Témata
Reklama

Technologie 3D pletení v robotice

Kdokoliv, kdo si myslí, že pletení je staromódní, se hluboce mýlí. Stále více výrobků se vyrábí z různých materiálů pomocí technologie 3D pletení, a to v nejrůznějších průmyslových odvětvích.

Pružnost a stabilita v kombinaci s efektivním a ekologicky šetrným výrobním procesem představují jen část výhod inovativní technologie.

Reklama
Reklama

Inovativní technologie

Kancelářské židle, ochranné rukavice, obvazy a sportovní obuv mají jedno společné: jsou vyráběny pomocí inovativní technologie pletení 3D. Jaký druh příze se použije, to závisí na oblasti použití. Je možné plést z kovových nebo skleněných vláken, jakož i z vláken textilních. V budoucnu se očekává, že technické pletené tkaniny budou stále více využívány jako materiály pro letadla a automobily nebo pro stavbu mostů.

Hlavní výhodou této výrobní technologie je, že do dílu mohou být implementovány jak pevné, tak i pružné oblasti. Tímto způsobem lze například botu přizpůsobit pohybu chodidla lépe, než je tomu u standardní obuvi. Současně tuhé zóny v pletené struktuře poskytují stabilitu nohy tam, kde je to potřeba. Pletení s použitím lehké směsi příze také snižuje hmotnost obuvi.

Prostřednictvím technologie 3D pletení lze botu přizpůsobit pohybu chodidla lépe než u standardní obuvi.

Efektivní a ekologicky šetrná výroba

Tato technologie se osvědčuje také z hlediska ochrany životního prostředí: nevytvářejí se žádné odpady a v případě některých technik pletení se stávají další kroky ve výrobním procesu zbytečnými – například sešívání jednotlivých dílů dohromady. A to proto, že vlákna textilní „nohavice“ jsou již navzájem setkaná, například pletená botka nošená naboso nepotřebuje žádné švy.

Interakce radiálních, diagonálních a podélných „svalových“ vláken umožňuje řídit pohyby cíleným způsobem.

Pohled na zvířecí svaly zblízka

Textilní tkanina pletená metodou 3D poskytuje také požadovanou strukturu v robotickém zařízení BionicMotionRobot Festo. Když se začínalo s vývojem ramena bionického robotu, inženýři podrobně zkoumali svalové vlákno chapadla chobotnice. V chapadle probíhají svalová vlákna v několika vrstvách a v různých směrech. Interakce radiálních, diagonálních a podélných vláken umožňuje chobotnici řídit svá chapadla cíleným způsobem. Uvnitř pneumatického ramena robota je použita textilní tkanina 3D, která z tohoto přírodního modelu vychází.

Vzduchové komory v ramenu robota jsou obepnuty pružnými a tuhými prameny tkaniny. Textilní struktura určuje, na kterých místech se robotické rameno prodlouží a na kterých místech bude tomuto prodloužení zabráněno.

Technologie 3D pletení v robotickém zařízení

Pletená tkanina obklopuje malé, pružné vzduchové komory poskládané podél ramena robota BionicMotionRobot. Komory jsou plněny stlačeným vzduchem a mohou se společně smršťovat nebo natahovat jako harmonika, čímž se rameno pohybuje. V tomto okamžiku přichází do hry textilní potah vzduchových komor: po vzoru svalových vláken chobotnice jsou komory obepnuty pružnými a tuhými prameny tkaniny. Textilní struktura určuje, na kterých místech se robotické rameno prodlouží, a tím vyvine sílu, a na kterých místech bude tomuto prodloužení zabráněno. Robot se proto může pohybovat nejen rychle a s velkou silou, ale rovněž jemně a přesně. Přírodní formy pohybu znamenají, že BionicMotionRobot může být použit pro různé úkoly a pracovat bez nebezpečí společně s lidmi.

Festo

vaclav.lacina@festo.com

www.festo.cz

Reklama
Vydání #7,8
Kód článku: 170753
Datum: 27. 06. 2017
Rubrika: Monotematická příloha / Fluidní technika
Autor:
Firmy
Související články
Náklady na vlastnictví zařízení pro montážní procesy

Ve všech průmyslových odvětvích je princip celkových nákladů na vlastnictví (TCO – Total Cost of Ownership) klíčovým faktorem při rozhodování o nákupu nového stroje nebo zařízení. Úvaha založená výlučně na základě pořizovacích nákladů už dávno přestala být dostatečná, pokud se plánuje vyrábět konkurenceschopně v dlouhodobém horizontu. K získání úplného přehledu nákladů zahrnují TCO všechny přímé a nepřímé náklady vzniklé před, během a po zakoupení výrobního zařízení nebo produktu. Kromě skutečných nákladů na pořízení jsou to také položky jako náklady na údržbu a spotřebu energie.

Pneumatická kapovací jednotka

Olepovačky hran jsou stroje používané v dřevoprůmyslu na lepení dřevěných, plastových nebo kovových hran na panely, ze kterých se poté vyrábí nábytek. Kapovací jednotka upravuje především nadbytečné části těchto lepených hran na začátku a na konci panelu. Je tedy podstatnou součástí k zajištění vysoké přesnosti koncové úpravy řezu tak, aby byla zachována také celková kvalita a konečná úprava celého panelu.

Industry 4.0 potřebuje produkty s chytrým řízením pohybu

Termín Industry 4.0 odkazuje na současný trend digitalizace a s ní související automatizaci výroby. Typicky je popisována jako počítačově řízená výroba nebo, jinými slovy, sloučení tradiční automatizace s informačními technologiemi.

Související články
Úspory ve všech směrech

Náš trh v oboru automatizace zaznamenává stále rychlý růst. Z hlediska vybavení, složitosti a komfortu se nejrychleji zvyšuje poptávka v extrémních oblastech – na jedné straně po sofistikovaných výrobcích s mnoha chytrými funkcemi, na straně druhé po nejlevnějších a nejjednodušších prvcích s funkcemi pouze základními.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Když je součástka rozhodující

Dokonalé fungování nového automatického testovacího systému realizovaného společností Sagicofim k provádění přejímacích zkoušek bezpečnostních nádob na filtrační prvky podle nejpokrokovějších předpisů zaručuje servoventil řady LR z produkce společnosti Camozzi.

Fenomén otáčení

Najít v přírodě cokoliv, co se mechanicky otáčí, je velmi obtížné. Otáčení však hraje roli v celé historii našeho průmyslu. Bez otáčení by nebyl vynalezen soustruh, bez soustruhu by nebyly vyrobeny písty, bez pístů by se nepodařilo spustit parní stroj, bez páry by nezačala éra techniky…

Máte rádi stavebnice?

Příkladem jedné z průmyslových stavebnic jsou ventilové a instalační terminály firmy Festo. Ventilové terminály jsou na trhu již téměř patnáct let. Na počátku jejich existence mnozí pochybovali, že si najdou své zákazníky, ale vývoj cen za práci je neúprosný, a tak dnes již nikdo nepochybuje o jejich výhodnosti, o úsporách času a námahy, které přinášejí, přestože pořizovací náklady jsou samozřejmě vyšší než u jednotlivých ventilů.

Úsporný a výkonný kompresor

Společnost Atlas Copco představila nový energeticky úsporný kompresor s vysokou výkonností GA 250, který je prvním představitelem nové řady šroubových kompresorů se vstřikem oleje řady GA 160+ 315.

Hromadná výroba? To nestačí!

Všichni jsme svědky nesporně se zrychlujícího vývoje vědy, techniky, ale i světového obchodu. Globalizace trhu vede k poptávce po rychle pracujících výrobních linkách a strojích vykazujících výjimečné výkony. Současně se stále častěji objevuje požadavek uspokojit poptávku na malé série výrobků, které se od těch masových odlišují.

Digitalizací k efektivitě

Pokud bychom hledali nejvíce skloňované téma současné doby ve vztahu k průmyslu, jednoznačně se shodneme, že je to oblast kyberneticko-fyzických systémů zosobněných v německé iniciativě Industrie 4.0. Její autoři s tímto konceptem na hannoverský průmyslový veletrh přišli a od té doby uplynulo pět let, které se na této strategii podepsaly – probíhající revoluce se vztyčenou zástavou s vyobrazením digitalizace průmyslové výroby a s pokročilou automatizací a robotizací.

Snadná a rychlá cesta k řešení

Potřebujete pneumatický nebo elektrický pohon či dokonce manipulátor? Rádi byste svůj návrh optimalizovali? Firma Festo nabízí svým obchodním partnerům pomoc ve formě nástrojů pro výběr a návrh výrobků.

RCMT - 20 let ve výzkumu obráběcích strojů (2. část)

Před 20 lety se začaly psát dějiny novodobé tuzemské výzkumné základny strojírenské výrobní techniky. Tento příspěvek nahlíží na klíčové milníky na jeho cestě očima aktérů, kteří stáli a stojí po jeho boku. Vydejme se společně na cestu, která formovala dnešní podobu Výzkumného centra pro strojírenskou výrobní techniku a technologii RCMT (Research Center of Manufacturing Technology) při FS ČVUT v Praze.

Výměnný systém pro automatizaci obrábění

Hlavice Robot point je novinkou české strojírenské firmy v-tech a je dalším produktem, který jde cestou filozofie Průmysl 4.0.

Aby zákazník na vlastní oči viděl…

Produkty a systémy, jež pracují s kyslíkem, podléhají vysokým bezpečnostním pravidlům, neboť kyslík podporuje hoření. Ta zařízení, která pracují s kyslíkem a jsou určená pro medicínské účely, se navíc musejí vedle vysoké funkčnosti a bezpečnosti vykazovat také vysokou čistotou. Nejen výrobu ventilů určených pro medicínské účely si přijeli dva významní čeští zákazníci společnosti Camozzi prohlédnout do jejích italských výrobních závodů.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit