Témata
Reklama

Nejlehčí chytrý kolaborativní robot

Efektivně a hned – to je chytrá verze servisního kolaborativního robota pod názvem ReBeL. S hmotností pouhých 8 kilogramů je tato plug-and-play varianta, se kterou přichází firma Hennlich ve spolupráci se společností igus, jedním z nejlehčích kolaborativních robotů na trhu. Přídavné digitální služby, jako je RBTXpert a nově i online nabídky umožňují zákazníkům během několika dní vytvořit kompletní automatizační řešení, které je nezruinuje.

U robota ReBeL se výrobce, firma igus plně spoléhá na své zkušenosti s triboplasty. Díky plastu je robot, jehož čistá hmotnost je 8,2 kilogramu, nejlehčím servisním robotem s funkcí cobota ve své třídě. Společnost igus bez výjimky vyvíjí a vyrábí všechny mechanické komponenty, které tvoří robota ReBeL. Jeho užitečné zatížení činí 2 kilogramy a dosah 664 milimetrů. Opakovatelnost je +/-1 milimetr při sedmi úchopech za minutu. Jeho jádrem je první převodovka kolaborativního robota průmyslové třídy na světě vyrobená z plastu.

"Za těmito čísly se skrývá 1 041 testů provedených v laboratoři firmy igus od roku 2019, včetně tribologických a termodynamických testů 15 kombinací materiálů a tolerančních řetězců. Obzvláště velkou výzvou bylo vytváření tepla v plně integrovaných převodovkách s tenzometrickou vlnou, které jsou tepelně ovlivňovány motorem. Ve fázi vývoje se proto firma igus zaměřila také na větší motory a lepší účinnost, abychom výrazně snížili produkci tepla. To nám umožnilo neustále se zlepšovat a nakonec pětinásobně zvýšit počet cyklů na dva miliony, což odpovídá běžné životnosti dva roky," říká Tomáš Vlk, který má ve firmě Hennlich na starosti produkty z oblasti low-cost automatizace. (Zdroj: Hennlich)

Chytré plasty - plná transparentnost provozu pro preventivní údržbu

Další své know-how v oblasti pohyblivých plastů uplatnila firma igus u kolaborativního robota také v oblasti výkonové elektroniky. Ten umožňuje přesné měření teploty, proudu a počtu otáček, cyklů a iterací. Díky cloudovému připojení s webovou kamerou přehledně zobrazuje přístrojová deska všechny generované údaje v přímém přenosu. Zákazníci tak mají úplné informace o svém robotu ReBeL během provozu v podobě klíčových ukazatelů, jako je opotřebení, doba cyklu a množství.

Levné kompletní řešení, rychlá integrace

Inteligentní ReBeL je k dispozici ve dvou variantách. Jedna je open-source verze bez řídicího systému robota, napájecí jednotky nebo softwaru. Druhá je plug-and-play varianta s robotem, řídicím softwarem a napájecí jednotkou. V souladu s přístupem igus "build or buy" si zákazníci mohou kromě kompletního systému vybrat i jednotlivé převody ReBeL s vlnovou převodovkou (průměry 80 a 105 milimetrů). Točivý moment je 3 Nm (80) nebo 25 Nm (105) při 6 otáčkách za minutu, převodový poměr je 50:1. Převodovky ReBeL jsou k dispozici na online trhu RBTX. Uživatelé zde najdou jednotlivé komponenty, integrační podporu i hardware a software od více než 40 partnerů - s jistotou, že vše je 100% kompatibilní se vším ostatním. To zahrnuje širokou škálu kinematiky robotů, kamer, softwaru, chapadel, výkonové elektroniky, motorů, senzorů a řídicích systémů.

Reklama
Reklama

RBTXpert je zákazníkům k dispozici pro integraci prostřednictvím online poradenství se zárukou pevné ceny. V zákaznickém testovacím prostoru o rozloze 400 metrů čtverečních odborníci denně radí zákazníkům prostřednictvím živého videa a do několika hodin zasílají návrhy řešení.

Nízkonákladový automatizační vesmír

V tomto vesmíru nízkonákladové automatizace se vše točí kolem individuální aplikace zákazníka. Cílem je dále zjednodušit integraci pomocí nových nabídek a obchodních modelů. Do obchodu s aplikacemi budou moci dodavatelé Low Cost Automation a vývojáři softwaru přispívat svými softwarovými nápady. Využitím stávajícího softwaru mohou uživatelé implementovat svou automatizaci ještě rychleji. Mohou roboty propojit s digitálními službami, jako je IFTTT nebo chytří asistenti jako Alexa nebo Siri. Návštěvníci pak mohou provádět takové činnosti, jako je například hlasová objednávka oblíbené kávy v kavárně, kterou jim robot následně naservíruje. To dává vzniknout zcela novým obchodním modelům, jako je například pay-per-pick, kdy uživatelé neplatí za robota, ale pouze za jeho služby.


Zpracováno redakcí dle tiskové zprávy společnosti Hennlich.

Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Kontrola štítků a ověřování čárových kódů

Efektivněji sledovat štítky na produktech a obalech umožňuje systém kontroly a ověřování čárových kódů řady V275 integrovaný v tiskárnách od společnosti Omron. V celé řadě odvětvích, jako je např. potravinářství nebo automotive je nezbytná dobrá sledovatelnost pro docílení správných údajů na štítcích, jejich jasné čitelnosti a skutečnosti, že budou obsahovat čárové kódy splňující stanovené standardy kvality.

Továrna budoucnosti musí být variabilní a efektivní

Společnost Bosch na veletrhu Hannover Messe představila, jak si představuje továrnu budoucnosti. Tato modelová továrna, ve které poptávka určuje takt a produkt určuje proces, pak bude od léta 2021 přístupná v novém zákaznickém a inovačním centru společnosti v Ulmu. Následující zpráva popisuje, jak bude vypadat.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit