Témata
Reklama

Malé velké změny - čidla pro pneumatické válce

Historicky prošla magnetická čidla pro snímání poloh pneumatických válců zajímavým vývojem. Jsou stále menší, výkonnější, levnější a ještě déle vydrží.

Co všechno by nás mohlo na obyčejných čidlech zajímat? Moderním příkladem mohou být nejpoužívanější čidla firmy Festo dodávaná pod označením SMT-8M-A, která před několika měsíci prošla onou „malou velkou“ změnou a dnes nabízejí nové možnosti, aniž by se přitom změnila cena nebo identifikace pomocí objednacích čísel či typového kódu. Přesto jde o další pokrok ve vývoji.

Reklama
Reklama
SMT-8M-A – nejpoužívanější čidlo firmy Festo

Nemusíte hledat verze

Čidla se zaručeně hodí a spolehlivě drží na všech pneumatických pohonech Festo s drážkou T – není třeba nic zkoušet ani ověřovat. Tento typ drážky chybí jen na některých miniaturních pohonech, kde se používá menší varianta s drážkou C. Těleso čidla zapadá do drážky v profilu válce a nevystupuje z obrysu. Rekordně krátké těleso znamená stabilitu a tuhost – ani příčná síla o velikosti 60 N působící na kabel čidlům nijak neublíží.

Upevnění čidla SMT-8M-A v drážce

Snadná práce mechanika

Jediný šroub uprostřed čidla poskytuje rychlost při montáži i demontáži. Čerstvou novinkou je elegantní samočinná aretace upínacího třmenu v kolmé poloze, takže ani po dostatečném povolení a uvolnění (až o tři otáčky šroubu) čidlo samo nevypadne a stále správně sedí uvnitř drážky. Teprve významné povolení o více než zmíněné tři otáčky způsobí změnu polohy třmenu a čidlo lze snadno z drážky vyjmout či ho znovu nasadit.

Rychlá a přesná diagnostika

Kromě hlavní žluté LED čidla obsahují ještě další dvě oranžové LED, které (každá z jedné strany) signalizují při posouvání čidla před upnutím okraj magnetického pole. Montáž je tak snazší a rychlejší, při posuvu pouze jedním směrem se nejprve rozsvítí oranžová, pak ji vystřídá hlavní žlutá LED – to je správné místo pro aretaci v drážce. Odpadají tak starosti s hledáním magnetu a dodatečným seřizováním.

Spolehlivost a univerzálnost

Čidla jsou polovodičová, nevykazují tedy žádné opotřebení a jejich střední doba mezi poruchami činí několik tisíc let. Ochrana výstupu si poradí i s indukčností kabelů do délky 30 m. Vše je chráněno proti přepólování i zkratu, a tak lze směle říci, že životnost čidel vlastně vůbec není nutné sledovat. Vybrané varianty dovolují zvolit až během zapojení spínací polaritu PNP nebo NPN či logiku spínací/rozpínací. Pro oba případy tak bude stačit jediný náhradní díl.

Spolehlivý a přesný výsledek za každých okolností

Čidla spínají velmi rychle a s opakovatelnou přesností ±0,1 mm. Pro pneumatické pohony je však rozhodující doba, během níž bude čidlo při rychlejších pohybech signál vysílat. Unikátní vlastností SMT-8M-A je schopnost prodloužit příliš krátké signály na nejméně 4 ms, což je dostatečné pro vstupy všech běžných PLC – je tedy snadné spolehlivě reagovat i na velmi rychlé průjezdy indikovaným místem.

Standard do jakéhokoli prostředí

Standardní čidla s krytím IP 65, IP68 a IP 69K odolají nepřízni okolí, dokonce i mytí vysokotlakým čističem a snášejí teplotu od –20 °C do +85 °C. Používané kabely s pláštěm z polyuretanu jsou vhodné do energetických řetězů či pro roboty a dovolí dlouhodobé namáhání pohybem včetně krutu.

K dispozici jsou i méně obvyklé varianty, například s certifikátem ATEX do výbušného prostředí, s odolností magnetickému poli do svařoven nebo s vysokou odolností proti korozi do potravinářství.

Čidla SMT-8M-A mohou pracovat v různých prostředích.

Úsporně na bezpečnost

Při použití s upínkou a krytem z plastu splňují standardní čidla požadavky směrnice pro bezpečnost strojů a zařízení až do úrovně vlastností e.

Pro vyšší bezpečnost lze standardní čidla vybavit upínkou a krytem z plastu.

Související sortiment

Pokud je potřeba odměřovat polohu pneumatického pohonu, je možné kromě integrovaných odměřovacích systémů využít například analogová čidla SMAT, SDAT, jež jsou navíc vybavena komunikací po moderním rozhraní IO-Link, nebo SDAP, která poskytují spojité informace o aktuální poloze. V případě, že je třeba často měnit snímané místo a přitom ušetřit analogové vstupy PLC, existuje řešení ve formě jednoduchého a komfortního převodníku SCDN, který se dokáže naučit, kdy má poslat binární signál, případně ve verzi IO-Link komunikuje s PLC.

Analogová čidla SDAT vybavená komunikací po moderním rozhraní IO-Link
Převodník SCDN

Maličkost? Jen zdánlivě

Z uvedeného jasně vyplývá, že dnešní standardní čidla na válce splňují mnoho na první pohled drobných požadavků. V praxi však mohou ušetřit spoustu nákladů, času a starostí – vždyť na jejich spolehlivosti závisí chod celého stroje, zařízení nebo linky.

Festo

Ing. Zdeněk Haumer

vaclav.lacina@festo.com

www.festo.cz

Reklama
Vydání #10
Kód článku: 171012
Datum: 03. 10. 2017
Rubrika: Výroba / Pneumatika
Autor:
Firmy
Související články
Trendy ve světě přesné měřicí techniky

Požadavky kladené na kontrolu kvality se rok od roku stále zvyšují. S tímto trendem se musejí vypořádat všichni výrobci měřicí techniky. Shodně je tomu i u firmy Mitutoyo, která se snaží šíří svého sortimentu maximálně vyhovět požadavkům pro dílenskou kontrolu, měrové laboratoře i procesní kontrolu, ale zároveň neopomíjí současný trend - Průmysl 4.0 a IoT - požadavek na inteligentní komunikativní měřidla a přístroje.

Upínače jsou stejně důležité jako stroj nebo nástroj

Výrobní zařízení pro třískové obrábění s nástupem CNC řízení a víceosých technologií významně změnily požadavky na složitost obrobků, řezné nástroje a v konečném důsledku také na automatizaci a robotizaci. Čemu se však často nevěnuje tolik pozornosti, jsou upínací technologie i přesto, že mohou mít zásadní vliv na výslednou kvalitu obráběného dílu, ale i na náklady.

Náklady na vlastnictví zařízení pro montážní procesy

Ve všech průmyslových odvětvích je princip celkových nákladů na vlastnictví (TCO – Total Cost of Ownership) klíčovým faktorem při rozhodování o nákupu nového stroje nebo zařízení. Úvaha založená výlučně na základě pořizovacích nákladů už dávno přestala být dostatečná, pokud se plánuje vyrábět konkurenceschopně v dlouhodobém horizontu. K získání úplného přehledu nákladů zahrnují TCO všechny přímé a nepřímé náklady vzniklé před, během a po zakoupení výrobního zařízení nebo produktu. Kromě skutečných nákladů na pořízení jsou to také položky jako náklady na údržbu a spotřebu energie.

Související články
Pevné základy, tedy výrobky pro každého

Globální trh klade stále větší nároky na všechny výrobce. Vyrábět levně, rychle, ale současně kvalitně. Je možné takové protiklady vůbec skloubit? Je ještě nějaká další cesta, jak snížit výrobní náklady a ceny? Jednu z nejúčinnějších odpovědí na tuto otázku najdete v sortimentu nových pneumatických ventilů firmy Festo.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Digitalizací k efektivitě

Pokud bychom hledali nejvíce skloňované téma současné doby ve vztahu k průmyslu, jednoznačně se shodneme, že je to oblast kyberneticko-fyzických systémů zosobněných v německé iniciativě Industrie 4.0. Její autoři s tímto konceptem na hannoverský průmyslový veletrh přišli a od té doby uplynulo pět let, které se na této strategii podepsaly – probíhající revoluce se vztyčenou zástavou s vyobrazením digitalizace průmyslové výroby a s pokročilou automatizací a robotizací.

Inovace senzorů na veletrhu Amper 2015

Na brněnském výstavišti proběhne ve dnech 24. až 27. března 2015 mezinárodni veletrh elektroniky Amper, na kterém představí novinky v sortimentu senzorů také společnost Micro-Epsilon.

Snadná a rychlá cesta k řešení

Potřebujete pneumatický nebo elektrický pohon či dokonce manipulátor? Rádi byste svůj návrh optimalizovali? Firma Festo nabízí svým obchodním partnerům pomoc ve formě nástrojů pro výběr a návrh výrobků.

Nové komponenty pro stavbu strojů

Tým fluidní techniky divize Lin-Tech společnosti Hennlich i v letošním roce představí na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně řadu novinek.

Automatizace bez zbytečných limitů

Většinou jsou uváděny desítky technických "nej", kterými dodavatelé argumentují, proč zvolit právě jejich programovatelný automat (PLC) pro řízení aktuálního projektu.

Regulace jalového výkonu u fotovoltaických elektráren

Úvodem článku se zamysleme nad několika údaji, které vycházejí z oficiálních dat zveřejněných Energetic-kým regulačním úřadem za rok 2011. Instalovaný výkon ve fotovoltaických elektrárnách (FVE) byl v roce 2011 celkem 1971 MW a ve větrných elektrárnách (VTE) 219 MW, což je asi 10 % z celkového instalované-ho výkonu v elektrizační soustavě (ES) v ČR. Podle vyjádření ČEPS a ze studie ústavu EGÚ Brno, podle něhož česká elektrická síť dlouhodobě nezvládne více než 1 650 MW z neřiditelných zdrojů je zřejmé, že jsme se na tuto hranici již dostali.

Pohony pro automatizaci

Firma Festo patří k předním výrobcům automatizační techniky. Hlavní know-how lze charakterizovat jako pohyb. Pohyb všeho druhu – od jednoduchého přímočarého nebo rotačního až po robotická řízení, schopná pohybovat se po křivce v prostoru. To vše buď pneumaticky, nebo elektricky.

Lipsko letos jenom digitálně

Tradiční dvojice veletrhů pro oblast strojírenství a subdodavatelského průmyslu Intec a Z v Lipsku se letos uskuteční v termínu 2.–3. března 2021 výhradně digitálně pod názvem „Intec/Z connect“. Společnost Leipziger Messe, pořadatel veletrhu, se takto rozhodla, neboť současný vývoj koronavirové pandemie a s tím spojená omezení neumožňují takto velkou akci smysluplně realizovat klasickou ani hybridní formou

Pomocník pro plánování výroby

Většina lidí dnes ví, že žádná firma, která chce být konkurenceschopná, neobejde bez kvalitního ERP. Díky němu lze především řídit procesy, a to doslova všechny. Ne každý si však uvědomuje, jak velké mohou být rozdíly mezi systémy pro jednotlivé oblasti podnikání. Asi nejsofistikovanější ERP najdeme bezesporu ve výrobních firmách.

Novinky značky IMAO pro upínání obrobků

V dnešní době je velká poptávka po efektivní produkci různorodých výrobků v malém objemu a klíčem k vyšší produktivitě je použití přípravků, které lze flexibilně přizpůsobit mnoha různým obrobkům. Upínací prvky ONE-TOUCH se vyrábějí v mnoha různých provedeních, snadno z nich lze vybrat prvky vhodné pro upnutí požadované součásti. Upnutí a odepnutí součásti je jednoduché, bez použití dalšího nářadí a rychlé, zkracuje se čas potřebný pro manipulaci s obrobkem a tím i celkové náklady na výrobu.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit