Témata
Zdroj: NSK

Řada ložisek odolných proti elektrické erozi

15. 11. 2023

Poté, co skončí hodnocení technických parametrů, společnost NSK může nabídnout širokou škálu metod, jak u ložisek pohonných jednotek eAxle, používaných v elektromotorech (EV), zvýšit odolnost proti elektrické erozi.

Reklama

Společnost NSK usiluje o to, aby splnila požadavky výrobců OEM v automobilovém průmyslu, a bojem proti elektrické erozi se snaží zvýšit spolehlivost a rozšířit rozsah použití EV. Mezi nové možnosti patří ložiska s plastovým povlakem a vodivé kartáče.

Příklad ložiska NSK s plastovým povlakem. (Zdroj: NSK)

Rostoucí poptávka po EV

S rostoucím vědomím naléhavých světových programů v oblasti změny klimatu urychlují průmyslová odvětví svou cestu k uhlíkové neutralitě. Rostoucí poptávka po dopravních prostředcích s elektrickým pohonem znamená, že existuje skutečná příležitost zvýšit udržitelnost odvětví dopravy, ale úspěch tohoto úsilí závisí na základních technologiích. Klíčovým problémem při zajišťování dlouhé provozní životnosti elektrických vozidel je například to, jak zabránit elektrické erozi kritických součástí, jako jsou např. ložiska pohonných jednotek eAxle.

Keramická kuličková ložiska

Prevence elektrické eroze je stále obtížnější, protože roste výkon elektromotorů a používá se vyšší napětí. Nejúčinnějším způsobem, jak zajistit elektrickou izolaci, je používat izolační keramická kuličková ložiska (hybridní ložiska), ale pro velkosériové aplikace, jako jsou elektromobily, nejsou vždy optimálním řešením.

Reklama
Reklama

Ložiska s plastovým povlakem

Dobrou alternativou je použití ložisek s plastovým povlakem, tedy ložisek, která mají elektrickou izolaci potřebnou pro pohonné jednotky eAxle, ale která jsou levnější než ložiska s keramickými kuličkami. Společnost NSK navrhuje svá ložiska s plastovým povlakem tak, aby vyhovovala specifickým požadavkům automobilového průmyslu. Materiály a výrobní procesy pro ložiska pohonných jednotek elektromobilů eAxle jsou totiž zcela odlišné od materiálů a výrobních procesů používaných při výrobě ložisek např. pro železniční dopravu.

S rostoucím vědomím naléhavých světových programů v oblasti změny klimatu urychlují průmyslová odvětví svou cestu k uhlíkové neutralitě.

Vodivé kartáče

Další možností, jak zvýšit odolnost proti elektrické erozi, je použití vodivých kartáčů. U motorů pohonných jednotek eAxle se však přechází na vysoce účinné olejem chlazené systémy, pro které však nejsou vhodné konvenční vodivé kartáče, zejména v kombinaci s vysokými rychlostmi. Nové kartáče NSK se liší tím, že nabízejí dostatečnou vodivost pro širokou škálu aplikací v rámci jednotek eAxle, a to i v prostředí s chladicím olejem. Další výhodou je možnost vodivý kartáč vestavět přímo do hřídele, aby se ušetřilo místo.

Opatření proti elektrické korozi, uplatňovaná společností NSK, přispívají k delšímu dojezdu elektromobilů na jedno nabití. (Zdroj: Loeffler/Shutterstock)

Prevence proti elektrické korozi

Společnost NSK již dokončila základní hodnocení trvanlivosti a nyní může zákazníkům poskytnout návrhy nejnovějších metod prevence proti elektrické erozi, vhodných pro využití v praxi, včetně vyhodnocených dat.

Nižší spotřeba a delší dojezd

Stručně řečeno, možnosti společnosti NSK, jak zabránit elektrické korozi, pokrývají jak izolační, tak vodivostní metody, aby bylo možné splnit různé konstrukční požadavky jak z hlediska technických parametrů, tak z hlediska rozměrů. To zvyšuje spolehlivost a podporuje postupné zmenšování pohonných jednotek eAxle. Tato ložiska také přispívají k nižší spotřebě elektrické energie a delšímu dojezdu vozidla na jedno nabití.

Související články
Lineární vedení

Italský výrobce strojů na vrtání a frézování skla využívá výhody lineárních vedení z řady NH od společnosti NSK. Lineární vedení NH30 (verze z korozivzdorné oceli), která jsou nyní ve vertikálním vrtacím a frézovacím stroji pro ploché skleněné výrobky, překonávají mnoho obtíží, aby uživatelům strojů poskytovala optimální výkon.

Ložiska pro servomotory

V nabídce NSK jsou k dispozici kuličková ložiska přizpůsobená specifickým požadavkům servomotorů. Díky vývoji speciálních maziv a vysoce účinného těsnění s malým třením překonávají řešení NSK omezení konvenčních ložisek pro elektrické motory používané v servopohonech.

Výkonná ložiska s optimalizovanou klecí

Společnost NSK nabízí novou řadu soudečkových ložisek ECA. Tato ložiska mají patentovanou optimalizovanou konstrukci klece. Tato klec snižuje vnitřní namáhání a eliminuje potřebu vodicího kroužku. Potenciální oblasti použití ložisek nové řady ECA sahají od dopravníků, převodovek a strojů v metalurgii až po lisy a stroje používané v důlním průmyslu a při těžbě surovin.

Související články
Materiály ložisek jsou klíčem ke zvýšení spolehlivosti

Použití ložiskových ocelí a povrchových úprav v závislosti na konkrétní aplikaci umožňuje výrazně zvýšit spolehlivost ložisek, což významně přispívá ke snížení celkových nákladů TCO (Total Cost of Ownership) na stroje a zařízení.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Kuličkové šrouby pomáhají při inovativní výrobě energie z mořských vln

Energie vln je největším nevyužitým zdrojem obnovitelné energie na Zemi. Zachycování energie pohybu mořských vln by mohlo být zdrojem elektřiny pro budoucí generace. Švédský start-up Ocean Harvesting vyvíjí průlomovou technologii, která by měla umožnit tento zdroj využít. Inovativní mechanismus bude používat výkonné kuličkové šrouby NSK k převodu lineárního pohybu nahoru a dolů, vyvolaného vlnobitím moře, na rotační pohyb, který pohání generátor.

Svět mobility se mění

Společnost Schaeffler představila optimalizované pohony se spalovacími motory, které přispívají k dosažení klimatických cílů, jež plynou z Pařížské klimatické dohody. Další novinkou v jejím portfoliu jsou elektromotory dotažené do stavu připravenosti na sériovou výrobu.

Místo převodovky řemenové pohony

Synchronní řemeny se v mnoha průmyslových odvětvích prosazují jako nejlepší volba.

Lineární vedení NSK s vylepšeným těsněním

Společnost NSK představila na veletrhu EMO 2019 optimalizovanou řadu válečkového vedení RA s vylepšeným těsněním. Lineární vedení RA jsou vybavena novými těsněními V1 a vylepšeným krytem, které pomáhají prodloužit životnost a spolehlivost obráběcích strojů.

Jak se vyvíjí a vyrábí proudový motor?

V letošním roce uvedla První brněnská strojírna Velká Bíteš (PBS) na trh nový turbínový motor PBS TJ150. Jedná se o proudový motor, u kterého se výkon, resp. tah motoru uvádí v jednotkách Newton. Maximální tah tohoto motoru činí 1 500 N. Je to již pátý typ proudového motoru, který tato exportně orientovaná firma dodává na zahraniční trhy.

Špičkové technologie pro letectví a kosmonautiku

Jako jedno z nejinovativnějších a nejprogresivnějších odvětví na světě spojuje letectví a kosmonautika téměř všechny dnešní špičkové technologie. Elektronika a robotika se zde setkávají v měřicí, regulační a řídicí technice. Přitom se letectví a kosmonautika v první řadě ujímají vývoje a provozu leteckých objektů, jako jsou letadla nebo speciální kosmické dopravní prostředky a družice.

Kompaktní pohony s dutou hřídelí

Kompaktní, robustní, cenově výhodné… Jsou-li stanoveny požadavky na stroje, musí zareagovat i poskytovatelé řídicí a pohonné techniky. Jejich inovace jsou důležité pro vývoj konstrukcí strojů.

Řemenové převody přinášejí dynamiku do intralogistiky

Na hannoverském veletrhu se mohli návštěvníci seznámit s inovativními řešeními pro skladovou logistiku, jež vyvinula společnost Continental. Jedná se například o ozubené řemeny Conti Synchrodrive, které nacházejí uplatnění u sloupových zakladačů vysokoregálových skladů, ploché pásy Conti Polyflat pro zdvihací a závěsné systémy či drážkové řemeny Conti Multirib, které se používají v pohonu válečkových tratí.

Nová koncepce dvoupotrubních centrálních mazacích systémů

Oproti jiným typům ztrátových centrálních mazacích systémů, dále jen CMS, mají dvoupotrubní mazací systémy zásadní přednost v tom, že dávkovače jsou plněny novým mazivem přetlakově. To je předpoklad pro spolehlivé mazání strojů a strojních zařízení.

Ready made lineární osy s ozubeným řemenem

Pomocí lineární osy je realizován pohyb v přímém směru a jedná se tak o výborný výchozí konstrukční prvek pro stavbu strojů, automatizačních linek a polohovacích zařízení s potřebou přesného lineárního pohybu ve více osách (typicky například CNC stroje). V posledních letech došlo navíc k výraznému snížení cen a lineární osy se tak stávají dostupné i pro dosud zapovězené oblasti. V neposlední řadě je podstatnou výhodou u tzv. ready made produktů dodávka již smontovaného dílu připraveného k okamžitému použití v zákaznické aplikaci.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit