Témata
Zdroj: Gumex

Profily: obrana proti neviditelným nepřátelům

Hlavním posláním profilů je těsnit a chránit. Obvykle si profilů povšimneme třeba v podobě těsnění oken a dveří, fungují ale všude tam, kde je potřeba zabránit průniku vzduchu, vody, prachu a jiných nežádoucích látek. Jejich použití je klíčové pro zachování funkčnosti a prodloužení životnosti mnoha výrobků a systémů.

Hana Janišová

Vystudovala Divadelní fakultu AMU. Většinu svého profesního života pracovala jako redaktorka v rozličných periodikách nebo na PR pozicích ve firmách různého zaměření, naposled z oblasti informačních technologií.
Osobně jí jsou blízká nejen témata týkající se techniky a technologií, ale například také z oblasti sociální nebo školství a další.
Pro MM Průmyslové spektrum pracuje od roku 2017. Její stěžejní mimopracovní aktivitou je ochrana zvířat.

Reklama

V České republice ani v zahraničí nenajdete výrobce, který by byl schopen vyrábět všechny typy profilů. Existují ale firmy, jako je český Gumex, které dokážou spojit vlastní know-how s dovednostmi různých výrobců. To umožňuje výrobním firmám vybírat profily z různých materiálů a technologií, a přitom komunikovat pouze s jedním odborníkem.

V našem vlastním výrobním oddělení dokážeme profily na míru krátit, případně jinak modifikovat, již během několika dnů. To nám umožňuje vycházet vstříc potřebám našich zákazníků a neustále rozšiřovat sortiment o nové produkty a technologie,“ uvádí Petr Melo, specialista nákupu a odborník na profily ve společnosti Gumex, která se zaměřuje především na výrobu hadic, těsnění a dalších produktů z pryže a plastů.

Když potřebujete spolehlivě ochránit hrany nebo obliny, přichází na řadu právě speciální U-profily Pireli. (Zdroj: Gumex)

Široká škála profilů

Profily existují v nekonečném množství tvarů a materiálů. Gumex nabízí kolem 4 500 typů profilů, z nichž 600 drží trvale skladem. V případě, že zákazník nenajde požadovaný profil v nabídce, přináší Gumex navíc možnost vývoje nového profilu. To firmu nutí neustále se přizpůsobovat rychle se měnícím trendům a hledat nová řešení.

Naši zákazníci často vymýšlejí inovativní řešení, která představují výzvu i pro nás jako dodavatele. Mnoho profilů v našem systému je tak založeno na vývoji, který si zákazník sám navrhl a je dostupný pouze pro něj,“ potvrzuje Melo.

Stěžejními materiály pro výrobu profilů základních tvarů jsou EPDM, NBR, SBR, FPM (Viton) a silikon, a také plastové profily z PVC, TPE, TPU a polyuretanu. Zejména EPDM čili etylen-propylen-dienový kaučuk je hojně využívaný hlavně v automobilovém průmyslu a stavebnictví, a v dalších odvětvích průmyslu, protože je odolný vůči různým povětrnostním podmínkám, ozonu, vysokým teplotám, chemikáliím a mechanickému namáhání.

Reklama
Reklama
Reklama

Výrobky z materiálu EDPM odolávají působení slunečního záření, stárnutí a jednoduše řečeno mají dlouhou životnost. Právě proto je důležité si uvědomit, že investice do tohoto vysoce kvalitního materiálu se vyplatí. Levnější alternativy mohou sice na první pohled vypadat lákavě, ale za relativně krátkou dobu, řekněme do 2–3 let, se projeví jejich degradace,“ říká Radim Vajčner, obchodní ředitel ze společnosti Gumex.

V prostředí, kde je nutné odolávat agresivním chemikáliím nebo třeba olejům v kombinaci s vyšší teplotou, se vyplatí materiál na bázi fluorkaučuku (Viton, FKM, FPM). Pro aplikace, kde profil přichází do kontaktu se syntetickými oleji, lze použít pryž NBR. Silikon je vhodný zejména pro potravinářství nebo pro aplikace na zvýšenou teplotní odolnost, např. pro použití ve zdravotnických zařízeních. Gumex je poskytuje v mnoha barevných odstínech.

Gumex disponuje širokou škálou Pireli profilů, včetně těch s kovovou výztuhou a vrstvou butylu (lepidla) pro trvalé uchycení. (Zdroj: Gumex)

Speciální úpravy profilů

Gumex dodává profily s různými speciálními úpravami, jako je aplikace samolepek pro montážní účely nebo 3M samolepky. Ty se podle Petra Mela hodí v případě, že zákazník ví, že jeho aplikace bude extrémně náročná pro spoj. „Tato varianta řešení prakticky vylučuje oddělení samolepky od profilu. Časem samozřejmě profil odpadne i od lepeného povrchu, ale tento časový horizont již jde ruku v ruce se samotnou životností těsnění jako takového.

Dále jde o samozhášivé nebo antibakteriální varianty EPDM nebo profily s nástřikem odolné barvy v odstínu RAL. Samozhášivost, kdy pro celou EU platí norma EN 45545, je přitom často vyžadována u profilů používaných v hromadné dopravě a stavebnictví, kde je kladen důraz na bezpečnost.

Mezi nejpoužívanější profily z hlediska tvaru patří kruhové, čtvercové a obdélníkové, a profily tvaru „U“. Z pohledu materiálu a provedení to jsou obdélníkové a čtvercové profily z EPDM v mikroporézní variantě se samolepkou a profily Pireli s kovovou výztuhou.

Reklama

Profily do extrémních podmínek

Když potřebujete spolehlivě ochránit hrany nebo obliny, přichází na řadu právě speciální U-profily Pireli. Tyto profily se liší od klasických variant svou integrovanou kovovou nebo drátěnou výztuhou a malými, ale šikovnými „zoubky“, které zajišťují pevné přilnutí i bez použití lepidla. Díky této konstrukci se „pirelky“ skvěle hodí nejen jako ochranná lemovka, ale také jako velmi účinné těsnění. Užitečnost pryžových profilů s kovovou výztuhou můžete ocenit například při nasednutí do auta, kde efektivně chrání hrany dveří.

Gumex disponuje širokou škálou Pireli profilů, včetně těch s kovovou výztuhou a vrstvou butylu (lepidla) pro trvalé uchycení. Pro použití v extrémních podmínkách Gumex nabízí svým zákazníkům Pireli profily s nerezovou výztuhou. Tyto profily poskytují vyšší odolnost vůči chemikáliím, např. chlóru, což je důležité třeba pro výrobce bazénů.

Více informací naleznete zde.


Umístění expozice firmy Gumex na MSV 2024:
pavilon G1, stánek 72

Související články
Madla s vyšší přidanou hodnotou

Sklopná madla a ruční kolečka v hygienické bílé nebo v ušlechtilé kombinaci kovů – to jsou nové produkty reagující na potřeby uživatelů.

Na povrchové úpravě záleží

V průmyslovém prostředí jsou často kladeny velmi vysoké nároky na vlastnosti jednotlivých komponent strojů a zařízení, jež jsou v provozu používána. Výrobci jsou nuceni zohledňovat specifické podmínky koncových aplikací již při samotném vývoji svých produktů – důležitá je přitom nejen konstrukce prvku, ale též užitý materiál a jeho povrchová úprava.

Pružnost v každém smyslu slova

Firmu Gumex založil přesně před 30 lety v pronajaté garáži zemědělského družstva Jan Sedláček se třemi kamarády. Sám říká, že motivací bylo se mít lépe. K tomu však vedla skutečně dlouhá cesta. Společníci z firmy postupně odešli a od roku 2000, kdy bylo ve firmě celkově 10 pracovníků, patří Gumex výhradně rodině zakladatele, s jehož synem, Liborem Sedláčkem, jsme měli možnost si povídat.

Související články
Plasty pomáhají modernizovat strojírenství

S pokračujícím vývojem nových materiálů se mění i materiálová skladba strojírenských výrobků a zařízení. V současné době si již nelze rozvoj téměř všech strojírenských odvětví bez použití plastových materiálů představit. Vývoj pak ukazuje, že plasty budou hrát ve strojírenství stále významnější úlohu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Plasty a kompozity v inovaci strojírenských výrobků

Plasty a kompozity s polymerní matricí přinesly revoluci v materiálových přístupech ke konstrukci strojírenských výrobků a zařízení. Nepřetržitě probíhající materiálové inovace v oblasti plastů a kompozitů spoluvytvářejí inovativní řešení ve strojírenství. Reagují na potřeby strojírenského průmyslu a stávají se kontinuálním procesem s jasnou perspektivou do budoucna.

Laserové řešení pro plastikářský průmysl

Konvenční technologie opracování plastů již v mnoha případech nevyhovuje požadavkům koncových uživatelů. Moderní lasery posouvají kvalitu výroby plastů na zcela novou úroveň. Lastic představuje implementaci nejmodernějších laserových technologií a ergonomického ovládání do jediného produktu, jenž je navržen tak, aby jeho aplikace do stávajících výrobních linek byla zcela bezproblémová.

Plazmová povrchová úprava nanovlákených polymerních struktur

Technologie plazmových povrchových úprav spočívá v navázání funkčních skupin na povrch řetězce polymeru v plazmovém výboji. Jedná se převážně o hydroxylové skupiny. Nepolární charakter povrchu materiálu se tímto mění na polární, tedy hydrofobní povrch se stává hydrofilním či naopak. Tato technologie nachází stále širší uplatnění v různých průmyslových, ale i medicínských aplikacích.

Náhrada kovů snadno a lehce

V roce 1991 společnost EMS-Grivory uvedla na trh materiály Grivory GV a otevřela tak nové možnosti k náhradě kovů. Od té doby vývoj těchto materiálů nepřetržitě pokračuje a hranice jejich možností jsou tak neustále posouvány.

Lehký materiál s vysokou schopností absorpce energie

ARPRO je materiál vhodný pro řízení energie nárazu, který se vyznačuje unikátní kombinací vlastností, jako jsou schopnost absorpce energie, strukturální pevnost při velmi nízké hmotnosti, chemická odolnost, dobré tepelně- a zvukověizolační vlastnosti a recyklovatelnost.

Synergie: klíč úspěchu

Na to, jak je mladý, už toho ve své profesi dokázal vskutku hodně. Už na začátku vysokoškolského studia začal podnikat v oblasti jachtingu, do čehož spadá například distribuce materiálů pro povrchové úpravy a poradenství. Dnes je Ing. Viktor Brejcha nejen spojován se společností Sea-Line, ale především je specialistou pro kompozitní materiály ve společnosti Siemens Mobility.

Finance pro podnikání - Zaostřeno na úspory energie

„Je lepší dobrý úvěr a podpora úvěru než dotace. Jen tak se prokáže životaschopnost projektu.“ To jsou slova Ing. Vladimíra Fabera, zakladatele a dnes předsedy dozorčí rady české strojírenské společnosti FMP.

Využití výrobků z recyklovaných plastů

Plastové odpady a jejich využití je v současné době velmi diskutovaným tématem. Očista naší země je velice důležitá, protože spousta plastového odpadu končí na skládkách a ve vodách oceánů. Proč tento odpad nezpracovat v rámci recyklace na smysluplné výrobky?

Rodinné podnikání v přesné strojařině

Brněnská firma VKV Horák se zabývá konstrukcí, vývojem a výrobou přístrojové mechaniky, přípravků, jednoúčelových strojů, forem pro vstřikování plastů, lití polyuretanových dílů a vakuovému tváření plastů. S jejím zakladatelem, panem Zdeňkem Horákem, jsme si povídali o aspektech podnikání v českém prostředí, o vzdělávání, kvalitě škol, průmyslu budoucnosti.

Aditivní technologie (nejen) v leteckém průmyslu

3D tisk, neboli aditivní výroba, v dnešních dnech zažívá opravdový boom. Většina firem technického zaměření, které jsou na špičce v oblasti inovací, tuto technologii vlastní, nebo alespoň externě využívá. Obdoba této technologie však není v přírodě nová, ani nijak výjimečná.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit