Témata
Reklama

Výstava Volty v Ostravě již podruhé

Výstavy a veletrhy se v Ostravě pořádají (v jiné podobě než dnes, samozřejmě) již od roku 1362, kdy král Karel IV. vydal ostravským měšťanům povolení pořádat dobytčí trhy. První pavilon pro skutečné výstavy a veletrhy se zde otevřel v roce 1958. Druhý ročník Elektrotechnické výstavy Volty.cz, kterou Ostrava zažila letos začátkem října, se hlásí k tradici technických výstav v Ostravě.

První ročník této elektrotechnické výstavy se konal v loňském roce v zrestaurovaném dvojhalí původní Elektrocentrály šachty Karolina, a očekávalo se, že se tato výstava bude konat jednou za dva roky. Pro velký zájem vystavovatelů i návštěvníků se však její pořadatel – internetový portál Volty.cz rozhodl ji zopakovat již za rok, a navíc ji přesunul do klasického výstaviště Černá louka.

Pro velký zájem vystavovatelů i návštěvníků se pořadatel – internetový portál Volty.cz rozhodl ji zopakovat již za rok, a navíc ji přesunul do klasického výstaviště Černá louka. (Zdroj: Volty.cz)

Letošní druhý ročník se tak konal ve dnech 3. a 4. října a představily se na zde vyšší desítky společností, podnikajících v oborech elektro, ale také podniky, které nabízejí firmám i občanům úsporná řešení v oblasti osvětlení, vytápění či fotovoltaiky, které zcela zaplnily celé druhé patro výstavního areálu.

Reklama
Reklama
Reklama

„Tato výstava je vhodná nejen pro všechny odborníky či firmy, ale též pro širokou veřejnost, kterou obzvláště v dnešní době zajímají obnovitelné zdroje, úspory energií v rámci bydlení či průmyslu nebo fotovoltaika či elektromobilita. Tomu nahrává i skutečnost, že vstup na tuto výstavu byl též zcela netypicky zcela volný, tedy zdarma, takže u vchodu nestál žádný pořadatel, což oceňují zvláště důchodci či naopak studenti a mládež, kteří se tak mohli na výstavu i opakovaně vracet. A nejen pro ně, ale i vzhledem k výše uvedenému 100. výročí výstavnictví v Ostravě byla připravena v rámci výstavy malá retrovýstavka elektropřístrojů, měřáků a elektrospotřebičů z dob minulého století, kde jsem i já našel např. několik mobilů či elektropřístrojů, které jsem kdysi používal. A též zcela zdarma byl na stánku pořadatele k dostání i jeho špičkový magazín pro oblast elektrotechniky Volty.cz, který vychází pololetně již přes 10 let v nákladu přes 10 000 výtisků,“ říká JUDr. Ing. Petr Měchura, novinář a odborník na úspory energií. 

Elektro od A do Zet

Na výstavě Volty.cz 2023 se představilo hned několik firem, nabízejících součástkovou základnu pro elektrotechniku, např. společnost SENO představila především propojovací součástky v pásu i jednotlivě balené firem Escubedo a VOGT AG Verbindungstechnik a systém Autosplice obahující spojky splice a piny do PCB. Firma Elesta pak prezentovala bezpečnostní relé, svorky ContaClip a různé krabice. Mezi vystavovateli byly i společnosti WAGO, WIHA, Micronix, OS-KOM, Lamp Lighting Technology a spousta dalších. Zajímavostí pak byla česká firma Gatema, vyrábějící tak kvalitní desky plošných spojů, že dokonce „spolkla“ i svou německou partnerskou firmu, což je unikum, protože v 99 % je tomu právě naopak.

Zajímavostí pak byla česká firma Gatema, vyrábějící kvalitní desky plošných spojů. (Zdroj: Volty.cz)

Nový trend – bezdrátovou komunikaci pro chytré domácnosti nabízela česká firma ELKO EP pod značkou iNELS či firma Eaton spolu s podrobnými návody na instalaci a její využívání.

A nemohly chybět ani mnohé další české či moravské firmy, nabízející své špičkové produkty a služby.

Jak na fotovoltaiku

Jak už je zvykem, i na této po celou dobu probíhal doprovodný program, skládající se z přednášek a následných diskusí.

„Asi nejzajímavější přednášku měl doc. Ing. Kaminsky, ředitel společnosti Elcom, o diagnostice vad vznikajících na fotovoltaických panelech a jejich vliv na množství vyráběné energie, kdy často již v prvním roce po montáži dochází k poklesu jejich účinnosti až o několik procent a provozovatelé nemají šanci to zjistit,“ hodnotí Petr Měchura.

Po celou dobu probíhal doprovodný program, skládající se z přednášek a následných diskusí. (Zdroj: Volty.cz)
Bezdrátovou komunikaci pro chytré domácnosti nabízela česká firma ELKO EP pod značkou iNELS či firma Eaton (Zdroj: Volty.cz)

Výstavní exponáty byly i před výstavní halou na venkovní ploše, kde vystavovala např. ostravská společnost Elektrogenerátory.cz. Představily se zde i elektromobily společnosti ADIV, kde si návštěvníci mohli vyzkoušet předváděcí jízdy. A samozřejmě po celou dobu výstavy byla k dispozici restaurace s teplými jídly a ve výstavním sále i stánek s občerstvením.

Je evidentní, že tato výstava si již vydobyla své pevné místo v oboru a lze tedy očekávat, že se bude v Ostravě konat pravidelně každý rok.

_____________________________________________________________________________________________________

Zdroj: Tisková zpráva portálu Volty.cz. Zpracováno redakcí.

Firmy
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Dukovany se připravují na šedesátiletý provoz

V průběhu roku 2024 energetici postupně zvýší výkon všech čtyř výrobních bloků Jaderné elektrárny Dukovany o 2,3 %. Na konci procesu by výroba měla vzrůst o více než 300 000 MWh. Společnost ČEZ bude i letos do Dukovan masivně investovat, na další zvyšování bezpečnosti a modernizaci vynaloží cca 3,3 mld. Kč. Cílem je zajištění nejméně šedesátiletého provozu všech výrobních bloků.

Korea-V4 Nuclear Universities Chancellors Forum

Začátkem července uspořádala KEPCO International Nuclear Graduate School (dále KINGS) v Soulu historicky první ročník Korea-V4 Nuclear Universities Chancellors Forum. Na fórum pořádané společností KINGS byli pozváni rektoři devíti jaderných univerzit ze všech zemí Visegrádské čtyřky, kteří společně diskutovali o navázání hlubší spolupráce v oblasti dlouhodobého školení personálu jaderných elektráren a podpoře vývozu korejských jaderných technologií.

Když distribuční společnost odmítne připojit FVE

Rychlý nárůst střešních fotovoltaik v loňském roce odhalil nepřipravenost distribuční soustavy v některých regionech. Nejpostiženější je aktuálně jižní Morava, kde síť závažně utrpěla kvůli tornádu z roku 2021. Pro zájemce o fotovoltaiku to znamená komplikace a menší úspory a tak spěchají s pořízením fotovoltaiky, aby se vyhnuli situaci, kdy sousedi distribuční síť vytěží, a na ně už nezbude místo. Síť bude potřeba radikálně posílit, a to zejména v souvislosti s chystanou komunitní energetikou. Co dělat, když vás odmítnou připojit, a jak je to s technickými přetoky do sítě?

Energetické úspory ve firmách

Firmy jsou postiženy drahými energiemi stejně jako domácnosti a na jejich ekonomiku to má zásadní dopad. Nejčastěji na zvýšené náklady podniky reagují investicemi do úsporných opatření. Jaká nejčastěji zavádějí a jak tyto změny fungují?

Firmy chtějí fotovoltaiku, bioplynové stanice či hybridní systémy

U firem napříč segmenty v posledních měsících výrazně vzrostl zájem o pořízení vlastních zdrojů energie a to meziročně až o 250 %. Mezi řešení, pro které se mnoho firem aktuálně rozhodlo a chtějí je co nejdříve realizovat, patří instalace solárních elektráren. Fotovoltaika je nyní ještě výhodnější, a pokud firmy s instalací váhaly nebo jim ekonomicky vycházela na hraně, tak nyní nemají o čem přemýšlet. Návratnost investice se nyní může snížit dokonce až na polovinu.

Chytré sítě pro obnovitelné zdroje

Šetrný přístup k získávání elektřiny bez produkce škodlivých znečišťujících látek nabízejí obnovitelné zdroje energie. Jejich slabinou je však částečná nestabilita výroby závislá z velké části na počasí. Zvyšování jejich podílu v neprospěch méně čistých zdrojů se tak neobejde bez modernizace stávající infrastruktury.

Využívání obnovitelných zdrojů v ČR a na Slovensku

Česká republika i Slovensko z pohledu využívání obnovitelných zdrojů energie patří na chvost Evropské unie. V souladu se schválenými klimatickými plány by se však měl podíl takzvaných zelených zdrojů na celkové spotřebě energie v obou zemích postupně zvyšovat. Výraznější zapojení obnovitelných zdrojů je ale podmíněno patřičnou modernizací distribučních soustav. 

Výroba BMW i3 již minulostí

Elektrické BMW i3 nedostalo přímého nástupce, jelikož v elektrifikační strategii BMW není prostor pro výstřední městské miniauto. Mnichovská automobilka se loučí se svým výrazným městským elektromobilem, který odstartoval novou éru. Výroba i3 byla nákladná. Auto má karbonové konstrukční díly a máloco sdílí s ostatními modely BMW. Původně i3 byla tahák, poutač pozornosti na něco tak výjimečného, jako je elektromobil. Což již ale dnes není potřeba, protože EV se postupně stávají „běžným“ dopravním prostředkem.

Modernizace energetiky pomocí jádra

Evropská komise formálně přijala plán REPowerEU, jehož cílem je rychle snížit závislost EU na ruských fosilních palivech. Plán uznává, že jaderná energie bude hrát roli při zajišťování bezpečnosti dodávek energie do EU, a zdůrazňuje význam koordinované akce ke snížení závislosti na ruských jaderných materiálech a službách palivového cyklu.

E.ON otevřel svůj první ultrarychlý dobíjecí hub v ČR

Společnost E.ON dnes otevřela v Sulejovicích u Lovosic svůj první ultrarychlý dobíjecí hub v Česku a v následujících letech bude masivně investovat do další veřejné infrastruktury. V celé Evropě by do roku 2026 měla být síť E.ON Drive rozšířená o dalších 5 000 dobíjecích bodů. Zaměřit se přitom E.ON chce na rychlé a ultrarychlé dobíjení a komfort zákazníků. 

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit