Témata
Reklama

Mikropřevody jemné jako lidský vlas

Když fotograf zoomuje fotoaparát, pohybuje se mechanismus složený z malých ozubených koleček uvnitř objektivu, které se skládá z malých ozubených koleček. Jsou velká jen několik milimetrů. Zuby těchto ozubených koleček jsou ještě menší, pouhým okem sotva rozeznatelné. Díky velmi drobným zubům jsou mikropřevodovky vhodné pro velmi přesné aplikace v malých zástavbových prostorech- například pro mikroskopy a další optické přístroje, stejně jako pro miniaturní motory a mikropohony.

Pro velmi přesné aplikace jsou nyní k dispozici mikropřevody z vysoce výkonných triboplastů, které jsou odolné proti opotřebení. (Zdroj: igus/Hennlich)

Společnost igus, v Česku výhradně zastoupená strojírenskou firmou Hennlich,  nyní vyrábí mikro ozubená kola s modulem až 0,2. Velikost zubů se blíží velikosti lidského vlasu. Vysoce výkonné triboplasty zajišťují extrémně nízké opotřebení a přesné pohyby pro vysoce kvalitní výrobky. I přes své malé rozměry mají zuby vynikající mechanické vlastnosti. Umožňují velmi přesné a spolehlivé pohyby v přesné mechanice.

Reklama
Reklama
Reklama

Firma přitom spoléhá na polotovary iglidur, včetně iglidur A180 nebo iglidur A500. Tyto materiály jsou tribologicky optimalizované. Mají proto velmi dobré vlastnosti z hlediska tření a opotřebení ve spojení s robustností. Zároveň jsou výrazně lehčí než kovová ozubená kola.


Zpracováno redakcí dle tiskové zprávy společnosti Hennlich.

Související články
Biokompatibilní plastová kuličková ložiska pro zdravotnickou techniku

Také v lékařské a farmaceutické technice výrobci strojů a zařízení stále častěji nahrazují kovové komponenty, jako jsou kuličková ložiska vysoce výkonnými plasty. Výhoda je jednoznačná - plastová kuličková ložiska řady xiros pracují bez mazání, jsou bezúdržbová a přitom mají velmi nízké tření a jsou hygienická.

Kloubové ložisko pro potravinářství

V potravinářském průmyslu musí součásti strojů splňovat velmi vysoké hygienické požadavky, aby nepředstavovaly bezpečnostní riziko. Od roku 2019 dodává společnost igus, kterou v Česku výhradně zastupuje firma Hennlich, speciální systém kloubových ložisek igubal Food Contact (FC). Ten je vyroben z vysoce výkonných polymerů vyhovujících předpisům FDA a EU 10/2011 a je určen pro přímý styk s potravinami. Nyní firma rozšiřuje tuto řadu o nové dvojité kloubové ložisko. Zájemci, kteří by se chtěli předem přesvědčit o přednostech a kvalitě této řady, si nyní mohou objednat novou, bezplatnou vzorkovnici.

Související články
Kuličková ložiska z recyklovaného plastu

Ani ta nejlepší výroba vstřikováním nedokáže využít plasty na 100 %. Neshodným dílům a vtokům se často nelze vyhnout. To platí i pro výrobu kuličkových ložisek ve firmě igus, jejichž vnitřní a vnější kroužky jsou mimo jiné vyrobeny z vysoce výkonného plastu xirodur B180. Výrobci si však mohou vybrat, jak se zbytky naloží. Vyhodit je do průmyslového odpadu? Jednoduchá možnost, která však neprospívá životnímu prostředí. Protože cenné suroviny jsou navždy ztraceny. A emise znečišťují planetu. Společnost igus tak využívá zbytky vysoce výkonného plastu xirodur B180 z výroby vstřikování k výrobě ECO verze osvědčeného kuličkového ložiska xiros. Ložisko vyrobené z recyklátu přitom dosahuje téměř stejných technických vlastností a limitů zatížení.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Nový materiál pro svobodu v navrhování

Pro maximalizaci životnosti lineárního vedení a udržení nízké spotřeby energie pohonu, je důležité co nejvíce snížit tření a opotřebení. Specialista na chytré plasty firma igus, v Česku výhradně zastoupená společností Hennlich, nyní dosáhla průlomu v oblasti tribologických plastů. Vyvinula nový kluzný materiál iglidur E3, který má až o 40 % lepší koeficient tření a poprvé tak rozšiřuje možnosti konstrukce v lineární technice z klasického pravidla 2:1 na 3:1.

Nejlehčí chytrý kolaborativní robot

Efektivně a hned – to je chytrá verze servisního kolaborativního robota pod názvem ReBeL. S hmotností pouhých 8 kilogramů je tato plug-and-play varianta, se kterou přichází firma Hennlich ve spolupráci se společností igus, jedním z nejlehčích kolaborativních robotů na trhu. Přídavné digitální služby, jako je RBTXpert a nově i online nabídky umožňují zákazníkům během několika dní vytvořit kompletní automatizační řešení, které je nezruinuje.

Kabel pro vertikální aplikace

Stroje musí pracovat spolehlivě po celý den - například v intralogistice. Sklady jsou stále větší a větší, rostoucí výšky regálů znamenají vysoké nároky na použité kabely. Pro zajištění bezproblémového provozu i v náročných vertikálních aplikacích vyvinula společnost igus, v Česku výhradně zastoupená firmou Hennlich, hybridní kabel CFSpecial192. Jedná se o jediný kabel na trhu, který je speciálně navržen pro vertikální aplikace energetických řetězů, vhodný pro MovLink DDI od společnosti Sew-Eurodrive. Díky aramidovému nosnému prvku s vysokou pevností v tahu v plášti kabelu je možné dosáhnout 5krát vyšší výšky regálových systémů než při použití standardních kabelů.

Plynulejší 3D tisk díky mini lineárním vedením

Rychlejší a přesnější – takový je nový typ 3D tiskáren Azteq společnosti Trilab. Plynulejší pohyb tiskové hlavy tiskáren, které jsou tak rychlejší a přesnější zajišťuje miniaturní lineární vedení SRS. Díky němu dokáží 3D tiskárny například tisknout preciznější modely. Miniaturní lineární vedení do nového typu tiskáren společnosti Trilab, která je součástí světové jedničky ve vývoji a výrobě 3D tiskáren, firmy Prusa Research, navrhla a dodává litoměřická strojírenská firmy Hennlich.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit