Témata
Zdroj: Elesa+Ganter CZ

Hygienický design ušetří výrobě čas i peníze

Potravinářský a farmaceutický průmysl, zdravotnictví, ale také chemický či kosmetický průmysl mají jedno společné – produkty, které zde vznikají, musejí být zdravotně nezávadné, takže provoz ovlivňuje řada norem, předpisů a navazujících opatření. Může se zdát, že kvůli tomu dochází i k navyšování provozních nákladů, ale je tomu tak skutečně vždy?

Reklama

Aby se zabránilo kontaminaci a výskytu bakterií či zdrojů infekce, přijala pro kritické hygienické oblasti Evropská unie řadu norem a předpisů, takže firmy musí zavádět různá opatření, aby zajistily jejich dodržování. Jednou z oblastí, která klade důraz na přísnou hygienu, je výrobní technologie jako taková. Pro konstrukci se nabízí omezené množství materiálů, řeší se drsnost povrchů, šířka mezer, použitá maziva, způsoby obrábění apod.

To platí nejen pro velké sestavy, jako jsou stroje a zařízení, ale také pro malé díly, které s danou technologií tvoří jedno tělo a umožňují manipulaci s ní. Jde například o různá madla, rukojeti, panty, zámky, západky, pístky a podobně – vzhledem k tomu, že se právě těchto částí pravidelně dotýkají lidé, jde o problematické body z hlediska kontaminace a výskytu bakterií.

Řada normovaných dílů zaměřená na hygienický design od společnosti Elesa+Ganter CZ. (Zdroj: Elesa+Ganter CZ)

Zatímco čištění pevné a jednodílné rukojeti může být snadné, u regulovatelné nebo polohovací páky může být mnohem obtížnější. Vnitřní mechanismy obsahují různé mezery a drážky, ve kterých se mohou hromadit zbytky výrobků, čisticí prostředky a bakterie. „Použité ovládací prvky proto musí splňovat řadu podmínek. Musí jít snadno čistit, v ideálním případě mít aktivní hygienické vlastnosti. Je nutné se vyhnout stupňovitým obrysům a zajistit správné těsnění bez mrtvého prostoru. Zároveň musí mít použité povrchy drsnost pod 0,8 mikrometru,“ vyjmenovává specifické požadavky, které jsou kladeny na hygienické normované díly, Ondřej Radosta, obchodně technický manažer společnosti Elesa+Ganter CZ.

Hygienicky aktivní povrch minimalizuje náklady na údržbu

Jako standardní materiál se proto u takových dílů často používá kartáčovaná nerezová ocel, u níž je nutné zajistit přesné obrábění bez stupňovitých obrysů. V ideálním případě se tak stane odolnou vůči prakticky všem čisticím prostředkům. Hygienické vlastnosti produktů z kartáčované oceli bývají následně podpořeny tím, že jsou tyto výrobky doplněny o různá těsnění, která zajistí skutečně neproniknutelnou bariéru mezi produktem a dosedací plochou. U takovýchto těsnění je pak samozřejmostí soulad s normou FDA.

Reklama
Reklama
Reklama

Je nutno doplnit, že použití takovýchto materiálů na výrobu normovaných dílů pro průmyslová odvětví, která vyžadují dodržování přísných hygienických standardů, vede v konečném důsledku také k tomu, že dané díly není nutné tak často čistit. Díky tomu se snižují provozní náklady související s úsporou času a materiálu na pravidelné čistění. Může jít o úsporu až 25 % výrobního času, takže vyšší investice související s použitím specifickým materiálů se navrátí,“ vyzdvihuje Ondřej Radosta výhody dílů řady Hygienický design.

Levnější oproti vlastní výrobě

Není divu, že zabývat se výrobou samotných strojů, a vedle toho ještě těchto drobných dílů bude časově i finančně náročné. „Navyšuje se objem konstrukčních prací, a tím rostou náklady. Navíc čím menší díl, tím je obtížnější jeho výroba. A pokud se do toho pustíte, musíte ještě projít i rok trvajícím procesem, který vám zajistí získání příslušné certifikace – EHEDG (European Hygienic Engineering & Design Group, pozn. redakce),“ uvádí Ondřej Radosta. Jako vhodné a ekonomicky příznivé řešení proto vidí využití normovaných dílů, které jsou dostupné na trhu a potřebnou certifikaci již mají.

Vysoké hygienické standardy vyžaduje například farmaceutický průmysl a zdravotnictví. (Zdroj: Elesa+Ganter CZ)

Výrobci normovaných dílů vyrábějí své produkty ve velkém objemu, což snižuje jejich jednotkovou cenu. A protože chtějí usnadnit konstruktérům co nejvíc práci, nabízí jim ke stažení soubory CAD, které se snadno nahrají do souborů konstrukce. Díky tomu lze vše navrhnout tak, aby normovaný díl přesně zapadl na dané místo, jak má, a nevznikl například nežádoucí mrtvý prostor,“ podotýká Ondřej Radosta. Krom těchto nesporných výhod nabízejí výrobci standardizovaných dílů rovněž rozsáhlé poradenství a podporu. Mnozí poskytovatelé mohou své komponenty do určité míry přizpůsobit nebo upravit, a to i v případě, že se na ně vztahují požadavky hygienické konstrukce.

Reklama

Standardizované díly optimalizují náklady

Použití standardizovaných dílů zaměřených na hygienický design tedy může jednoznačně usnadnit práci konstruktérům a výrobcům strojů pro potravinářský, farmaceutický, ale i chemický průmysl. Normované díly představují osvědčená řešení nejdůležitějších a nejkritičtějších hygienických aspektů, a krom toho i právní krytí. Použití hygienických normovaných dílů tedy oproti vlastní výrobě může výrazně snížit náklady na konstrukci, přičemž konečným výsledkem je vyšší zisk a produktivita.

Výrobci, jako je naše firma, jsou si vědomi potřeby standardizovaných dílů v citlivých aplikacích. Mohou vám tak poskytnout díly vyrobené pomocí nejmodernějších procesů, které splňují všechny hygienické požadavky – a současně udržují náklady na instalaci a další vedlejší náklady na rozumné úrovni,“ uzavírá Ondřej Radosta, obchodně technický manažer společnosti Elesa+Ganter CZ.

Související články
Elektrifikované normované díly s unikátním designem

Dodavatel elektrifikovaných normovaných dílů, společnost Elesa+Ganter, se již tradičně účastní brněnského veletrhu Amper. Také letos zde předvede řadu novinek a speciálních provedení svých spolehlivých normovaných dílů. Stejně jako kvalita výrobků, je pro tohoto dodavatele důležitý funkční moderní design, za který firma pravidelně získává řadu prestižních světových ocenění.

Prvotřídní a zároveň funkční bezpečnostní design

Společnost Elesa+Ganter si zakládá na kvalitní produkci normovaných dílů, které nejen dokážou splnit ty nejpřísnější normy, ale svým designem také zaujmou na první pohled a dokážou tak zvýšit prestiž vašich strojů a zařízení.

Moderní, elektrifikované normované díly

Začít standardizovat často se opakující díly používané v průmyslu byl chytrý nápad jednoho německého inženýra. Je to ovšem již mnoho let, a proto nepřekvapí, že jednou z prvních normovaných součástí byla kovová klika s rukojetí. Od té doby se potřeba standardizovat jednotlivé elementy rozšířila napříč celým spektrem výrobků ve všech existujících odvětvích. Standardizované díly jsou také čím dál sofistikovanější. Není proto výjimkou, že normované díly procházejí také digitalizací a elektrifikací.

Související články
Inspirace pro konstruktéry

Firma Elesa+Ganter, světový lídr v inovaci a vývoji normovaných dílů pro průmysl, představí na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně řadu novinek a vylepšení. Posláním této firmy je být nejen spolehlivým partnerem, ale díky pestré nabídce elegantních a efektivních řešení také bohatým zdrojem inspirací pro konstruktéry.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Jak se stát leaderem ve výrobě důlního zařízení

Moravská společnost Ferrit, s. r. o., se za 25 let působení v těžařském průmyslu stala světovou firmou v projektování a výrobě důlní závěsné dopravy. Zároveň je průkopníkem v oblasti vývoje a výroby důlních akumulátorových lokomotiv a jako jediná na světě vyrábí speciální lokomotivu, tzv. lokobagr, pro údržbu a čištění kolejové tratě a prostoru kolem kolejiště v hlubinných šachtách. Jejich stroje pracují v uhelných a rudných dolech napříč všemi kontinenty.

EMO zrcadlem pokroku a inovací

Při příležitosti prezentace veletrhu EMO 2017 Hannover před evropskou novinářskou obcí se uskutečnilo i pražské zastavení. Zastoupení Deutsche Messe pro ČR zorganizovalo tiskovou konferenci, které se vedle generálního ředitele EMO Hannover Christopha Millera účastnil i tiskový mluvčí hannoverského veletržního komplexu Hartwig von Sass spolu s ředitelem českého svazu SST Ing. Paclíkem a předsedou Společnosti pro obráběcí stroje doktorem Smolíkem.

Elektrifikace normovaných dílů

Vývoj strojních prvků nemá jen jednoho společného jmenovatele. Společnost Elesa+Ganter se snaží svou produkcí pokrýt co možná nejširší spektrum odvětví a každoročně rozšiřuje svou nabídku o nové produktové skupiny. Jedním z hlavních trendů je jednoznačně elektrifikace produktů za účelem zajištění vyšší bezpečnosti, větší účinnosti a spolehlivějšího průběhu pracovních procesů.

Designové novinky na strojírenském veletrhu

Každý veletrh je pro společnost Elesa+Ganter jedinečnou příležitostí představit nejnovější produkty a střetnout se s názory a podněty zákazníků. Letošní strojírenský veletrh MSV 2023 nebude výjimkou. Firma stále klade důraz na co největší užitečnost, kvalitu zpracování, ale zároveň i na moderní, atraktivní design.

Normované díly pro průmysl

Společnost Elesa+Ganter se věnuje inovaci a vývoji normovaných dílů pro průmysl. Je nejen spolehlivým partnerem, ale také inspirací pro konstruktéry. Letos na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně představí řadu novinek a vylepšení.

Svět normovaných dílů je čím dál pestřejší

Distribuční síť Elesa+Ganter vznikla na základě úspěšné spolupráce dvou rodinných firem, které se zabývají vývojem a výrobou standardizovaných dílů pro průmysl – italská Elesa vyrábí z technických plastů, německý Ganter se věnuje obrábění kovů. O historii, současnosti i vizích této sítě jsme hovořili s jednatelem společnosti Elesa+Ganter CZ Ing. Pavlem Kozlem.

Vývoj ve znamení funkce a designu

Slovo design je v posledních letech používáno možná až příliš často, a to jak běžném životě, tak i v odborném prostředí. Někdy bývá ale jako designový označován spíše jen minimalistický vzhled produktu, bez ohledu na jeho funkci a životnost. Jinak je tomu ovšem ve strojním průmyslu, kde design platí jako skutečné propojení estetiky, kvality a funkce. Pravidla hry jsou jasná a současní zákazníci nestojí o kompromisy. Zajímavou úlohu přitom mají především výrobci průmyslových komponent, jejichž produkty se mají stát nerušivou, ale zároveň estetickou a funkční součástí celku.

Na povrchové úpravě záleží

V průmyslovém prostředí jsou často kladeny velmi vysoké nároky na vlastnosti jednotlivých komponent strojů a zařízení, jež jsou v provozu používána. Výrobci jsou nuceni zohledňovat specifické podmínky koncových aplikací již při samotném vývoji svých produktů – důležitá je přitom nejen konstrukce prvku, ale též užitý materiál a jeho povrchová úprava.

Normované prvky v produkci speciálních strojů

Spolupráce odborníků a inženýrů se odráží na technickém řešení normovaných prvků z kovu nebo plastu v aplikaci na speciálních strojích nejen v podobě kvalitního provedení a designu. Své zkušenosti s těmito prvky má i společnost Soma, výrobce jednoúčelových strojů v oblasti flexografického obalového průmyslu.

Lesk a bída českých obráběcích strojů

Česká republika, resp. tehdejší Československo, mělo bohatou historii ve výrobě obráběcích strojů. Kde v období největší slávy byli ve svých inovačních počinech současní světoví lídři, když např. kovosviťácký konstruktér Ladislav Borkovec se již v roce 1977 začal zaobírat myšlenkou multifunkčního soustružnicko-frézovacího stroje? Přes dřevěný kinematický model, který si vytvořil doma v dílně, vedla dlouhá cesta až k prototypu prezentovanému  na EMO v Paříži v roce 1980. Po vyrobení 45 strojů řady MCSY, které nenazval nikdo jinak než „Boháro“, byla z ekonomických důvodů a nedostupnosti kvalitní řídicí elektroniky bohužel výroba v tehdejším Kovosvitu ukončena. Dva bývalé kovosviťáky, srdcem i duší, Jiřího Mindla a Vladislava Čítka, jsem díky jejich letitým zkušenostem celoživotního zasvěcení oboru obráběcích strojů požádal o rozpravu nad současným stavem tuzemského oboru výrobních strojů a nad tím, jaké jsou jeho případné perspektivy.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit