Témata
Reklama

Vzestup leteckého a vesmírného trhu

Pro sektor třískového obrábění je automobilový průmysl jedním z nejdůležitějších trhů. V trendu stále více se uplatňujícího elektrického pohonu automobilů se výrobci obráběcích strojů a nástrojů snaží objevit nové trhy. Zaměřují se na letecký a vesmírný průmysl.

Jediný pohled do zakázkové knihy společnosti Airbus sděluje: trh roste. V říjnu 2015 oznámil tento výrobce letadel typu A320 produkci padesáti letadel každý měsíc, a to až do prvního čtvrtletí roku 2017. Dále je plánováno výrobu v období do poloviny roku 2019 ještě zvýšit až na šedesát letadel měsíčně. Důvod pro navyšování lze opět najít v zakázkové knize: k 30. listopadu 2016 bylo objednáno 16 761 letadel. Tento počet se týká všech typů letadel. Také americký konkurent Boeing oznamuje, že od roku 2018 místo dosavadní produkce čtyřiceti dvou strojů začne vyrábět padesát dva letadel typu 737 měsíčně. Pozitivní trend potvrzuje Svaz německého leteckého a vesmírného průmyslu BDLI. Podle zveřejněných čísel roste světový provoz ve vzdušném prostoru rovněž přibližně o 5 % ročně. V příštích dvou letech očekává letecký a vesmírný průmysl potřebu více než 30 000 velkoprostorových letadel. To odpovídá obratu přibližně pěti miliard dolarů. Německý Svaz BDLI upozorňuje na to, že takový růst bude mít velký hospodářský a strategický vliv také na německé hospodářství.

Reklama
Reklama
Reklama
Ingo Wagner, manažer u Technical Sales Team a Application Engineering Europe, a Henry Kim, CEO u Doosan Machine Tools, jsou přesvědčeni o tržním potenciálu v oboru letectví a kosmonautiky.

Výhled nepředpokládá ukončení růstu

Spolkové ministerstvo hospodářství a energie BMVi předpokládalo obrat v celkové částce 34,7 miliardy eur pro letecký a vesmírný průmysl za rok 2015. Největší růst byl zaznamenán v oblasti civilní letecké dopravy o 11 %, a to na 25,3 miliardy eur. Dodavatelský průmysl vykázal celkový obrat 10,6 miliardy eur, což je o 8,5 % více. Konec růstu v dodavatelském průmyslu není předpokládán. Důvodem pro to je zcela určitě vzestup globalizace. Kolem světa cestují nejen lidé, ale dopravuje se také velké množství zboží. Podle Svazu německého leteckého a vesmírného průmyslu nákladní letecká doprava v roce 2015 stoupla ve světě o 22 %. K vyhodnocení byly sledovány prodané nákladní tunokilometry. Vzrůst se projevil v prostoru asijsko-pacifickém o 2,3 % a v blízkovýchodním o 11,3 %.

Zajímavý trh pro třískové obrábění

Oborové svazy se těší na růžovou budoucnost. Taková budoucnost by mohla přinést pozitivní časy pro průmysl třískového obrábění. V trendu stoupající elektrifikace v oblasti pohonu automobilů se nachází prostor pro hledání alternativních trhů. Letecký a vesmírný průmysl se k tomu přímo nabízí. Není důležité, zda se jedná o civilní, nebo vojenské letadlo, či helikoptéry, všude se najdou součástky, které se vyrábějí na obráběcích strojích. Pro pracovníky z oblasti třískového obrábění proto není tento trh zcela neznámý. Dokazuje to také každoroční mezinárodní setkání odborníků z oboru pod názvem Machining Innovations Conference, krátce MIC, kde se zabývají aktuálními výrobními technologiemi a jejich vývojem pro letectví. Koncem roku 2016 pozval Institut výrobní techniky a obráběcích strojů IFW Leibniz-Universität Hannover společně s organizací Machining Innovations Network, krátce MIN, vedoucí špičkové výrobce obráběcích strojů, nářadí, letadel a subdodavatele na již šestnácté setkání. Konferenci s více než třiceti odbornými přednáškami navštívili odborníci z průmyslu i z výzkumu, aby si vyměnili znalosti o aktuálním stavu vývoje a tím se přizpůsobili současným aktuálním výzvám v oblasti. Obzvláště z hlediska hmotnosti a bezpečnosti představuje letecký průmysl určité speciální požadavky. Velkou roli v branži hrají nové materiály, například kompozity nebo titan. Výrobci obráběcích strojů a nářadí stojí před úkolem přizpůsobit nástroje a obráběcí procesy pro dokonalé obrábění také těchto materiálů. Z tohoto pohledu představil doktor Masahiko Mori trendy nových obráběcích strojů. Zvláště zdůraznil kombinace rozličných funkcí a výrobních procesů u jednoho stroje. Budoucnost bude patřit strojům, které dokážou nejen materiál odebírat, ale i nanášet, tedy integrovat aditivní obrábění. Diferencovaný pohled na oblast obráběcích strojů vyslovil Christoph Grey, viceprezident Material Science firmy Kennametal. Ve své připomínce porovnával vývoj v oblasti obráběcích strojů s růstem v oblasti leteckého průmyslu. Dospěl k závěru, že ani při určitém pokroku a zlepšení obrábění titanu se nepodařilo dostat se na předpokládaný vzestup v oboru. Cílem podle něj musí být příprava jednotlivých řešení v oboru obráběcích nástrojů. Největší rozdíl mezi oborem letectví a ostatními obory je hlavně v taktu výrobního procesu.

Obor letectví a kosmonautiky zvyšuje potenciál pro specialisty třískového obrábění.

Nemyslet jen na turbíny

Doba výrobního taktu nesmí být opomenuta. Životnost jednoho letadla je delší než jednoho automobilu a také se nevyměňuje každých pět let. V současnosti je průměrné stáří letadel například u Lufthansy okolo 11 let, u společnosti Delta okolo 17 let. Podle odborníků však ani stáří dvacet let nebo více není u letadla problém. Samozřejmě při vyšším stáří letadla stoupají náklady na jeho údržbu. To je důvod, proč se výrobci obráběcích strojů jako Doosan nesoustřeďují pouze na výrobu turbín. Jihokorejský koncern sídlí v Evropě v Dormagenu. Zde se také nedávno konaly dny Aerospace. Při tomto setkání se společně s evropskými zástupci diskutovalo o uplatnění obráběcích strojů firmy v oboru letectví a kosmonautiky. Ingo Wagner, manažer Technical Sales Team a Aplication Enginnering EU u DoosanMachine Tool, nasměroval pozornost svých kolegů od výroby turbín na malé součástky letadel. K nim patří vedle součástek běžného příslušenství také nosníky, nosné konstrukce, přistávací zařízení, tj. podvozek. Ani s těmito součástkami není celý potenciál vyčerpán. Všude, kde jsou lidé, dochází k nějakému poškození součástek a ty musejí být následně doplňovány, vysvětluje Wagner. Obrátil pozornost i na kabinu letadla pro pasažéry. Měl na mysli sedadla, kuchyni a odkládací prostory pro zavazadla. Všude se nacházejí součástky, které se opotřebovávají v průběhu provozu a musejí být nahrazovány. Obráběcí stroje firmy Doosan se nasazují při této výrobě, a to pro vojenské i civilní letectví. Ingo Wagner je si jistý, že v budoucnosti bude možné v této oblasti nalézt od firmy Doosan ještě více obráběcích strojů.

Eva.buzkova@mmspektrum.com

MM Das Industriemagazin č. 1_2 2017, str. 24–26

autor: Andrea Gillhuber
zpracoval: J. Zárožeň

Reklama
Vydání #9
Kód článku: 170920
Datum: 12. 09. 2017
Rubrika: Výroba / Obrábění
Autor:
Firmy
Související články
Nové perspektivy v obrábění titanových draků letounů

Rostoucí využití titanu pro aplikace v leteckém průmyslu je za poslední léta velmi dobře zdokumentováno. Stejně tak se tématem diskuze a zkoumání staly i problémy spojené s efektivním, produktivním a vysoce kvalitním obráběním tohoto oblíbeného materiálu. Každá obrobna chce samozřejmě při frézování titanu optimalizovat výkonnost použité frézy, ale bez vhodných technologií a správného know-how to nemusí být až tak snadné. Díky převratnému objevu se však v současnosti začínají v této oblasti věci měnit.

Zrod (a znovuzrození) břitové destičky

Prakticky veškeré výrobky z kovů se obrábějí pomocí břitových destiček – ať už se jedná o letecký průmysl, výrobu energetických zařízení, nebo oblast spotřebního zboží. Břitové destičky jsou využívány ve velkém měřítku a pro širokou škálu aplikací, od frézování masivních bloků motorů a tvarového obrábění forem využívaných výrobci sportovní obuvi až po obrábění číselníků. Seznam požadavků na břitové destičky je dlouhý: vysoká odolnost proti opotřebení a dlouhá životnost, vysoké rychlosti úběru kovu a maximální spolehlivost, a to i v náročných podmínkách, jako jsou složité dráhy nástrojů nebo hluboké dutiny, špičková výkonnost při obrábění za sucha i za mokra a vynikající kvalita obrobené plochy při dodržení přísných tolerancí.

Nové nástroje z opotřebovaných nástrojů

Není-li možné nástroje ze slinutého karbidu dále přeostřovat, zbývá většinou pouze jedna možnost – odho-dit je do šrotu. Použití nově vyvinuté metody recyklace však nyní umožňuje tyto opotřebované nástroje využít jako výchozí polotovar pro výrobu nástrojů nových.

Související články
Společně k dalšímu vývoji

Stěhování společnosti Fylde CNC do nové budovy bylo sice jen na krátkou vzdálenost, ale v historii společnosti zaměřující se na zakázkové obrábění přesných dílů to znamená významný krok kupředu. Rozvoji firmy navíc pozitivně přispívá úzká spolupráce se společností WNT, která spravuje nástroje a poskytuje technickou podporu v oblasti třískového obrábění.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
EMO Hannover 2013: část 8 - upínání obrobků

V tomto vydání se již naposledy v ucelené monotematické retrospektivě poohlédneme po loňském veletrhu obráběcí techniky EMO Hannover. Autor tohoto příspěvku se zaměřil na problematiku upínání obrobků. A co nového v této oblasti firmy nabízejí? Čtěte dále.

Dokonalé povrchy řezných nástrojů

Leštění řezných hran nástrojů je čím dál žádanějším procesem v oblasti strojírenství. Stalo se již zřejmým faktem, že stav řezných hran má obrovský vliv na životnost nástroje a řeznou charakteristiku. Existuje dnes zajímavá alternativa dobře známým procesům, jako je broušení nebo tryskání. Je to úprava řezných hran pomocí vlečného omílání.

Zubní náhrady aneb strojírenství i v dentálním průmyslu

Zubní náhrady se vyrábějí již od dob egyptských faraonů téměř stejným způsobem. Pouze materiály a metody se za tu dobu vyvinuly na úroveň 21. století.

Jak se vyvíjí a vyrábí proudový motor?

V letošním roce uvedla První brněnská strojírna Velká Bíteš (PBS) na trh nový turbínový motor PBS TJ150. Jedná se o proudový motor, u kterého se výkon, resp. tah motoru uvádí v jednotkách Newton. Maximální tah tohoto motoru činí 1 500 N. Je to již pátý typ proudového motoru, který tato exportně orientovaná firma dodává na zahraniční trhy.

Horké komory pro práci s radioaktivním materiálem

V Řeži u Prahy bylo vybudováno nové výzkumné centrum, jehož součástí byla také výstavba kom-plexu horkých komor. Účelem výstavby bylo vytvořit pracoviště pro bezpečnou práci s vysoce radi-oaktivním materiálem. Po pěti letech budování se na začátku roku 2017 podařilo úspěšně zahájit aktivní provoz laboratoří, které jsou schopné zpracování, mechanického testování a mikrostrukturní analýzy radioaktivních materiálů (tlakové nádoby, vnitřní vestavby reaktorů, pokrytí paliva) s aktivi-tou až 300 TBq 60Co, materiálů pro reaktory III. a IV. generace a fúzní reaktory.

Chceme svítit

Povědomí o bývalém vojenském prostoru Stříbro v západní části naší republiky přinášejí buď vzpomínky osobního rázu, nebo přicházejí skrze narukované, kteří zde společně, převážně s romskými spoluobčany z tehdejšího východu Československa, v tankových praporech chránili naši republiku proti vpádu západních imperialistů. Doba se naštěstí změnila. Nyní je to rozvíjející se region jak díky blízkosti k Německu a hlavní dálniční tepně, tak i zásluhou generace techniků, kteří se zde kolem plzeňské Škody zrodili a po jejím rozpadu a rozmělnění se vydali na cestu soukromého podnikání ve strojírenském oboru. Do jedné z takových firem, nacházející se v Kladrubech u Stříbra, jsem se vypravil. Důvodem byla ukázka vzniku a růstu dalšího partnerství s dodavatelem technologií obrábění, společností Mazak.

Na evropské trhy s finanční podporou

První celoevropsky významná akce v oblasti strojírenství a subdodavatelské branže se v příštím roce koná na lipském výstavišti v termínu 2. až 5. března: veletrhy Intec a Z 2021. Také a možná právě v současných obtížných časech zde čeští vystavovatelé a návštěvníci mohou navázat důležité obchodní kontakty a informovat se o nejnovějších trendech a vývoji v oboru. Vystavovatelé z Česka navíc se státní podporou.

Zcela jiné možnosti s aditivními technologiemi

Nadnárodní společnost General Electric napříč všemi svými dceřinými společnostmi neustále prohlubuje obrovské know-how. Vlastní zkušenosti s vývojem aditivně vyráběných částí zejména pro potřeby leteckého průmyslu přesahující již dvě dekády daly podnět ke vzniku zákaznického centra. GE Additive otevřela v roce 2017 zákaznické centrum (Customer experience center – CEC) kousek od Mnichova, kde firmám nabízí pomoc s nelehkými začátky s aditivními technologiemi.

Cena MM Award na EMO 2019

Také v roce 2019 došlo na udílení cen MM Award. Jedná se o oficiální a jediné ceny udělované na veletrhu EMO. Porota i letos vybírala z mnoha přihlášených exponátů, nejen německých výrobců. Do užšího výběru se jich dostalo jen pár, a nakonec bylo rozdáno pět hlavních cen v pěti kategoriích. S prázdnou neodešly ani firmy, jejichž produkty se ocitly na druhém a třetím místě. I v tomto roce došlo k jistému „posunu“ ve vnímání obsahu jednotlivých kategorií, a tedy i oceněných produktů. Pojďme se podívat na vítězné exponáty podívat jednotlivě. Je to lehký nástin toho, jak EMO vidí němečtí kolegové.

Finance pro podnikání - Zaostřeno na úspory energie

„Je lepší dobrý úvěr a podpora úvěru než dotace. Jen tak se prokáže životaschopnost projektu.“ To jsou slova Ing. Vladimíra Fabera, zakladatele a dnes předsedy dozorčí rady české strojírenské společnosti FMP.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit