Témata
Reklama

Přichází doba zmenšování

Stále menší jsou nejen naše mobilní telefony, počítače a všechna elektronika obecně. I výrobky pro automatizaci se viditelně zmenšují. Však také tato dvě témata spolu silně souvisejí. Výroba elektroniky je dnes tahounem automatizace. Technologie se odehrává na malém prostoru, velmi často ve formě tzv. stolních aplikací. Koncentrace do malých rozměrů se objevuje u v jiných oblastech - představte si moderní světlomet do automobilu. Jeho výroba vyžaduje značně komplikované přípravky a prostoru také není nazbyt.

Proto se i mezi běžnými pneumatickými výrobky objevují prostorově úsporné verze splňující i přísná kritéria v oblasti cen. Největší nároky při koncentraci technologií do malých rozměrů jsou kladeny na pohony. Uveďme si několik zbrusu nových příkladů na výrobcích firmy Festo.

Reklama
Reklama
Reklama

Pneumatické válce

Nové kompaktní pneumatické válce ADN-S jsou oproti dosavadním znatelně menší a jsou tak při daných parametrech nejkratšími válci na trhu. Menší rozměry také způsobují pokles cen.

Úsporná konstrukce válců ADN-S je předurčuje k široké škále aplikací.Podobné změny se ještě v letošním roce dotknou dalších standardních válců – řada DSNU dostane nové varianty úsporné jak prostorově, tak cenově, a bude označena DSNU-S. Rozměry jsou zde sice dány normami, prostor pro jejich zmenšení se ale přece najde. Největší úspora rozměrů i cen se projeví u variant bez závitové části na zadním víku. Válce DSNU jsou úsporné i z hlediska funkce – díky patentovanému samočinně nastavitelnému tlumení v koncových polohách ušetříte mnoho práce s jejich nastavováním, budou vždy pracovat v ideálním režimu.
Válce DSNU se dočkají rozměrové optimalizace. Díky patentovanému samočinně nastavitelnému tlumení šetří už dnes mnoho času a námahy a přinášejí jistotu v optimálním nastavení pohybu – i bez práce.

Pohony s mechanickým vedením

Velmi žádanou částí sortimentu jsou pohony s mechanickým vedením. Mezi nimi najdeme široce používané tradiční a jednoduché jednotky DFM, jichž se změny dotkly zejména v oblasti technologie výroby, neboť rostoucí sériovost umožnila vyšší stupeň automatizace. Zvnějšku změny objeví jen znalec, ale pokles výrobních nákladů je znatelný. Také přibyly nové velikosti 6 a 10, tedy i zde dochází ke zmíněnému zmenšování.

Pohony DFM s vedením jsou k dispozici s průměrem pístu od 6 mm do 100 mm.



Malým převratem jsou pak jednotky DGST, které silně připomínají tradiční stávající SLT. Jejich základem se opět staly změny ve výrobě – například hlavní pohybující se část tělesa saní je namísto komplikovaného spojování vyrobena z jediného dílu. Převrat spočívá v tom, že díky pokroku v obrábění je dnes takový díl levný. Významným bonusem je jeho přesnost, neboť zde odpadá výroba vlastních přesných úhelníků zaručujících často požadovanou kolmost. Jednotky DGST jsou nejen velmi přesné a prostorově úsporné, ale do jejich obrysu se vměstnaly všechny další potřebné funkce – seřiditelné dorazy, tři druhy tlumení v koncových polohách i magnetické snímače poloh. Pokles cen oproti SLT je v řádu několika desítek procent.

Velmi přesné pohony s vedením DGST s výjimečně vysokým poměrem výkon/cena

Rychlý pohled do katalogu

Na těchto několika případech je vidět, že pokrok nelze zastavit. V okamžiku, kdy se zdá být vše dokonale vymyšleno, objeví se nový nápad nebo se změní platnost dosavadních obecných zkušeností (například kdy obrábění bylo po léta považováno za drahou technologii) – a nový výrobek je na světě.

Proto pokud patříte k těm, kdo potřebují šetřit místem, nahlédněte do novinek v sortimentu pohonů Festo. Zmenšování a zlevňování se týká i mnoha dalších novinek, například jednotek pro úpravu stlačeného vzduchu řady MS2, které jsou nejen malé, ale i lehké, robustních ventilů VUVS a kompaktních ventilů VUVG ve verzi S (standard), které jsou též vyráběny hromadně ve velkých sériích. Pro rychlý přehled jsou všechny výrobky vyráběné v nejvyšších počtech, za nejlepší ceny a vedené skladem kdekoliv na světě označeny v katalogu modrou hvězdičkou.

Řada MS2 se vyznačuje miniaturizací (šířka pouhé 2 cm) a malou hmotností.
Robustní ventily VUVS a kompaktní ventily VUVG ve verzích „S“ představují výkonné výrobky za nízkou cenu.
Reklama
Související články
Bílá kniha - zónová bezpečnost

Výrobci jsou povinni předcházet pracovním úrazům prevencí bezpečnostních rizik. Dosažení požadované úrovně bezpečnosti může být náročné, jelikož může dojít ke zvýšení složitosti a snížení produktivity. Tato bílá kniha představuje unikátní řešení zónové bezpečnosti, která snižuje složitost konstrukce redundantních pneumatických bezpečnostních okruhů a zvyšuje produktivitu stroje. Jsou zde vysvětleny výhody tohoto konceptu oproti tradičním metodám pneumatických bezpečnostních okruhů, využívajících vypouštěcí ventily a zároveň jsou zmíněny jeho přínosy jak pro výrobce strojů a zařízení (OEM), tak pro koncové uživatele.

Malé velké změny - čidla pro pneumatické válce

Historicky prošla magnetická čidla pro snímání poloh pneumatických válců zajímavým vývojem. Jsou stále menší, výkonnější, levnější a ještě déle vydrží.

V pohybu

Výrobci výrobních zařízení pro lehké kompozitní materiály jsou pod tlakem. Čím rychleji dostanou své stroje k zákazníkům a uvedou je do provozu, tím větší je jejich konkurenceschopnost. To ovšem vyžaduje přesné postupy pro efektivní a ekologicky příznivé využití surovin, čehož lze dosáhnout pomocí inovativních systémových komponent a kvalitního poradenství jak pro výrobce, tak pro zákazníky. Firma Technicon takto díky novému řešení od společnosti Festo zvyšuje svůj inovační náskok s velkoplošnými adhezivními systémy.

Související články
Továrna budoucnosti otevřena v Německu

Technologický podnik, který otevřela společnost Festo v německém Scharnhausenu, je názornou ukázkou automatizace budoucnosti. Továrna, kde automatizační společnost vyrábí ventily, ventilové terminály a elektroniku, je charakterizována úspornými a energeticky efektivními procesy, výrobky nejvyšší kvality, výslovným zaměřením na zákazníka i udržitelnou a zelenou výrobou.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Nové komponenty pro stavbu strojů

Tým fluidní techniky divize Lin-Tech společnosti Hennlich i v letošním roce představí na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně řadu novinek.

Pomocník pro plánování výroby

Většina lidí dnes ví, že žádná firma, která chce být konkurenceschopná, neobejde bez kvalitního ERP. Díky němu lze především řídit procesy, a to doslova všechny. Ne každý si však uvědomuje, jak velké mohou být rozdíly mezi systémy pro jednotlivé oblasti podnikání. Asi nejsofistikovanější ERP najdeme bezesporu ve výrobních firmách.

Upínače jsou stejně důležité jako stroj nebo nástroj

Výrobní zařízení pro třískové obrábění s nástupem CNC řízení a víceosých technologií významně změnily požadavky na složitost obrobků, řezné nástroje a v konečném důsledku také na automatizaci a robotizaci. Čemu se však často nevěnuje tolik pozornosti, jsou upínací technologie i přesto, že mohou mít zásadní vliv na výslednou kvalitu obráběného dílu, ale i na náklady.

Aplikace moderních postupů a technologií v obrábění

Společnost Hofmeister pravidelně svým zákazníkům představuje novinky a inovace nejen vlastní, ale také svých obchodních partnerů. Účast na listopadových zákaznických dnech svědčí o velkém zájmu.

Technologie 3D pletení v robotice

Kdokoliv, kdo si myslí, že pletení je staromódní, se hluboce mýlí. Stále více výrobků se vyrábí z různých materiálů pomocí technologie 3D pletení, a to v nejrůznějších průmyslových odvětvích.

Náklady na vlastnictví zařízení pro montážní procesy

Ve všech průmyslových odvětvích je princip celkových nákladů na vlastnictví (TCO – Total Cost of Ownership) klíčovým faktorem při rozhodování o nákupu nového stroje nebo zařízení. Úvaha založená výlučně na základě pořizovacích nákladů už dávno přestala být dostatečná, pokud se plánuje vyrábět konkurenceschopně v dlouhodobém horizontu. K získání úplného přehledu nákladů zahrnují TCO všechny přímé a nepřímé náklady vzniklé před, během a po zakoupení výrobního zařízení nebo produktu. Kromě skutečných nákladů na pořízení jsou to také položky jako náklady na údržbu a spotřebu energie.

Appky pronikly do světa pneumatiky

Ač se to na první pohled zdá těžko uvěřitelné, od letošního jara je možné pořídit k pneumatickému systému aplikace podobně jako pro mobilní telefon, pomocí těchto aplikací pneumatický systém řídit a prostřednictvím různých aplikací mu také přiřadit různé funkc

Digitalizací k efektivitě

Pokud bychom hledali nejvíce skloňované téma současné doby ve vztahu k průmyslu, jednoznačně se shodneme, že je to oblast kyberneticko-fyzických systémů zosobněných v německé iniciativě Industrie 4.0. Její autoři s tímto konceptem na hannoverský průmyslový veletrh přišli a od té doby uplynulo pět let, které se na této strategii podepsaly – probíhající revoluce se vztyčenou zástavou s vyobrazením digitalizace průmyslové výroby a s pokročilou automatizací a robotizací.

Hromadná výroba? To nestačí!

Všichni jsme svědky nesporně se zrychlujícího vývoje vědy, techniky, ale i světového obchodu. Globalizace trhu vede k poptávce po rychle pracujících výrobních linkách a strojích vykazujících výjimečné výkony. Současně se stále častěji objevuje požadavek uspokojit poptávku na malé série výrobků, které se od těch masových odlišují.

Umělé svaly, část 2. Pneumatické svaly

V předchozím díle našeho seriálu jsme definovali oblast umělých svalů, dnes se věnujeme svalům pneumatickým. Některé konstrukce již patří do minulosti, některé jsou stále komerčně dostupné na trhu.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit