Témata
Reklama

Seminář na podporu vědy a dva konkrétní projekty

V polovině července se na půdě pražské fakulty architektury ČVUT uskutečnil seminář na téma Veřejná podpora v oblasti výzkumu, vývoje a inovací. Seminář byl organizován Technologickou agenturou České republiky ve spolupráci s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže a s Evropskou komisí – Generálním ředitelstvím pro hospodářskou soutěž.

Reklama
Reklama
Reklama
V úvodu celodenního semináře představila předsedkyně Technologické agentury ČR Rut Bízková pořadatele, poděkovala všem zúčastněným a přivítala hlavního řečníka Paola Cesariniho, vedoucího oddělení státní podpory pro vědu a výzkum, inovace a risk kapitál Evropské komise. Ten následně absolvoval dvě vystoupení. První příspěvek poskytl pohled na postup a stav přípravy nového rámce pro státní podporu pro nadcházející období, včetně obecného nařízení o blokových výjimkách. Druhá část vystoupení nabízela cenné příklady z praxe a upozornění, co mohou nejnovější rozhodnutí v oblasti výzkumu a vývoje znamenat.

Návštěvníci semináře se ovšem mohli seznámit i s dobrými příklady. Za všechny snad dva zajímavé projekty podporované TA ČR. První z nich navazuje na již existující spolupráci výrobních podniků a organizací zabývajících se výzkumem: jedná se o Centrum kompetence drážních vozidel (CKDV) a jeho činnost koordinovanou ze Strojní fakulty Západočeské univerzity v Plzni. Bude trvat až do roku 2019.

„Posílení konkurenceschopnosti České republiky a transfer znalostí mezi výzkumnými organizacemi a průmyslovými podniky v oblasti dopravního strojírenství jsou hlavními cíli projektu CKDV. Aplikovaný výzkum a vývoj realizovaný v rámci patnácti pracovních balíčků se týká mnoha oblastí – od podvozků, přes interiéry a zabezpečovací a brzdové systémy až po legislativní otázky,“ vysvětlují zástupci firmy a poukazují na své první úspěchy. Jako příklad uvádějí jednoho z účastníků projektu, který vyhrál v Německu tender na dodávku šesti moderních vysokokapacitních dvoupodlažních souprav včetně šesti lokomotiv 109 E.

Druhým neméně zajímavým projektem se představuje Centrum kompetence automobilového průmyslu Josefa Božka. Jedná se o inovaci v konstrukci vozidel a hnacích jednotek se spalovacími motory i elektromotory, o snížení spotřeby fosilních paliv a emisí, o komfortní jízdy a interakci s infrastrukturou. Experti se v jeho rámci drží 27 propojených pracovních balíčků. Vědecké týmy navíc s cílem zvýšit konkurenceschopnost vozidel i na rozvojových trzích spolupracují se soukromým sektorem zastoupeným čelními technologickými firmami.

„V českém kontextu se jedná o zcela unikátní spolupráci, která symbolicky navazuje na tradici práce konstruktéra Josefa Božka. Sledujeme cíl vylepšit vozidla, pokud jde o jejich užitnou hodnotu pro zákazníky a společnost celkově. Děje se tak konkrétně snížením spotřeby fosilních paliv a emisí CO2 do pěti let o pět procent s následným dalším snižováním pro pohod spalovacími motory a o 50 procent pro spalovací motory na obnovitelná paliva a elektromobily,“

vysvětlují zástupci centra. Experti se podle svých slov soustřeďují nejen úsilí na maximalizaci bezpečnosti, pohodlí a rozkoše z jízdy pro zákazníky různého věku a zvyklostí, ale berou ohled také na nutnost pružně přizpůsobovat nová řešení proměnlivým požadavkům legislativy, nemluvě o snaze zvýšit konkurenceschopnost.

Další projekty a přepis přenášek je možné shlédnout na stránkách TA ČR www.tacr.cz.

-vru-

Reklama
Firmy
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Pneumatiky pro tradiční Velkou cenu Británie v Silverstone

Tento závodní víkend zavede týmy F1 na jeden z nejstarších okruhů závodního kalendáře. Trať na bývalém letišti v Silverstone je s přestávkami jeho součástí již od roku 1950. Charakteristické jsou pro ni rychlé zatáčky, které kladou extrémní nároky na vozy i pneumatiky. Správnou volbou tu tak budou nejtvrdší tři směsi z nabídky Pirelli.

Auto jako digitální platforma

Každý druhý vůz na evropských silnicích by v polovině příštího desetiletí mohl být autonomní. Studie společnosti Ericsson se zabývá tím, co všechno by takový systém zahrnoval, včetně infrastruktury podél silnic založené na konceptu IoT a neustálé vzájemné komunikace nejen mezi auty samotnými, ale s celým dopravním ekosystémem.

Budoucnost stavebnictví: Odpadní termoplasty

Různé polymerní typy odpadů, pro které zatím není širší uplatnění. To je vedlejší produkt, vznikající při výrobě a zpracování plastů. Čeští výzkumníci se proto pustili do studia jejich klíčových vlastností, aby umožnili jejich následné zpracování. Výsledkem jejich práce je vytvoření uceleného přehledu možností využití odpadních termoplastů ve výrobě kompozitních materiálů pro stavebnictví. Z odpadu lze tedy nyní vyrábět různé stavební prvky z polymerbetonu nebo například odolné dlaždice.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit