatě automatizace určitého procesu. Chytrý telefon dokáže nahradit běžný telefon, diář, hudební přehrávač a mnoho dalších aplikací. To vše lze nosit v jedné malé krabičce, která se vejde do kapsy.

Automatizace je neskutečný fenomén

Když se na nás František Zimmermann poprvé obrátil jako věrný čtenář, myslela jsem, že jde jen o milou pochvalu a zpětnou vazbu, která vždy potěší a kterých si velmi vážíme. V naší vzájemné komunikaci však byla schovaná také nabídka na pomoc se zpracováním aktuálních témat z naší branže. Poté, co jsem pana Františka vyzpovídala, vyšlo najevo, že má opravdu bohaté zkušenosti nejen v oblasti vývoje, zavádění automatizace a robotizace, ale také s vedením týmů operátorů i vývojových pracovníků. V průběhu roku se s vámi, čtenáři, bude dělit o vlastní zkušenosti formou desetidílného seriálu o různých aspektech zavádění automatizace. Prosím, seznamte se s Františkem Zimmermannem.

Platforma pro edgecomputing a průmyslový internet věcí

Systém FIELD (FANUC Intelligent Edge Link and Drive) je platforma určená pro propojení provozních zařízení, která umožňuje rychlý a spolehlivý přístup k výrobním datům s cílem využít je k naplnění koncepce chytré, propojené výroby. Dovoluje realizovat edge computing, tedy shromažďovat a zpracovávat data přímo v provozu, nikoliv až v cloudu, a umožňuje tak činit rozhodnutí, která se týkají jednotlivých strojů a zařízení, mnohem rychleji než u cloudových aplikací. Přitom zůstává zachována možnost, nikoliv povinnost, předem zpracovaná data přenášet k centralizovanému zpracování v informačním systému podniku nebo v cloudu. Účelem je nejen monitorovat, ale i aktivně zasahovat do výrobního procesu ve smyslu regulační smyčky se zpětnou vazbou.

Školní robot pro výuku automatizace

Vzdělávání žáků pro život v první polovině 21. století, v naší tzv. industriální civilizaci.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit