Témata
Zdroj: ITS

Účinné chlazení je pilířem udržitelného průmyslu

Průmyslové chlazení je nepostradatelnou součástí široké škály průmyslových aplikací, od výroby potravin až po automobilový průmysl. Technologie chlazení nejen zlepšuje kvalitu a bezpečnost výrobních procesů, ale také hraje klíčovou roli ve snižování energetické náročnosti a emisí skleníkových plynů.

Reklama

Společnost ITS, dodavatel průmyslových technologií na klíč, provedla několik náročných a specifických instalací chladicích technologií Carrier v potravinářství, elektrotechnickém a automobilovém průmyslu. Nejčastějším požadavkem zákazníků byla výměna stávající chladicí technologie za energeticky úspornější zařízení. Investice do moderních průmyslových chladicích systémů je důležitá i pro optimalizaci výrobních procesů. Nedostatečná kapacita průmyslového chlazení může vést k výpadkům ve výrobě, což může mít za následek nejen finanční ztráty. Proto dalším důvodem pro pořízení nové chladicí technologie bývá i rozšiřování produkčních kapacit. Výrobní zařízení mívají specifické požadavky, kterým se společnost ITS dokáže přizpůsobit a na jejichž základě umí navrhnout řešení přesně na míru. Pro udržení kvality konečných produktů jsou zásadní správně navržené parametry chladicích jednotek. Výhodou je, že nové chladicí systémy mají menší nároky na prostor, a přesto zvládnou vyprodukovat požadované množství chladu. Stále častěji také pracují s rekuperací odpadního tepla, které tak nachází další využití.

Vodou chlazený chladič 30XW-VZE_LR řady AquaForce s technologií Greenspeed. (Zdroj: ITS)

Technologické inovace firmy Carrier, světového leadera v oblasti chladicích a klimatizačních řešení, které společnost ITS dodává, jsou na špici v oblasti energetické účinnosti a standardů udržitelnosti. Například chladivo R-32 je energeticky účinnější a ve srovnání s původním chladivem R-410A snižuje potenciální dopady na oteplování planety o 75 %.

Vzduchem chlazený chiller AHI Carrier 30RBS. (Zdroj: ITS)

Díky adaptivní technologii Greenspeed je zase možné dynamicky upravovat výkon systému podle aktuálních potřeb, což vede k dalším úsporám energie. Chladiče pak umí pracovat s maximální účinností jak při plném, tak částečném zatížení. Tím, že pracují pomalu a tiše, se prodlužuje jejich životnost a stabilní výkon je zajištěn i při nižších kapacitách. Technologií Greenspeed je vybavena řada chladičů a tepelných čerpadel Carrier, a to jak s vodním, tak vzduchovým chlazením.

Maximální výkon s dvojitou zálohou a s rekuperací tepla

Společnost ITS se umí vyrovnat s nejrůznějšími požadavky. Pro společnost Vitesco Technologies, předního výrobce automobilových technologií a řešení pro elektrifikaci, nedávno implementovala nový chladicí systém Carrier s využitím odpadního tepla. (Společnost Vitesco Technologies buduje v Ostravě nový závod za 4,7 miliardy korun a jeho provoz chce zahájit na konci letošního roku.)

Reklama
Reklama
Reklama

Inovace spočívá v tom, že místo dvou samostatných chladičů byl instalován jeden speciálně navržený chladič s dvěma oddělenými okruhy, což umožňuje řízení každého okruhu separátně. Každá z těchto částí disponuje kapacitou 500 kW a dohromady to činí celkový chladicí výkon 1 000 kW. V případě výpadku nebo poruchy jedné části se automaticky zapne druhá. Tato konfigurace zajišťuje 100% zálohu, řešení je spolehlivé a riziko, že se chlazení přeruší, je eliminováno. Je-li třeba, obě jednotky mohou fungovat společně a dosáhnout kapacity 1 000 kW chladu. Toho lze využít třeba v letním období, kdy je potřeba většího množství chladicí vody.

Suchý chladič 09VE. (Zdroj: ITS)

Chladič je navržen jako suchý s adiabatickým chlazením. Chladí kompresorovou stanici Ingersoll Rand o výkonu 500 kW. Kompresorová stanice, společně s chladicím systémem, funguje zcela nezávisle na ostatních technologiích a je tak eliminováno riziko výpadku stlačeného vzduchu.

Další zajímavou výhodou je efektivní využití odpadního tepla generovaného kompresory. Technologie chlazení byla navržena tak, že vstupní chladicí voda se v kompresoru ohřeje na požadovanou teplotu (možno nastavit 40–85 °C) a potom putuje do tepelného výměníku; zde je její potenciál předán dále a slouží pro vytápění prostorů a pro ohřev teplé vody. Dále voda pokračuje do chladiče Carrier a ten ji ochladí na požadovanou vstupní teplotu. A celý proces se opakuje. Výhodou tohoto řešení je konstantní teplota rekuperační vody a využití chladicí vody jako rekuperační. Tím dojde ke snížení množství potrubí, čerpadel a dalších prvků.

Reklama

Kompletní systém je navíc integrován do nadřazeného řídicího systému HiVision Air, vyvinutého firmou ITS. Tento systém umožňuje ovládat a monitorovat zařízení na dálku a to přináší značné výhody pro správu a údržbu.

Technologie bez starostí

Společnost Vitesco Technologies se rozhodla pro formu pronájmu s případnou možností odkupu a s rozložením nákladů na provoz technologie na 10 let bez nutnosti velké počáteční investice. Servisní oddělení a tým techniků ITS se budou o pronajatou technologii starat, a tak servis ani údržbu nemusí zákazník sám řešit.

Transport vzduchového chilleru Carrier. (Zdroj: ITS)

Investice do moderních chladicích technologií se rychle vyplácí, nejen prostřednictvím snížení nákladů na energie, ale i díky celkovému zlepšení provozního prostředí.


Umístění expozice firmy Ideal-Trade Service na MSV 2024:
pavilon E, stánek 24

Související články
Jak ušetřit za energie: Využijte odpadní teplo

Řada průmyslových provozů využívá různé technologie, při nichž vzniká velké množství odpadního tepla. Tato draze získaná energie často uniká bez užitku, například ve formě odvodu horkých spalin komínem. Na druhé straně teplo potřebujeme na ohřívání vody nebo na vytápění. K tomu, abychom unikající teplo zadrželi a využili je tam, kde je ho potřeba, slouží technologie zpětného získávání neboli rekuperace tepelné energie.

Kompetence v povrchových úpravách

Brněnská část Slatina se doslova mění před očima. Při sjezdu z D1 se vám postupně odkrývají nové moderní budovy industriální zóny a na hlavní třídě nemůžete díky jejímu designu přehlédnout tu, která má ve svém průčelí tři modrá písmena ITS s barevným symbolem dopadajících kapek. Druhý moment příjemného překvapení vás pak čeká při vstupu do rozlehlé administrativní patrové budovy s otevřeným ochozím atriem a živou zelenou stěnou.

Průmyslové chlazení

Nedávná tropická vedra vedla ke zvýšenému zájmu o problematiku chlazení a klimatizace. A podle meteorologů a klimatologů bychom se měli připravit na to, že horké dny nebyly rozhodně poslední.

Související články
Ocelové město a CO2

Co Jules Verne nemohl tušit… Nebo mohl? Zlého profesora nechává umřít na zadušení kysličníkem uhličitým…

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Kompozitní materiály z přírodních zdrojů

Veřejnost se stále více snaží být environmentálně odpovědnou. Ani napříč odvětvími průmyslu tomu není jinak. V oblasti kompozitních materiálů můžeme v posledních letech sledovat stále častější tendence využívat přírodní materiály jako náhradu konvenčních syntetických produktů. Roste poptávka po vláknech na rostlinné bázi (například vláknech ze lnu, konopí nebo sisalu) a tyto materiály získávají významný podíl na celkové produkci kompozitních výrobků.

Energetická náročnost obráběcích strojů, část 3: Inteligentní technologie

Globální oteplování se stalo velmi diskutovaným tématem. I když bylo provedeno mnoho vědeckých studií a  napsáno neméně vědeckých článků, dosud se odborná komunita nesjednotila v celkovém názoru na globální změny klimatu. Smyslem předkládané trilogie článků není rozklíčovat současný stav a doporučit řešení, ale z pohledu konstrukce a provozu výrobních zařízení představit řešení firem, které primárně nehledí na byznys, ale na budoucnost naší planety.

Přínos vědců pro českou ekonomiku

Výzkumná a vědecká pracoviště jsou častými nositeli průlomových objevů a řešení. Jejich přínos pro konkurenceschopnost firem a národních ekonomik je neoddiskutovatelný. Jak si vede v této oblasti Akademie věd ČR, jak spolupracuje s průmyslovou sférou a kde vidí svou přidanou hodnotu? Na toto téma jsme diskutovali s předsedkyní AV ČR profesorkou Evou Zažímalovou.

Energetická náročnost obráběcích strojů, část 2: Vliv výrobních strojů

Globální oteplování se stalo velmi diskutovaným tématem. I když bylo provedeno mnoho vědeckých studií a napsáno neméně vědeckých článků, dosud se odborná komunita nesjednotila v celkovém názoru na globální změny klimatu. Navíc zde hrají roli politika a byznysové zájmy, a tak je velmi obtížné se ve všech, často protichůdných, informacích vyznat.

Jak ušetřit za energie: 10 kroků k vyšší efektivitě

Ačkoli se zdá, že největší vlna zdražování energií už začíná opadat, potřeba energetických úspor v průmyslu je stále velice naléhavá, a v příštích desetiletích tato naléhavost ještě poroste. Příčinou není jen rostoucí tlak na snižování finančních nákladů na výrobu, ale zejména nutnost omezovat její negativní dopady na životní prostředí, a to při očekávaném zvyšování celkové produkce. Abychom si zajistili udržitelný rozvoj, musíme už nyní hledat možnosti, jak zvýšit energetickou účinnost výroby, a těchto možností využívat.

Energetická náročnost obráběcích strojů, část 1: Obecný úvod do problematiky

Globální oteplování se stalo velmi diskutovaným tématem. I když bylo provedeno mnoho vědeckých studií a napsáno neméně vědeckých článků, dosud se odborná komunita nesjednotila v celkovém názoru na globální změny klimatu. Navíc zde hraje roli politika a byznysové zájmy a tak je velmi obtížné se ve všech, často protichůdných, informacích vyznat.

Současné ceny energií jsou pro firmy likvidační

Pavel Janeček působí v energetice celý svůj profesní život. S redakcí MM Průmyslového spektra se podělil o své dlouholeté zkušenosti z plynárenského byznysu a o názory na řešení energetické krize v České republice. Navrhuje konkrétní východiska a apeluje na rychlé jednání české vlády.

MM Podcast: Glosa - Dědici evropské historie

Evropa se během relativně krátké doby proměnila z technologicky, ekonomicky i vojensky nejrozvinutějšího regionu planety v turistický skanzen s otevřeným zbytnělým sociálním systémem, na který se snaží napojit vlny přicházejících z celého světa.

Ochutnávka podzimního veletrhu K 2022

Blíží se říjnový termín největšího mezinárodního plastikářského a gumárenského veletrhu K, který se bude letos opět konat na düsseldorfském výstavišti. Firmy z oboru již pilně připravují svoje expozice a některé z nich pořádají tiskové konference, aby odborné veřejnosti napověděly, jaké novinky budou na veletrhu představovat. My jsme navštívili společnou konferenci tří rakouských firem – Borealis, Engel a Erema Group.

MM Podcast: Glosa - Hra o energii o třech dějstvích

Mysleme na to, že Evropa je nyní blíže okamžiku bodu zvratu, protože již několik let trvající trend postupného poklesu konkurenceschopnosti tohoto regionu se dostane do ještě strmější trajektorie. Toto obrovské riziko zde reálně hrozí, a pokud na něj nebudeme reagovat a věnovat se jeho řešení, hrozí nám obrovské sociální problémy, které jsme zde za posledních několik desetiletí neřešili. A válka na Ukrajině, která není jeho prvotní příčinou, tento trend dále eskaluje.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit