Témata
Zdroj: Landesmesse Stuttgart

Veletrh AMB se koná od roku 1982 a jeho cílem je prezentovat to nejlepší z mezinárodního kovodělného průmyslu. Představení nejnovějších produktů, inovací, služeb, technologií a konceptů se letos ponese zejména v kontextu digitalizace, která čím dál více a rychleji prostupuje strojírenským průmyslem, a to v celé škále jeho jednotlivých aspektů.

Reklama

V současnosti je úroveň digitalizace ve výrobnách stále extrémně nízká, a když už, odehrává se v podobě izolovaných řešení.“ „Je jen otázkou času, než dojde k průlomu…“ I takové komentáře byly slyšet v anketě mezi vystavovateli letošního veletrhu AMB. I přes zjevnou zdrženlivost mnoha firem a neúspěšné pokusy je však zřejmé, že témata jako Průmysl 4.0 či IIoT  v roce 2024 již nejsou ničím cizím.

Výroba musí neustále nabývat na rychlosti a efektivitě, což vede k velmi vysokým výdajům a nárokům na komunikaci, administrativu, dokumentaci i školení. Firma Evomecs, která se zabývá síťováním systémů a procesů, v tomto směru nabízí způsob, jak kompenzovat vzrůstající nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Její software integruje všechny relevantní prvky týkající se obrábění kovů, např. systémy ERP, CAM, nástroje, obrobky, skladové systémy, CNC stroje i manuální pracoviště. Výsledná data lze využít k tvorbě cenného datového úložiště, které může sloužit mimo jiné jako základ pro zapojení umělé inteligence.

Vystavovatelé budou na veletrhu AMB 2024 představovat mimo jiné digitální řešení analogových problémů. (Zdroj: Landesmesse Stuttgart)

Rychlé spouštění produktů díky simulaci

Optimalizace založená na digitálním řešení napomáhá i samotnému provozu stroje. Umožňuje vyšší řezné rychlosti a posuvy, přičemž dokáže zajistit delší životnost nástroje. Firma Third Wave Systems, dodavatel CAE, poskytuje virtuální testovací prostředí, která vedou k menšímu počtu prostojů a z podstaty nahrazují testování na principu pokusu a omylu.

Během letošního veletrhu se tato firma zaměří na inovace zkracující dobu zavedení nového produktu – návštěvníci si budou moci vyzkoušet, jak vizuální simulace snižuje počet chyb a umožňuje navrhnout správný výrobní proces hned „napoprvé“. Snížená nutnost ručního přepracovávání navíc urychlí celý provoz, a to až o 50 %.

Reklama
Reklama
Reklama

Správa nástrojů

Digitalizace ovlivňuje každodenní provoz i v rodinné firmě Grob-Werke, která se během letošního veletrhu AMB hodlá soustředit na digitální nástrojový cyklus – konkrétně na digitalizaci nástrojového cyklu bez ohledu na výrobce stroje, která je prezentována jako zásadní krok k levné a zdrojově úsporné výrobě.

Další firmou, která klade důraz na digitální inovace, je výrobce frézek a pojezdových sloupových strojů MTE Deutschland. Na veletrhu představí frézku s pevným ložem SBM 8000, která je vybavena nejnovější řídicí jednotkou Heidenhain TNC 7. Ta umožňuje hladkou integraci CAD/CAM dat, díky které je programování obrobků rychlejší a přesnější. Má také řadu inteligentních funkcí, například automatické snímání obrobků a grafickou podporu při seřizování upínacích zařízení.

Vzhledem k nedostatku kvalifikovaných pracovníků je digitální podpora procesů čím dál důležitější. (Zdroj: Landesmesse Stuttgart)

Digitální obchodní modely

Sdružení nazvané Spanflug Technologies je odnoží mnichovské technické univerzity a sdružuje již přes 300 firem z Německa a Rakouska. Mezi nimi lze dle příslibu najít ideálního dodavatele pro každý CNC díl a dodat jej během šesti pracovních dní. Tento obchodní model tkví v automatizaci administrativních úkolů, díky které lze urychlit proces nákupu, zrovnoměrnit zátěž na výrobní firmy a minimalizovat prostoje.

Reklama

Během veletrhu sdružení představí rozšířenou verzi softwaru, která kromě výrobních časů a cen vygeneruje také pracovní plán. Uživatelům tak usnadní pochopení kalkulace, neboť výpočet nákladů lze vidět rozčleněný podle pracovních kroků. „Díky tomuto zcela novému přístupu jsou všechny informace související s výrobou, jako jsou požadované obráběcí stroje a pracovní kroky, k dispozici již v době výběrového řízení a lze je snadno přenést do systémů ERP,“ uvádí k tomu dr. Markus Westermeier, generální ředitel společnosti Spanflug.

Tyto a mnohé další příklady uvedené na veletrhu AMB, který se koná ve dnech 10.–14. září 2024 ve Stuttgartu, demonstrují šíři průmyslové digitalizace, která postupuje nezastavitelným tempem a žene strojírenskou výrobu dál na cestě k udržitelnosti a efektivitě.

Vydání #7,8
Kód článku: 240736
Datum: 26. 06. 2024
Rubrika: Servis / Veletrhy a výstavy
Autor:
Firma
Landesmesse Stuttgart

Sto třicet milionů návštěvníků a přes dvacet tisíc vystavovatelů na sedmdesáti akcích každý rok: čísla, která reprezentují nejmodernější výstaviště Evropy – Messe Stuttgart. Komplex budov, který se pyšní řadou ocenění za svůj architektonický koncept se nachází v bezprostřední blízkosti mezinárodního letiště, odkud lze k němu projít během několika minut podzemním koridorem a je napojen také na dálnicí a S-Bahn.

S celkovým obratem okolo 131 milionů EUR a ziskem 17 milionů je Messe Stuttgart jednou z předních německých veletržních společností. Více než 22 500 vystavovatelů prezentuje své výrobky a služby až 1,2 milionu návštěvníků ve výstavních halách o rozloze 120 000 m2, na venkovní ploše o rozloze 40 000 m2  a ve 33 místnostech, které nabízejí flexibilní využití v sousedním Mezinárodním kongresovém centru ICS Stuttgart. Společnost Messe Stuttgart je k dispozici svým zákazníkům v 51 zemích se třemi pobočkami, 19 zahraničními zastoupeními a mnoha prodejními partnery.

AMB, mezinárodní veletrh pro obrábění kovů, je vedoucí platformou branže v sudých letech a jedním z pěti nejvýznamnějších strojírenských veletrhů světa. Vedle stále dominujících témat veletrhu, kterými jsou Industry 4.0 a zlepšení účinnosti, je zde také hybridizace strojů, software a IT bezpečnost, zvýšení inteligence strojů a simulace kompletního obrábění. Odpovědi na komplexní požadavky poskytnou přednášky, fóra a konference doprovodného programu.

Číst dál
Související články
Jarní setkání strojařů v Plzni

Více než 30 vystavovatelů, téměř 50 řečníků, tři výstavní haly a jeden nezapomenutelný strojírenský zážitek. Akce Strojírenská inspirace 2024 se konala v Plzni od 4. do 6. června 2024 a zaměřila se na digitální výrobu, automatizaci a inovace ve strojírenství. Letos poprvé se toto setkání uskutečnilo v areálu Depo2015, který se stal centrem pro sdílení zkušeností a nápadů mezi odborníky z průmyslu a digitalizace.

Obráběcí stroje pro produkční výrobu

Po sérii článků v minulém vydání se v posledním poohlédnutí po letošním hannoverském veletrhu EMO věnujeme důležité oblasti, a to jednoúčelovým strojům. I v letošním ročníku byla část expozic věnována této komoditě pro produkční výrobu a my se podíváme, co trh zákazníkům nabídl. Proč? Menším dílem proto, že se jim dlouhá léta autor (nejen) profesně věnuje, dílem podstatným proto, že jsou na nich „bytostně“ závislé veškeré obory nejen strojírenské či technické, ale i stavebnictví, telekomunikace, zdravotnictví a další.

EMO zrcadlem pokroku a inovací

Při příležitosti prezentace veletrhu EMO 2017 Hannover před evropskou novinářskou obcí se uskutečnilo i pražské zastavení. Zastoupení Deutsche Messe pro ČR zorganizovalo tiskovou konferenci, které se vedle generálního ředitele EMO Hannover Christopha Millera účastnil i tiskový mluvčí hannoverského veletržního komplexu Hartwig von Sass spolu s ředitelem českého svazu SST Ing. Paclíkem a předsedou Společnosti pro obráběcí stroje doktorem Smolíkem.

Související články
Na evropské trhy s finanční podporou

První celoevropsky významná akce v oblasti strojírenství a subdodavatelské branže se v příštím roce koná na lipském výstavišti v termínu 2. až 5. března: veletrhy Intec a Z 2021. Také a možná právě v současných obtížných časech zde čeští vystavovatelé a návštěvníci mohou navázat důležité obchodní kontakty a informovat se o nejnovějších trendech a vývoji v oboru. Vystavovatelé z Česka navíc se státní podporou.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Pod dvou letech opět na EMO do Hannoveru

Od 16. do 21. září 2019 se uskuteční 22. ročník největšího světového veletrhu zpracování kovů EMO. Megaakce se koná opět v Německu, které je po Číně a USA třetím největším trhem obráběcích strojů na světě. Veletrhu se účastní téměř 2 100 vystavovatelů ze 47 zemí světa. Z České republiky se očekává účast 28 firem na ploše necelých 1 700 m2. Na minulý veletrh v roce 2017 přijelo do Hannoveru z České republiky přes 2 200 odborníků.

Srdce obrábění kovů bije ve Stuttgartu

Na AMB se od 18. do 22. září již po devatenácté sejdou odborníci na třískové obrábění kovů. Více než 1 500 vystavovatelů představí výsledky svého vývoje a inovace na hrubé výstavní ploše více než 120 000 m2. Vypadá to dobře, AMB 2018 bude největší veletrh AMB všech dob.

Blíží se druhý ročník veletrhu broušení

Od 14. do 17. května 2024 se koná druhý ročník veletrhu GrindingHub, který odborníkům z celého světa představí – poprvé v historii ve čtyřech výstavních halách – nejnovější technologická řešení v oblasti broušení. Tentokrát se ve Stuttgartu představí přes 460 vystavovatelů z 31 zemí.

Další veletržní postřehy z EMO 2019

Z pohledu technika lze veletrh EMO v roce 2019 považovat za zdařilý, protože byl více o invenci, kreativitě, vylepšování stávajícího i hledání nových cest. Na veletrhu bylo možné vysledovat několik řekněme fenoménů, které se objevovaly napříč veletrhem. Přitom bych je přímo nepovažoval za trendy, protože obdobné počiny, technika, software i smýšlení byly (u asijských výrobců) k vidění o šest měsíců dříve na veletrhu obráběcích strojů v Pekingu. Nedávám tímto záminku k mezikontinentální diskusi o tom, kdo trendy určuje. V tomto textu zazní několik dalších veletržních postřehů.

CIMT Peking, Část 2. Win Together

Podtitul veletrhu CIMT 2019 byl: 融合共赢 智造未来. Musíte uznat, že motto veletrhu je v této pro nás exotické podobě zahaleno značným tajemstvím. Dáte-li větu do automatického překladače, výsledná myšlenka zní: fúze a výhra. Jednoduchá slova, divný obsah - tento způsob nalezení významu věty opravdu není žádná výhra. Proto se o nápravu "ztráty v překladu" pokusíme v druhém vstupu z veletrhu, ve kterém se tentokrát podíváme i za technikou.

CIMT Peking, Část 1. Obecný pohled

V předvelikonočním týdnu se v Pekingu uskutečnil veletrh obráběcích strojů CIMT 2019. V asijském regionu se jedná o obdobu veletrhu EMO Hannover. A stejně jako EMO je velkou měrou národní výstava německé výrobní techniky, tak CIMT je převážně čínský. V tomto prvním vstupu se podíváme na letošní ročník trochu s odstupem, aniž bychom se zaměřili na konkrétní exponáty.

Strojírenské fórum 2018: Inteligentní výroba

Další z již tradičních setkání odborníků (nejen) z oblasti výroby – podzimní Strojírenské fórum – se odehrálo 8. listopadu, tentokrát v prostorách Ústavu výrobních strojů a zařízení a RCMT FS ČVUT v Praze.

Nástrojáři sobě

V letošním roce slaví Svaz nástrojáren ČR své 20leté výročí. Při této příležitosti jsme požádali jejího předsedu představenstva doc. Ing. Václava Kličku, CSc., Ph.D., o rozhovor.

Perspektivy čínského draka

Již několik let vám pravidelně v tomto čase přinášíme reportáže ze dvou klíčových strojírenských veletrhů celého asijského kontinentu, které jsou určitým barometrem srovnání postupného vývoje čínských výrobců obráběcích strojů a komponent, ale i pohledem na zvolené marketingové strategie nadnárodních společností při jejich penetraci na zdejší čínský trh – největší a nejprogresivněji rostoucí na světě. V lichých letech se v Pekingu v dubnu koná veletrh CIMT (China International Machine Tool Show), v sudých přibližně ve shodné době pak v Šanghaji veletrh CCMT (China CNC Machine Tool Fair). Aktuální postřehy z každého dne veletrhu jsme přinášeli prostřednictvím redakčního portálu mmspekturm.com a sociální sítě facebook, s tradičním komplexnějším pohledem na veletrh a čínský komoditní trh jako takový přicházíme nyní.

Veletržní válka světů

Redakce MM Průmyslového spektra věnovala šanghajskému veletrhu obráběcích strojů CCMT 2018 nemalou pozornost ve zpravodajství, které bylo uveřejňováno na webových stránkách v rubrice Očima redakce. V tomto článku a na přiložených obrázcích jsou zaznamenány veletržní postřehy, čínský kolorit, veletržní statistiky i holá fakta z oblasti čínského průmyslu. Něco málo o čínské výrobní technice a technologiích, které byly prezentovány na CCMT 2018, i pár dalších postřehů, jsme připravili do tohoto vydání.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit