Témata
Reklama

Resale 2001 - Mekka použitých strojů a zařízení

Je tomu už šest let, kdy se v Karlsruhe za účasti 100 vystavovatelů z devíti různých zemí poprvé konal v současnosti největší veletrh použitých strojů a zařízení Resale.

S konzultantskou pomocí tehdy přispěl MM-Das IndustrieMagazin, vedoucí německý polytechnický obchodní magazín s mnoha sesterskými časopisy. Stejně jako na začátku je i nyní akce organizována firmou Messe Karlsruhe GmbH, i když místem konání se poté, co bylo po čtyři úspěšné roky hostitelem město Karlsruhe a po dva roky město Frankfurt nad Mohanem, stalo nyní atraktivní veletržní město Norimberk. Pouhé dva dny po největší veletržní akci světa - průmyslovém veletrhu v Hannoveru - poskytne v Norimberku tento veletrh návštěvníkům možnost seznámit se s celým spektrem trhu použitých strojů a zařízení.
Použité stroje a zařízení jsou v současnosti velmi žádané na celém světě, ať už se jedná o východní Evropu, rozvojové a nově industrializované země nebo o průmyslové země Západu. Kalkulace zisku vedou kupující k tomu, aby dávali přednost rozumně oceněným použitým strojům pro okrajové sektory oproti drahým novým strojům. Podle Německého spolkového úřadu pro zahraničněobchodní informace (bfai) je v některých zemí Jižní Ameriky a východní Evropy podíl použitých strojů na trhu cca 20 %, v Africe je ještě vyšší. Nová poptávka se stále otevírá ve všech oborech strojírenství a tvoří ji firmy, jež exportují zvláště na nové trhy.
Např. továrna na boty, prodaná prostřednictvím veletrhu Resale, byla demontována ve Schwarzwaldu v Německu a znovu smontována v Chile. Podobně byla prodána švýcarská továrna na plastické hmoty a odeslána na Ukrajinu. Na minulém veletrhu Resale byla vydražena technická zařízení kompletního letiště a odsolovacího závodu. Jeden vystavovatel byl od posledního veletrhu úspěšný při prodeji použitého zařízení pro samoobsluhy; své zákazníky našel především ve východní Evropě a na Středním východě.
Reklama
Reklama

Statistika loňského ročníku

Většina kupujících na veletrhu jsou zástupci firem, kteří hledají stroje a zařízení pro potřebu své firmy. Např. na Resale 2000 tvořili až 70 % návštěvníků. Začínající podniky měly rovněž velký podíl mezi kupujícími, protože např. vedoucí výrobci automobilů z nákladových důvodů upřednostňují ve svých vedlejších provozech využívání kvalitních použitých strojů.
Dalších 30 % návštěvníků, kteří nakupovali na posledním veletrhu Resale, tvořili obchodníci se stroji za účelem jejich dalšího prodeje.
Většina vystavovatelů jsou obchodníci s použitými stroji a zařízením a letos budou představovat cca 70 % účastnických firem. Počet výrobců prodávajících vlastní získané stroje a zařízení za účelem podpory prodeje svých nových strojů se však stále zvyšuje a jejich podíl na počtu vystavovatelů dosáhne cca 15 %. Bylo i zaznamenáno zvýšení počtu firem odprodávajících přebytečný vlastní strojní park - na letošním veletrhu budou mít mezi vystavovateli cca 3% podíl.

Letošní vyhlídky

V současnosti je na internetové adrese www.resale2001.de více než 25 000 položek v oboru "použité stroje a zařízení". Firmy zabývající se elektronickým obchodem si na veletrhu vylepší své vyhlídky, neboť se tak vyčlení z velkého počtu svých konkurentů a účinněji dosáhnou na své potenciální zákazníky.
Resale 2001 se bude konat v Norimberku, kde bude k dispozici 25 000 m2 plochy ve třech halách a 8000 m2 otevřených výstavních ploch. Vystavovatelé budou mít k dispozici více prostoru a průměrná velikost stánků bude o 20 % větší než na minulém veletrhu.
Více než 25 % vystavovatelů je ze zahraničí (což je asi stejně jako na minulém veletrhu), a to většinou z Itálie, Francie, Švýcarska a Velké Británie, avšak Španělsko, Nizozemsko, Rakousko, Belgie, Dánsko, USA a Izrael se prostřednictvím několika společností veletrhu rovněž zúčastní. Veletrhu Resale 2001 se zúčastní více než 25 zemí, včetně Koreje, Švédska, Polska, Rumunska, Ukrajiny, Dubaje, Nigérie a Íránu. Veletrh Resale je každým rokem mnohostrannější a zajímavější, se stále dominantními stroji a zařízeními pro obrábění kovů, jejichž podíl však nyní poklesl na cca 40 %, zatímco mnohé jiné obory představují celkem 60 %.
Paleta vystavovaných strojů a zařízení je podobná jako na posledním veletrhu Resale 2000 ve Frankfurtu. Stroje a zařízení pro zpracování plastů jsou s 20% zastoupením na druhém místě, zatímco potravinářské stroje a zařízení mají podíl cca 16 %. Tyto dvě skupiny jsou následovány balicími stroji s 13,6 %, tiskařskými stroji a stroji na zpracování papíru s více než 11 % a dále zařízením pro likvidaci a recyklaci odpadů s 10 %, stavebními stroji a stroji a zařízením pro chemický a farmaceutický průmysl, taktéž s 10 %. Textilní stroje, zpracování materiálů, pohonná zařízení a zařízení pro manipulaci s materiálem mají podíl 8 % v každém oboru (některá zařízení se překrývají).
Internet se pro Resale stává stále důležitějším médiem, a to jak co do společných propagačních aktivit ve spolupráci s vedoucími internetovými databázemi, tak co do širokého servisu pro návštěvníky. Internet umožňuje přístup na stránky Resalu vystavovatelům v tuzemsku i v zahraničí, prostřednictvím internetu se vyřizují žádosti o stánky a vypracovávají se informace o strojích, zajišťuje se přenos dat o schůzkách, vyřizují se požadavky na víza.

Zprostředkovatelský servis

Část velkého úspěchu veletrhu Resale lze připsat jeho jedinečnému zprostředkovatelskému servisu, jenž se těší zvyšujícímu se zájmu po celém světě. Potenciálním zákazníkům umožňuje rozesílat poptávky na použité stroje a zařízení organizátorovi po celý rok, faxem, e-mailem nebo prostřednictvím zvláštní žádosti na adrese www.resale2001.de Všechny přijaté poptávky se neprodleně předávají vystavovatelům, kteří se zúčastní příštího veletrhu Resale, takže lze navazovat obchodní kontakty ještě před začátkem veletrhu, a tak je o důvod víc pro jeho návštěvu. 2000 takovýchto poptávek bylo předáno ještě před začátkem loňského veletrhu Resale 2000.
V souvislosti s veletrhem Resale 2001 bylo přijato již více než 1500 poptávek na použité stroje a zařízení, a to z téměř stovky zemí. Tyto poptávky byly neprodleně předány vystavovatelům. Zatímco 36 % dosud obdržených poptávek bylo tuzemských, tedy z Německa, ostatních cca 64 % bylo ze zahraničí - z nich mnoho bylo z Rumunska, Indie, Íránu, Spojených arabských emirátů a Alžírska. Největší zájem byl opět o použité kovoobráběcí stroje, dále o lisovací zařízení pro výrobky z plastů a tiskařské a papírenské stroje včetně kopírovacích systémů. Zájem o potravinářské stroje, použité textilní a balicí stroje a stroje a zařízení pro chemický a farmaceutický průmysl je rovněž vysoký. Zájem o dřevozpracující stroje přichází hlavně z balkánských států a arabských a asijských zemí.
Živý zájem, hlavně z východní Evropy, Asie a balkánských zemí, je i v oboru elektrických zařízení, použitých stavebních a zemědělských strojů a dopravních prostředků, silný zájem je projevován i o stroje a zařízení pro zpracování a recyklaci odpadů. Jsou i poptávky na kompletní závody a výrobní linky. Např. z Moldávie přišla poptávka na závod na výrobu bionafty z řepkového semene a z Rumunska na závod pro pasterizaci a chlazení mléka. Poptávky z Íránu zahrnovaly požadavek na plnicí linku na brzdové kapaliny a výrobní linky na výrobu obvazového materiálu a hygienických artiklů. Rovněž je i zájem o závody na výrobu dřevotřísky, rourárnu, výrobní linku na výrobu plechovek a zpracování potravin a závod na výrobu kosmetických výrobků.
Společnost Hess GmbH se intenzivně angažuje v propagaci veletrhu v Polsku, České republice a Maďarsku, zatímco v Chorvatsku, Bosně-Hercegovině, Černé Hoře a Srbsku je veletrh Resale 2001 propagován Německo-bosensko-hercegovským hospodářským sdružením z jeho kanceláře v Sarajevu, včetně např. distribuce 2000 plakátů, zajištěných firmou Hess v srbocharvátštině.

Návštěva dvou veletrhů současně

Návštěvníci, kteří využijí příležitosti navštívit hannoverský veletrh Hannover Messe, mohou poté přicestovat za pouhé tři hodiny vlakem do Norimberku, což je rychlejší, než tomu bylo dříve do Frankfurtu. Vzhledem k tomu, že Resale začíná dva dny po Hannoverském veletrhu, je jisté, že počet těchto návštěvníků ze zahraničí se opět zvýší. Norimberk je snadno dosažitelný vlakem ICE a Inter-City odkudkoli z Německa, zatímco letět lze přímo do Norimberku z celé řady evropských měst, velký počet navazujících letových spojů pro návštěvníky ze vzdálenějších míst je i z Frankfurtu, Paříže, Amsterodamu, Curychu a Vídně.
Reklama
Vydání #4
Kód článku: 10443
Datum: 11. 04. 2001
Rubrika: Servis / Veletrhy a výstavy
Autor:
Firmy
Související články
Na evropské trhy s finanční podporou

První celoevropsky významná akce v oblasti strojírenství a subdodavatelské branže se v příštím roce koná na lipském výstavišti v termínu 2. až 5. března: veletrhy Intec a Z 2021. Také a možná právě v současných obtížných časech zde čeští vystavovatelé a návštěvníci mohou navázat důležité obchodní kontakty a informovat se o nejnovějších trendech a vývoji v oboru. Vystavovatelé z Česka navíc se státní podporou.

Startovní výstřel pro kovozpracování a subdodavatele

Veletrhy Intec a Z 2021, které se budou konat v příštím roce od 2. do 5. března, opět promění Lipsko v centrum strojírenství a evropského subdodavatelského průmyslu. V nelehkých dobách nabídnou důležitou pomůcku pro orientaci v zásadních změnách, kterými průmysl prochází. Vystavovatelé z Česka mají na veletrzích Intec a Z ty nejlepší předpoklady navázat, či dále prohloubit obchodní vztahy s významnými společnostmi z Německa a celé Evropy. Ministerstvo průmyslu a obchodu plánuje společnou expozici českých firem v rámci programu na podporu exportu.

MSV ve znamení sofistikovaných řešení

Na naše otázky odpovídají Zuzana Štemberová, Project Engineer ve společnosti Advanced Engineering, a Pavel Šumera, ředitel firmy Hennlich.

Související články
MSV ve znamení speciálních nástrojů

Na naše otázky tentokrát odpovídá Vavřinec Pečinka, majitel společnosti ANAJ Czech.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
MSV ve znamení obráběcích strojů

Na naše otázky odpovídá Ing. Milan Ševčík, jednatel společnosti Tecnotrade obráběcí stroje.

Düsseldorf pro klíčové hráče oborů drátů a trubek

Nová multifunkční hala pro 10 tisíc lidí, která je letošní novinkou veletrhů wire a Tube, ale i nesčetné zajímavosti z oborů dráty, kabely, trubky a roury. To je příslib veletržního dua wire a Tube.

MSV ve znamení monitorovacích zařízení i výroby plastů

Na naše otázky tentokrát odpovídají Ing. Jakub Červeň Sales Manager firmy 4dot a Ing. Markéta Havlíková marketing a komunikace A.M.

Průvodce světem technologických inovací

Nejen vynikající příležitostí pro navazování nových či utužování stávajících obchodních vztahů, ale i příhodnou záminkou důležitých společenských setkání. Tím vším je, velmi stručně řečeno, Amper 2020 – největší středoevropská veletržní akce v oborech elektrotechnika, energetika, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení. Proběhne ve dnech 17.–20. března 2020 na brněnském výstavišti.

Budoucnost průmyslových technologií objevíte v Brně

Nadcházející 62. Mezinárodní strojírenský veletrh ukáže ještě více z digitalizace průmyslu, přičemž jeho nosným oborem bude tradičně obrábění a tváření. Očekává se návštěva 80 tisíc odborníků z více než 1 600 firem. Veletrh proběhne od 5. do 9. října 2020 na brněnském výstavišti.

Nové technologie jako motor inovací - 2. část

Více než 3 000 společností z oboru plastů a kaučuku představí letos v říjnu produkty a řešení pro produktivní a zodpovědný dnešek, zítřek i pozítřek v rámci veletrhu K Düsseldorf.

Nové technologie jako motor inovací

Více než 3 000 společností z oboru plastů a kaučuku představí letos v říjnu produkty a řešení pro produktivní a zodpovědný dnešek, zítřek i pozítřek v rámci veletrhu K Düsseldorf.

Automatizace v Brně

Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně odstartuje již za necelé čtyři měsíce. Zastoupeny zde budou všechny klíčové oblasti strojírenského a elektrotechnického průmyslu. Proto i v letošním roce se v jeho prostorách setkají mimo jiné firmy z oblastí automatizace a pneumatických prvků.

Düsseldorf se chystá na Káčko

K Düsseldorf - tento název je již 67 let symbolem největšího světového setkání v oblasti průmyslu plastů a kaučuku. Každé tři roky se v Düsseldorfu scházejí vystavovatelé a návštěvníci ze všech kontinentů, aby se seznámili s nejnovějšími výsledky vývoje v tomto dynamickém a inovativním průmyslovém odvětví.

Špičkové stroje v Brně

Na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně se v letošním roce setkají také výrobci špičkových obráběcích strojů a producenti softwaru, který tyto stroje řídí.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit