Témata
Reklama

Bellův přístroj poprvé v akci před 135 lety

Psal se 10. březen 1876 a Alexander Graham Bell poprvé použil svůj telefon. "Pane Watsone, přijďte sem, potřebuji vás," uslyšel Bellův pomocník v laboratoři první větu přenesenou Bellovým přístrojem. Právě tento den lze totiž označit za největší Bellův úspěch, protože když 7. března Bell obdržel patent na svůj telefon, přístroj ještě nepřenášel hlas. To se podařilo až o tři dny později, kdy přístroj spojoval první patro s přízemím. U dolního stroje vyčkával Bellův asistent Watson, a když uslyšel památná slova, telefon byl na světě. Bell představil svůj telefon 25. června 1876 na stoleté výstavě v Filadelfii. Jeho vynález se tehdy stal hlavním exponátem výstavy i přesto, že lidé o něj nejevili zájem. Nicméně když Bell v roce 1922 zemřel, jeho vynález používalo už neuvěřitelných 22 milionů domácností po celém světě.

Bell však původně vůbec nezamýšlel vynalézt telefon, chtěl vyvinout speciální telegraf - přístroj, který by umožnil najednou přenést více zpráv a který dostal jméno harmonický telegraf. Na dovolené v roce 1874 v Ontariu Bell pak sestrojil ušní fonoautograf. Použil stéblo sena a ucho mrtvého muže - když mluvil do ucha, stéblo přenášelo zvukové vlny a Bell tak začal uvažovat o přenosu zvukových vln elektřinou. O rok později zjistil přenos zvuku mezi dvěma píšťalami v různých místnostech. Vypozoroval, že se zvuk podobný hlasu přenáší i po přerušení proudu, který byl následně generován slabým magnetickým polem. Princip telefonu byl na světě a Bell tak mohl v září 1875 začít psát podklady pro podání patentové přihlášky. Patent na vynález telefonu podal 15. února 1876, jen pár hodin před svým konkurentem a velkým rivalem Elishem Grayem. Bell pak 7. března 1876 měl v rukou schválený patent na telefon.

Přes technické úspěchy zůstal Bellův telefon zpočátku nepovšimnut. Jako komunikační prostředek si ho nikdo neuměl představit. Ani na světové výstavě roku 1876 ve Filadelfii nevzbuzovalo instalované zařízení zprvu žádnou zvláštní pozornost. Teprve když ho objevil brazilský císař a věnoval mu svoji vladařskou pozornost, rozpomenulo se vedení výstavy na Bellův exponát a udělilo mu zlatou medaili. Bell poté nelenil a začal se věnovat dalšímu rozvoji telefonu. Experimentoval s dálkovým spojením a 8. října uskutečnil rozhovor na vzdálenost 3 200 m mezi Bostonem a Cambridge.

Zdroj: Ct24.cz

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Firmy
Související články
Nenaleťte kyberzločincům o dovolené – bezpečnostních tipy

Stále více lidí nedává svůj počítač, tablet nebo mobilní telefon z ruky ani na dovolené. Kyberzločinci si ale volno neberou, i na cestách je proto potřeba dávat pozor na bezpečnost dat i elektronických zařízení. Pokud se vám dovolená nemá prodražit o ztráty způsobené nenechavci v kyberprostoru, ani si ji nechcete zkazit nepříjemnými události, buďte opatrní na své přístroje i data.

Pneumatiky pro tradiční Velkou cenu Británie v Silverstone

Tento závodní víkend zavede týmy F1 na jeden z nejstarších okruhů závodního kalendáře. Trať na bývalém letišti v Silverstone je s přestávkami jeho součástí již od roku 1950. Charakteristické jsou pro ni rychlé zatáčky, které kladou extrémní nároky na vozy i pneumatiky. Správnou volbou tu tak budou nejtvrdší tři směsi z nabídky Pirelli.

Budoucnost stavebnictví: Odpadní termoplasty

Různé polymerní typy odpadů, pro které zatím není širší uplatnění. To je vedlejší produkt, vznikající při výrobě a zpracování plastů. Čeští výzkumníci se proto pustili do studia jejich klíčových vlastností, aby umožnili jejich následné zpracování. Výsledkem jejich práce je vytvoření uceleného přehledu možností využití odpadních termoplastů ve výrobě kompozitních materiálů pro stavebnictví. Z odpadu lze tedy nyní vyrábět různé stavební prvky z polymerbetonu nebo například odolné dlaždice.

Související články
Technologické trendy 2021 #2 Revitalizace core systémů

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. Pojďme tentokráte nahlédnout do druhého trendu a to Revitalizace core systémů.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Technologické trendy 2021 #1 Vliv technologií na obchodní strategie

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. Pojďme postupně nahlédnout na vybrané trendy 2021.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit