Témata
Zdroj: 201 Consulting

Plánujete ve firmě posun v digitalizaci, nákup nové technologie či chcete přeměnit vaše energetické hospodaření na udržitelnou úroveň? Přes dotační programy od Ministerstva průmyslu a obchodu můžete žádat o podporu na pořízení nových strojů, informačních systémů, energeticky úsporných opatření a mnoho dalších aktivit. Zajistíte si tak rychlejší návratnost investice a konkurenceschopnost vaší firmy. O tom všem jsme si povídali s Ing. Pavlínou Torhanovou, specialistkou na dotační poradenství, majitelkou společnosti 201 consulting.

Tento článek je součástí seriálu:
MSV – Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně 2024
Díly
Hana Janišová

Vystudovala Divadelní fakultu AMU. Většinu svého profesního života pracovala jako redaktorka v rozličných periodikách nebo na PR pozicích ve firmách různého zaměření, naposled z oblasti informačních technologií.
Osobně jí jsou blízká nejen témata týkající se techniky a technologií, ale například také z oblasti sociální nebo školství a další.
Pro MM Průmyslové spektrum pracuje od roku 2017. Její stěžejní mimopracovní aktivitou je ochrana zvířat.

Reklama

MM: Evropská unie v posledních letech alokuje enormní finanční prostředky do dotačních programů na úsporu energií. Na co všechno mohou firmy čerpat dotace?

P. Torhanová: Vlajkovou loď mezi dotačními programy na úspory energie stále představuje program Úspory energie z OP TAK, a to převážně pro svou komplexnost a možnost získání vyšší míry podpory než u jiných podobných programů. Tento dotační program společně i s dalšími má podpořit snahu Evropské unie zavést ESG skóring a udržitelné principy podnikání do procesů firem. Mezi žadateli je tento titul velmi oblíbený. Jen pro názornost v rámci I. výzvy v roce 2023 bylo podáno do programu 900 žádostí za téměř pět miliard Kč.

V 201 consulting věnujeme velkou pozornost samotné přípravě projektu a optimalizaci záměru, což vnímám jako naši největší konkurenční výhodu. Jedná se o navržení určitých změn v projektu tak, aby žádost při hodnocení získala co nejvyšší bodový zisk,“ říká Pavlína Torhanová. (Zdroj: 201 Consulting)

Určitě bych zde vyzdvihla fakt, že program platí po celé ČR mimo hlavní město Prahu, a podporu z něj mohou čerpat i velké podniky, pro které je v rámci dotační politiky celkově málo možností. Firmy si mohou zažádat o finanční prostředky na výměnu strojů za nové, energeticky méně náročné, ale i na další opatření. Například na instalaci fotovoltaických elektráren na střechy provozoven do výkonu max. 1 MWp, tepelných čerpadel, obvodových plášťů, na modernizaci soustav osvětlení, rozvody energií, výměnu vzduchotechniky, rekuperaci či kogeneraci atd. V podstatě na veškeré aktivity, které přispějí ke snížení náročnosti provozu.

MM: Pokud se firma rozhodne, že se chce do dotačního programu Úspory energie zapojit, co musí udělat jako první?

P. Torhanová: Jako první je zapotřebí sestavit orientační rozpočet projektu, který je podložený indikativními nabídkami. Nejdůležitějším krokem je pak v rámci předběžného posouzení provést vstupní analýzu samotného projektu energetickým specialistou – v 201 consulting ji zajišťujeme klientům bezplatně.

Reklama
Reklama
Reklama

Výsledkem tohoto šetření je optimalizace projektového záměru tak, aby žádost o dotaci odpovídala pravidlům programu a byla úspěšná. Jakmile kladně vyjde vstupní analýza, dalším krokem je objednávka energetického posudku a příprava žádosti o dotaci. Nejzazší termín pro ukončení projektu je nastaven až k datu 31. října 2026, na realizaci záměru je tedy dostatek času.

MM: Probíhají souběžně ještě nějaké další programy, v rámci nichž mohou firmy o dotace na úspory energií žádat?

P. Torhanová: Podobný program má formou finančního nástroje vyhlášený i Národní rozvojová banka, která podporuje podobná opatření a zároveň nemá tak přísné požadavky na dosažené úspory v rámci projektu. Míra podpory ale není tolik zajímavá jako v programu Úspory energie od Ministerstva průmyslu a obchodu z OP TAK.

Prioritou týmu 201 Consulting je poskytnout klientovi komplexní poradenské služby, a snížit tak administrativní zátěž i personální náročnost na jeho straně. (Zdroj: 201 Consulting)

MM: Ve všech pádech se skloňuje také digitalizace a automatizace pro zajištění větší konkurenceschopnosti. Jaké příležitosti mají v této oblasti malé a střední podniky, které plánují aktuálně do těchto oblastí investovat?

P. Torhanová: Určitě bych zmínila program Technologie MAS. Vyhlášení programu organizují tzv. Místní akční skupiny v různých regionech ČR. Jedná se o menší a komplexní projekty s investiční výší do 2 mil. Kč, které mají za cíl zvýšit digitalizaci a automatizaci malých a středních firem. Typické projekty jsou například na pořízení informačního systému, robotizaci a automatizaci. Podporována je rovněž i výrobní technologie, pokud je schopna obousměrné komunikace s informačním systémem firmy. Výhodou je, že žadatel nemusí organizovat výběrové řízení na dodavatele. K žádosti o dotaci je nutné přiložit alespoň dvě indikativní nabídky na předmět projektu. Takovým způsobem žadatel dokáže, že provedl tzv. průzkum trhu.

MM: Souběžně ale také probíhá příjem žádostí do dotačního programu Digitální podnik. Přiblížíte nám jeho parametry a pro koho je vhodný?

P. Torhanová: V tomto programu je podporována digitalizace a automatizace malých a středních podniků. Firmy mohou zažádat o dotace na informační systémy umožňující komplexní digitalizaci agend pro efektivnější řízení podniku, plánování, správu dokumentů nebo kyberbezpečnost. Podporovány jsou nevýrobní technologie a hardware. Vaše čtenáře bude určitě zajímat možnost pořízení nejrůznějších logistických technologií pro automatizaci skladů – například robotických rukou, robotických manipulátorů a přepravníků, technologií pracujících s čárovými kódy, automatizovaných zakladačů, systémů na výdej nástrojů, skladovacích věží, robotických systémů pro úklid areálů apod. Program nabízí opravdu široké možnosti plnění, firmám proto doporučuji konzultaci s našimi odborníky, kteří jim rádi vysvětlí, na co vše mohou pro zvýšení své konkurenceschopnosti dotaci získat. Pozor, minimální výše celkových způsobilých výdajů na projekt zde musí dosáhnout 2,5 mil. Kč, maximální výše je 50 mil. Kč.

Reklama

MM: Velké oblibě se v minulosti těšil program na pořízení fotovoltaické elektrárny. Plánuje se jeho spuštění i letos, nebo už aktuálně něco běží?

P. Torhanová: Ministerstvo průmyslu a obchodu podporuje pořízení fotovoltaické elektrárny a akumulace v rámci programu Úspory energie, o kterém jsem již hovořila výše. Další program na podporu výstavby FVE s výkonem do 50 kWp se otevřel dne 30. července 2024 přes Národní rozvojovou banku. Firmy zde mohou získat bezúročný úvěr až do výše 3 mil. Kč s tříletým odkladem splátek. Mimo zvýhodněného úvěru v rámci této příležitosti získají firmy i dotační podporu jak na pořízení FVE panelů, tak na akumulaci.

Žádost bude možné podat až do konce roku 2027. Ostatní vyhlášené programy RES+ přes Modernizační fond zmiňuji jen pro úplnost, mají totiž jednu podstatnou podmínku. K datu podání žádosti o dotaci je potřeba doložit mimo smlouvy o připojení také stavební povolení, které již nabylo právní moci, což může být pro mnoho firem překážkou.

MM: Jaké další zajímavé dotační programy aktuálně probíhají?

P. Torhanová: Vyhlášených zajímavých dotačních programů je celá řada. Podpora sahá od výzkumu, vývoje a inovací přes digitální transformace, pořízení nových strojů i technologického vybavení až k oběhovému hospodářství ve firmě, marketingovým aktivitám nebo zvyšování elektromobility. Obecně firmám doporučuji vždy, když plánují nový projekt, poradit se s dotačním specialistou, zda jim část nákladů nepokryje některý z právě probíhajících programů.

Od Ministerstva průmyslu a obchodu je možné žádat o podporu na pořízení nových strojů, informačních systémů, energeticky úsporných opatření a mnoho dalších aktivit. (Zdroj: 201 Consulting)

MM: Za dobu vašeho působení na trhu se vám podařilo úspěšně realizovat více než 600 projektů, firmám jste tak zajistili dotace v investiční výši za téměř 6 mld. Kč. Jak spolupráce s vámi probíhá?

P. Torhanová: V 201 consulting věnujeme velkou pozornost samotné přípravě projektu a optimalizaci záměru, což vnímám jako naši největší konkurenční výhodu. Jedná se o navržení určitých změn v projektu tak, aby žádost při hodnocení získala co nejvyšší bodové ohodnocení. Tuto část provádíme pro klienta vždy bezplatně, a díky tomu máme v projektech takřka 100% úspěšnost. V rámci našich služeb pak přebíráme za dotační proces plnou odpovědnost, řídíme jednotlivé aktivity, hlídáme termíny, komunikujeme s příslušnými orgány a firmám pomáháme vyladit veškeré požadavky na projektovou dokumentaci.

Naší prioritou je poskytnout klientovi komplexní poradenské služby, a snížit tak administrativní zátěž i personální náročnost na jeho straně. Opíráme se přitom o expertizu našich projektových manažerů, kteří mají v daném odvětví bohaté zkušenosti. Pokud se firma rozhodne do dotačního řízení s námi jít, je naším cílem, aby dotaci skutečně získala. Firmu provedeme úspěšně celým procesem administrace až do zdárného konce.

Podmínky programů na pořízení nové technologie

Úspory energie: výměna starého stroje za nový
Technologie MAS: celkový posun v digitalizaci a robotizaci
Inovace: uvedení nového nebo inovovaného výrobku na trh

Ing. Pavlína Torhanová
Jednatelka společnosti 201 consulting. Vystudovala Fakultu mezinárodních vztahů na Vysoké škole ekonomické v Praze. První pracovní zkušenosti nabyla ve společnosti Johnson & Johnson v oddělení marketingu. Pětiletou praxi v mezinárodním obchodu získala ve společnosti 201. Zahraniční pracovní zkušenosti má z oblasti řízení výroby ve společnosti MOST-1, která je významným ruským výrobcem flexibilních obalových materiálů, a dále ze společnosti Home Credit v divizi Rozvoje bankovní sítě. Po návratu do České republiky se začala věnovat strukturálním fondům EU.
Od roku 2012 úspěšně vede firmu 201 consulting. V roce 2017 byla zařazena mezi finalistky 10. ročníku soutěže Ocenění českých podnikatelek pořádané agenturou Helas.


Umístění expozice firmy 201 consulting na MSV 2024:
pavilon P, stánek 41

Související články
Podnikatelské prostředí není stabilní. Nemáme cenovou stabilitu

Mojmír Hampl je přední český ekonom, který se většinu svého profesního života věnuje problematice financí, měnové a fiskální politiky. MM Průmyslovému spektru poskytl rozhovor, kde se mimo jiné vyjadřuje k současné politice ČNB, k důvodům, proč Česká republika aktuálně nesplňuje podmínky pro přijetí eura, a proč je nutné provést zásadní reformy tak, aby veřejný dluh byl udržitelný.

Reformy nestačí. Je nutná transformace

Je současná ekonomická krize příležitostí k progresu národního hospodářství? Bude avizovaná 7% inflace v tomto roce velkou hrozbou? Proč by se čísla měření životní úrovně ČR neměla srovnávat s některými státy EU? Je iniciativa českých podnikatelů k druhé transformaci české ekonomiky oprávněným voláním po změnách? Na tyto a další otázky odpovídala v rozhovoru pro MM Průmyslové spektrum hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Cesta k budoucímu růstu vede přes investice

Rok 2020 by se dal přejmenovat na Rok černých labutí. Ekonomové k těmto původem australským ptákům přirovnávají události, které nikdo nečeká a které hluboce zasáhnou samotné základy hospodářství. Tak jako to dokázala pandemie nového typu koronaviru. Ze dne na den donutila vlády, aby vypnuly na několik měsíců nejen českou, ale také další klíčové ekonomiky pro české exportéry.

Související články
Dotace z EU pro vylepšení ESG skóringu

Pomalu nastupující povinnost ESG reportingu čím dál více nutí podnikatele zaměřit pozornost na oblast energetických úspor a digitální transformaci jejich firem. Klíčovými oblastmi jsou enviromentální, sociální a správní faktory. Vylepšení skóringu v těchto jednotlivých sférách je podporováno i strukturálními fondy EU. Zeptali jsme se Ing. Pavlíny Torhanové, jednatelky společnosti 201 consulting, které konkrétní dotační programy můžeme letos využít, abychom vylepšili svůj ESG skóring.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Nové dotační tituly

Pandemie koronaviru zvýšila tlak na zavádění automatizace výroby a digitalizaci výrobních a pracovních postupů ve firmách. Rutinní činnosti, které byly dosud odváděny manuálně, začínají být čím dál častěji nahrazovány počítači a roboty. Modernizace výrobních procesů v duchu Průmyslu 4.0 je však pro firmy mnohdy nákladnou záležitostí, proto na ni soustředí pozornost i Evropská unie, respektive dotace z EU. Na to, jaké programy je možné využít a kdy je můžeme očekávat, jsme se zeptali paní Ing. Pavlíny Torhanové, jednatelky společnosti 201 consulting.

Inovace bez implementace je halucinace

S transformačním manažerem Liborem Witasskem jsme se při rozhovoru setkali v jeho opavské výrobní firmě Strojcar, kterou mj. používá jako laboratoř svých inovačních počinů, jež následně v roli manažerského konzultanta a interim manažera navrhuje globálním firmám na cestě jejich transformace. Hovořili jsme o naší strukturálně nemocné ekonomice s převahou výroby s nízkou přidanou hodnotou, o příležitostech, které nám přináší Green Deal, o stavu německé ekonomiky, a samozřejmě o budoucnosti českého průmyslu.

O stavu ekonomiky a roli vůdců

V povídání s Janem Urbanem, vysokoškolským pedagogem, podnikovým poradcem, publicistou a autorem řady knih a článků, se prolíná řada myšlenek nedávno zesnulého profesora Milana Zeleného, i když se osobně nikdy nepotkali. Několik top manažerů a emeritních CEO, kterým jsme tento rozhovor poskytli před zveřejněním, doporučilo slova Jana Urbana tesat do kamene. V intencích uvažování excelentních ekonomů Zeleného i Urbana lze říci, že dosud panuje rozpor, který nastiňuje tento rozhovor: trend zaměňování popisu akce za akci samotnou se spíše prohlubuje místo toho, aby v praxi ustupoval – v politice, podnikání i ve vzdělávání.

Blýská se na lepší časy?

Přestože koronavirová pandemie svými nepředvídatelnými nástupy otřásla světovou a unijní ekonomikou, David Marek, hlavní ekonom Deloitte ČR, nevnímá ekonomické dopady pandemie až tak negativně. Oceňuje překvapivou odolnost zpracovatelského průmyslu a nastávající rok 2021 vidí jako výzvu k rychlému hospodářskému růstu.

V on-line byznysu chybí lidská chemie

Online platforma se i díky pandemii koronaviru stala hitem posledních tří měsíců. Někteří podnikatelé dokonce tvrdí, že se velká část byznysu a obchodování přesune do online prostředí. Bude tento fenomén přetrvávat, změní se konečně české montovny na podniky s přidanou hodnotou, a proč by Čechům mohla i krize prospět? Na to jsme se zeptali ekonoma a člena Národní ekonomické rady vlády Lukáše Kovandy.

Role technické univerzity v udržitelné společnosti, Prof. David Tuček, UTB Zlín

Smyslem nové série podcastů je představit současnou roli univerzity a hledat její skutečné postavení a poslání ve vztahu k vývoji konkurenceschopnosti tuzemské ekonomiky a společnosti jako takové. Hovoříme s rektory a děkany technických univerzit a fakult o jejich denní operativě, o realizaci dlouhodobé strategie, jejich pohledu na ukotvení vzdělávací instituce ve společnosti a dalších tématech. Tentokráte jsme o rozhovor požádali profesora Davida Tučka, děkana Fakulty managementu a ekonomiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Výzkum rozděluji pouze na dobrý a špatný, říká Libor Kraus

Prezident Asociace výzkumných organizací Libor Kraus se pohybuje v oblasti výzkumu a vývoje 30 let. Jaká vidí pozitiva, úskalí a rezervy v této důležité součásti našeho ekonomického růstu? Na to jsme se ho zeptali v rozhoru, který poskytl redakci MM Průmyslového spektra.

Stroje rostou se zákazníkem, říká pamětník českého obrábění Miroslav Otépka

Česká republika si v letošním roce připomíná 100 let od svého vzniku. Mezinárodnímu strojírenskému veletrhu v Brně je 60 let. Redakce MM Průmyslového spektra se rozhodla také zavzpomínat a k rozhovoru pozvala Miroslava Otépku, který stál u zrodu konstrukce a výroby českých obráběcích strojů. Miroslav Otépka se z profese dělníka vypracoval na respektovaného majitele jedné z největších českých strojírenských firem. Aktivita, optimismus a dobrá nálada ho neopouštějí ani ve věku, kdy se jiní věnují odpočinku. Možná je to jeho filozofií a jak sám říká: „Práce mi nikdy nic nevzala, vše, co jsem dělal, dělal jsem rád.“

O budoucnost českého průmyslu strach nemám říká prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák

Při příležitosti konání MSV v Brně oslovila redakce MM Průmyslového spektra výraznou osobnost českého byznysu – prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslava Hanáka.Povídali jsme si s ním o tom, žese našemu průmyslu mimořádně daří, jaká jsou největší rizika pro další růst tuzemské ekonomiky, jak vnímá státní podporu v oblasti podnikání a proč fandí Evropské unii, přestože si myslí, že je to byrokratický moloch.

Fórum výrobních průmyslníků

Jak zásadně ovlivňuje vaši výrobu totální nedostatek materiálových vstupů a jak tomu čelíte? Jste nuceni kvůli tomu omezovat výrobu? Promítáte skokové navýšení cen surovin do výsledných cen vašich produktů a jak na to reagují odběratelé?

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit