Témata
Reklama

SURFCAM a CAD systémy CADKEY a SolidWorks

CAD/CAM systém SURFCAM dnes v České republice patří k standardu v oblasti CAM produktů. Je distribuován společností 3E Praha Engineering, stejně jako např. CAD systémy CADKEY a SolidWorks. Pro práci s výkresovou dokumentací lze využít i freewarový prohlížeč dat SpinFire, který si můžete nainstalovat z přiloženého CD.

CADKEY

CAD systém CADKEY patří vedle AutoCADu pravděpodobně k nejstarším systémům nejen na trhu České a Slovenské republiky, ale pravděpodobně tomu tak je i v celosvětovém měřítku. Za dobu 16 let svojí existence prošel velkým vývojem a dnes je obecně označován jako hybridní modelář nebo také jako "free form" modelář. Jde o cenově velmi dobře dostupný produkt, který umožňuje provádět prakticky všechny práce, s nimiž se může setkat konstruktér či strojní projektant, ale hodí se i k úkolům designérským či analytickým. Systém CADKEY je nabízen ve dvou základních úrovních. Ta nižší je označována jako CADKEY GraphX, nad ní stojí v nabídce americké firmy CADKEY INC. produkt s označením CADKEY Workshop.
Základní verze produktu CADKEY GraphX je standardní editor CAD se všemi základními funkcemi očekávanými od "free form" modeláře moderní koncepce. Patří sem velmi dobré funkce pro tvorbu klasických výkresů a jejich tisk, prostředí pro řešení skutečných geometrických úloh ve 3D prostoru, funkce pro vyhodnocení hmotových vlastností drátové geometrie a stínované zobrazení. Nechybí ani správa vytvářených dílů v sestavách a velmi dobré programové pomůcky (Application Programming Interface - API) pro tvorbu vlastních maker a nadstaveb.
CADKEY Workshop je oproti verzi GraphX obohacen o klasické modelování těles využívající technologii ACIS nejnovější generace. Od verze CADKEY Workshop 21 je integrální součástí i vlastní technologie plošného modelování, která byla dříve nabízena v rámci samostatné nadstavby FastSURF. Do této verze byla integrována zmodernizovaná (původně samostatně stojící) nadstavba s označením Draftpak. Jedná se o řadu funkcí usnadňujících výrazným způsobem zpracování výkresové dokumentace. Draftpak navíc obsahuje knihovny strojních součástí včetně ozubených a řetězových kol. Práce s normami ČSN je samozřejmostí.
Reklama
Reklama
Reklama

SolidWorks

SolidWorks patří do rodiny dnes velmi žádaných plně parametrických objemových a plošných modelářů. Pracuje na technologii Parasolid. Kromě obvyklých funkcí výkonného objemového modeláře disponuje nástroji pro práci s plechovými díly, importy a exporty mnoha formátů dat, práci s rozsáhlými sestavami a automatické generování výkresové dokumentace. Toto vše spolu s nadstavbami pro parametrizaci importovaných dat, vizualizace, animace, tvorbu potrubních systémů a knihoven normalizovaných dílů činí ze SolidWorksu vynikající CAD řešení pro oblast strojírenství a průmyslového designu.
SolidWorks byl od začátku vyvíjen jako aplikace pro MS Windows tak, aby byly co nejlépe využity možnosti, které Windows nabízejí. U zrodu stáli lidé jako Michael Payne - zakladatel PTC, Jon Hirschtick - Computervision, Vic Leventhal - Cad Solutions. Ti se samozřejmě snažili o využití svých bohatých zkušeností z oblasti "velkých modelářů" a jejich skloubení s možnostmi, které nabízí operační systém Windows. Výsledkem je snadno ovladatelný výkonný systém, který nevyžaduje dlouhou dobu zaškolení.
SolidWorks přistupuje k uživateli jako ke tvůrci určitého výrobku a usnadňuje mu realizaci jeho myšlenek. Tvorba modelu probíhá ve 3D prostoru, protože konstruktér nebo designér by měl přemýšlet o funkci výrobku, jeho vlastnostech a vzhledu, nikoliv o tom, jak výrobek vypadá v jednotlivých pohledech nebo řezech. Tento problém za uživatele řeší systém.

SURFCAM

Přesto, že SURFCAM je dnes CAD/CAM systémem, je celosvětově známý jako jeden z nejrozšířenějších CAM systémů. Pokud pak mluvíme o České republice, lze konstatovat, že SURFCAM se stal prakticky standardem v oblasti CAM produktů.
CAD část produktu není ničím jiným než jedním z plně parametrických objemových modelářů na bázi jádra Parasolid. Spolu s plošnou technologií, která je součástí CAD části sytému SURFCAM, je určen jak pro úpravu modelů získaných do SURFCAMu přenosem z jiných CAD nebo CAM systémů, tak pro tvorbu "na zelené louce". Možnost tvorby či úprav v této části systému SURFCAM je velmi rozsáhlá a v mnoha směrech převyšuje možnosti některých jiných známých CAD systémů.
SURFCAM je však především CAM systémem s možností uplatnění při řízení téměř všech na trhu dostupných CNC technologií, jako jsou frézky (2 až 5 os), soustruhy, vodní paprsek, drátořez, vyvrtávačky atd. SURFCAM umožňuje přípravu všech operací od hrubovacích přes dokončovací až po zbytkové obrábění. Součástí SURFCAMu je i verifikace, která umožňuje ověření vygenerované dráhy nástroje, popř. porovnání počítačově obrobeného modelu s původním CAD modelem. Integrální součástí každé dodávky SURFCAMu je rozsáhlá knihovna postprocesorů a generátor postprocesorů pro případnou úpravu nebo tvorbu vlastních postprocesorů. Mezi velice vysoko ceněné vlastnosti SURFCAMu se jednoznačně řadí i jeho schopnost velmi kvalitního importu a exportu rozsáhlého počtu datových formátů z různých CAD/CAM systémů.

Prohlížeč dat SpinFire a datové translátory

Rychlý rozvoj začlenění CAD a CAM systémů do řady odvětví našeho života a jejich datová rozličnost vyvolává velký tlak na možnost zobrazení souborů z jednotlivých CAD/CAM systémů, popř. jejich překlad do jiného datového formátu. Pravděpodobně nejrozšířenějším a nejznámějším prohlížečem je dnes produkt SpinFire americké firmy Actify. SpinFire slouží k zobrazení jak drátové geometrie, tak k zobrazení těles a ploch. S načtenými daty pak lze pracovat v okně hladin podle schématu původního souboru. SpinFire umožňuje nejen prohlížení, ale i měření rozměrů zobrazených těles, jejich kótování, opatření poznámkami, otáčení těles, zmenšování, zvětšování atd.
Reklama
Vydání #1,2
Kód článku: 30120
Datum: 05. 02. 2003
Rubrika: Informační technologie / Automatizace
Autor:
Firmy
Související články
Co přinese rok 2024 v oblasti automatizace?

Řada otřesů v posledních několika letech předznamenala novou éru zvýšených geopolitických a ekonomických rizik. Výrobci jsou nuceni k tomu, aby do obchodních modelů začlenili odolnost a flexibilitu a aby přehodnotili globální dodavatelské řetězce a vztahy. Zároveň stoupá tlak na začlenění principů ESG do rozhodování o provozu (tato zkratka z anglických slov environment, social a governance označuje vliv firmy na životní prostředí, pracovní podmínky ve firmě a její vliv na společnost, celkové fungování firmy uvnitř i navenek a její transparentnost).

Automatizace plug and play bez programování

Automatizace má za úkol usnadnit život lidem pracujícím u obráběcích center a samozřejmě zvýšit produktivitu, zajistit stabilní kvalitu výroby a stát se úsporným opatřením v nelehkých časech. Pokud se podíváte správným směrem, nemusí být robotizace frézky nikterak nedosažitelná, i když jste třeba společnost skromnějších poměrů.

Přeceňujeme, nebo nedoceňujeme automatizaci?

Ať už se jedná o jakýkoli proces ve firmě nebo provozovně, má se často za to, že automatizace je tím zázračným nástrojem, který přinese efektivitu do jakékoli činnosti a jistě zajistí prosperitu a rozvoj firmy. Ano i ne, automatizace má své zastánce, ale i odpůrce, a argumenty obou táborů jsou podnětné.

Související články
Automatizace masové výroby vs. 3D tisk

Automatizace ve velkých společnostech je již dlouho běžnou praxí. V posledních letech se však setkáváme s poptávkou po automatizaci i v případech malosériové výroby a u dodavatelů s kusovou výrobou. Mnohdy jde o produkty s vysokou přidanou hodnotou, ať už to jsou výrobky pro automobilový průmysl, nebo pro maloodběratele.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Automatizace v malých a velkých firmách

Automatizace přináší velké výzvy a příležitosti, ale má i svá úskalí. Jedním z nich je otázka návratnosti investic. Velké a globální společnosti mají v tomto ohledu vždy velkou výhodu oproti malým, lokálním firmám. I menší firmy však mají šanci uspět.

Automatizace výroby a kontrola kvality

Stejně jako rostou požadavky na přesnější a efektivnější výrobní procesy, rostou velmi výrazně i požadavky na kvalitu produktu. Kvalita produktu je sledována již od prvopočátku, kdy je za každý vstupní komponent zodpovědný výrobce a dodavatel.

Vzdělávání a rozvoj v provozech s automatizací

Moderní technologie s sebou přinášejí nejen vyšší stupeň automatizace, ale i velkou míru zodpovědnosti v oblasti obsluhy těchto technologií a obecně v oblasti spolupráce mezi lidskou obsluhou a strojem. I když jsou moderní technologie na vysoké automatizované úrovní a např. koboty se dnes vyrábějí s cílem až osmiletého bezúdržbového provozu, je velmi důležité mít na paměti, že i ta nejlepší technologie na světě stále vyžaduje lidský faktor. Další díl seriálu Fenomén automatizace pojednává o přístupu ke vzdělávání a rozvoji zaměstnanců.

Technologie stárnou stejně jako lidé

V minulém díle našeho seriálu Fenomén automatizace jsme uvedli, jak správně vybrat dodavatele automatizace. S úspěšným výběrem dodavatele přichází na řadu výzkum a vývoj technologie, která bude zajišťovat výrobu, montáž a všeobecně zisky. Takové technologie jsou poptávány s úmyslem sloužit celé roky, jen ve výjimečných případech se staví linky pro krátkodobé použití. Automatizace má pomoci s dlouhodobými plány na celé dekády, ovšem mnohdy s sebou nese velké náklady a trvá roky, než si na sebe začne vydělávat. A pak se často začne hlásit ke slovu potřebná modernizace či únava materiálu vyžadující investice a náklady jsou opět velkým strašákem. S výběrem dodavatele jde v ruku v ruce i výběr partnera na dlouhá léta.

Výběr správného partnera má zásadní význam

Při výběru dodavatele automatizace pro velký závod či malou dílnu je nutné nejprve důsledně definovat požadavky na očekávané aplikace, včetně základních parametrů řízení a případné škálovatelnosti do budoucna. Benefity automatizace jsou již z předchozích dílů seriálu Fenomén automatizace jasné – šetření nákladů, minimalizace lidské chyby, urychlení procesů a zvýšení jejich efektivity. Kolik času však zabere dostat se ke kýžené vizualizaci a implementaci plánu a vize? Úspěch není vždy jen o dodavateli a technologiích, důležité je také připravit klíčové lidi ve firmě na to, co je čeká, a dát jim prostředky pro pochopení představených plánů.

Automatizace není odpovědí na všechny otázky

Primárním cílem zavádění automatizace a robotizace je nejen zajistit více času, jak jsme si řekli v minulém díle, ale jejím účelem je také usnadnit lidstvu složité a zdraví škodlivé úkoly. Automatizace se nasazuje v oblastech stereotypní a nebezpečné práce. Motivací firem může být i škálovatelnost, maximalizace zisku a v neposlední řadě nižší počet lidských selhání. Tento díl našeho seriálu Fenomén automatizace se zamýšlí nad tím, proč, kde a jak automatizovat, a dalšími otázkami.

Velké výzvy pro malé společnosti

Automatizace je fenomén, který je výsledkem přirozené lidské touhy posouvat technologický pokrok kupředu ve snaze ulehčit si vlastní život. Byť je automatizace skloňována v mnoha odvětvích, je stále v počátcích svého vývoje. To, co určuje stupeň technologické evoluce, je náročnost člověka jako uživatele a zákazníka. Automatizovat se dá prakticky jakýkoli proces. Například i koupě chytrého telefonu je ve své podstatě automatizace určitého procesu. Chytrý telefon dokáže nahradit běžný telefon, diář, hudební přehrávač a mnoho dalších aplikací. To vše lze nosit v jedné malé krabičce, která se vejde do kapsy.

Automatizace je neskutečný fenomén

Když se na nás František Zimmermann poprvé obrátil jako věrný čtenář, myslela jsem, že jde jen o milou pochvalu a zpětnou vazbu, která vždy potěší a kterých si velmi vážíme. V naší vzájemné komunikaci však byla schovaná také nabídka na pomoc se zpracováním aktuálních témat z naší branže. Poté, co jsem pana Františka vyzpovídala, vyšlo najevo, že má opravdu bohaté zkušenosti nejen v oblasti vývoje, zavádění automatizace a robotizace, ale také s vedením týmů operátorů i vývojových pracovníků. V průběhu roku se s vámi, čtenáři, bude dělit o vlastní zkušenosti formou desetidílného seriálu o různých aspektech zavádění automatizace. Prosím, seznamte se s Františkem Zimmermannem.

Platforma pro edgecomputing a průmyslový internet věcí

Systém FIELD (FANUC Intelligent Edge Link and Drive) je platforma určená pro propojení provozních zařízení, která umožňuje rychlý a spolehlivý přístup k výrobním datům s cílem využít je k naplnění koncepce chytré, propojené výroby. Dovoluje realizovat edge computing, tedy shromažďovat a zpracovávat data přímo v provozu, nikoliv až v cloudu, a umožňuje tak činit rozhodnutí, která se týkají jednotlivých strojů a zařízení, mnohem rychleji než u cloudových aplikací. Přitom zůstává zachována možnost, nikoliv povinnost, předem zpracovaná data přenášet k centralizovanému zpracování v informačním systému podniku nebo v cloudu. Účelem je nejen monitorovat, ale i aktivně zasahovat do výrobního procesu ve smyslu regulační smyčky se zpětnou vazbou.

Školní robot pro výuku automatizace

Vzdělávání žáků pro život v první polovině 21. století, v naší tzv. industriální civilizaci.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit