Témata

TOPTEC

Výzkumné centrum speciální optiky a optoelektronických systémů TOPTEC je jedním z oddělení Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd České republiky. Vzniklo v roce 2010 transformací Vývojové optické dílny AV ČR v Turnově za přispění Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Pracoviště VOD mělo více nežli 40letou tradici a jeho tým se podílel na řešení celé řady významných projektů například v programu Interkosmos. TOPTEC je jediným pracovištěm AV ČR v Libereckém kraji a zastává zde významnou pozici partnera na poli základního i aplikovaného výzkumu.

Mezi nejvýznamnější projekty TOPTEC patří sluneční koronograf Metis, který je jedním z hlavních experimentů družice ESA / NASA Solar Orbiter, projekt ASPIICS technologické mise Proba-3 věnované demonstraci technik a technologii letu družic ve formaci, TIRI, což je optický systém pro snímkování fotosyntézy ve vysokém rozlišení z oběžné dráhy, nebo NEOSTEL, ve kterém se TOPTEC podílí na vývoji a výrobě optiky pro hledání asteroidů v blízkosti Země.


Články TOPTEC

Výzkum v Česku: Mít finance i odvahu

V současné době snad neexistuje odvětví, které by nepocítilo dopad dlouhodobých anticovidových opatření. Mnohá z nich však už stačila nabrat druhý dech a jsou opět na cestě vzhůru. Mezi ně patří i česká věda a výzkum, ačkoli určitě nelze tvrdit, že to organizace z této sféry mají snadné. Na podrobnosti jsme se tentokrát zeptali Ing. Víta Lédla, Ph.D., výkonného ředitele centra TOPTEC Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd ČR.

Přidejte vaši firmu

Máte-li zájem o vytvoření katalogového zápisu i pro vaší společnost, kontaktujte obchodní ředitelku Gabrielu Jedličkovou, gabriela.jedlickova@mmspektrum.com, 606 826 295.

Nabídka inzerce