Témata
Reklama

Přichází doba zmenšování

Stále menší jsou nejen naše mobilní telefony, počítače a všechna elektronika obecně. I výrobky pro automatizaci se viditelně zmenšují. Však také tato dvě témata spolu silně souvisejí. Výroba elektroniky je dnes tahounem automatizace. Technologie se odehrává na malém prostoru, velmi často ve formě tzv. stolních aplikací. Koncentrace do malých rozměrů se objevuje u v jiných oblastech - představte si moderní světlomet do automobilu. Jeho výroba vyžaduje značně komplikované přípravky a prostoru také není nazbyt.

Proto se i mezi běžnými pneumatickými výrobky objevují prostorově úsporné verze splňující i přísná kritéria v oblasti cen. Největší nároky při koncentraci technologií do malých rozměrů jsou kladeny na pohony. Uveďme si několik zbrusu nových příkladů na výrobcích firmy Festo.

Reklama
Reklama

Pneumatické válce

Nové kompaktní pneumatické válce ADN-S jsou oproti dosavadním znatelně menší a jsou tak při daných parametrech nejkratšími válci na trhu. Menší rozměry také způsobují pokles cen.

Úsporná konstrukce válců ADN-S je předurčuje k široké škále aplikací.Podobné změny se ještě v letošním roce dotknou dalších standardních válců – řada DSNU dostane nové varianty úsporné jak prostorově, tak cenově, a bude označena DSNU-S. Rozměry jsou zde sice dány normami, prostor pro jejich zmenšení se ale přece najde. Největší úspora rozměrů i cen se projeví u variant bez závitové části na zadním víku. Válce DSNU jsou úsporné i z hlediska funkce – díky patentovanému samočinně nastavitelnému tlumení v koncových polohách ušetříte mnoho práce s jejich nastavováním, budou vždy pracovat v ideálním režimu.
Válce DSNU se dočkají rozměrové optimalizace. Díky patentovanému samočinně nastavitelnému tlumení šetří už dnes mnoho času a námahy a přinášejí jistotu v optimálním nastavení pohybu – i bez práce.

Pohony s mechanickým vedením

Velmi žádanou částí sortimentu jsou pohony s mechanickým vedením. Mezi nimi najdeme široce používané tradiční a jednoduché jednotky DFM, jichž se změny dotkly zejména v oblasti technologie výroby, neboť rostoucí sériovost umožnila vyšší stupeň automatizace. Zvnějšku změny objeví jen znalec, ale pokles výrobních nákladů je znatelný. Také přibyly nové velikosti 6 a 10, tedy i zde dochází ke zmíněnému zmenšování.

Pohony DFM s vedením jsou k dispozici s průměrem pístu od 6 mm do 100 mm.Malým převratem jsou pak jednotky DGST, které silně připomínají tradiční stávající SLT. Jejich základem se opět staly změny ve výrobě – například hlavní pohybující se část tělesa saní je namísto komplikovaného spojování vyrobena z jediného dílu. Převrat spočívá v tom, že díky pokroku v obrábění je dnes takový díl levný. Významným bonusem je jeho přesnost, neboť zde odpadá výroba vlastních přesných úhelníků zaručujících často požadovanou kolmost. Jednotky DGST jsou nejen velmi přesné a prostorově úsporné, ale do jejich obrysu se vměstnaly všechny další potřebné funkce – seřiditelné dorazy, tři druhy tlumení v koncových polohách i magnetické snímače poloh. Pokles cen oproti SLT je v řádu několika desítek procent.

Velmi přesné pohony s vedením DGST s výjimečně vysokým poměrem výkon/cena

Rychlý pohled do katalogu

Na těchto několika případech je vidět, že pokrok nelze zastavit. V okamžiku, kdy se zdá být vše dokonale vymyšleno, objeví se nový nápad nebo se změní platnost dosavadních obecných zkušeností (například kdy obrábění bylo po léta považováno za drahou technologii) – a nový výrobek je na světě.

Proto pokud patříte k těm, kdo potřebují šetřit místem, nahlédněte do novinek v sortimentu pohonů Festo. Zmenšování a zlevňování se týká i mnoha dalších novinek, například jednotek pro úpravu stlačeného vzduchu řady MS2, které jsou nejen malé, ale i lehké, robustních ventilů VUVS a kompaktních ventilů VUVG ve verzi S (standard), které jsou též vyráběny hromadně ve velkých sériích. Pro rychlý přehled jsou všechny výrobky vyráběné v nejvyšších počtech, za nejlepší ceny a vedené skladem kdekoliv na světě označeny v katalogu modrou hvězdičkou.

Řada MS2 se vyznačuje miniaturizací (šířka pouhé 2 cm) a malou hmotností.
Robustní ventily VUVS a kompaktní ventily VUVG ve verzích „S“ představují výkonné výrobky za nízkou cenu.
Reklama
Související články
Bílá kniha - zónová bezpečnost

Výrobci jsou povinni předcházet pracovním úrazům prevencí bezpečnostních rizik. Dosažení požadované úrovně bezpečnosti může být náročné, jelikož může dojít ke zvýšení složitosti a snížení produktivity. Tato bílá kniha představuje unikátní řešení zónové bezpečnosti, která snižuje složitost konstrukce redundantních pneumatických bezpečnostních okruhů a zvyšuje produktivitu stroje. Jsou zde vysvětleny výhody tohoto konceptu oproti tradičním metodám pneumatických bezpečnostních okruhů, využívajících vypouštěcí ventily a zároveň jsou zmíněny jeho přínosy jak pro výrobce strojů a zařízení (OEM), tak pro koncové uživatele.

Pneumatika a komunikace

Jak souvisí stlačený vzduch s komunikací? Komunikace je jedním z nejpoužívanějších výrazů současnosti. Svět je plný informací, které je nutné přenášet. Jak se tento fenomén projevuje v pneumatice?

Malé velké změny - čidla pro pneumatické válce

Historicky prošla magnetická čidla pro snímání poloh pneumatických válců zajímavým vývojem. Jsou stále menší, výkonnější, levnější a ještě déle vydrží.

Související články
Výměnný systém pro automatizaci obrábění

Hlavice Robot point je novinkou české strojírenské firmy v-tech a je dalším produktem, který jde cestou filozofie Průmysl 4.0.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Fenomén otáčení

Najít v přírodě cokoliv, co se mechanicky otáčí, je velmi obtížné. Otáčení však hraje roli v celé historii našeho průmyslu. Bez otáčení by nebyl vynalezen soustruh, bez soustruhu by nebyly vyrobeny písty, bez pístů by se nepodařilo spustit parní stroj, bez páry by nezačala éra techniky…

Když je součástka rozhodující

Dokonalé fungování nového automatického testovacího systému realizovaného společností Sagicofim k provádění přejímacích zkoušek bezpečnostních nádob na filtrační prvky podle nejpokrokovějších předpisů zaručuje servoventil řady LR z produkce společnosti Camozzi.

Pevné základy, tedy výrobky pro každého

Globální trh klade stále větší nároky na všechny výrobce. Vyrábět levně, rychle, ale současně kvalitně. Je možné takové protiklady vůbec skloubit? Je ještě nějaká další cesta, jak snížit výrobní náklady a ceny? Jednu z nejúčinnějších odpovědí na tuto otázku najdete v sortimentu nových pneumatických ventilů firmy Festo.

Jedna a jedna je více než dvě

Kuřimský výrobce kuličkových šroubů KSK Precise Motion (dříve Kuličkové šrouby Kuřim) a, výrobce kapotáží a teleskopických krytů – vyškovská společnost Hestego a brněnský Ideal-Trade Service dodávající technologické celky a chemikálie pro povrchové úpravy a kompresory pro stlačený vzduch – tyto tři společnosti patří do jednoho koncernu.

V pohybu

Výrobci výrobních zařízení pro lehké kompozitní materiály jsou pod tlakem. Čím rychleji dostanou své stroje k zákazníkům a uvedou je do provozu, tím větší je jejich konkurenceschopnost. To ovšem vyžaduje přesné postupy pro efektivní a ekologicky příznivé využití surovin, čehož lze dosáhnout pomocí inovativních systémových komponent a kvalitního poradenství jak pro výrobce, tak pro zákazníky. Firma Technicon takto díky novému řešení od společnosti Festo zvyšuje svůj inovační náskok s velkoplošnými adhezivními systémy.

Továrna budoucnosti otevřena v Německu

Technologický podnik, který otevřela společnost Festo v německém Scharnhausenu, je názornou ukázkou automatizace budoucnosti. Továrna, kde automatizační společnost vyrábí ventily, ventilové terminály a elektroniku, je charakterizována úspornými a energeticky efektivními procesy, výrobky nejvyšší kvality, výslovným zaměřením na zákazníka i udržitelnou a zelenou výrobou.

Nové komponenty pro stavbu strojů

Tým fluidní techniky divize Lin-Tech společnosti Hennlich i v letošním roce představí na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně řadu novinek.

Robot - pomocník s lidskou tváří

Následující tři dílčí články představují roboty v rozličných uplatnění a to nejen v rámci výroby v automatizovaném proces, jak jsme byli doposud zvyklí.. Ještě v době nedávno minulé pohled na robot v podobě lidské bytosti byl záležitostí science fiction, nyní se stává běžnou realitou.

Pohony pro automatizaci

Firma Festo patří k předním výrobcům automatizační techniky. Hlavní know-how lze charakterizovat jako pohyb. Pohyb všeho druhu – od jednoduchého přímočarého nebo rotačního až po robotická řízení, schopná pohybovat se po křivce v prostoru. To vše buď pneumaticky, nebo elektricky.

Pomocník pro plánování výroby

Většina lidí dnes ví, že žádná firma, která chce být konkurenceschopná, neobejde bez kvalitního ERP. Díky němu lze především řídit procesy, a to doslova všechny. Ne každý si však uvědomuje, jak velké mohou být rozdíly mezi systémy pro jednotlivé oblasti podnikání. Asi nejsofistikovanější ERP najdeme bezesporu ve výrobních firmách.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit