Témata
Reklama

Když distribuční společnost odmítne připojit FVE

Rychlý nárůst střešních fotovoltaik v loňském roce odhalil nepřipravenost distribuční soustavy v některých regionech. Nejpostiženější je aktuálně jižní Morava, kde síť závažně utrpěla kvůli tornádu z roku 2021. Pro zájemce o fotovoltaiku to znamená komplikace a menší úspory a tak spěchají s pořízením fotovoltaiky, aby se vyhnuli situaci, kdy sousedi distribuční síť vytěží, a na ně už nezbude místo. Síť bude potřeba radikálně posílit, a to zejména v souvislosti s chystanou komunitní energetikou. Co dělat, když vás odmítnou připojit, a jak je to s technickými přetoky do sítě?

Reklama
Reklama
Reklama

Jednoznačně nejvýhodnější je co největší množství vyrobené elektřiny rovnou spotřebovat. Znamená to ale zásadní změnu fungování domácnosti. „Do teď jsme byli zvyklí využívat výhodný noční proud. Nově si členové domácnosti musí zvyknout na to, že se vyplatí pouštět myčku, pračku, sušičku a další spotřebiče během dne, kdy fotovoltaika vyrábí nejvíce energie. Stejně tak je možné dům odpoledne předvytopit a přes noc nechat teplotu pozvolna klesat,“ vysvětluje Petr Částek, člen představenstva Columbus Energy. 

Nevyužitá energie se ukládá do baterie. V letních měsících však výroba často převýší spotřebu, mnoho domácností chce proto přetoky posílat zpět do sítě. A tady může nastat problém. Distributor v určitých lokalitách žádosti odmítá, nebo umožňuje jen omezené přetoky. (Zdroj: Columbus Energy)

Částečné nebo úplné zamítnutí připojení

Ke schválení částečného připojení dochází spíše u větších elektráren nad 20 kWp. Distributor pak většinou vyžaduje spoluinvestici pro navýšení kapacity sítě. Jedná se například o výměnu trafa. Čekací doba se však pohybuje v řádu let. „Našim klientům v takovém případě doporučujeme zvýšit kapacitu akumulátorů a optimalizovat spotřebu vyrobené energie třeba do ohřevu vody,“ uvádí Částek.

Úplné zamítnutí se v současné době týká především obcí na jihu Čech a Moravy. V takovém případě   distributor posune termín připojení zhruba o rok. Zájemci si tak většinou nechají fotovoltaickou elektrárnu nainstalovat a jejich střídač zajistí nulové přetoky do sítě. Vlastní elektřinu mohou využívat v tzv. ostrovním režimu, kdy ji rovnou spotřebovávají, případně ukládají do baterie. I v takovém případě lze získat dotaci. Ta bude vyplacena po ukončení realizace stejně, jako by instalace byla připojena k distribuční síti. Po dodatečném připojení jen dojde ke změně nastavení střídače. Ten do doby dodatečného připojení hlídá, aby elektřina do sítě nepřetékala. O technický přetok se jedná ve chvíli, kdy nepřesahuje 115 W na fázi za zhruba 15 minut.

Virtuální baterie: v Polsku běžné, v Česku nevýhodné

Virtuální baterie funguje na principu uschovávání přebytečné energie přímo v distribuční síti. Elektřinu vyrobenou v létě si tak domácnost uloží na zimu. Není tedy potřeba vlastnit fyzickou baterii a celá instalace je pak mnohem levnější. Speciální střídač a baterie totiž tvoří zhruba polovinu pořizovacích nákladů. 

V současné době je na trhu k nalezení několik nabídek virtuální baterie, ale většinou s půlročním, nebo dokonce měsíčním vyúčtováním. „Kvůli tomu si nikdy na zimu nenašetříte. Nakupujete dražší elektřinu, než prodáváte. Při půlročním vyúčtování dostanete na podzim zaplaceno za to, co vám do sítě v létě přeteklo, ale v zimě za odebranou elektřinu platíte mnohem víc,“ upozorňuje Částek. Tento model se tedy zatím příliš nevyplácí a Češi častěji volí fyzickou baterii, která se jim i přes vyšší pořizovací náklady v konečném důsledku vyplatí více. V Polsku jsou naopak poplatky za využívání virtuálních baterií nižší a roční vyúčtování, které je tam běžnou praxí, pomáhá zohlednit reálnou výrobu a spotřebu. 

Impulz pro výstavbu distribuční sítě přichází buď od zákazníka, nebo se jedná o její obnovu a rozvoj. Rozvoj probíhá na základě rozhodnutí technika podle toho, jak se v dané lokalitě bude stavět. Naplánuje proto novou trafostanici a připojení nového odběrného místa se provede až po jejím postavení nebo se rovnou naplánuje přípojka. Další rozvoj se pak určuje podle stáří a míry poškození. (Zdroj: Columbus Energy)

V modernizaci distribuční sítě jsme zaspali

Na posílení distribuční sítě se podle odborníků z Columbus Energy zatím nepracuje dostatečně rychle, což brzdí celý vývoj a přechod na obnovitelné zdroje energie i komunitní energetiku. 
 

„Nejsou kapacity, chybí jednotný plán rozvoje společný pro všechny distributory a postavení nebo posílení vedení je navíc časově náročné. Mělo se to začít řešit už v roce 2010 v první vlně fotovoltaických instalací, ale žádné výrazné změny nenastaly, na což doplácíme teď,“ říká Petr Částek, člen představenstva Columbus Energy.

Samotnou výstavbu distribuční sítě provádějí zhotovitelské firmy, které musí podstupovat výběrová řízení. Na konci každého se pak podle klíče určí, jak velký podíl zakázek může daná firma vypracovat. „Toto nastavení za posledních 15 let vedlo pouze k tomu, že jsou kapacity vyčerpány už v polovině roku,“ upozorňuje Částek a dodává, že firmy nejsou nuceny zvyšovat kapacity dle potřeb distribuční sítě, ale pouze podle svých vlastních potřeb. Dalším druhem zhotovitelů jsou alianční partneři, kteří mají právo jít do měřené části elektroměrů, odpojovat pojistky, pracovat pod napětím – jednoduše mohou pracovat "mezi pojistkami a hlavním domovním rozvaděčem“.


Zpracováno redakcí dle tiskové zprávy Columbus Energy.

Firmy
Související články
Korea-V4 Nuclear Universities Chancellors Forum

Začátkem července uspořádala KEPCO International Nuclear Graduate School (dále KINGS) v Soulu historicky první ročník Korea-V4 Nuclear Universities Chancellors Forum. Na fórum pořádané společností KINGS byli pozváni rektoři devíti jaderných univerzit ze všech zemí Visegrádské čtyřky, kteří společně diskutovali o navázání hlubší spolupráce v oblasti dlouhodobého školení personálu jaderných elektráren a podpoře vývozu korejských jaderných technologií.

Firmy chtějí fotovoltaiku, bioplynové stanice či hybridní systémy

U firem napříč segmenty v posledních měsících výrazně vzrostl zájem o pořízení vlastních zdrojů energie a to meziročně až o 250 %. Mezi řešení, pro které se mnoho firem aktuálně rozhodlo a chtějí je co nejdříve realizovat, patří instalace solárních elektráren. Fotovoltaika je nyní ještě výhodnější, a pokud firmy s instalací váhaly nebo jim ekonomicky vycházela na hraně, tak nyní nemají o čem přemýšlet. Návratnost investice se nyní může snížit dokonce až na polovinu.

Modernizace energetiky pomocí jádra

Evropská komise formálně přijala plán REPowerEU, jehož cílem je rychle snížit závislost EU na ruských fosilních palivech. Plán uznává, že jaderná energie bude hrát roli při zajišťování bezpečnosti dodávek energie do EU, a zdůrazňuje význam koordinované akce ke snížení závislosti na ruských jaderných materiálech a službách palivového cyklu.

Související články
Dukovany se připravují na šedesátiletý provoz

V průběhu roku 2024 energetici postupně zvýší výkon všech čtyř výrobních bloků Jaderné elektrárny Dukovany o 2,3 %. Na konci procesu by výroba měla vzrůst o více než 300 000 MWh. Společnost ČEZ bude i letos do Dukovan masivně investovat, na další zvyšování bezpečnosti a modernizaci vynaloží cca 3,3 mld. Kč. Cílem je zajištění nejméně šedesátiletého provozu všech výrobních bloků.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Výstava Volty v Ostravě již podruhé

Výstavy a veletrhy se v Ostravě pořádají (v jiné podobě než dnes, samozřejmě) již od roku 1362, kdy král Karel IV. vydal ostravským měšťanům povolení pořádat dobytčí trhy. První pavilon pro skutečné výstavy a veletrhy se zde otevřel v roce 1958. Druhý ročník Elektrotechnické výstavy Volty.cz, kterou Ostrava zažila letos začátkem října, se hlásí k tradici technických výstav v Ostravě.

Premiéra skvostů na e-Salonu 2023

Přehlídka čisté mobility e-Salon 2023 bude opět prezentovat nejnovější modely a technologie. Pátý ročník, který proběhne ve dnech 9. až 12. listopadu v PVA Expo Praha bude co do množství vystavovaných exponátů a prezentovaných značek nejbohatší ze všech dosavadních ročníků. A také bude plný unikátů, které se v České republice představí vůbec poprvé.

Zdvojnásobení FVE v ČR

Rozvoj obnovitelných zdrojů energie v České republice výrazně zrychlil. Zatímco na začátku roku 2022 bylo v České republice do sítě zapojeno okolo 50 tisíc fotovoltaických elektráren, v polovině roku 2023 je to už přes 130 tisíc fotovoltaických elektráren. Vyplývá to z dat, které za největší distribuční společnosti ČEZ Distribuce, PREdistribuce a EG.D poskytlo MPO České sdružení regulovaných elektroenergetických společností (ČSRES).

Více než každé desáté nově prodané auto v EU je na elektřinu

Podíl EV na evropském trhu se zvýšil téměř o čtvrtinu původního podílu z minulého roku. Celý evropský trh s novými auty má ovšem stále vleklé potíže, alespoň ve srovnání s předcovidovým obdobím do roku 2019. Zatímco auta na elektřinu se čím dál silněji zabydlují v evropské flotile nových vozů, podíl dieselových motorů nadále klesá a společně s auty na benzín klesl meziročně o 3 %. Tím nová auta se spalovacími motory tvoří už jen těsnou většinu - necelých 53 %. Vyplývá to z aktuálních dat Evropské asociace výrobců automobilů (ACEA).

Pro parkování a dobíjení vozů v garážích chybí legislativa

Počty elektromobilů postupně rostou, avšak veřejná dobíjecí infrastruktura zaostává, a to včetně rezidenčních i kancelářských a průmyslových budov. Rizika rychlého řešení představují zejména podzemní garáže, které je nutné projektovat od základu s ohledem na bezpečnost. Platná a na současný stav aktualizovaná legislativa ale chybí. 

Umělá inteligence mění pracovní profese

Díky umělé inteligenci se zcela proměňuje pracovní trh. Do roku 2030 klesne po některých oborech poptávka, vzniknou ale zcela nové profese. Kdo by se měl bát o místo a kdo může naopak zůstat v klidu?

Energetické úspory ve firmách

Firmy jsou postiženy drahými energiemi stejně jako domácnosti a na jejich ekonomiku to má zásadní dopad. Nejčastěji na zvýšené náklady podniky reagují investicemi do úsporných opatření. Jaká nejčastěji zavádějí a jak tyto změny fungují?

Vláda schválila další kroky v realizaci Gigafactory

Vláda přijala usnesení k přípravě a výstavbě strategického podnikatelského parku Plzeň-Líně, které přispěje ke zvýšení šancí na realizaci průmyslové zóny pro umístění projektu Gigafactory pro výrobu baterií. Usnesení stanovuje nezbytné úkoly a další postup jednotlivých ministerstev pro zajištění pozemků pro realizaci samotného projektu, jakožto základní předpoklad pro další rozvoj lokality.

Q&A: Jak to bude s vládní pomocí domácnostem při snižování dopadu drahých energií?

Stát pomůže s vysokými cenami energií všem domácnostem. Tedy těm, co používají elektřinu, plyn i domácnostem, které topí přes domácí kotelny i přes centrální vytápění. Tlumočíme otázky/odpovědi, které do redakce MM Průmyslového spektra zaslalo tiskové oddělení MPO.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit