Témata
Reklama

Kabel pro vertikální aplikace

Stroje musí pracovat spolehlivě po celý den - například v intralogistice. Sklady jsou stále větší a větší, rostoucí výšky regálů znamenají vysoké nároky na použité kabely. Pro zajištění bezproblémového provozu i v náročných vertikálních aplikacích vyvinula společnost igus, v Česku výhradně zastoupená firmou Hennlich, hybridní kabel CFSpecial192. Jedná se o jediný kabel na trhu, který je speciálně navržen pro vertikální aplikace energetických řetězů, vhodný pro MovLink DDI od společnosti Sew-Eurodrive. Díky aramidovému nosnému prvku s vysokou pevností v tahu v plášti kabelu je možné dosáhnout 5krát vyšší výšky regálových systémů než při použití standardních kabelů.

S počtem 1 354 typů kabelů pro datové, sběrnicové a hybridní systémy, řízení a pohony nabízí igus rozmanitý sortiment kabelů pro pohyblivé aplikace v nejrůznějších odvětvích. Pro speciální oblasti použití se zvláštními požadavky vyvinula firma řadu kabelů chainflex CFSpecial. Novinkou v sortimentu je CFSpecial.192 - první hybridní kabel chainflex pro vertikální aplikace, který odpovídá technologii pohonu MoviLink DDI od společnosti Sew-Eurodrive.

Díky aramidovému nosnému prvku s vysokou pevností v tahu v plášti kabelu je možné dosáhnout 5krát vyšší výšky regálových systémů než při použití standardních kabelů. (Foto: igus/Hennlich)

Hybridní technologie se stále více prosazuje, takže roste i poptávka po nových řešeních s jedním kabelem. Zejména v oblasti intralogistiky se mnoho firem spoléhá na digitální pohonné rozhraní MoviLink DDI, pro které již igus dodává různé kabely. Ale vertikální aplikace - jako jsou například zakladače, které mohou mít velmi vysokou výšku regálového systému, kladou na použité kabely velmi vysoké nároky. S kabelem CFSpecial.192 přichází nové řešení, s nímž lze dosáhnout výšky zdvihu až 50 metrů.

Tažná síla přes 4 200 newtonů

Pro vertikální aplikace je třeba kabel, který je vhodný pro použití v řetězech a zároveň dokáže absorbovat dostatečnou tahovou sílu, aby se nepřetrhl ani při dlouhých pohybech a velkých výškách zdvihu. Musí unést svou vlastní hmotnost - a podle normy je to maximálně 15 newtonů na milimetr čtvereční hlavních napájecích žil. I když je možné zvětšit průřez, neznamená to automaticky větší délku kabelu. Je to proto, že se současně zvyšuje vlastní hmotnost kabelu. Aby byl tento problém vyřešen, došlo k zabudování aramidového opletu s vysokou pevností v tahu do vnějšího PUR pláště kabelu. Testy v laboratoři ukázaly, že pevnost v tahu je o 500 % vyšší ve srovnání se standardním kabelem pro MoviLink DDI. Nový kabel dosahuje pevnosti v tahu přes 4 200 newtonů, takže je ideální pro vertikální aplikace, jako jsou například právě zakladače.

Reklama
Reklama

Nižší náklady a zaručená delší životnost

S novým hybridním kabelem zákazníci také ušetří, protože odpadá potřeba druhého kabelu a složité zachycení kabelu v energetickém řetězu. Současně řešení s jedním kabelem vyžaduje méně instalačního prostoru a systém nese menší hmotnost. Kromě nižších nákladů uživatelé těží zejména z výrazně delší životnosti kabelu ve vertikálních aplikacích. Všechny kabely igus jsou podrobeny mnoha testům, na jejichž základě lze vypočítat životnost každého kabelu - a to dokonce zcela jednoduše pomocí online nástroje.


Zpracováno redakcí dle tiskové zprávy společnosti Hennlich.

Související články
Plynulejší 3D tisk díky mini lineárním vedením

Rychlejší a přesnější – takový je nový typ 3D tiskáren Azteq společnosti Trilab. Plynulejší pohyb tiskové hlavy tiskáren, které jsou tak rychlejší a přesnější zajišťuje miniaturní lineární vedení SRS. Díky němu dokáží 3D tiskárny například tisknout preciznější modely. Miniaturní lineární vedení do nového typu tiskáren společnosti Trilab, která je součástí světové jedničky ve vývoji a výrobě 3D tiskáren, firmy Prusa Research, navrhla a dodává litoměřická strojírenská firmy Hennlich.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit