Témata
Reklama

Madla s vyšší přidanou hodnotou

Sklopná madla a ruční kolečka v hygienické bílé nebo v ušlechtilé kombinaci kovů – to jsou nové produkty reagující na potřeby uživatelů.

Výrobce Elesa+Ganter neustále investuje do nových materiálů a technologií s důrazem na specifika i velmi náročných aplikací, jako jsou například stroje a zařízení pro nemocniční prostředí (operační sály, laboratoře apod.). Výsledkem tohoto úsilí je vývoj tzv. speciálních řad, jež jdou napříč jednotlivými kategoriemi portfolia společnosti. Pro aplikace s vysokým hygienickým standardem jsou pak určeny především řady Clean, San a Inox.

Několik novinek tohoto výrobce spadá právě do řady Clean, pro niž je typická bílá barva. Jsou to sklopná madla s vratnými pružinami MPE (jednoduchá) a MPR (se zapuštěným prolisem) a ruční kolečka VTT. Donedávna nabízel výrobce tyto modely ve standardní černé barvě, přičemž i toto provedení bylo navrženo ergonomicky a s důrazem na snadné čištění. Sofistikovaný design ručních koleček VTT dokonce získal prestižní cenu IF Design Award 2015, která vedle estetiky a funkce hodnotí také využití moderních technologií a kvalitní opracování, což je další devíza značkyElesa+Ganter. Standardní provedení prvků MPE, MPR a VTT je vyráběno z černého technopolymeru v kombinaci s částmi z nerezové oceli AISI (302, 303, 304). Inovace Clean dala těmto produktům hladký bílý povrch v barvě RAL 9002. Bílá barva se ukázala jako vhodná nejen z praktických důvodů, kdy umožňuje snazší identifikaci nečistot, ale i z psychologického hlediska,
protože umocňuje pocit sterility.

Reklama
Reklama
Standardní provedení prvků MPE, MPR (sklopná madla s vratnými pružinami) a VTT (ruční kolečka) je vyráběno z černého technopolymeru v kombinaci s částmi z nerezové oceli. Inovace Clean dala těmto produktům hladký bílý povrch.Jako celokovovou alternativu hygienických prvků v kategorii ručních koleček nabízí Elesa+Ganter například model GN 5345.4. Kolečka jsou vyrobena z matně pískované nerezové oceli AISI 316L, jež jim dává nejen požadované mechanické vlastnosti, ale také estetický vzhled. Tyto prvky jsou ergonomicky tvarovány jako trojhrany, což umožňuje použití relativně velké utahovací síly.


Také v kategorii sklopných madel nalezneme celokovové prvky. Jedná se například o nerezová sklopná madla GN 425.8 (se zapuštěným prolisem) a GN 425.2, která naleznou své uplatnění v aplikacích, kde je nedostatek prostoru, nebo je jinak nežádoucí použití klasických, vyčnívajících madel. U obou produktů jsou dostupné dvě varianty, a to madlo pochromované nebo matně pískované. Prolis u modelu GN 425.8 je tvořen zinkovou slitinou s práškovým lakem v černé nebo stříbrné barvě (obě varianty s povrchovou texturou).

Všechny produkty Elesa+Ganter vč. technické dokumentace a 2D/3D modelů pro přímé použití v projektu jsou dostupné v katalogu.

Elesa + Ganter

Dagmar Krhůtková

dagmar.krhutkova@trueblue.cz

https://www.elesa-ganter.cz/

Reklama
Vydání #5
Kód článku: 170516
Datum: 10. 05. 2017
Rubrika: Výroba / Průmyslový design
Autor:
Firmy
Související články
I jako čerstvý senior představil MSV řadu novinek

Účast na Mezinárodním strojírenském veletrhu, ať už v roli vystavovatele, nebo pouhého návštěvníka, je v našem oboru již tak trochu nepsaným pravidlem. Tato akce si ovšem i po 60 letech stále drží svou úroveň, a to v nadnárodním měřítku. Jako každý rok také letos zde byly představeny prověřené produkty i spousta novinek a užitečných technických informací.

Ovládací prvky s drážkou pro pero

Snahou výrobců průmyslových součástí je především vývoj kompatibilních prvků, které splňují příslušné normy, vyhovují specifikům provozu, v němž jsou používány a jsou kompatibilní s dalšími sériově vyráběnými komponenty. Klientovi tak vycházejí výrobci vstříc také, co se týče ceny a rychlosti dodávky. Společnost Elesa+Ganter se stejným cílem neustále vyvíjí nové produkty anebo další varianty již zavedených výrobků. Příkladem tohoto trendu je rozšíření řady ovládacích prvků o varianty s drážkou pro pero (dle DIN 6885/1).

Designová řešení pro omezené prostory

Sériově vyráběné komponenty musejí být často navrženy tak, aby dobře plnily svou funkci i ve velmi stísněném prostoru a současně neztrácely na dalších kvalitách, jako je estetický vzhled, bezpečnost či dlouhá životnost. Na tento požadavek trhu průběžně reaguje výrobce Elesa+Ganter, v jehož portfoliu lze nalézt opravdu širokou nabídku „prostorově nenáročných“ prvků.

Související články
Estetické komponenty hygienic design

Při údržbě strojů a zařízení v potravinářském průmyslu a ve zdravotnictví se hledí především na hygienu. Čištění tohoto vybavení může výrazně usnadnit výrobce již při samotném vývoji výběrem vhodných součástí, které jsou navrženy speciálně pro aplikace s vysokým hygienickým standardem. Příkladem je ucelená nabídka hygienických prvků firmy Elesa+Ganter, jež nyní uvedla na trh další novinky v této řadě – pěticípé růžice, nerezové rukojeti a utahovací růžice.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Široká škála využití a výroba na míru

Při vývoji průmyslových součástí se samozřejmě hledí na možnosti jejich uplatnění, kvalitu a životnost. Trendem je však také snaha nabízet produkty, jež lze na míru uzpůsobit požadavkům uživatelů, a to i v relativně malém množství vyrobených kusů. Širokou škálu využití jistě naleznou nové dveřní západky BMST a madla GN 428 výrobce Elesa+Ganter.

Novinky v oblasti zajišťovacích prvků

U zajišťovacích prvků je základním požadavkem bezesporu funkčnost a odolnost materiálu. Důležité jsou ovšem i další vlastnosti, jako například ergonomie, kompatibilita s ostatními komponenty a mnohdy i estetický vzhled produktů.

Na povrchové úpravě záleží

V průmyslovém prostředí jsou často kladeny velmi vysoké nároky na vlastnosti jednotlivých komponent strojů a zařízení, jež jsou v provozu používána. Výrobci jsou nuceni zohledňovat specifické podmínky koncových aplikací již při samotném vývoji svých produktů – důležitá je přitom nejen konstrukce prvku, ale též užitý materiál a jeho povrchová úprava.

Regulační prvky a utahovací kolečka

Regulační prvky a utahovací kolečka tvoří standardní součást portfolia snad každého výrobce normalizovaných součástí. I v této oblasti je však stále co zlepšovat, o čemž svědčí nedávno představené novinky od spolešnosti Elesa+Ganter – ovládací kolečka MBR, kruhové libely GN 2277, ruční trojhranná utahovací kolečka v hygienickém provedení GN 5445 a bezpečnostní ruční kolečka se zámkem VLSK.

Laserové řešení pro plastikářský průmysl

Konvenční technologie opracování plastů již v mnoha případech nevyhovuje požadavkům koncových uživatelů. Moderní lasery posouvají kvalitu výroby plastů na zcela novou úroveň. Lastic představuje implementaci nejmodernějších laserových technologií a ergonomického ovládání do jediného produktu, jenž je navržen tak, aby jeho aplikace do stávajících výrobních linek byla zcela bezproblémová.

Trubkové spojky klasické i speciální

Pro vývoj průmyslových komponent je bezesporu nezbytná znalost koncových aplikací, nicméně existují také kategorie produktů, u nichž je velmi obtížné předjímat způsob jejich použití. Příkladem takových konstrukčních elementů, jež nabízejí nespočet variant využití, jsou trubkové spojky.

Materiálová řešení vodovodních fitinků

První část článku, která byla uveřejněna v minulém čísle, pojednávala o problémech s náhradou kovových součástí plastem a krípu, jako základního nedostatku termoplastů. V tomto čísle budou probrány možná řešení náhrady jinými materiály.

Finance pro podnikání - Zaostřeno na úspory energie

„Je lepší dobrý úvěr a podpora úvěru než dotace. Jen tak se prokáže životaschopnost projektu.“ To jsou slova Ing. Vladimíra Fabera, zakladatele a dnes předsedy dozorčí rady české strojírenské společnosti FMP.

Vývoj ve znamení funkce a designu

Slovo design je v posledních letech používáno možná až příliš často, a to jak běžném životě, tak i v odborném prostředí. Někdy bývá ale jako designový označován spíše jen minimalistický vzhled produktu, bez ohledu na jeho funkci a životnost. Jinak je tomu ovšem ve strojním průmyslu, kde design platí jako skutečné propojení estetiky, kvality a funkce. Pravidla hry jsou jasná a současní zákazníci nestojí o kompromisy. Zajímavou úlohu přitom mají především výrobci průmyslových komponent, jejichž produkty se mají stát nerušivou, ale zároveň estetickou a funkční součástí celku.

Názorové fórum odborníků

Na tomto místě budeme pravidelně přinášet názory odborníků k tématům, která se objeví v aktuálním vydání MM Průmyslového spektra. V tomto vydání jsme zástupcům vysokých škol a firem položili následující otázku:

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit