Témata
Reklama

Vláda schválila další kroky v realizaci Gigafactory

Vláda přijala usnesení k přípravě a výstavbě strategického podnikatelského parku Plzeň-Líně, které přispěje ke zvýšení šancí na realizaci průmyslové zóny pro umístění projektu Gigafactory pro výrobu baterií. Usnesení stanovuje nezbytné úkoly a další postup jednotlivých ministerstev pro zajištění pozemků pro realizaci samotného projektu, jakožto základní předpoklad pro další rozvoj lokality.

„Automobilový průmysl, který je jedním ze základů českého průmyslu, prochází kvůli nástupu elektromobility velkými změnami. Možná výstavba Gigafactory na našem území nám dává příležitost se těmto změnám přizpůsobit a nahradit pokles produkce komponent pro spalovací vozidla zvýšením produkce výrobků nebo komponent pro automobilový průmysl budoucích desetiletí. Tento projekt by nám v tomto směru měl významně pomoci,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Tento a další navazující kroky přispějí k finálnímu rozhodnutí potenciálního investora, které by mělo následovat v nejbližších měsících. Kromě České republiky o umístění projektu usilují i okolní státy. Ministerstvo průmyslu a obchodu bude dále komunikovat s krajem i okolními obcemi tak, aby došlo ke sladění přístupu k tomuto klíčovému projektu.

MEB je obdobou platformy MQB, kterou používají vozy Škoda se spalovacími motory a hybridním pohonem. Je však speciálně vyvinuta pro potřeby elektromobilů, a tak se od MQB výrazně liší. Modul s bateriemi je největší a nejtěžší částí platformy. Tvoří ho masivní hliníkový rám, do kterého se vkládají moduly s články baterie. Celek v podstatě tvoří podlahu vozu a jeho spojení s karoserií (ta zůstává samonosná) zvyšuje konstrukční tuhost auta. Podlahová baterie je konstrukčně variabilní: rám má dva rozměry. (Zdroj: Škoda Auto)

„Lokalita Plzeň-Líně je neefektivně využitým brownfieldem s optimální velikostí a minimálními terénními nerovnosti. Výhodou je i to, že je převážně ve státním vlastnictví a má dobrou dostupnost na železniční a dálniční síť,“ říká náměstek ministra průmyslu pro digitalizaci a inovace Petr Očko.

Vláda podnikne všechny potřebné kroky pro to, aby byl strategický projekt výstavby Gigafactory realizován v České republice v lokalitě Plzeň-Líně. Na přípravě bude Ministerstvo průmyslu a obchodu spolupracovat s ostatními dotčenými ministerstvy.  

Předpokládané náklady na realizaci veškerých opatření dosáhnou maximálně 9 miliard korun a zahrnují projektové práce, přípravu lokality (včetně silničních, železničních a dálničních staveb) a nezbytná kompenzační opatření s cílem zlepšit zdravotní, sociální a vzdělávací služby a infrastrukturu v regionu. Vzhledem k probíhající optimalizaci rozsahu projektu mohou výsledné výdaje být i výrazně nižší.


Zpracováno redakcí dle tiskových podkladů MPO.

Plzeňský kraj, město Plzeň, okolní obce i letecké školy odmítají rozhodnutí vlády, která ve středu 19. 10. 2022 podpořila záměr vybudovat na záložním armádním letišti Líně u Plzně továrnu na baterie do elektroautomobilů, tzv. gigafactory. Chtějí letiště zachovat. O projektu nemají dodnes žádné informace od státu ani od investora, koncernu Volkswagen. Chtějí také vědět, zda armáda letiště potřebuje, nebo ne.

Firmy
Související články
Výroba BMW i3 již minulostí

Elektrické BMW i3 nedostalo přímého nástupce, jelikož v elektrifikační strategii BMW není prostor pro výstřední městské miniauto. Mnichovská automobilka se loučí se svým výrazným městským elektromobilem, který odstartoval novou éru. Výroba i3 byla nákladná. Auto má karbonové konstrukční díly a máloco sdílí s ostatními modely BMW. Původně i3 byla tahák, poutač pozornosti na něco tak výjimečného, jako je elektromobil. Což již ale dnes není potřeba, protože EV se postupně stávají „běžným“ dopravním prostředkem.

Umělá inteligence mění pracovní profese

Díky umělé inteligenci se zcela proměňuje pracovní trh. Do roku 2030 klesne po některých oborech poptávka, vzniknou ale zcela nové profese. Kdo by se měl bát o místo a kdo může naopak zůstat v klidu?

Související články
Národní strategie pro inteligentní specializaci

Současná bezpečnostní a energetická situace jasně ukázala strategický význam technologií a inovací. Při řešení společenských výzev a využití technologických trendů je podpora výzkumu a inovací nezbytným krokem k udržení tempa v globální konkurenci. Pomoci by České republice mohla i národní strategie pro inteligentní specializaci, kterou schválila Evropská komise.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Hannover Messe již příští týden

Od 30. května do 2. června 2022 se na hannoverském výstavišti představí 2 500 firem z přibližně 60 zemí se svými inovacemi pro firmy a energetické systémy budoucnosti. V rámci hlavního tématu Průmyslová transformace ukáží, jak mohou síťově propojené výrobní závody pracovat efektivněji a šetřit zdroje nebo jak lze udržitelně vyrábět a přenášet energii. 

Když distribuční společnost odmítne připojit FVE

Rychlý nárůst střešních fotovoltaik v loňském roce odhalil nepřipravenost distribuční soustavy v některých regionech. Nejpostiženější je aktuálně jižní Morava, kde síť závažně utrpěla kvůli tornádu z roku 2021. Pro zájemce o fotovoltaiku to znamená komplikace a menší úspory a tak spěchají s pořízením fotovoltaiky, aby se vyhnuli situaci, kdy sousedi distribuční síť vytěží, a na ně už nezbude místo. Síť bude potřeba radikálně posílit, a to zejména v souvislosti s chystanou komunitní energetikou. Co dělat, když vás odmítnou připojit, a jak je to s technickými přetoky do sítě?

Energetické úspory ve firmách

Firmy jsou postiženy drahými energiemi stejně jako domácnosti a na jejich ekonomiku to má zásadní dopad. Nejčastěji na zvýšené náklady podniky reagují investicemi do úsporných opatření. Jaká nejčastěji zavádějí a jak tyto změny fungují?

Další ponorky singapurského námořnictva

Singapurský obranný sektor dokončil kontrakt na výrobu dvou ponorek nejvyšší třídy v rámci plánu udržování vysoké konkurenceschopnosti singapurského obranného průmyslu. 

15 evropských závodů pozastavilo nebo plánuje pozastavit výrobu oceli

Od začátku letošního roku se ve státech EU postupně snižuje výroba oceli. V červenci 2022 vyrobily ocelárny v EU 11,7 milionu tun surové oceli. To je o 6,7 % méně než ve stejném měsíci loňského roku. V červnu 2022 se výroba oceli meziročně snížila o 12,2 %.

Firmy chtějí fotovoltaiku, bioplynové stanice či hybridní systémy

U firem napříč segmenty v posledních měsících výrazně vzrostl zájem o pořízení vlastních zdrojů energie a to meziročně až o 250 %. Mezi řešení, pro které se mnoho firem aktuálně rozhodlo a chtějí je co nejdříve realizovat, patří instalace solárních elektráren. Fotovoltaika je nyní ještě výhodnější, a pokud firmy s instalací váhaly nebo jim ekonomicky vycházela na hraně, tak nyní nemají o čem přemýšlet. Návratnost investice se nyní může snížit dokonce až na polovinu.

Q&A: Jak to bude s vládní pomocí domácnostem při snižování dopadu drahých energií?

Stát pomůže s vysokými cenami energií všem domácnostem. Tedy těm, co používají elektřinu, plyn i domácnostem, které topí přes domácí kotelny i přes centrální vytápění. Tlumočíme otázky/odpovědi, které do redakce MM Průmyslového spektra zaslalo tiskové oddělení MPO.

Chytré sítě pro obnovitelné zdroje

Šetrný přístup k získávání elektřiny bez produkce škodlivých znečišťujících látek nabízejí obnovitelné zdroje energie. Jejich slabinou je však částečná nestabilita výroby závislá z velké části na počasí. Zvyšování jejich podílu v neprospěch méně čistých zdrojů se tak neobejde bez modernizace stávající infrastruktury.

Využívání obnovitelných zdrojů v ČR a na Slovensku

Česká republika i Slovensko z pohledu využívání obnovitelných zdrojů energie patří na chvost Evropské unie. V souladu se schválenými klimatickými plány by se však měl podíl takzvaných zelených zdrojů na celkové spotřebě energie v obou zemích postupně zvyšovat. Výraznější zapojení obnovitelných zdrojů je ale podmíněno patřičnou modernizací distribučních soustav. 

Chytré domácnosti pro úspory energií

Jedním z nejrychleji rostoucích trhů je trh s chytrými domácnostmi. Podle analýzy GlobalData se dokonce do roku 2025 hodnota chytrých domácností zdvojnásobí na 75 miliard dolarů oproti roku 2020. Kromě toho, že by se investice do chytrých technologií měla uživatelům vrátit v podobě 

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit