Témata
Reklama

Tablet usnadňuje práci montérů v terénu a zefektivňuje práci s daty

Společnost E.ON zavedla praktickou novinku. Je jí na zakázku vyrobený osmipalcový tablet Hewlett-Packard Pro Tablet 608 G1, kterým vybavila každého ze zhruba 420 montérů a 30 koordinátorů. Jako první měli možnost novinku vyzkoušet pracovníci OPDs Soběslav, kteří tablet obdrželi již v září loňského roku. Ostatní pracoviště ale dlouho nezaostávala. Tabletem byla všechna vybavena do konce roku. Od nového roku tak projekt digitalizace distribuce běží naplno. Předešlé zkušební měsíce daly prostor pro zdokonalení aplikací na základě připomínek uživatelů-montérů. Všechny významné nedostatky, které se praktickým užívání projevily, tak mohly být včas odstraněny. Nyní jsou dolaďovány ostatní připomínky tak, aby se montérům s tablety a aplikacemi pracovalo co nejlépe. S inovativní technologií bylo nutné seznámit montéry a koordinátory, jakožto koncové uživatele tabletu. Každý pracovník, který dostal tablet do užívání, proto absolvoval odborné proškolení, aby se z něj stal zkušený uživatel a dokázal naplno vyžívat všechny funkce nainstalovaných aplikací potřebných pro práci v terénu. Zároveň má k dispozici instruktážní videa, případně pomoc na telefonu prostřednictvím servisního poradenského centra.

Reklama
Reklama
Reklama
Práce v terénu.V tabletu jsou nainstalovány mobilní verze portálu údržby a grafického informačního systému. To v praxi znamená, že si zde montér otevře pracovní příkazy a za pomoci mapy, na níž jsou vyznačeny trasy a prvky distribuční soustavy, začne vykonávat práce podle ŘPÚ. Zjistí-li montér při kontrole prvků distribuční soustavy nějakou závadu, nemusí si ji zdlouhavě zapisovat a na služebně přepisovat do papírových hlášení. Nyní v aplikaci vybere jednu z nabízených možností. Závady jsou sloučeny do logických celků relevantních pro vybrané zařízení. Pomocí tabletu montér zároveň pořídí fotografie a může přidat i stručnou poznámku. Takto zdokumentovanou závadu v tabletu uloží a data odešle technikovi provozu a údržby, který na základě těchto údajů rozhoduje, zda má dojít k opravě zařízení formou běžné opravy nebo v rámci větší investiční akce. Je tedy očividné, že díky digitalizaci odpadlo přebytečné papírování a tisk dokumentů. Montér už nemusí být do terénu vybaven poznámkovým blokem ani fotoaparátem.
Data v mGIS pro zpracování ŘPÚ.Montér může pracovat také v off-line režimu. To je výhoda pro práci v místech, kde není dostupný signál. V takovém případě si montér před odjezdem do terénu načte potřebná data a poté pracuje stejným způsobem. Data, jež v místě získá, průběžně ukládá a technikovi je odešle až ve chvíli, kdy bude opět připojený k internetu.

Touto novinkou ovšem inovace na poli digitalizace distribuce u firmy E.ON nekončí. Aplikace se stále vyvíjejí a zlepšují. Do budoucna se počítá s tím, že se díky průběžnému sběru dat budou prvky distribuční soustavy obměňovat podle vyhodnocení rizikovosti konkrétního zařízení, tzn. na základě algoritmů pracujících s technickým stavem zařízení, stářím, kritičnosti zařízení v rámci dané infrastruktury a statistikou závad nad daným typem zařízení. Výhledově bude možné využití tabletů i při montáži elektroměrů u koncových zákazníků.

Zdroj: Tisková zpráva agentury MediaTrust Communications

Zpracováno redakcí.

Reklama
Firmy
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Nenaleťte kyberzločincům o dovolené – bezpečnostních tipy

Stále více lidí nedává svůj počítač, tablet nebo mobilní telefon z ruky ani na dovolené. Kyberzločinci si ale volno neberou, i na cestách je proto potřeba dávat pozor na bezpečnost dat i elektronických zařízení. Pokud se vám dovolená nemá prodražit o ztráty způsobené nenechavci v kyberprostoru, ani si ji nechcete zkazit nepříjemnými události, buďte opatrní na své přístroje i data.

Digitální dvojče v tabákovém průmyslu

Projekt monitoringu procesů a efektivního využití manipulační techniky a personálu připravuje firma PST CLC ve společnosti Philip Morris ČR. Digitální dvojče od externího dodavatele bude na vybraných pracovištích v Kutné Hoře aplikováno na sklad hotové výroby a na sklad přímého materiálu. Projekt bude zahájen v průběhu léta.

Zásady v oblasti kybernetické bezpečnosti

Schopnost udržet si důvěru zákazníků nebyla po událostech minulého roku nikdy důležitější, a ani obtížnější. S tak velkým zmatkem a rozsáhlými změnami v pracovních modelech, jako byla masová migrace k práci na dálku, nebylo zajištění bezpečnosti podniků nikdy složitější. Edwin Weijdema, technolog pro globální produktovou strategii ve společnosti Veeam, se zamýšlí nad vývojem kybernetických útoků a jak jim s co nejvyšší úspěšností odolávat.

Auto jako digitální platforma

Každý druhý vůz na evropských silnicích by v polovině příštího desetiletí mohl být autonomní. Studie společnosti Ericsson se zabývá tím, co všechno by takový systém zahrnoval, včetně infrastruktury podél silnic založené na konceptu IoT a neustálé vzájemné komunikace nejen mezi auty samotnými, ale s celým dopravním ekosystémem.

Výzkum podporuje bezpečnost internetu věcí

Včasné odhalení útoku na sítě internetu věcí může znamenat doslova záchranu před mnoha nepředvídatelnými následky. V případě soukromého užití se jedná zejména o zásah do soukromí, u průmyslových aplikací může dojít k narušení funkčnosti celých systémů autonomních zařízení s rozsáhlými dopady na výrobu nebo energetiku. Tyto systémy nelze chránit antivirovými programy, proto je potřeba jiné řešení. 

Značnou částku v dolarech ušetřilo firmě bezpečnostní řešení

Významnou úsporu nákladů na řešení kybernetických útoků a vysokou návratnost investic do nákupu bezpečnostního řešení zaznamenal klient společnosti Kaspersky, který využil Kaspersky Industrial CyberSecurity for Networks. Podle nezávislého šetření Total Economic Impact™ (TEI), které provedla společnost Forrester Consulting, tento průmyslový podnik ušetřil díky nasazení zmíněného produktu 1,7 milionu dolarů, což představuje 135 % návratnost investic (ROI).

Digitální dvojče stavby

Digitalizace a digitální transformace firem paří již delší dobu k aktuálním tématům. Ve stavebnictví zpravidla hovoříme o metodě BIM, která by měla být od roku 2022 využívána u všech nadlimitních veřejných zakázek. Využití takzvaného informačního modelování staveb však není devízou jen nových realizací, své opodstatnění má i u starších budov.

Kyberbezpečnost a vzdělávání zaměstnanců

Z průzkumu, který v České republice pro společnost Kaspersky provedla agentura Ipsos, vyplývá, že jen velmi malé procento českých firem vzdělává své zaměstnance v oblasti kybernetické bezpečnosti. Průzkum se zaměřil na zaměstnance středně velkých firem (se 100 až 499 pracovníky) a v dubnu 2021 se ho zúčastnilo 515 respondentů.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit