V roce 2018 oslavila CWS ANB 20 let existence. Při vzpomínce na zakládání CWS ANB v roce 1998 v této hektické době je velmi ilustrativní úplně první článek na portále www.cws-anb.cz od prof. Ing. Jaroslava Koukala, CSc., a prvního předsedy správní rady CWS ANB s názvem Cesta České republiky do autorizovaných svářečských orgánů. Situaci velmi dobře charakterizují názvy jednotlivých kapitol: Vnitřní spory a angličtina, Dvě přihlášky z ČR, Příprava materiálů pro audit EWF, Účinná pomoc ze Slovenska nebo Otevřená cesta do Evropy.
Výkony CWS ANB se neustále zvyšovaly, v posledních letech je CWS ANB na třetím místě na světě v počtu diplomů a certifikátů, vztaženo na počet obyvatel i na spotřebu oceli. V průběhu dvou dekád získala CWS ANB 35 autorizací EWF a IAB a dvě akreditace ČIA. Vydala 1 840 diplomů EWE/IWE, 2 156 diplomů EWT/IWT a 616 diplomů EWS/IWS. CWS ANB má 27 ATB, operuje v devíti zemích. Vydala 521 542 certifikátů svářečů kovů, 7 140 svářečů plastů, 245 923 osvědčení o základním kurzu svařování atd. CWS ANB vydala více než 60 certifikátů EWF EN ISO 3834.
V lednu 2017 bylo založeno Centrum technické normalizace (CTN) a manažerem technické normalizace byl jmenován Ing. Václav Voves, dlouholetý pracovník ČNI a ÚNMZ v oblasti technické normalizace. CWS ANB je autorizována pro 36 různých kvalifikací a certifikací svářečského personálu.
Pro prokázání kvalifikace pro výkon funkce svářečského dozoru musejí být pracovníci kvalifikováni (nositelé diplomu) např. jako mezinárodní/evropský svářečský inženýr (I/EWE), mezinárodní/evropský svářečský technolog (I/EWT), mezinárodní/evropský svářečský specialista (I/EWS) a v některých případech může zástupce svářečského dozoru vykonávat (pokud to umožní výrobková norma) funkci s kvalifikací mezinárodní/evropský svářečský praktik (I/EWP).
EWF a IIW vlastní a provozuje tzv. personální certifikační schéma, které prostřednictvím jednotlivých ANB na celém světě pro výrobce ověřuje způsobilost svářečských dozorů. Certifikát IIW/EWF má omezenou platnost (3 roky). Při každé recertifikaci se musí doložit, že pracovník stále rozvíjí své znalosti, zvyšuje kvalifikaci, je a pracuje bez stížností na svou osobu.
Prokázání způsobilosti pro práci svářečského dozoru je prováděno certifikačním řízením a výsledkem jsou příslušné certifikáty. Systém IIW a IAB podporuje prostřednictvím ANB a ANB CC kvalifikaci i certifikaci svářečského dozoru i certifikaci firem podle EN ISO 3834.
Titul Certifikovaný I/EWE, I/EWT, I/EWS, I/EWP je tak nejvyšším dokladem pro prokázání způsobilosti svářečského dozoru podle EN ISO 14731. Certifikát EWF/IIW EN ISO 3834 je mezinárodně uznatelný.
Protože se první diplomy EWE udělovaly v ČR v roce 1996 a CWS ANB v roce 1998, certifikát svářečského dozoru má nyní velký význam pro firmy, které potřebují ověřit, zda kvalifikovaná osoba má znalosti, které odpovídají současnému stavu svařovací techniky. Kvalifikace platí celý život, ale některé osoby změnily např. oblast svého profesního působení a navracejí se zpět do oboru svařování po mnoha letech. Profesní způsobilost – certifikát – je jednou z možností, jak udržovat pracovníky způsobilé pro přidělené funkce a je výhodou při následných auditech systémů jakosti, resp. procesu svařování (EN ISO 3834, EN 1090, EN 15065 atp.)