Témata
Reklama

Od 30. května do 2. června 2022 se na hannoverském výstavišti představí 2 500 firem z přibližně 60 zemí se svými inovacemi pro firmy a energetické systémy budoucnosti. V rámci hlavního tématu Průmyslová transformace ukáží, jak mohou síťově propojené výrobní závody pracovat efektivněji a šetřit zdroje nebo jak lze udržitelně vyrábět a přenášet energii. 

Partnerskou zemí veletrhu je letos Portugalsko. Pod heslem „Portugal Makes Sense“ představí na 120 firem své produkty a řešení pro digitální transformaci, energetickou transformaci a spolehlivé dodavatelské řetězce.

MM Průmyslové spektrum z pozice mediálního partnera nabízí pro zájemce bezplatné vstupenky na veletrh Hannover Messe 2022. Stačí se zaregistrovat zde a vložit promo kód: vStxR

Užijte si návštěvu tohoto jedinečného veletrhu oslavující inženýrská díla.

„Vzhledem k současné globální politické situaci jsou témata veletrhu Hannover Messe aktuálnější než kdykoli předtím. V jádru jde o to, jak zajistit bezpečnost dodávek a zároveň růst a důsledně čelit klimatickým změnám,“ říká Dr. Jochen Köckler, předseda představenstva Deutsche Messe a pokračuje: „To se nedá obejít. Musíme uvažovat společně o bezpečnosti dodávek a ochraně klimatu a sladit je dohromady. Technologie, které budou představené na veletrhu  v tom hrají klíčovou roli.“

Svět zažívá zlom v mezinárodní hospodářské a energetické politice doprovázený růstem cen energií a narušením dodavatelských řetězců. Zároveň se stále více výrobních podniků snaží bojovat proti změně klimatu. V této napjaté oblasti je třeba rychle najít řešení: politická, ekonomická a zejména technologická.

Reklama
Reklama
Reklama

Mezi 2 500 vystavujícími společnostmi jsou korporace jako Siemens, Bosch, Schneider Electric, Schaeffler, Google, Microsoft, SAP nebo Service Now, stejně jako mnoho středně velkých průmyslových firem, jako Beckhoff, Festo, Harting, Pepperl+Fuchs, Phoenix Contact nebo Lenze. Dále zde budou významné výzkumné ústavy, jako je Fraunhofer nebo KIT, a přibližně 150 start-upů, pro které je veletrh ideální platformou pro navazování kontaktů s odvětvím.

Green Energy

Obnovitelné zdroje energie a zelený vodík hrají klíčovou roli v  CO2 neutrální výrobě a energetické bezpečnosti v Evropě. Na veletrhu se na vodík zaměří více než 250 vystavovatelů. Fraunhoferův institut využije referenční továrnu, aby ukázal, jak lze výrazně snížit náklady na výrobu vodíku. Společnost GP Joule představí největší německý projekt vodíkové mobility. Iberdrola, španělský lídr na světovém trhu s větrnou energií, představí největší evropskou výrobu vodíku. 

Evropa chce do poloviny století být klimaticky neutrální. Stále více podniků si klade ambiciózní cíle a chystá se kompletně přeměnit svoji výrobu a služby. Společnost Bosch například ukáže, jak je možné dosáhnout efektivnější a udržitelnější výroby baterií pomocí inteligentního energetického managementu a robotů propojených do sítě. Společnost SAP předvede, jak používání softwaru optimalizuje řízení emisí a předcházení vzniku odpadů. Siemens ukáže, jak mohou výrobci elektromobilů dosáhnout svých cílů v oblasti udržitelnosti pomocí digitalizace a robotizace.

Doprovodné fórum

Na veletrhu Hannover Messe se v rámci doprovodného programu uskuteční na 600 přednášek a panelových diskuzí.  Na sedmi pódiích budou společnosti prezentovat strategie a řešení, kterými reagují na výzvy přelomové doby. V centru pozornosti budou témata digitalizace, ochrany klimatu a zeleného vodíku. 2. června se uskuteční kariérní kongres WomenPower. Ten nabídne 35 workshopů na témata, jako je vedení lidí, plánování kariéry a nové formy práce.

Firmy
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Implementace inovací napříč obory

Tradiční způsoby práce se mění zejména kvůli stále většímu zapojení moderních technologií a inovačních řešení. Mnoho odvětví se v současnosti nachází na prahu nové éry – dokazují to i nejnovější průzkumy. Podle těch se v Česku chystá v dalších letech investovat do digitalizace 53 % firem a do inovací až 65 %, nejvíce těch průmyslových. Slibují si od toho nejen jejich další růst a udržení kroku s dobou, ale také zvýšení efektivity a produktivity ve spojení se snížením nákladů. Budoucnost českých firem tedy spočívá v inovacích, níže uvádíme několik z nich z různých oblastí podnikání, které se nebály využít příležitosti a nabízí zajímavá řešení.

Zdvojnásobení FVE v ČR

Rozvoj obnovitelných zdrojů energie v České republice výrazně zrychlil. Zatímco na začátku roku 2022 bylo v České republice do sítě zapojeno okolo 50 tisíc fotovoltaických elektráren, v polovině roku 2023 je to už přes 130 tisíc fotovoltaických elektráren. Vyplývá to z dat, které za největší distribuční společnosti ČEZ Distribuce, PREdistribuce a EG.D poskytlo MPO České sdružení regulovaných elektroenergetických společností (ČSRES).

Korea-V4 Nuclear Universities Chancellors Forum

Začátkem července uspořádala KEPCO International Nuclear Graduate School (dále KINGS) v Soulu historicky první ročník Korea-V4 Nuclear Universities Chancellors Forum. Na fórum pořádané společností KINGS byli pozváni rektoři devíti jaderných univerzit ze všech zemí Visegrádské čtyřky, kteří společně diskutovali o navázání hlubší spolupráce v oblasti dlouhodobého školení personálu jaderných elektráren a podpoře vývozu korejských jaderných technologií.

Více než každé desáté nově prodané auto v EU je na elektřinu

Podíl EV na evropském trhu se zvýšil téměř o čtvrtinu původního podílu z minulého roku. Celý evropský trh s novými auty má ovšem stále vleklé potíže, alespoň ve srovnání s předcovidovým obdobím do roku 2019. Zatímco auta na elektřinu se čím dál silněji zabydlují v evropské flotile nových vozů, podíl dieselových motorů nadále klesá a společně s auty na benzín klesl meziročně o 3 %. Tím nová auta se spalovacími motory tvoří už jen těsnou většinu - necelých 53 %. Vyplývá to z aktuálních dat Evropské asociace výrobců automobilů (ACEA).

Pro parkování a dobíjení vozů v garážích chybí legislativa

Počty elektromobilů postupně rostou, avšak veřejná dobíjecí infrastruktura zaostává, a to včetně rezidenčních i kancelářských a průmyslových budov. Rizika rychlého řešení představují zejména podzemní garáže, které je nutné projektovat od základu s ohledem na bezpečnost. Platná a na současný stav aktualizovaná legislativa ale chybí. 

Umělá inteligence mění pracovní profese

Díky umělé inteligenci se zcela proměňuje pracovní trh. Do roku 2030 klesne po některých oborech poptávka, vzniknou ale zcela nové profese. Kdo by se měl bát o místo a kdo může naopak zůstat v klidu?

Vláda schválila další kroky v realizaci Gigafactory

Vláda přijala usnesení k přípravě a výstavbě strategického podnikatelského parku Plzeň-Líně, které přispěje ke zvýšení šancí na realizaci průmyslové zóny pro umístění projektu Gigafactory pro výrobu baterií. Usnesení stanovuje nezbytné úkoly a další postup jednotlivých ministerstev pro zajištění pozemků pro realizaci samotného projektu, jakožto základní předpoklad pro další rozvoj lokality.

Chytré domácnosti pro úspory energií

Jedním z nejrychleji rostoucích trhů je trh s chytrými domácnostmi. Podle analýzy GlobalData se dokonce do roku 2025 hodnota chytrých domácností zdvojnásobí na 75 miliard dolarů oproti roku 2020. Kromě toho, že by se investice do chytrých technologií měla uživatelům vrátit v podobě 

Výroba BMW i3 již minulostí

Elektrické BMW i3 nedostalo přímého nástupce, jelikož v elektrifikační strategii BMW není prostor pro výstřední městské miniauto. Mnichovská automobilka se loučí se svým výrazným městským elektromobilem, který odstartoval novou éru. Výroba i3 byla nákladná. Auto má karbonové konstrukční díly a máloco sdílí s ostatními modely BMW. Původně i3 byla tahák, poutač pozornosti na něco tak výjimečného, jako je elektromobil. Což již ale dnes není potřeba, protože EV se postupně stávají „běžným“ dopravním prostředkem.

Evropská centra pro digitální inovace

K rozvoji a transformaci především malých a středních podniků mají sloužit Evropská centra pro digitální inovace. V evropské výzvě programu Digitální Evropa pro vybudování sítě těchto center uspělo pět českých kandidátů. 

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit