Témata
Reklama

Opravdu horká hlava: Nový materiál SLS pro 3D tisk

3D tiskem vyrobené polymerové komponenty budou v budoucnu schopny odolávat mnohem vyšším teplotám - například v motorovém prostoru automobilu. Zatímco u standardních materiálů pro SLS tisk na trhu hrozí, že se budou deformovat při teplotě vyšší než 80°C, nový práškový materiál iglidur i230 od společnosti igus, kterou v Česku výhradně zastupuje firma Hennlich, vydrží dlouhodobou aplikační teplotu 110°C. Materiál navíc neobsahuje PTFE a je přibližně o 80 % odolnější proti opotřebení než klasický PA12.

Stále více konstruktérů využívá 3D tiskárny, aby mohli rychle a levně vyrábět komponenty, zejména pro malé série a prototypy. Obzvláště populární je selektivní laserové spékání (SLS), aditivní proces, při kterém tiskárna spojuje plastový prášek vrstvu po vrstvě a vytváří tak součástky, například kluzná pouzdra. Problémem ale je, že komponenty vyrobené z komerčně dostupných materiálů pro SLS tisk, jako je PA12, se obvykle používají pouze v aplikacích s teplotou do 80°C. Při překročení této hranice materiál měkne a ztrácí rozměrovou stabilitu. Proto se nemohou použít například pro ložiska v motorovém prostoru automobilu, v průmyslových provozech nebo v mnoha klimatizačních a chladicích systémech.

Nový materiál SLS iglidur i230 odolává i teplotám 110 °C - a navíc je mimořádně odolný proti ohybu a neobsahuje PTFE. (Zdroj: Hennlich/igus)

Testy v certifikovaných externích laboratořích podle norem DIN EN ISO 75 HDT-A a HDT-B prokázaly jeho tepelnou odolnost. Podle těchto testů je tento materiál vhodný pro dlouhodobé použití při teplotách až 110°C. Krátkodobě odolává i extrémním teplotám až 170 °C, aniž by se deformoval. Materiál je také elektrostaticky vodivý, a tak chrání stroje a systémy před elektrostatickými výboji, které mohou v nejhorším případě způsobit požáry a výbuchy. iglidur i230, stejně jako mnoho dalších materiálů od společnosti igus, také neobsahuje PTFE.

Reklama
Reklama
Reklama

O 80 % odolnější proti opotřebení než PA12

iglidur i230 je nejen mimořádně odolný vůči teplotám, ale také vůči opotřebení. Testy ve vlastní laboratoři firmy prokázaly, že tento materiál je přibližně o 80 % odolnější proti opotřebení než PA12. 3D tištěná ložiska z igliduru i230 tak mají výrazně delší životnost, zvyšují efektivitu strojů, systémů a vozidel a snižují potřebu údržby. Materiál má zároveň přibližně o 50 % vyšší mechanickou pevnost ve srovnání s PA12 při pokojové teplotě. Kromě toho materiál vydržel při zkouškách v ohybu tlak 94 MPa. To umožňuje například dosáhnout stejné pevnosti komponent v kluzných pouzdrech s tenčí tloušťkou stěny a ušetřit místo a hmotnost v kompaktních instalačních prostorech. V neposlední řadě se uživatelé 3D tištěných ložisek vyrobených z igliduru i230 mohou obejít bez časově náročného mazání. Pevná maziva jsou integrována do materiálu pro tisk SLS a zajišťují nízké tření při chodu na sucho.


Zpracováno redakcí dle tiskové zprávy společnosti Hennlich.

Související články
Plynulejší 3D tisk díky mini lineárním vedením

Rychlejší a přesnější – takový je nový typ 3D tiskáren Azteq společnosti Trilab. Plynulejší pohyb tiskové hlavy tiskáren, které jsou tak rychlejší a přesnější zajišťuje miniaturní lineární vedení SRS. Díky němu dokáží 3D tiskárny například tisknout preciznější modely. Miniaturní lineární vedení do nového typu tiskáren společnosti Trilab, která je součástí světové jedničky ve vývoji a výrobě 3D tiskáren, firmy Prusa Research, navrhla a dodává litoměřická strojírenská firmy Hennlich.

Mikropřevody jemné jako lidský vlas

Když fotograf zoomuje fotoaparát, pohybuje se mechanismus složený z malých ozubených koleček uvnitř objektivu, které se skládá z malých ozubených koleček. Jsou velká jen několik milimetrů. Zuby těchto ozubených koleček jsou ještě menší, pouhým okem sotva rozeznatelné. Díky velmi drobným zubům jsou mikropřevodovky vhodné pro velmi přesné aplikace v malých zástavbových prostorech- například pro mikroskopy a další optické přístroje, stejně jako pro miniaturní motory a mikropohony.

Související články
Kloubové ložisko pro potravinářství

V potravinářském průmyslu musí součásti strojů splňovat velmi vysoké hygienické požadavky, aby nepředstavovaly bezpečnostní riziko. Od roku 2019 dodává společnost igus, kterou v Česku výhradně zastupuje firma Hennlich, speciální systém kloubových ložisek igubal Food Contact (FC). Ten je vyroben z vysoce výkonných polymerů vyhovujících předpisům FDA a EU 10/2011 a je určen pro přímý styk s potravinami. Nyní firma rozšiřuje tuto řadu o nové dvojité kloubové ložisko. Zájemci, kteří by se chtěli předem přesvědčit o přednostech a kvalitě této řady, si nyní mohou objednat novou, bezplatnou vzorkovnici.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Biokompatibilní plastová kuličková ložiska pro zdravotnickou techniku

Také v lékařské a farmaceutické technice výrobci strojů a zařízení stále častěji nahrazují kovové komponenty, jako jsou kuličková ložiska vysoce výkonnými plasty. Výhoda je jednoznačná - plastová kuličková ložiska řady xiros pracují bez mazání, jsou bezúdržbová a přitom mají velmi nízké tření a jsou hygienická.

Kuličková ložiska z recyklovaného plastu

Ani ta nejlepší výroba vstřikováním nedokáže využít plasty na 100 %. Neshodným dílům a vtokům se často nelze vyhnout. To platí i pro výrobu kuličkových ložisek ve firmě igus, jejichž vnitřní a vnější kroužky jsou mimo jiné vyrobeny z vysoce výkonného plastu xirodur B180. Výrobci si však mohou vybrat, jak se zbytky naloží. Vyhodit je do průmyslového odpadu? Jednoduchá možnost, která však neprospívá životnímu prostředí. Protože cenné suroviny jsou navždy ztraceny. A emise znečišťují planetu. Společnost igus tak využívá zbytky vysoce výkonného plastu xirodur B180 z výroby vstřikování k výrobě ECO verze osvědčeného kuličkového ložiska xiros. Ložisko vyrobené z recyklátu přitom dosahuje téměř stejných technických vlastností a limitů zatížení.

Nový materiál pro svobodu v navrhování

Pro maximalizaci životnosti lineárního vedení a udržení nízké spotřeby energie pohonu, je důležité co nejvíce snížit tření a opotřebení. Specialista na chytré plasty firma igus, v Česku výhradně zastoupená společností Hennlich, nyní dosáhla průlomu v oblasti tribologických plastů. Vyvinula nový kluzný materiál iglidur E3, který má až o 40 % lepší koeficient tření a poprvé tak rozšiřuje možnosti konstrukce v lineární technice z klasického pravidla 2:1 na 3:1.

Extrémně pevný filament

Nový filament pro 3D tisk, Igumid P190 je díky vyztužení uhlíkovými vlákny extrémně tuhý a pevný. Toto složení jej předurčuje k využití pro konstrukční díly a speciální spojovací prvky pro energetické řetězy a v kombinaci s iglidur I190 i pro vícemateriálový 3D tisk. Je k dispozici jako filament pro samotisk a brzy bude k dispozici také v online 3D tiskové službě firmy igus, která jej vyvinula. V Česku nový filament výhradně distribuuje strojírenská firma Hennlich.

Nejlehčí chytrý kolaborativní robot

Efektivně a hned – to je chytrá verze servisního kolaborativního robota pod názvem ReBeL. S hmotností pouhých 8 kilogramů je tato plug-and-play varianta, se kterou přichází firma Hennlich ve spolupráci se společností igus, jedním z nejlehčích kolaborativních robotů na trhu. Přídavné digitální služby, jako je RBTXpert a nově i online nabídky umožňují zákazníkům během několika dní vytvořit kompletní automatizační řešení, které je nezruinuje.

Kabel pro vertikální aplikace

Stroje musí pracovat spolehlivě po celý den - například v intralogistice. Sklady jsou stále větší a větší, rostoucí výšky regálů znamenají vysoké nároky na použité kabely. Pro zajištění bezproblémového provozu i v náročných vertikálních aplikacích vyvinula společnost igus, v Česku výhradně zastoupená firmou Hennlich, hybridní kabel CFSpecial192. Jedná se o jediný kabel na trhu, který je speciálně navržen pro vertikální aplikace energetických řetězů, vhodný pro MovLink DDI od společnosti Sew-Eurodrive. Díky aramidovému nosnému prvku s vysokou pevností v tahu v plášti kabelu je možné dosáhnout 5krát vyšší výšky regálových systémů než při použití standardních kabelů.

Postprocesing v aditivní výrobě

Německý výrobce plastových komponentů Oechsler, patřící svým objemem produkce na vrchol světové produkční pyramidy, aktuálně zastává další prvenství. Stal se jedním z největších světových výrobců 3D tištěných plastových dílů. Ve spolupráci s předními výrobci 3D tiskáren a dodavateli materiálů společnost Oechsler aktivně podporuje hromadnou výrobu aditivní dílů pro automobilový průmysl, domácí výrobky a sportovní zboží. 

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit