Témata
Reklama

Nanotechnologie a povrchové inženýrství

Málokterý světový veletrh poskytuje takové možnosti shlédnout propojení jedné z nejúžasnějších technologií s povrchovými úpravami jako nastávající veletrh Materialica 2002 ve dnech 30. září až 3. října na výstavišti Neue Messe v Mnichově.

Již na prvním ročníku veletrhu Materialica v roce 1998 vystavovali průkopníci evropské nanotechnologie Institut für Neue Materialien (INM) ze Saarbrückenu a Fraunhofer-Institut für Silicatforschung (ISC) z Würzburgu nanomateriály připravené procesy sol-gel pro povrchové inženýrství. První transparentní materiály na bázi anorganicko-organických hybridních polymerů Ormocer z ISC stejně jako materiály Nanomer z INM vytvořily tenké, jen desítky až stovky nanometrů (10-9 mm) tlusté vrstvy, které chrání např. plastové lupy a brýlová skla před poškrábáním. Tenké vrstvy modifikovaných nanomerů vytváří stmívatelná elektrochromní autoskla a skla v architektuře.
Největšího rozvoje z nanopovlaků dosáhly ormocery. Snad proto, že jejich složení ze silanů a siloxanů s funkčními skupinami metalkoxidů a organických skupin umožňuje tisíce kombinací a tisíce vlastností. Lze jimi barvit užitkové sklo a vytvořené dekorace jsou nejen světlostálé, ale snáší i mytí v myčkách. Povlaky jsou antiadhezivní, hydrofobní a samočisticí, na nichž se neusazuje špína, mastnota, vodní kámen a neulpívají otisky prstů. Takové úpravy má sanitární technika a baterie prodávané i u nás, od firem Kludi, Hansa, Grohe a dalších. Malá firma Nanogate vzniklá jako spin-off z INM se zase zaměřuje na keramiku. Příkladem jsou španělské obkládačky a dlaždice Torrecid, sanitární keramika WonderGliss firmy Duravit a fasádní barvy Lotusan, využívající tzv. lotosového efektu k samočištění.
Ormocery se používají i na tak od sebe vzdálené aplikace, jako jsou úprava kožených výrobků proti otěru či konzervace historických památek. Pomocí ormocerů byla restaurována mozaika Posledního soudu z roku 1371 na jižním portálu katedrály sv. Víta v Praze, glazované cihly z roku 1478 na bráně Holstentor v Lübecku a tzv. Crodelova okna malovaná na skle v chóru erfurtského dómu.
Zcela senzační efekty povrchů ukázaly nanočástice oxidu titaničitého, známého jako titanová běloba, zde o velikosti pod 25 nm. Mají fotokatalytický efekt a pomocí UV záření likvidují emise NOx, ale také účinně pohlcují UV záření. Toho využívají drahé a značkové opalovací krémy s vysokými ochrannými faktory k ochraně pokožky, což je ve své podstatě také povrchová úprava. S užitím nanočástic a lotosového efektu na samočisticí laky pracují i výrobci autolaků. DuPont Herberts Automotive již oznámil vytvoření matného samočisticího laku. Na lesklý si budeme muset ještě počkat, ale o matné laky je zájem pro vojenská vozidla.
Můžeme se rovněž těšit na nové aplikace amorfního diamantu a povlaky Balinit v tribologických úpravách strojů a řezných nástrojů v expozici firmy Balzers. Dále zde nalezneme povrchové úpravy slitin hliníku, hořčíku a titanu, jako anodické oxidace hořčíku a proces Kepla-Coat pro slitiny titanu z vývoje AHC Oberflächentechnik, a na nová zařízení vakuových procesů PVD a CVD Von Ardenne, nejen pro úpravu nástrojů a elektronických komponent, ale i pro kontinuální úpravy plochého skla a plechového pásu v huti.
Další informace o veletrhu najdou zájemci na www.materialica.de a u zástupce veletrhů Messe München v ČR - firmy Expo-Consult + Service na adresách: www.expocs.czinfo@expocs.cz.
Reklama
Reklama
Reklama
Vydání #6
Kód článku: 20616
Datum: 12. 06. 2002
Rubrika: Servis / Veletrhy a výstavy
Autor:
Firmy
Související články
NPE 2012 a plastové materiály

V Orlandu na Floridě se na sklonku jara konala největší událost roku v průmyslu plastů - trienale NPE 2012, která současně oslavila 75. výročí založení SPI (Society of the Plastic Industry). Poprvé po 40 letech se National Plastics Exhibition, tento vrcholný veletrh amerického plastového průmyslu, nekonal v červnu v Chicagu, ale o něco dříve na Floridě, mimo centra automobilového průmyslu, plastů a strojírenství amerického Středozápadu.

Plastové materiály v reflexi K 2013

Inovační dopad exponátů prezentovaných na düsseldorfském veletrh plastů K do praktických aplikací, zejména zajímavých plastových materiálů, je aktuální nejen půl roku po skončení akce, kdy vám tento článek přinášíme, ale má časový přesah dalece větší. Aplikace automobilových plastů jsou možná divácky atraktivnějšími na autosalonech, avšak ty zajímající všechny jsou nové lehké materiály pro úsporu energie, šetřící jim kapsu.

EMO Hannover 2013: část 7 - Technologie, které mnohdy nejsou vidět

Význam a odborný dopad hannoverského veletrhu EMO je tak zásadní v oboru technologie obrábění, že se mu věnujeme na stránkách MM Průmyslového spektra i čtvrtý měsíc po zavření bran výstaviště. Tentokrát přinášíme ucelený pohled na materiály použité ve stavbě strojů.

Související články
Kompozitová kapota sériového vozu Ford Focus

Na říjnovém veletrhu Composite Europe 2012 v Düsseldorfu vystavil Ford první přední kapotu sériového vozu Ford Focus z  CFRP kompozitu z uhlíkových vláken, vyrobenou vysokorychlostním procesem vhodným pro velkosériovou výrobu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
EMO Hannover 2011, Část 8 - Materiály ve stavbě strojů

Dnešním předposledním dílem již pomalu uzavíráme náš profesně tříděný pohled na loňskou výstavu EMO Hannover. Dnes se zabýváme materiály ve stavbě obráběcích strojů, v příštím vydání se můžete těšit na zpracovanou oblast brousicích strojů.

Na evropské trhy s finanční podporou

První celoevropsky významná akce v oblasti strojírenství a subdodavatelské branže se v příštím roce koná na lipském výstavišti v termínu 2. až 5. března: veletrhy Intec a Z 2021. Také a možná právě v současných obtížných časech zde čeští vystavovatelé a návštěvníci mohou navázat důležité obchodní kontakty a informovat se o nejnovějších trendech a vývoji v oboru. Vystavovatelé z Česka navíc se státní podporou.

Moskva ve znamení trubek a drátů

Oblíbené příležitosti k setkání lidí z branží trubek a drátů se v roce 2019 uskuteční v Moskvě, ale v rozdílných termínech. Přední ruský veletrh drátů a kabelů – wire Russia – se zde uskuteční od 18. do 20. června 2019, zatímco kombinace veletrhů Tube Russia / Metallurgy Russia / Litmash Russia se bude konat o měsíc dříve. Na rozsáhlé ploše moskevského veletržního areálu Krasnaya Presnya očekávají pořadatelé v obou případech rekordní účast.

Zlatá medaile MSV

Současná podoba udělování Zlatých medailí na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně, o něž se v soutěži ucházejí přihlášení vystavovatelé se svými exponáty, odráží snahu nalézt taková objetivizující pravidla, která odpovídají hlavnímu záměru soutěže – tedy oceňovat inovativní produkty. Tím se rozumí výrobky, technologie nebo služby, které jsou mimořádně významné svým progresivním řešením, technickými parametry a technologickými možnostmi a ocenění si zaslouží, poněvadž snesou srovnání se špičkovými řešeními přinejmenším na evropské úrovni, ještě lépe na úrovni světové.

Laserové technologie a digitální výroba

Laserová technologie a moderní senzorika připravují cestu pro digitální výrobu. Simulace, digitální konstrukce a skutečné výrobní procesy se díky Fotonice 4.0 neustále sbližují. Na předním světovém veletrhu Laser World of Photonics, konaném ve dnech 26. až 29. června 2017 v Mnichově, představí přes 1 300 vystavovatelů, předních výrobců a výzkumných ústavů řešení šitá na míru pro zasíťovaný, vysoce automatizovaný svět výroby zítřka. Veletrh se koná v pěti halách mnichovského výstaviště na výstavní ploše 55 000 m2.

V říjnu do Milána

Po šesti letech se podnik nazvaný EMO opět vrací do italského Milána. Bezesporu to bude radostnější pohled do expozic, než tomu bylo právě v roce 2008, kdy vrcholila světová finanční krize, která si vybírala svoji daň především na průmyslové výrobě. I když obráběcí a tvářecí technologie letos svůj veletržní boom již zažily, a to v květnu na CIMT v Pekingu, určitě se vyplatí vypravit se do Milána i třeba proto, že v bezprostřední blízkosti výstaviště Fiera Milano se koná celosvětová výstava EXPO, pro niž je říjen posledním měsícem konání a jejíž zhlédnutí jistě stojí za to.

Evropská výstava v čínské režii

Evropské sdružení Cecimo připravovalo několik let projekt výstavy obráběcích a tvářecích strojů v Číně. Během té doby byla základní idea výstavy několikrát modifikována. Původní záměr uspořádat každý druhý rok, kdy se nekoná EMO ani pekinský CIMT výstavu EMO China, nakonec realizaci nenašel. Po jednáních s čínskými státními orgány byl následně upraven název výstavy na EMTE (European Machine Tool Exhibition).

AMB Stuttgart 2014

Aktuální inovace a nejnovější trendy v oblasti obráběcích strojů a přesných nástrojů předvede na 1 300 vystavovatelů z více než 27 zemí světa na mezinárodní výstavě AMB pro obrábění kovů od 16. do 20. září 2014 ve Stuttgartu. Na 105 tisíci metrech čtverečních výstavní plochy budou představovat zástupci strojírenských společností novinky v oblasti soustružení, frézování, obrábění, broušení, dělení materiálů a dalších technologií a příslušných komponent.

EMO Hannover 2013, část 4 - řezné nástroje a komponenty II.

Přesto, že se veletrh EMO konal již v září, jeho přesah je velký a my i v tomto vydání přinášíme další sérii profesně zaměřených pohledů na prezentované exponáty v příslušných komoditách. Oblast řezných nástrojů je jednou z největších nomenklatur a proto se nám v minulém vydání nepodařilo do jednoho příspěvku vměstnant vše podstatné, pokračujeme tedy i nyní. Dnes oblast řezných nástrojů ukončíme a to představením závitořezných nástrojů, břitových destiček, materiálů a povlaků a na závěr pak nástrojových a obráběcích systémů.

Lasery dávají směr elektronice

Letošní sezónu mezinárodních odborných veletrhů zakončil tradičně v listopadu jeden z mnichovské dvojice Electronica a Productronica, která při zaměření na prvky elektroniky a technologie elektronické výroby se pravidelně ob rok vzájemně střídá. Letos to byla Productronica 2013, která po létech pozvolných miniaturizačních technologií elektronických systémů letos udělala krok, na který se čekalo celé desetiletí.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit