Témata
Reklama

Pneumatické válce certifikované dle ISO

26. 06. 2018

Nové pohony řady P1F řeší širokou škálu průmyslových aplikací pro všeobecné použití v různých provozních podmínkách.

Společnost Parker Hannifin, výrobce technologií a systémů pro řízení pohybu, uvádí na trh novou řadu pneumatických válců s certifikací podle ISO 15552. Nová série nahrazuje stávající série P1D a AZ. Válce jsou k dispozici ve velikostech pístu od 32 do 125 mm.

Série P1F je vhodná pro všeobecné průmyslové aplikace, jako je lineární pohyb, upínání, zvedání a kontrolní úlohy v různých provozních podmínkách. Standardní verze profilu válce P1F-S je doplněna svorníkovým válcem P1F-T. Válce v provedení pro „čisté“ aplikace P1F-C budou k dispozici v příštím roce.

Všechny válce jsou plně kompatibilní s normou ISO 15552, která stanovuje standardní rozměry zaměnitelnosti pro pneumatické válce s odnímatelným montážním příslušenstvím. Řada P1F-S se standardním profilem je vhodná pro použití v mnoha pracovních prostředích. Dodávají se například verze pro venkovní prostředí, s technologií polyuretanového těsnění pro zajištění prodloužené životnosti v aplikacích, jako jsou zařízení pro manipulace s materiály, automatizace a transport.

Reklama
Reklama
Reklama

Variabilita pro různá pracovní prostředí

Pro aplikace, kde je vyžadována zvýšená chemická odolnost a kde by stírací kroužek v předním víku mohl být vystaven agresivním chemikáliím, mohou být válce P1F vybaveny stíracím kroužkem vyrobeným z fluoroelastomerových směsí (FKM). K dispozici jsou také varianty s kovovými stíracími kroužky pro použití v náročném a extrémním prostředí. Například pro aplikace, kde může být pístnice znečištěna pryskyřicí, ledem, cementem, cukrovými krystaly, těstem apod., zejména v odvětvích zpracování dřeva, chlazení/ochlazování, chemikálií, potravin a nápojů či v cementářském průmyslu, je nejlepší volbou právě kovový stírací kroužek a pístnice tvrdě pochromovaná. Další verze Ph1F-A s certifikací ATEX se standardním profilem je vhodná i pro potenciálně výbušná prostředí. Nová série pracuje podle verze v tepelném rozsahu –40 °C až do +150 °C.

Pneumatické válce Parker řady P1F jsou k dispozici ve velikostech pístu od 32 do 125 mm.

Jednoduchý vnější design válců P1F podporuje snadné čištění a nabízí dobrý estetický vzhled. Další výhody pro uživatele zahrnují nerezové tlumicí šrouby na jedné straně, jakož i přípojky vzduchu a umístění senzorů umožňující rychlý přístup ke všem nastavením shora, také na jedné straně. Těsnění pístnic jsou kombinována do jediného konstrukčního dílu, což snižuje tření a zvyšuje životnost válců. Vedení pístnice z PTFE slouží ke snížení radiální vůle. Připravenost pro průmyslový standard 4.0 je zajištěna prostřednictvím dvou T-drážek na horní straně. Zde mohou být umístěna čidla, jako jsou analogové senzory P8S CPS nebo senzory IO-Link.

Parker

Dr. Ing. Radim Olšovský, MBA

marketa.schurrerova@parker.com

www.parker.cz

Reklama
Firmy
Související články
Hydraulika a pneumatika. Quo vadis?

Vážení čtenáři, opět po roce se vám dostává do rukou letní vydání magazínu MM Průmyslové spektrum věnované hydraulice a pneumatice. Ve své úvaze se pokusím najít odpověď na úvodní otázku, tedy kam tyto tradiční obory směřují.

Symbióza hydrauliky a pneumatiky

Když vám společnost Hytek, výrobce hydraulických systémů, pošle seznam svých referencí, dočtete se například: hydraulický agregát pro regulaci Kaplanovy turbíny Poechos v Peru, mazací agregát pro ložiska generátoru turbíny MVE Bugoye v Ugandě, mazací agregát pro ložiska generátoru pro Peltonovu turbínu Patikari v Indii, hydraulický agregát pro regulaci chladicí vody v jaderné elektrárně Temelín, hydraulické agregáty pro ovládání turbíny v Keni na řece Sondu Miriu. Jistě byste za výčtem tohoto typu hledali obrovský nadnárodní koncern, opak je však pravdou: jde o malou firmu šikovných lidí, sídlící v obci Lipůvka.

Náklady na vlastnictví zařízení pro montážní procesy

Ve všech průmyslových odvětvích je princip celkových nákladů na vlastnictví (TCO – Total Cost of Ownership) klíčovým faktorem při rozhodování o nákupu nového stroje nebo zařízení. Úvaha založená výlučně na základě pořizovacích nákladů už dávno přestala být dostatečná, pokud se plánuje vyrábět konkurenceschopně v dlouhodobém horizontu. K získání úplného přehledu nákladů zahrnují TCO všechny přímé a nepřímé náklady vzniklé před, během a po zakoupení výrobního zařízení nebo produktu. Kromě skutečných nákladů na pořízení jsou to také položky jako náklady na údržbu a spotřebu energie.

Související články
Technologie 3D pletení v robotice

Kdokoliv, kdo si myslí, že pletení je staromódní, se hluboce mýlí. Stále více výrobků se vyrábí z různých materiálů pomocí technologie 3D pletení, a to v nejrůznějších průmyslových odvětvích.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Hvězdy v pneumatice

Úspěšnost výrobků lze vyjádřit počtem prodaných kusů. Je-li výrobek skutečně úspěšný, roste jeho využití v jakémsi uzavřeném kruhu – čím více zákazníků jej využije, tím je atraktivnější i pro ostatní, protože s počtem vyrobených kusů nejen klesá cena, ale i roste atraktivita.

Nová technologie sušení stlačeného vzduchu

Technologie Adsorbent Media Tube (AMT), patentovaná společností IMI Norgren, využívá to nejlepší ze současných desikačních a membránových sušicích systémů a odstraňuje nedostatky spojené s jejich krátkým životním cyklem i náklady spojené s pravidelnou výměnou.

Inovační projekt pro inertizaci potrubí

Při procesech údržby nebo testování vysokotlakého potrubí a produktovodů či při havarijních situacích je potřeba z potrubí vytlačit médium. V případě hořlavých látek se to provádí za pomoci inertní směsi plynů. Díky tomu při opravách, zejména pak při svařování, nehrozí riziko výbuchu či požáru.

Rychlospojky - s plochými čely, bezúkapové, nebo oboustranně uzavíratelné?

Bezúkapové provedení, Clean Break technologie, s plochými čely, oboustranně nebo jednostranně uzavíratelné – to jsou pouze některé z dostupných technologií a možností při výběru rychlospojek. V čem se liší? A jaké výhody pro uživatele jednotlivé technologie přinášejí?

Úspory ve všech směrech

Náš trh v oboru automatizace zaznamenává stále rychlý růst. Z hlediska vybavení, složitosti a komfortu se nejrychleji zvyšuje poptávka v extrémních oblastech – na jedné straně po sofistikovaných výrobcích s mnoha chytrými funkcemi, na straně druhé po nejlevnějších a nejjednodušších prvcích s funkcemi pouze základními.

Proporcionální regulační ventil

V potravinářském a automobilovém průmyslu, v lékařské a diagnostické technice, laboratorních prostředích, průmyslové automatizaci apod. se proporcionální regulační ventily velmi dobře uplatňují při regulaci tlaku, měření netěsností, testování a při využití další regulační a procesní techniky.

Hydraulické a pneumatické pohony ve strojírenství

Možná by se zdálo, že hydraulické a pneumatické pohony jsou v dnešní době trochu opomíjeny a jejich vývoj se zastavil, ale to ani zdaleka není pravda. Obě tyto skupiny pohonů mají svá pro a proti, ale nepochybné je, že v moderním strojírenství hrají důležitou roli.

Pneumatické mechanismy - nezbytná součást moderních strojů

Pneumatické mechanismy patří do kategorie mechanismů, které definujeme jako systém pro přenos a transformaci energie a informace pomocí nositele energie.

Tlakový vzduch na míru

Plynulá dodávka tlakového vzduchu je ve velké většině případů jednou ze základních podmínek zajištění plynulé výroby. Vyžaduje však vysoce efektivní kompresorovou techniku, což může být investičně nákladné. Společnost Kaeser Kompressoren proto přišla už před téměř 15 lety na český trh s výhodným řešením pod označením Sigma Air Utility, jež přesouvá takovéto investice do kategorie provozních nákladů. Služba Sigma Air Utility se osvědčila ve světě i u nás.

Nejvyšší výkon v proporcionální technice

Snadná ovladatelnost, přesné řízení a flexibilita použití – to jsou vlastnosti proporcionálního ventilu VPPX od firmy Festo. Díky připojení externích senzorů lze kontrolovat kompletně celý proces a kompenzovat tření, hysterezi nebo netěsnosti pomocí uzavřené regulační smyčky.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit