Témata
Reklama

Odbrousí náklady při výrobě klikových hřídelů

Na broušení klikové hřídele, centrální komponenty motoru, hodně záleží. V budoucnu bude muset být ještě přesnější a efektivnější. Horizontální bruska na klikové hřídele PMD 2, kterou vyvinuli experti z firmy Emag, představuje zajímavou alternativu. Stroj se vyznačuje vysokou produktivitou a zároveň velmi příznivým poměrem cena/výkon.

Reklama
Reklama
Reklama
Dr. Guido Hegener, jednatel firmy Emag: „PMD 2 představuje pro asijské i evropské uživatele konkurenční výhodu.“

Výhled pro mezinárodní automobilový průmysl je vlastně nesmírně pozitivní. V příštích letech by mělo dojít ke značnému nárůstu (především na asijských trzích s rostoucí poptávkou). Přitom však současně platí: Konkurenční boj bude v mnohém ještě složitější. Na asijský trh pronikají noví konkurenti. Výrobní náklady navíc zvyšují přísnější mezní hodnoty emisí v jednotlivých státech a také požadavky na bezpečnost. Pohled projektantů se tak logicky upírá na používanou výrobní technologii. Jak znovu snížit rostoucí náklady? Výroba klikového hřídele je vynikající příklad. Účinnost a stabilita celého motoru závisí na této centrální součásti. Proces broušení proto probíhá metodou velmi jemného obrábění s přesností na mikrometry, které je samozřejmě nákladné. Odjakživa tak představuje úkol pro experty, a to i na straně výrobců výrobní technologie.

Dvouvřetenný stroj

Novým strojem PMD 2 doplňuje firma Emag svůj program broušení klikových hřídelů. Zařízení je určeno k obrábění klikových hřídelů pro osobní automobily a je konstruováno jako dvouvřetenná bruska. Díky dvěma brusným kotoučům s ní lze současně a v rámci jednoho upnutí obrábět dvě ložiska klikového čepu nebo hlavní ložiska, a to i v případě malých součástí o délce do 500 milimetrů.

Nasazení dvou brusných kotoučů: Současné obrábění dvou ložisek klikového čepu značně zkracuje dobu cyklu.

Kontrola přesnosti

Dva brusné kotouče CBN obrábějí klikové hřídele s vysokou přesností. Stroj je proto vybaven pracovním vřetenem s přímým pohonem, hydrostatickými vedeními a lineárním motorem v osách X a také aktivní kontrolou rozměrů během procesu. Přímo na stroji je při tom možné provádět také kontrolu a korekci kruhovitosti. „Uživatel jednoduše pomocí řídicího příkazu iniciuje měření, které pak bude provedeno po vybroušení ložiska. Software vyvinutý firmou Emag vypočte ze zbylých chyb kruhovitosti hodnoty korekce. Tak je možné postupně optimalizovat následnou výrobu,“ vysvětluje Dr. Guido Hegener, jednatel firmy Emag.

Zkrácení času cyklu

Na druhou stranu se tato technologie přirozeně vyznačuje současným nasazením dvou brusných kotoučů. Proces s dvojitým nástrojem otevírá celou řadu možností v závislosti na dané součásti a obráběcí úloze. Je možné současně obrábět dvě ložiska klikového čepu nebo hlavní ložisko a ložisko klikového čepu. Výsledkem jsou kratší doby cyklu jedné součásti – čtyřválcový klikový hřídel je například hotový za méně než dvě minuty. Brousicí jednotky je při tom možné maximálně srazit, aby bylo možné současně obrábět ložisko klikového čepu a sousední hlavní ložisko. Přímý pohon pohání vřetena brusných kotoučů a také pracovní vřeteník.

Kompaktní konstrukce: Ve skříni se například nachází i skříňový rozvaděč a energetická jednotka. Napojení na automatické nakládání je naprosto bezproblémové.

Flexibilní konfigurace

Konstrukce stroje je kompaktní a flexibilní. V jeho skříni je například integrovaný i skříňový rozvaděč. Integrace do komplexní výrobní linky a napojení na automatické nakládání je proto bezproblémové. Možné je však i stand-alone řešení s ručním nakládáním. Jako chladicí a mazací prostředek lze použít emulze nebo olej.

Vynikající přístupnost brusky na klikové hřídele PMD 2

Na AMB, mezinárodním veletrhu strojírenských technologií ve Stuttgartu, byl PMD 2 poprvé představen široké veřejnosti. Toto zařízení by mělo být nasazeno na různých trzích a v různých výrobních prostředích.

-eb-

Zdroj: Tisková zpráva

Redakčně zpracováno

Reklama
Firmy
Související články
McLaren Racing se připravuje na novou sezónu

Pro letošní rok stáj McLaren Formule 1 investovala do nových technologií. Jak se tento krok projeví ve výrobě komponent závodních monopostů se s ohledem na typ pořízeného stroje a jeho výrobce Mazak, dá celkem dobře predikovat. Jaký to však bude mít vliv na úspěšnost stáje jako takové v nadcházejícím ročníku soutěže, to je již pohledem do křišťálové koule i s ohledem na hygienická opatření v souvislosti s koronavirem.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Implementace inovací napříč obory

Tradiční způsoby práce se mění zejména kvůli stále většímu zapojení moderních technologií a inovačních řešení. Mnoho odvětví se v současnosti nachází na prahu nové éry – dokazují to i nejnovější průzkumy. Podle těch se v Česku chystá v dalších letech investovat do digitalizace 53 % firem a do inovací až 65 %, nejvíce těch průmyslových. Slibují si od toho nejen jejich další růst a udržení kroku s dobou, ale také zvýšení efektivity a produktivity ve spojení se snížením nákladů. Budoucnost českých firem tedy spočívá v inovacích, níže uvádíme několik z nich z různých oblastí podnikání, které se nebály využít příležitosti a nabízí zajímavá řešení.

Premiéra skvostů na e-Salonu 2023

Přehlídka čisté mobility e-Salon 2023 bude opět prezentovat nejnovější modely a technologie. Pátý ročník, který proběhne ve dnech 9. až 12. listopadu v PVA Expo Praha bude co do množství vystavovaných exponátů a prezentovaných značek nejbohatší ze všech dosavadních ročníků. A také bude plný unikátů, které se v České republice představí vůbec poprvé.

Skový nárůst dobíjecích stranic EV

Od roku 2026 musí být podle EU na každých 60 kilometrech páteřní evropské sítě dobíjecí stanice s minimálním výkonem 400 kW. O dva roky později má být pro nákladní automobily a autobusy dobíjení k dispozici každých 120 kilometrů. Česká infrastruktura je ale podle Ministerstva průmyslu prý již nyní nadprůměrná.

Více než každé desáté nově prodané auto v EU je na elektřinu

Podíl EV na evropském trhu se zvýšil téměř o čtvrtinu původního podílu z minulého roku. Celý evropský trh s novými auty má ovšem stále vleklé potíže, alespoň ve srovnání s předcovidovým obdobím do roku 2019. Zatímco auta na elektřinu se čím dál silněji zabydlují v evropské flotile nových vozů, podíl dieselových motorů nadále klesá a společně s auty na benzín klesl meziročně o 3 %. Tím nová auta se spalovacími motory tvoří už jen těsnou většinu - necelých 53 %. Vyplývá to z aktuálních dat Evropské asociace výrobců automobilů (ACEA).

Pro parkování a dobíjení vozů v garážích chybí legislativa

Počty elektromobilů postupně rostou, avšak veřejná dobíjecí infrastruktura zaostává, a to včetně rezidenčních i kancelářských a průmyslových budov. Rizika rychlého řešení představují zejména podzemní garáže, které je nutné projektovat od základu s ohledem na bezpečnost. Platná a na současný stav aktualizovaná legislativa ale chybí. 

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit