Témata
Reklama

Toshiba představila nový senzor

Natočit video a potom si ho pustit krásně plynule zpomaleně? Bude to možné díky novému kamerovému senzoru společnosti Toshiba T4KA3. Dovede totiž zaznamenat až 240 snímků za sekundu.

Na jedné straně může tento senzor s 8 megapixely snímat tak velký počet obrázků za sekundu, ale na druhé straně při videu 4K ještě 30 snímků za sekundu. Toho Toshiba dosahuje tím, že video natáčí postupem interlace (prokládání). Následně procesor oba půlsnímky opět spojí v jeden, bez viditelných ztrát.

Měli bychom si na tomto místě připomenout, že na základě nedokonalosti lidského oka je využita možnost vykreslovat na stínítko TV obrazovky nejdříve liché a pak sudé půlsnímky obrazu. Výsledkem je plynulejší obraz, zvláště při rychlých pohybech, než u neprokládaného obrazu. Systém vznikl při tvorbě TV norem PAL a NTSC ve třicátých letech minulého století.

Reklama
Reklama
Reklama
Nový senzor potřebuje o 15% méně energie než předchozí typ a zabírá menší plochu. Patří k nejmenší na světě s ohledem na množství pixelů. Sériová výroba začne v dubnu příštího roku.

Více snímků znamená také, že pro každý obrázek stačí kratší doba osvětlení a může být tmavší. Proto firma také vyvinula tzv. Bright Mode, který umožňuje dvakrát tak dlouhou osvětlovací dobu. Protože pro jednotlivý snímek se osvětluje jen každý druhý řádek, mohou se totiž doby osvětlení překrývat.

Nové senzory nacházejí uplatnění jak v chytrých telefonech, tak v tabletech a osobních počítačích.

-ks-

Zdroj: Toshiba

Redakčně upraveno

Reklama
Firmy
Související články
Nenaleťte kyberzločincům o dovolené – bezpečnostních tipy

Stále více lidí nedává svůj počítač, tablet nebo mobilní telefon z ruky ani na dovolené. Kyberzločinci si ale volno neberou, i na cestách je proto potřeba dávat pozor na bezpečnost dat i elektronických zařízení. Pokud se vám dovolená nemá prodražit o ztráty způsobené nenechavci v kyberprostoru, ani si ji nechcete zkazit nepříjemnými události, buďte opatrní na své přístroje i data.

Technologické trendy 2021 #2 Revitalizace core systémů

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. Pojďme tentokráte nahlédnout do druhého trendu a to Revitalizace core systémů.

Technologické trendy 2021 #1 Vliv technologií na obchodní strategie

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. Pojďme postupně nahlédnout na vybrané trendy 2021.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit