Témata
Zdroj: Elesa+Ganter

Bezpečnější provoz díky normovaným dílům

Společnost Elesa+Ganter CZ představí na MSV mimo jiné novou verzi ukazatelů polohy s radiofrekvenčním přenosem dat. Ta se vyznačuje unikátním číslováním jednotlivých ukazatelů s jedinečným ID přímo z výroby, díky čemuž uživatel již nemusí nic nastavovat. Ukazatele se tak vzájemně neruší a mohou být nasazeny i do hal s velkým množstvím strojů.

Tento článek je součástí seriálu:
MSV – Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně 2024
Díly
Reklama

S normovanými díly, ať už to jsou madla, rukojeti, kolečka, pístky, páčky nebo šrouby a panty, přicházíme do styku každý den. Umožňují nám manipulaci s určitým přístrojem a zajišťují jeho správnou funkci. Nemusí být tedy pouze součástí strojírenských technologií, ale běžně se s nimi setkáme i v domácnosti či například ve fitness centrech. Vše nicméně začíná právě ve strojírenském průmyslu, což je dalším důvodem, proč si nenechat ujít Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně. Zde se návštěvníkům naskytne možnost vyzkoušet si normované díly naživo, seznámit se s novinkami a poradit se při jejich výběru přímo s výrobcem.

Nabídka normovaných dílů společnosti Elesa+Ganter CZ zaujme svou rozmanitostí. (Zdroj: Elesa+Ganter)

Normovaným dílům se říká normované proto, že jsou vyráběny podle mezinárodních norem, které stanovují přesné rozměry, materiál a vlastnosti dané součásti. Průmyslové podniky si je většinou nevyrábí samy, protože by se jim to nevyplácelo. Za tímto účelem existují na trhu specializované firmy, které do vývoje těchto dílů investují a produkují je ve velkém množství. Díky tomu jsou schopny nabídnout je svým odběratelům v kvalitním provedení za příznivou cenu.

Pružinové pístky pro snadnější zajištění

Stejně jako postupuje vývoj samotného průmyslu, posouvá se vpřed i úroveň těchto standardizovaných dílů. Vše do sebe musí hladce zaklapnout, a to do posledního šroubku. Proto například dochází k postupné elektrifikaci těchto komponent, aby byly schopné se stroji komunikovat, nebo se klade čím dál větší důraz na to, aby svým navržením a funkcí přispěly k bezpečnému pracovnímu prostředí.

Reklama
Reklama
Reklama

Jako příklad lze uvést zbrusu novou skupinu pružinových pístků se zkoseným čepem, které nesou označení GN 724 a jsou vyrobeny z oceli nebo nerezové oceli. Díky čtvercovému průřezu se západkovou plochou na jedné straně a zkosením na straně druhé umožňují stabilní zajištění předmětů, které vyžadují plynulý pohyb nebo uvolnění ve specifickém směru. Západku lze uvolnit ručním přitažením uvolňovacího kroužku nebo pomocí lanka či táhla s háčkem. Podobnou službu poskytují nové pružinové pístky s označením GN 824, které mají tradiční rukojeť a jsou nabízeny také v provedení s aretací polohy.

Pružinové pístky se zkoseným čepem umožňují stabilní zajištění předmětů. (Zdroj: Elesa+Ganter)

Vzájemně se nerušící ukazatele polohy

Mezi exponáty nebude chybět ani nová verze ukazatelů polohy s radiofrekvenčním přenosem dat. Nové provedení nabízí unikátní způsob číslování jednotlivých ukazatelů, které mají své jedinečné ID dáno přímo z výroby, aby uživatel již nemusel nic nastavovat.

Nové ukazatele polohy s radiofrekvenčním přenosem dat se vyznačují velice praktickým způsobem číslování. (Zdroj: Elesa+Ganter)

Nová číselná řada navíc umožňuje číslovat do nekonečna, díky čemuž bude mít každý ukazatel skutečně zcela unikátní pořadové číslo. Zákazník z téhož důvodu nemusí už nastavovat ani specifický kanál, protože všechny ukazatele mohou být snadno identifikovány v rámci jedné sítě bez toho, aby se komunikace vzájemně rušila. Takovýto systém umožňuje nasazení ukazatelů firmy Elesa+Ganter i v halách, kde je třeba ukazateli osadit velké množství strojů.

S hliníkovými profily v délce dvou a tří metrů a potřebným příslušenstvím lze bez obtíží sestavit takřka libovolnou strojní konstrukci. (Zdroj: Elesa+Ganter)

Hliníkové profily a vakuové přísavky

Na veletrhu představí společnost Elesa+Ganter kromě jednotlivých dílů i dvě nové produktové řady. Jednou z nich budou hliníkové profilové systémy, které jsou plně kompatibilní s těmi nejběžnějšími od společností Bosch a Item a dodávají se v praktické standardizované délce dvou a tří metrů. Lze je tak snadno použít jako doplněk ke stávajícím konstrukcím nebo s nimi bez obtíží postavit konstrukci úplně novou. K tomu dopomůže i spojovací materiál a další příslušenství, které je možné u společnosti Elesa+Ganter pořídit rovnou s profily.

Vakuové komponenty zajišťují bezpečnou automatizovanou manipulaci s produkty různého druhu. (Zdroj: Elesa+Ganter)

Druhou novou produktovou řadou, kterou společnost Elesa+Ganter na veletrhu představí, jsou vakuové komponenty pro snadný a bezpečný přesun předmětů ve výrobě. Ty naleznou využití ve všech průmyslových odvětvích a hravě si poradí s díly různých tvarů, velikostí a povrchů, jako je kov, sklo, plast či keramika. Snadno se tak s nimi zautomatizuje manipulační proces nejen s plastovými obaly, štítky a samolepkami, ale také například s čelními skly aut, naolejovanými kovovými díly nebo s čipy.


Umístění expozice firmy Elesa + Ganter CZ na MSV 2024:
pavilon V, stánek 59

Vydání #10
Kód článku: 241005
Datum: 02. 10. 2024
Rubrika: Produktový článek / Průmyslový design
Autor:
Související články
Hygienický design ušetří výrobě čas i peníze

Potravinářský a farmaceutický průmysl, zdravotnictví, ale také chemický či kosmetický průmysl mají jedno společné – produkty, které zde vznikají, musejí být zdravotně nezávadné, takže provoz ovlivňuje řada norem, předpisů a navazujících opatření. Může se zdát, že kvůli tomu dochází i k navyšování provozních nákladů, ale je tomu tak skutečně vždy?

Elektrifikované normované díly s unikátním designem

Dodavatel elektrifikovaných normovaných dílů, společnost Elesa+Ganter, se již tradičně účastní brněnského veletrhu Amper. Také letos zde předvede řadu novinek a speciálních provedení svých spolehlivých normovaných dílů. Stejně jako kvalita výrobků, je pro tohoto dodavatele důležitý funkční moderní design, za který firma pravidelně získává řadu prestižních světových ocenění.

Prvotřídní a zároveň funkční bezpečnostní design

Společnost Elesa+Ganter si zakládá na kvalitní produkci normovaných dílů, které nejen dokážou splnit ty nejpřísnější normy, ale svým designem také zaujmou na první pohled a dokážou tak zvýšit prestiž vašich strojů a zařízení.

Související články
Moderní, elektrifikované normované díly

Začít standardizovat často se opakující díly používané v průmyslu byl chytrý nápad jednoho německého inženýra. Je to ovšem již mnoho let, a proto nepřekvapí, že jednou z prvních normovaných součástí byla kovová klika s rukojetí. Od té doby se potřeba standardizovat jednotlivé elementy rozšířila napříč celým spektrem výrobků ve všech existujících odvětvích. Standardizované díly jsou také čím dál sofistikovanější. Není proto výjimkou, že normované díly procházejí také digitalizací a elektrifikací.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Inspirace pro konstruktéry

Firma Elesa+Ganter, světový lídr v inovaci a vývoji normovaných dílů pro průmysl, představí na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně řadu novinek a vylepšení. Posláním této firmy je být nejen spolehlivým partnerem, ale díky pestré nabídce elegantních a efektivních řešení také bohatým zdrojem inspirací pro konstruktéry.

Elektrifikace normovaných dílů

Vývoj strojních prvků nemá jen jednoho společného jmenovatele. Společnost Elesa+Ganter se snaží svou produkcí pokrýt co možná nejširší spektrum odvětví a každoročně rozšiřuje svou nabídku o nové produktové skupiny. Jedním z hlavních trendů je jednoznačně elektrifikace produktů za účelem zajištění vyšší bezpečnosti, větší účinnosti a spolehlivějšího průběhu pracovních procesů.

Designové novinky na strojírenském veletrhu

Každý veletrh je pro společnost Elesa+Ganter jedinečnou příležitostí představit nejnovější produkty a střetnout se s názory a podněty zákazníků. Letošní strojírenský veletrh MSV 2023 nebude výjimkou. Firma stále klade důraz na co největší užitečnost, kvalitu zpracování, ale zároveň i na moderní, atraktivní design.

Normované díly pro průmysl

Společnost Elesa+Ganter se věnuje inovaci a vývoji normovaných dílů pro průmysl. Je nejen spolehlivým partnerem, ale také inspirací pro konstruktéry. Letos na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně představí řadu novinek a vylepšení.

Svět normovaných dílů je čím dál pestřejší

Distribuční síť Elesa+Ganter vznikla na základě úspěšné spolupráce dvou rodinných firem, které se zabývají vývojem a výrobou standardizovaných dílů pro průmysl – italská Elesa vyrábí z technických plastů, německý Ganter se věnuje obrábění kovů. O historii, současnosti i vizích této sítě jsme hovořili s jednatelem společnosti Elesa+Ganter CZ Ing. Pavlem Kozlem.

Vývoj ve znamení funkce a designu

Slovo design je v posledních letech používáno možná až příliš často, a to jak běžném životě, tak i v odborném prostředí. Někdy bývá ale jako designový označován spíše jen minimalistický vzhled produktu, bez ohledu na jeho funkci a životnost. Jinak je tomu ovšem ve strojním průmyslu, kde design platí jako skutečné propojení estetiky, kvality a funkce. Pravidla hry jsou jasná a současní zákazníci nestojí o kompromisy. Zajímavou úlohu přitom mají především výrobci průmyslových komponent, jejichž produkty se mají stát nerušivou, ale zároveň estetickou a funkční součástí celku.

Na povrchové úpravě záleží

V průmyslovém prostředí jsou často kladeny velmi vysoké nároky na vlastnosti jednotlivých komponent strojů a zařízení, jež jsou v provozu používána. Výrobci jsou nuceni zohledňovat specifické podmínky koncových aplikací již při samotném vývoji svých produktů – důležitá je přitom nejen konstrukce prvku, ale též užitý materiál a jeho povrchová úprava.

Normované prvky v produkci speciálních strojů

Spolupráce odborníků a inženýrů se odráží na technickém řešení normovaných prvků z kovu nebo plastu v aplikaci na speciálních strojích nejen v podobě kvalitního provedení a designu. Své zkušenosti s těmito prvky má i společnost Soma, výrobce jednoúčelových strojů v oblasti flexografického obalového průmyslu.

V nejisté době je univerzálnost řešením

Automatizace průmyslových procesů řeší problémy s nedostatkem kvalifikované pracovní síly, nahrazuje fyzicky namáhavou či zdravotně škodlivou činnost, snižuje chybovost lidského faktoru, zkracuje výrobní časy a v konečném důsledku přispívá ke zvýšení kvality a zisku. Nejen toto je pro ředitele společnosti Acam Solution Ing. Pavla Bortlíka a jeho tým motivace, ale i zábava. Za relativně krátkou dobu na trhu se firma stala, ať už napřímo, či přes své obchodní partnery, dodavatelem společností jako Volkswagen, Toyota, Olympus, Škoda Auto, Edwards, TE, BOSH, Heinze Gruppe, Woco STV či Fanuc a nyní přichází s řešením vhodným nejen pro velké výrobce, ale také pro malé a střední podniky – s univerzální robotickou buňkou HXG. Důležitým komponentem v této buňce je mimo jiné systém pro upínání nulového bodu VERO-S od společnosti Schunk.

Jak se transferuje know-how

„Pokud někde postavím pět strojů a budou z nich padat šrouby, které budu odesílat do zahraničí, tak to je samozřejmě jiná přidaná hodnota, než když vybuduji vývojové centrum, kde mám devadesát procent vysoce sofistikovaných pozic, spojené s výrobním závodem,“ říká programový ředitel GE Aviation pro Českou republiku Milan Šlapák, který poskytl redakci MM Průmyslového spektra rozhovor.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit