Témata
Reklama

Energetické úspory ve firmách

Firmy jsou postiženy drahými energiemi stejně jako domácnosti a na jejich ekonomiku to má zásadní dopad. Nejčastěji na zvýšené náklady podniky reagují investicemi do úsporných opatření. Jaká nejčastěji zavádějí a jak tyto změny fungují?

Podle dat ČSÚ se domácnosti v roce 2020 podílely na odběru elektřiny z 28 %. Největší spotřebu zaznamenal energeticky náročný sektor průmyslu (přes 40 %). Ostatní odvětví pak absorbovala necelou třetinu celkové republikové spotřeby (31,6 %). Z dat je zřejmé, že na firmy dopadají drahé energie obzvlášť tíživě. Průzkum Svazu průmyslu a dopravy ze září 2022 navíc ukázal, že jen asi pětina z nich má na rok 2023 zafixované ceny elektřiny a plynu. Na většinu českých podniků proto vysoké náklady na energie zřejmě teprve dopadnou.

Chce-li se firma alespoň částečně zbavit závislosti na nevyzpytatelných tržních cenách energie, nabízí se řešení v podobě vlastní fotovoltaické elektrárny. Tato alespoň částečná soběstačnost pochopitelně láká řadu českých podniků. Na pořízení se podle zmíněného průzkumu Svazu průmyslu a dopravy chystalo téměř 60 % z nich. (Zdroj: PRAM Consulting)

Úspory a vyšší efektivita

V reakci na stoupající výdaje se tak firmy snaží co nejvíce šetřit. Zdaleka nejčastějším opatřením jsou investice do úsporných řešení. „V reakci na vysoké ceny energií jsme provedli hned několik úsporných investic. V první řadě jsme vyměnili starší zdroje elektrických zařízení za jiné, efektivnější. Týkalo se to zejména svítidel, výměna klasických zářivek za nové LED panely nám snížila spotřebu energie na polovinu. Osvětlení jsme proto vyměnili v podstatě všude – ve skladech, v administrativních prostorách i u venkovního osvětlení,“ popisuje Josef Durna, vedoucí správy poboček ze společnosti Gumex, která se zabývá výrobou průmyslových hadic a těsnění či servisem dopravníkových pásů. 

Vyšší efektivita a šetrnost se týkají také samotného provozu. Firmy zvažují, kdy je (a kdy naopak není) nutné svítit a topit, více si hlídají též plýtvání. „Ve skladu a v méně frekventovaných společných prostorách, jako jsou chodby či sociální zařízení, jsme instalovali pohybová čidla. Díky tomu zde svítíme pouze tehdy, když je to skutečně třeba,“ říká Josef Durna. Otázku udržení tepla v místech, kde je to potřeba, mohou podniky vyřešit i speciálními závěsnými fóliemi, které se umisťují do průchodů a vrat. „Toto jednoduché řešení jsme nasadili do všech našich poboček. Pruhové závěsy z měkčeného PVC slouží nejen jako účinný izolant tepla, ale také jako protiprůvanová clona,“ doplňuje Durna. 

„Rostoucí ceny nemůžeme ovlivnit, ale vlastní zdroj elektřiny ano. Proto jsme investovali do fotovoltaické elektrárny o výkonu 50 kW a bateriových úložišť s kapacitou 44 kW. Obojí se chystáme letos na jaře dále rozšířit – elektrárnu až na výkon 80 kW, baterie na kapacitu 77 kW. Díky této investici bychom v době dlouhého denního osvitu dokázali být soběstační ve dne a částečně i v noci. Dokonce existuje varianta, že bychom nespotřebovanou energii prodávali zpět do distribuční sítě,“ vysvětluje Josef Durna a doplňuje: „Potřeba nových investic, růst výroby a výkyvy v dodavatelských cenách způsobují, že je poměrně těžké přesně spočítat úspory, které nám opatření přinesla. Nicméně odhadujeme, že v tuto chvíli ušetříme přibližně 25–30 % elektrické energie ze sítě a s plánovaným rozšířením fotovoltaické elektrárny bude úspora ještě vyšší.“ (Zdroj: PRAM Consulting)

Zpracováno redakcí dle podkladů agentury PRAM Consulting.

Firmy
Související články
Korea-V4 Nuclear Universities Chancellors Forum

Začátkem července uspořádala KEPCO International Nuclear Graduate School (dále KINGS) v Soulu historicky první ročník Korea-V4 Nuclear Universities Chancellors Forum. Na fórum pořádané společností KINGS byli pozváni rektoři devíti jaderných univerzit ze všech zemí Visegrádské čtyřky, kteří společně diskutovali o navázání hlubší spolupráce v oblasti dlouhodobého školení personálu jaderných elektráren a podpoře vývozu korejských jaderných technologií.

Q&A: Jak to bude s vládní pomocí domácnostem při snižování dopadu drahých energií?

Stát pomůže s vysokými cenami energií všem domácnostem. Tedy těm, co používají elektřinu, plyn i domácnostem, které topí přes domácí kotelny i přes centrální vytápění. Tlumočíme otázky/odpovědi, které do redakce MM Průmyslového spektra zaslalo tiskové oddělení MPO.

Výroba BMW i3 již minulostí

Elektrické BMW i3 nedostalo přímého nástupce, jelikož v elektrifikační strategii BMW není prostor pro výstřední městské miniauto. Mnichovská automobilka se loučí se svým výrazným městským elektromobilem, který odstartoval novou éru. Výroba i3 byla nákladná. Auto má karbonové konstrukční díly a máloco sdílí s ostatními modely BMW. Původně i3 byla tahák, poutač pozornosti na něco tak výjimečného, jako je elektromobil. Což již ale dnes není potřeba, protože EV se postupně stávají „běžným“ dopravním prostředkem.

Související články
Dukovany se připravují na šedesátiletý provoz

V průběhu roku 2024 energetici postupně zvýší výkon všech čtyř výrobních bloků Jaderné elektrárny Dukovany o 2,3 %. Na konci procesu by výroba měla vzrůst o více než 300 000 MWh. Společnost ČEZ bude i letos do Dukovan masivně investovat, na další zvyšování bezpečnosti a modernizaci vynaloží cca 3,3 mld. Kč. Cílem je zajištění nejméně šedesátiletého provozu všech výrobních bloků.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Výstava Volty v Ostravě již podruhé

Výstavy a veletrhy se v Ostravě pořádají (v jiné podobě než dnes, samozřejmě) již od roku 1362, kdy král Karel IV. vydal ostravským měšťanům povolení pořádat dobytčí trhy. První pavilon pro skutečné výstavy a veletrhy se zde otevřel v roce 1958. Druhý ročník Elektrotechnické výstavy Volty.cz, kterou Ostrava zažila letos začátkem října, se hlásí k tradici technických výstav v Ostravě.

Ovce spoří náklady

Ovce místo sekaček na trávu ušetřily v posledních dvou letech americké společnosti Amazon statisíce korun za mechanizované sekání trávy v areálu distribučního centra v Panattoni Park Prague Airport I. Společnost B2 Assets, která zajišťuje správu budov a pozemků, proto nyní rozšířila stádo ovcí o další kusy. Celkem 23 ovcí čtyř různých plemen spásá jeden hektar zatravněné plochy v rozlehlém areálu. Tento tradiční způsob péče o krajinu přispívá k návratu ovcí do české krajiny a může pomoci také obnově vzácných rostlin. 

Skový nárůst dobíjecích stranic EV

Od roku 2026 musí být podle EU na každých 60 kilometrech páteřní evropské sítě dobíjecí stanice s minimálním výkonem 400 kW. O dva roky později má být pro nákladní automobily a autobusy dobíjení k dispozici každých 120 kilometrů. Česká infrastruktura je ale podle Ministerstva průmyslu prý již nyní nadprůměrná.

Zdvojnásobení FVE v ČR

Rozvoj obnovitelných zdrojů energie v České republice výrazně zrychlil. Zatímco na začátku roku 2022 bylo v České republice do sítě zapojeno okolo 50 tisíc fotovoltaických elektráren, v polovině roku 2023 je to už přes 130 tisíc fotovoltaických elektráren. Vyplývá to z dat, které za největší distribuční společnosti ČEZ Distribuce, PREdistribuce a EG.D poskytlo MPO České sdružení regulovaných elektroenergetických společností (ČSRES).

Více než každé desáté nově prodané auto v EU je na elektřinu

Podíl EV na evropském trhu se zvýšil téměř o čtvrtinu původního podílu z minulého roku. Celý evropský trh s novými auty má ovšem stále vleklé potíže, alespoň ve srovnání s předcovidovým obdobím do roku 2019. Zatímco auta na elektřinu se čím dál silněji zabydlují v evropské flotile nových vozů, podíl dieselových motorů nadále klesá a společně s auty na benzín klesl meziročně o 3 %. Tím nová auta se spalovacími motory tvoří už jen těsnou většinu - necelých 53 %. Vyplývá to z aktuálních dat Evropské asociace výrobců automobilů (ACEA).

Pro parkování a dobíjení vozů v garážích chybí legislativa

Počty elektromobilů postupně rostou, avšak veřejná dobíjecí infrastruktura zaostává, a to včetně rezidenčních i kancelářských a průmyslových budov. Rizika rychlého řešení představují zejména podzemní garáže, které je nutné projektovat od základu s ohledem na bezpečnost. Platná a na současný stav aktualizovaná legislativa ale chybí. 

Umělá inteligence mění pracovní profese

Díky umělé inteligenci se zcela proměňuje pracovní trh. Do roku 2030 klesne po některých oborech poptávka, vzniknou ale zcela nové profese. Kdo by se měl bát o místo a kdo může naopak zůstat v klidu?

Když distribuční společnost odmítne připojit FVE

Rychlý nárůst střešních fotovoltaik v loňském roce odhalil nepřipravenost distribuční soustavy v některých regionech. Nejpostiženější je aktuálně jižní Morava, kde síť závažně utrpěla kvůli tornádu z roku 2021. Pro zájemce o fotovoltaiku to znamená komplikace a menší úspory a tak spěchají s pořízením fotovoltaiky, aby se vyhnuli situaci, kdy sousedi distribuční síť vytěží, a na ně už nezbude místo. Síť bude potřeba radikálně posílit, a to zejména v souvislosti s chystanou komunitní energetikou. Co dělat, když vás odmítnou připojit, a jak je to s technickými přetoky do sítě?

Vláda schválila další kroky v realizaci Gigafactory

Vláda přijala usnesení k přípravě a výstavbě strategického podnikatelského parku Plzeň-Líně, které přispěje ke zvýšení šancí na realizaci průmyslové zóny pro umístění projektu Gigafactory pro výrobu baterií. Usnesení stanovuje nezbytné úkoly a další postup jednotlivých ministerstev pro zajištění pozemků pro realizaci samotného projektu, jakožto základní předpoklad pro další rozvoj lokality.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit