Témata
Reklama

Plováčkové průtokoměry na olej

Výrobou přístrojů pro polní instrumentaci se dlouhodobě a úspěšně zabývá celosvětově působící společnost Kobold Messring. Do jejího hlavního programu patří průtokoměry, teploměry, hladinoměry a tlakoměry.

Dnes vás seznámíme s plováčkovými průtokoměry na oleje, které jsou výjimečné svou kompenzací viskozity, což s sebou přináší vyšší přesnost i při změnách viskozity měřeného oleje, například v důsledku změny jeho teploty. K nim se řadí průtokoměry typu VKP, VKG a VKM.

Reklama
Reklama

Průtokoměr VKP

Plastové průtokoměry VKP pracují na plovákovém principu s válcovou měřicí trubicí a pružinou zatíženým plovákem se clonou. Tato clona má ostré hrany, které snižují vliv viskozity na přesnost měření.

VKP

Ačkoliv tento přístroj vypadá velmi jednoduše, jedná se o odolné měřicí zařízení. Je dimenzován do tlaku 16 bar a teploty 120 °C. Pokud je průtokoměr VKP vybaven limitním kontaktem, pak maximální teplota je 80 °C. Výhodou tohoto průtokoměru je montážní poloha, která může být jak vodorovná, tak i svislá. Je určen pro průtok oleje do 75 l/min.

Průtokoměr VKG

Tento průtokoměr má plovák zatížený pružinou, který je veden ve válcové trubici a je unikátní díky vestavěnému otvoru.

VKG

Díky těmto a dalším konstrukčním opatřením se podařilo vyvinout zařízení pro měření a kontrolu průtoku s úplnou kompenzací viskozity pro široký rozsah viskozity a hustoty, a to i tehdy, když je průtok velmi malý. Plováky těchto přístrojů jsou osazeny permanentními magnety, které ovládají bistabilní jazýčkové kontakty umístěné na pouzdru přístroje. Tím je médium hermeticky oddělené od limitního kontaktu. Unikátní tvar plováků popisovaných průtokoměrů je chráněn patentem.

Průtokoměr VKM

Pracuje na stejném principu jako typ VKG, od kterého se liší celokovovým provedením a vyhodnocovací elektronikou. Kovové pouzdro umožňuje jeho použití pro vysoké tlaky až 350 bar.

VKM

Naměřenou hodnotu lze u tohoto typu sledovat několika způsoby. Tím nejjednodušším je osazení přístroje limitním kontaktem. Další variantou je boční mechanický ukazatel nebo kombinace kontaktu a bočního ukazatele. Vyhodnocovací elektronika získává z průtokoměru analogový signál 4–20 mA. K dispozici je i varianta, která má kromě analogového výstupu displej zobrazující aktuální průtok a limitní kontakty.

Kompenzace viskozity

U obou průtokoměrů činí při změně kinematické viskozity z 1 mm2/s na 540 mm2/s odchylka měření i při minimálních průtocích např. 0,1 l/min jen dodatečných 5 % z rozsahu. Srovnatelné přístroje bez kompenzace vykazují při uvedené změně viskozity, speciálně při srovnatelně malých průtocích, chybu měření až 2 500 %. Další přístroje, které se prezentují jako s kompenzací viskozity, rovněž s pružinovým plovákem, vykazují při výše uvedené změně viskozity a měřicím rozsahu chybu více než 500 %. Díky perfektní kompenzaci viskozity a dobré kompenzaci hustoty jsou tyto průtokoměry a spínače nové generace vhodné jak pro vodu, tak i pro vysoce viskozní olej bez nutnosti změny stupnice. Speciálně pro dosud kritickou oblast měření a kontrolu olejových mazacích okruhů při měnící se teplotě (změna provozního stavu) bylo tímto dosaženo velkého pokroku.

HLAVNÍ OBLAST POUŽITÍ

 • Mazací okruhy
 • Papírenské stroje
 • Obráběcí stroje
 • Olejové mazací okruhy
 • Hydraulika
 • Lisy
 • Tiskařské stroje

Kobold Messring

hana.janisova@mmspektrum.com

Reklama
Vydání #6
Kód článku: 180638
Datum: 06. 06. 2018
Rubrika: Výroba / Měření
Autor:
Firmy
Související články
Trendy ve světě přesné měřicí techniky

Požadavky kladené na kontrolu kvality se rok od roku stále zvyšují. S tímto trendem se musejí vypořádat všichni výrobci měřicí techniky. Shodně je tomu i u firmy Mitutoyo, která se snaží šíří svého sortimentu maximálně vyhovět požadavkům pro dílenskou kontrolu, měrové laboratoře i procesní kontrolu, ale zároveň neopomíjí současný trend - Průmysl 4.0 a IoT - požadavek na inteligentní komunikativní měřidla a přístroje.

Malé velké změny - čidla pro pneumatické válce

Historicky prošla magnetická čidla pro snímání poloh pneumatických válců zajímavým vývojem. Jsou stále menší, výkonnější, levnější a ještě déle vydrží.

Dráty, kabely a trubky opět v Düsseldorfu

V globální informační a komunikační platformu pro klíčové hráče z oboru drátů, kabelů a trubek se od 30. března do 3. dubna 2020 opět promění výstaviště v Düsseldorfu.

Související články
Soutěž pro středoškoláky

Jubilejní, již pátý ročník soutěže o Putovní pohár partnerských škol Siemens - Sinumerik Cup se letos konal v Mohelnici, v prostorech zdejší Střední školy technické a zemědělské a stejně jako před třemi lety, kdy tato škola byla hostitelem, i letos zdejší ředitel Jiří Ženožička se svým týmem organizaci pojal velmi profesionálně.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Inovace senzorů na veletrhu Amper 2015

Na brněnském výstavišti proběhne ve dnech 24. až 27. března 2015 mezinárodni veletrh elektroniky Amper, na kterém představí novinky v sortimentu senzorů také společnost Micro-Epsilon.

Konstruování obráběcích strojů s ohledem na úsporu energie

Při návrhu obráběcích strojů je cílem všech zúčastněných konstruktérů dosáhnout maximální tuhosti a přesnosti stroje, technologické rychlosti obrábění a co nejvyšší provozní spolehlivosti. To jsou vlastnosti, kvůli nimž si zákazník stroj kupuje, ať je z kterékoliv části světa. Většinu zákazníků pak následně zajímá energetická náročnost stroje. Zákazníci ve vyspělé části světa, jako jsou především evropská a severoamerická teritoria, pak určitě sledují i maximální bezpečnost stroje a ochranu životního prostředí při jeho provozu.

Elektroměry mohou šetřit peníze

Na první pohled může titulek působit jako nepovedený reklamní slogan - jak asi elektroměr může šetřit? Již při bližším prozkoumání se však sdělení ukáže více než výstižné. První a nejzákladnější pravdou je, že "bez měření není kontroly".

Kontrola rotačních součástek v sériové výrobě

Hřídelové a kotoučové součástky patří k nejrozšířenějším ve strojírenství. S nástupem elektromobility jejich podíl zřejmě ještě poroste. Sériová výroba běžně pracuje v sekundovém taktu, a stejně tak rychlá musí být nově i kontrolní technika. Stoprocentní kontrola se již stává samozřejmostí.

Přesné upínání pro měřicí techniku

Měřicí technika je jednou ze základních součástí průmyslových výrobních procesů, výzkumu a vývoje i mnoha dalších aplikací. Kromě řídicí technologie patří mezi další klíčové požadavky možnost automatizace a vhodnost pro Průmysl 4.0.

Plná digitalizace v systémech zajištění kvality

V posledních době se pojem Průmysl 4.0 stal běžnou součástí našeho života. Co se však za tím skrývá? Cílem této velké změny je vytvořit plně „digitalizovaný systém“, který umožní flexibilní výrobu v celém jejím cyklu. Bude minimalizovat lidské vlivy a optimalizovat na základě získaných dat všechny složky výrobního procesu. To znamená počínaje vývojem a konstrukcí počínaje přes předvýrobní etapy a nákup materiálu až po samotnou výrobu vč. zajištění kvality a distribuci finálních produktů.

Jak dokonale měřit průtok

Pro měření průtoků v průmyslových závodech nebo pro testování složení protékající tekutiny dnes existuje řada snímačů průtoku a průtokoměrů, které lze použít v nejrůznějších pracovních prostředích. Mnohé z nich pocházejí z dílny společnosti Kobold Messring GmbH.

Analýza ozubení rychlostí světla

Nároky na ozubení v automobilovém, leteckém a kosmickém průmyslu, ale i v oblasti klasických průmyslových převodovek neustále rostou. Jednou z výzev je kromě snížení ztrát způsobených třením v převodovce také zvyšující se požadavek na nehlučnost. To se týká zvláště hybridních vozů a elektromobilů. Je pochopitelné, že u součástek těchto převodovek stále roste důležitost vlastností povrchu při kluzném a valivém tření. Jednou z hlavních součástí převodovky jsou ozubená kola.

Optický CMM skener

Firma Creaform letos v dubnu představila nový model 3D skeneru MetraScan 3D, který díky svým inovacím a parametrům nastavuje nový standard v oblasti metrologie a laserového 3D skenování.

Střípky ze svátku metrologie

Ještě před letošním svátkem metrologů, jenž se slaví 20. května, se konala tradiční metrologická událost světového rozsahu – veletrh Control v německém Stuttgartu.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

 • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
 • Vysoký podíl redakčního obsahu
 • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

   Předplatit