Témata
Reklama

Komponenty pro bezpečnost strojů

Bezpečnost strojů je důležitým kritériem nejen při exportu do zahraničí, ale s postupným zaváděním norem EU i v našich podmínkách. Pochopitelně na prvním místě bezpečnosti stojí ochrana zdraví a života obsluhy, avšak nemalý význam má ochrana cenného zboží a strojů.

Při návrhu ochranných obvodů je nutné používat komponenty, které jsou konstruovány s důrazem na maximální spolehlivost a obdržely příslušné certifikáty státních zkušeben. Jednou ze skupin širokého sortimentu společnosti Omron jsou právě i bezpečnostní komponenty, které najdou uplatnění v nových konstrukcích i při úpravách stávajících strojů.
Reklama
Reklama

Koncové spínače

Mikrospínače, koncové spínače a dveřní spínače jsou stále základním bezpečnostním prvkem a nacházejí své uplatnění i v současné době výkonných řídicích systémů. Vyrábějí se v různém provedení: od základních mikrospínačů pro hromadnou sériovou výrobu přes koncové mikrospínače s pouzdrem z odolného plastu až po robustní spínače v kovovém pouzdru s krytím IP67. Jednotlivé řady jsou navíc mechanicky záměnné, což usnadňuje údržbu zařízení. Bezpečnostní spínače D4D a D4B jsou navrženy s mechanismem nuceného odtrhu kontaktů, který zajišťuje jejich spolehlivé rozepnutí. Mikrospínače i koncové spínače jsou k dispozici v různých variantách spínacích hlav s možností jejich natáčení okolo osy.
Pro dveře rozváděčů a kryty strojů jsou určeny bezpečnostní dveřní spínače D4DS se speciálním klíčem, který při zavření krytu zapadne do tělesa spínače a znemožňuje tak trvalé zablokování funkce obsluhou. Dveřní spínače jsou vyráběny i v provedení s elektromagnetem, který blokuje otevření krytu během chodu stroje. Typ D4DH umožňuje přímou montáž na panty dveří. Spínače se dodávají v odolném plastovém nebo kovovém pouzdře.

Bezpečnostní čidla a závory

Novým trendem, sledujícím současné bezpečností předpisy EU, je ochrana zařízení a obsluhy pomocí světelných bezpečnostních záclon (SLC). Typickou oblastí aplikace záclon je pohotová ochrana nebezpečných prostor, které ale musí být snadno dostupné obsluze v okamžiku manipulace, např. během výrobního cyklu obrábění - zakládání nového výrobku. Bezpečnostní záclony používají princip více paralelních světelných paprsků, kdy zaclonění některého paprsku je vyhodnoceno jako průnik cizího předmětu. Pro maximální spolehlivost obsahuje jejich konstrukce několikrát zálohované obvody, přičemž je v pravidelných cyklech automaticky prováděna kontrola funkce a detekce rušivých optických interferencí. Podle stupně nebezpečnosti prostor lze zvolit odpovídající provedení SLC záclon. Jednodušší provedení F3S-B splňuje úroveň 2, 1 nebo B podle bezpečnostního standardu EN 954-1, pro zvláště nebezpečné prostory úrovně 4 jsou vyráběny záclony F3S-A, splňující nejvyšší požadavky. Obě provedení se liší i vzdáleností mezi světelnými paprsky. K dispozici je vždy několik provedení podle minimálního průměru detekovaného objektu, detekční vzdálenost je 0,2 až 5 m, maximální hlídaná výška až 1650 mm, případně 3300 mm při sériovém/paralelním řazení záclon. Novinkou roku 2001 jsou jednopaprsková světelná čidla E3FS pro ochranu jednoduchých prostor třídy 2 s dosahem 10 m.
Bezpečnostní obvody pracovních strojů je nutno pro spolehlivou funkci řídit pomocí bezpečnostních reléových jednotek s nuceným odtrhem kaskádně řazených kontaktů (řada G7S, G7SA) a diagnostikou pro kontrolu správné funkce (G9S). Novinkou jsou bezpečnostní jednotky pro programovatelné automaty, které umožňují kompaktní konstrukci strojů bez externích komponent. Jsou-li světelné záclony F3S použity pro ochranu např. výrobní linky, je třeba zajistit i řízený průchod materiálu linkou přes ochrannou bariéru a přitom detekovat vnik cizího předmětu nebo části těla. Tuto funkci také zabezpečuje reléová jednotka.
Reklama
Vydání #3
Kód článku: 10317
Datum: 05. 03. 2001
Rubrika: Trendy / Automatizace
Autor:
Firmy
Související články
Automat pro zpracování vodičů

Zpracování vodičů je jednou z nejnáročnějších výrobních fází při stavbě rozváděčů. Pro podporu automatizace této činnosti nabízí společnost Rittal automat pro zpracování vodičů - Wire Terminal WT. Jedná se o kompaktní automat pro konfekcionování vodičů, který byl poprvé představen v listopadu 2018 na veletrhu SPS IPC Drives v Norimberku.

Řešení pro logistiku letecké nákladní dopravy

Když byl na jaře roku 2018 uveden do provozu nový nákladní terminál na letišti Helsinki-Vantaa, posílila největší finská letecká společnost - jedna z předních, které zajišťují leteckou dopravu mezi Evropou a Asií - své vedoucí postavení leteckého přepravce v severském regionu. Zásadním rozhodnutím pro budoucí rozvoj bylo rozšíření flotily o 19 nových Airbusů A350, z nichž 11 již bylo dodáno. Investice do pozemní infrastruktury i do letadel vytvářejí základnu pro posílení objemu přepravy pasažérů a nákladu v rámci evropských a mezikontinentálních destinací. Řešení pro kompletní tok materiálu pochází od společnosti Lödige Systems z Warburgu a pohonná technika od firmy Lenze.

Pro ergonomickou obsluhu strojů

Optimální ergonomie je na pracovišti nezbytná. Stroje nejenže musejí splňovat bezpečnostní požadavky, ale musejí také být navrženy tak, aby jejich obsluha byla co nejsnadnější a bez námahy. Ovládací panely na strojích proto musejí být flexibilní a snadno polohovatelné prostřednictvím systémů nosných ramen.

Související články
Když jde o prostor…

Současné trendy směřují k mnohem větší míře využití elektroniky než doposud. To je hlavní, nikoliv však jediný důvod, proč se množí automatizace výroby menších zařízení, jakými jsou například mobilní telefony, tablety i ostatní elektronika. Ale nejde jen o ni, ale i o laboratoře, farmacii apod.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Výroba rozváděčů podle konceptu Průmysl 4.0

Praktické výhody a příležitosti digitalizace v rámci procesu výroby řídicích a distribučních rozváděčů, to je téma, kterému se během veletrhu Amper 2017 budou věnovat společnosti Eplan a Rittal. Obě firmy společně představí, co projektanti a výrobci rozváděčů potřebují vědět pro co největší využití síťových inženýrských řešení a digitálních dat. Důraz bude především kladen na přímý a dlouhodobý přínos řešení. Na společném stánku bude představena možnost vývoje rozváděčů od návrhu až po výrobu podle konceptu Průmysl 4.0. Veletržní expozice bude rovněž doplněna řadou produktů a softwarových nástrojů, jako je například chladicí jednotka Blue e+, nabídka Rittal Automation Systems, Eplan Smart Wiring, Eplan Data Portal a nového řešení chlazení pro malé a střední průmyslové IT aplikace.

Inovace senzorů na veletrhu Amper 2015

Na brněnském výstavišti proběhne ve dnech 24. až 27. března 2015 mezinárodni veletrh elektroniky Amper, na kterém představí novinky v sortimentu senzorů také společnost Micro-Epsilon.

Downsizing v elektrických pohonech? Proč ne!

V oblasti automobilů je tento pojem jistě jedním z nejvíce diskutovaných. Proč se vlastně pohony zmenšují? Jednoznačně kvůli úspoře nákladů. Je možné podobný jev vypozorovat v elektrických pohonech pro automatizaci? Odpověď zní: ano! I když se to na první pohled nezdá, je tomu tak.

Novinky na veletrhu Amper 2013

Společnost Siemens se zúčastní 21. ročníku mezinárodního veletrhu elektrotechniky a elektroniky Amper, který se uskuteční od 19. do 22. března letošního roku na veletržním výstavišti v Brně.

Šetřete svoje síly!

Jednou ze zásadních myšlenek vedoucích k pokroku a zvyšování produktivity je dělba práce. Specializace na různé technologie umožňuje posouvat jejich hranice.

Automatizace zlevní výrobu automobilových akumulátorů

V následujících letech se předpokládá významný nástup elektromobility. Jen německé silnice by v roce 2020 mělo brázdit na milion elektromobilů. Pro dosažení výkonových parametrů obvyklých u benzinových nebo naftových motorů budou muset automobilky a jejich subdodavatelé vyvinout od základu nové výrobní postupy.

Strojové učení pro senzory

Dnes je možné nalézt mikrokontroléry (jednočipové počítače) v prakticky jakémkoli technickém zařízení počínaje pračkami až k měřičům tlaku a nositelné elektronice. Výzkumní pracovníci Fraunhoferova institutu mikroelektronických obvodů a integrovaných systémů řízení (IMS, ISŘ) vyvinuli AIfES, koncept umělé inteligence (AI) pro mikrokontroléry a senzory, který obsahuje plně nastavitelnou umělou neuronovou síť. AIfES je na platformě nezávislá knihovna pro strojové učení, kterou lze využít k realizaci samostudijní mikroelektroniky, která nevyžaduje spojení s cloudem nebo vysoce výkonným počítačem. Systém umělé inteligence určený pro senzory je schopen rozeznat rukopis a gesto, což umožňuje například zadávání vstupních dat gestem, běží-li knihovna na nositelné elektronice.

Solární článek Amorton na Amperu

Kromě nových technologií v oblasti automatizační techniky, elektromechanických i polovodičových relé bude společnost Panasonic na Amperu 2019 představovat amorfní křemíkový solární článek - Amorton. Tento unikátní zdroj energie s dostatečným výkonem pro napájení elektroniky nezatěžuje životní prostředí žádnými CO2 či jinými skleníkovými plyny a je tak ideální ekologickou alternativou standardních baterií.

Harmonizace ve svařování

Mezinárodní harmonizace norem a pravidel pro svařování je důležitá z mnoha důvodů. Primárním důvodem je skutečnost, že svařování je považováno za "zvláštní proces" (EN ISO 9001), při kterém nelze zcela zjistit jakost po skončení procesu inspekcí, ale jakost musí být sledována před i v průběhu celého procesu svařování.

Velmi rychlá dvojčata

SolidCAM a InventorCAM jsou jeden a tentýž CAM program integrovaný v různých CADech (SolidWorks a Autodesk Inventor), proto má smysl mluvit o obou najednou. Neliší se funkčně totiž opravdu vůbec, pouze je uživatel ovládá ve svém oblíbeném CADu.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit