Témata
Zdroj: NSK

Pojezdová jednotka pro kolaborativní roboty

Snaha o zavedení automatizace na stále více pracovišť, kde by roboti pracovali v blízkosti zaměstnanců, vedla k tomu, že tým zkušených inženýrů působících ve společnosti NSK vymyslel nový způsob, jak zlepšit mobilitu kolaborativních a servisních robotů: vyvinul zařízení NSK Active Caster, tedy pojezdovou jednotku, na kterou se robot nebo jiné příslušenství upevní.

Reklama

Tato inovativní všesměrová motorizovaná pojezdová jednotka, připravená k použití s různými kolaborativními a servisními roboty, může pomoci v zemích, které se potýkají se stárnutím populace nebo s nedostatkem pracovních sil. Jednotka NSK Active Caster je vhodná pro použití v těsné blízkosti lidí. Inteligentní, tiché a kompaktní pojezdové jednotky Active Caster osazené servisními roboty jsou v současné době testovány v terénu a brzy by mohly být využívány na pracovištích po celém světě. Servisní roboti, kteří interagující s lidmi, jsou zcela novou třídou robotů a mají řadu výhod pro mnoho odvětví, včetně logistiky nebo zdravotnictví.

Pojezdová jednotka NSK Active Caster se může pohybovat ve všech směrech, přenášet těžká břemena a překonávat nakloněné plochy. (Zdroj: NSK)

Nasazení v nemocnicích

Například nemocnice a zdravotnická zařízení vyžadují, aby pracovníci včas plnili mnoho fyzicky náročných úkolů a pomáhali tak pacientům v rekonvalescenci. Zde by mohl podvozek Active Caster fungovat jako součást servisních robotů, kteří automatizují pohyb lékařských vozíků a přepravu zdravotnického materiálu, přesouvají transportní nosítka a v tomto rušném prostředí snižují celkovou pracovní zátěž personálu.

NSK Active Caster je všesměrová motorizovaná pojezdová jednotka pro kolaborativní a servisní roboty. (Zdroj: NSK)

Řešení nedostatku pracovních sil

To by mohlo mít zásadní význam v mnoha ekonomicky vyspělých zemích světa, které trpí stárnutím populace a nedostatkem pracovních sil. Na takových místech mohou být kolaborativní a servisní roboti využívající podvozek Active Caster brzy nezbytností, která zautomatizuje opakující se manuální úkony a umožní lidem soustředit se na práci s vyšší hodnotou.

Reklama

Programovatelné chodítko nebo robotický kufr

Potenciální využití se nabízí například i při pomoci lidem s omezenou pohyblivostí. Zde se jednotka Active Caster může stát součástí „robotického kufru“, který lidem usnadní cestování, nebo součástí pohyblivého vozíku, který funguje jako chodítko a pomáhá přenášet věci po domě. Programovatelné chodítko se dokáže samo odsunout z cesty a vrátit se na ni, když je to vhodné; to uživateli poskytne větší pohodlí při sezení a člověk se nebude muset starat o to, aby měl chodítko v dosahu.

Klíčovým bodem vývoje je vyvážení výkonu a nákladů. K dosažení těchto cílů tým využívá znalosti a zkušenosti získané v mnoha oblastech výzkumu a vývoje.

Dlouhodobé laboratorní testování

Jednotky NSK Active Caster v současné době procházejí testováním na různých površích, jako je např. šikmá podlaha, kobercová krytina nebo nerovný terén. Tým chce zajistit, aby výrobek usnadňoval pohyb všemi směry, unesl velké zatížení a zvládl i svažitý terén v nejnáročnějších prostředích. Jednotka Active Caster je vybavena dvěma motory na každém kole a směr pohybu řídí pomocí regulace otáček. Vývojoví inženýři společnosti NSK budou pokračovat ve vývoji pojezdové jednotky za využití silných stránek této společnosti v oblasti ložiskové a mazací technologie.

Pojezdová jednotka NSK Active Caster je vybavena dvěma motory na každém kole. (Zdroj: NSK)

Stoletá historie

Společnost NSK vyrábí ložiska již déle než sto let. Tato tradice pomohla společnosti udržovat úzké vazby s nejmodernějšími průmyslovými odvětvími, jako jsou např. právě kolaborativní a servisní roboti. V projektu Active Caster, stejně jako v mnoha dalších projektech, bude společnost NSK i nadále úzce komunikovat se svými zákazníky a vynaloží veškeré úsilí, aby navrhla řešení, která přinesou průmyslu a společnosti novou hodnotu.

Související články
Doživotní přesnost servopohonů s dutou hřídelí

Požadavky, se kterými se obor pohonné techniky dlouhodobě setkává, jsou velmi různorodé. Kompaktnost a velký výkon se jako klíčové atributy staly standardem v mnoha aplikacích. Zástavbový prostor, který je k dispozici, je stále zmenšován, avšak požadavky na výkon zůstávají buď stejné, nebo se zvyšují. Stále rostoucí globální konkurence vyžaduje trvalou optimalizaci výkonu.

Když jde o prostor…

Současné trendy směřují k mnohem větší míře využití elektroniky než doposud. To je hlavní, nikoliv však jediný důvod, proč se množí automatizace výroby menších zařízení, jakými jsou například mobilní telefony, tablety i ostatní elektronika. Ale nejde jen o ni, ale i o laboratoře, farmacii apod.

Použití RCD s frekvenčními měniči

Jak vybrat správný RCD pro použití s frekvenčními měniči a vyhnout se tak nežádoucímu vypínání a dosáhnout maximální doby nepřetržitého provozu?

Související články
Vše je uvnitř!

Pokud potřebujete elektrický pohon a uvažujete o tom, zda máte dostatečné kapacity a čas na řešení své aplikace, je na místě uvažovat o elektrickém pohonu EMCA od firmy Festo.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Šetřete svoje síly!

Jednou ze zásadních myšlenek vedoucích k pokroku a zvyšování produktivity je dělba práce. Specializace na různé technologie umožňuje posouvat jejich hranice.

Rychlá a přesná lineární jednotka

Uplatnění a význam lineárních jednotek v domácím průmyslu neustále roste. Proto se dodavatelé snaží neustále přicházet s inovacemi, které jsou zároveň ekonomicky úsporné. S takovým řešením přichází i odštěpný závod Lin-Tech litoměřické společnosti Hennlich.

Komplexní řešení pro vysledovatelnost: Plně automatizované značení za rozumnou cenu od Brady

Přesvědčte se, jak praktická může být integrace automatizované identifikace PCB. Podívejte se na přehlednou infografiku od společnosti Brady!

Od konstrukce strojů po parkovací věže

Mezi starší generací strojařů pravděpodobně není nikoho, kdo by neznal původem škodováka Josefa Bernarda z Jičína. Tento strojírenský nadšenec příští rok oslaví své sedmdesátiny. Před třiceti lety po odchodu z místního Agrostroje položil základy společnosti Vapos, která dává perspektivní práci patnácti desítkám lidí z Jičína a blízkého okolí.

Pod dvou letech opět na EMO do Hannoveru

Od 16. do 21. září 2019 se uskuteční 22. ročník největšího světového veletrhu zpracování kovů EMO. Megaakce se koná opět v Německu, které je po Číně a USA třetím největším trhem obráběcích strojů na světě. Veletrhu se účastní téměř 2 100 vystavovatelů ze 47 zemí světa. Z České republiky se očekává účast 28 firem na ploše necelých 1 700 m2. Na minulý veletrh v roce 2017 přijelo do Hannoveru z České republiky přes 2 200 odborníků.

CIMT Peking, Část 1. Obecný pohled

V předvelikonočním týdnu se v Pekingu uskutečnil veletrh obráběcích strojů CIMT 2019. V asijském regionu se jedná o obdobu veletrhu EMO Hannover. A stejně jako EMO je velkou měrou národní výstava německé výrobní techniky, tak CIMT je převážně čínský. V tomto prvním vstupu se podíváme na letošní ročník trochu s odstupem, aniž bychom se zaměřili na konkrétní exponáty.

Harmonizace ve svařování

Mezinárodní harmonizace norem a pravidel pro svařování je důležitá z mnoha důvodů. Primárním důvodem je skutečnost, že svařování je považováno za "zvláštní proces" (EN ISO 9001), při kterém nelze zcela zjistit jakost po skončení procesu inspekcí, ale jakost musí být sledována před i v průběhu celého procesu svařování.

Ready made lineární osy s ozubeným řemenem

Pomocí lineární osy je realizován pohyb v přímém směru a jedná se tak o výborný výchozí konstrukční prvek pro stavbu strojů, automatizačních linek a polohovacích zařízení s potřebou přesného lineárního pohybu ve více osách (typicky například CNC stroje). V posledních letech došlo navíc k výraznému snížení cen a lineární osy se tak stávají dostupné i pro dosud zapovězené oblasti. V neposlední řadě je podstatnou výhodou u tzv. ready made produktů dodávka již smontovaného dílu připraveného k okamžitému použití v zákaznické aplikaci.

Velmi rychlá dvojčata

SolidCAM a InventorCAM jsou jeden a tentýž CAM program integrovaný v různých CADech (SolidWorks a Autodesk Inventor), proto má smysl mluvit o obou najednou. Neliší se funkčně totiž opravdu vůbec, pouze je uživatel ovládá ve svém oblíbeném CADu.

Opřít se o silného partnera

V dnešní době hospodářského růstu mnoho firem přemýšlí o rozšíření výroby. To se však neobejde bez úvah o tom, kde získat prostředky na nové stroje a zařízení. Řešení má jméno SGEF.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit