Témata
Reklama

Rychlovýměnný upínací systém

Společnost v-tech v minulém roce představila modulární rychlovýměnný systém pro CNC obráběcí stroje. Slouží jako rozhraní mezi stolem CNC stroje a upínačem obrobku, který může být v podobě svěráku, univerzálního sklíčidla či přípravku.

Hlavní součást tvoří upínací hnízdo, které je v různých konfiguracích usazeno v precizně zpracované ocelové základně, jež je pevně usazena v ustavovacích drážkách stolu CNC obráběcího centra. Do upínacího hnízda zapadá čep, který je připevněn k adaptéru, na němž je ustaven svěrák, univerzální sklíčidlo či speciální upínací přípravek.

Pomocí těchto komponent lze jednoduše a přesně konfigurovat a ustavovat upínací zařízení na stole CNC stroje. Hlavní výhodou celého systému je především rychlost změny uspořádání, což rapidně snižuje seřizovací časy a zvyšuje produktivitu strojů.

Reklama
Reklama

Upínací hnízdo

Upínací hnízdo o vnějším průměru 135 mm a zástavbovou výškou pouhých 43 mm je vyrobeno ze speciální kalené a otěruvzdorné nástrojové oceli. Vtahovací síla čepu při takto kompaktních rozměrech dosahuje úctyhodných 24 kN, přesnost ustavení čepu v sedle upínacího hnízda do 0,005 mm. Ovládání silového upnutí je řešeno pomocí běžného dílenského přívodu tlakového vzduchu o minimálním tlaku 6 barů. Hnízdo je koncepčně řešeno tak, aby i po odpojení tlakového vzduchu v případě víceosého obrábění zůstal čep dokonale upnut vnitřním samosvorným mechanismem.

Každé hnízdo má vnitřní ofukovací trysky, které zabraňují vniknutí třísek z obrábění během manipulace s výměnnými paletami. Během letošního roku přibude do nabídky verze hnízda se zabudovaným ofukem dosedacích ploch, senzoringem pro kontrolu správného upnutí palety a RFID čipem pro přenos dat. Primárním určením této verze je automatická výměna palet, např. pomocí průmyslového robota.

Sestava horizontka

Standardně je systém nabízen v provedení pro vertikální a horizontální frézovací centra. V prvním případě jsou upínací hnízda usazena v základně o počtu 1, 2, 4 a 6. Horizontální provedení reprezentuje upínací věž o podstavě 500 x 500 mm s počtem 12 hnízd a upínací úhelník 700 x 400 mm se šesti hnízdy.

Výměnné palety

Společně s širokým rozsahem příslušenství, jako jsou výměnné palety, automatická pneumatická sklíčidla nebo adaptéry, lze rychlovýměnný systém použít jak pro potřeby kusové, tak i sériové výroby. Výhodné je použití pro nástrojárny zabývající se výrobou forem. Ustavením upínacích čepů na dosedací ploše polotovaru formy lze docílit upnutí s možností obrobení z pěti stran.

Systém lze kombinovat jak se standardními upínači, jako jsou nejrůznější strojní svěráky a univerzální sklíčidla, tak i se speciálními přípravky k upínání např. odlitků. Pro implementaci do výroby stačí osadit stávající dílenské nářadí adaptéry s upínacími čepy a vytvořit si tak produktivní systém pro snížení seřizovacích časů. Společnost v-tech, s. r. o., je hrdým výrobcem a nabízí také možnost speciálních úprav či specifických řešení podle požadavku zákazníka.

v-tech

Ing. Michal Vašát

Reklama
Vydání #1,2
Kód článku: 180136
Datum: 07. 02. 2018
Rubrika: Výroba / Obrábění
Autor:
Firmy
Související články
Úspora vedlejších časů

V současné době se firmy v České republice potýkají s nedostatkem pracovníků. Obzvláště citelná je tato situace v oblasti strojírenství, kde jsou na pracovníky kladeny vyšší požadavky na vzdělánV současné době se firmy v České republice potýkají s nedostatkem pracovníků. Obzvláště citelná je tato situace v oblasti strojírenství, kde jsou na pracovníky kladeny vyšší požadavky na vzdělání a praxi v oboru. Nelze ani očekávat, že se situace sama zlepší nebo nás zachrání zahraniční pracovníci. í a praxi v oboru. Nelze ani očekávat, že se situace sama zlepší nebo nás zachrání zahraniční pracovníci.

Nový pohled na moderní CAM programování v praxi

Při své dennodenní praxi se odborníci firmy Grumant u svých zákazníků opakovaně setkávají s tím, že jsou programy připravovány přímo na strojích. Důsledkem toho jsou ztráty strojní kapacity a dále dochází ke ztrátě kontroly nad výrobním procesem z hlediska použitých strategií a řezných podmínek. Ani tam, kde se již používá CAM programování, nemusí být vyhráno. O tom, jak revolučně vidí CAM programování ve firmě Grumant, pojednává tento článek.

Progres v navyšování podílu na trhu

Skupina Plansee Group dosáhla v hospodářském roce 2017/18 konsolidovaného obratu 1,3 miliardy euro, což znamenalo nárůst o 11 % ve srovnání s předchozím obdobím. V rámci bilanční tiskové konference konané v Reutte o tom informovali členové představenstva Bernhard Schretter a Karlheinz Wex.

Související články
Proč používat strategii trochoidního frézování?

Strategie trochoidního frézování byla na trh díky svým výhodám uvedena už před několika léty, ale přesto se často setkáváme se zákazníky, kteří používají výhradně tradiční metody obrábění. Důvodem nejsou nedostatečné možnosti strojového parku nebo absence kvalitního CAM systému pro programování. Důvodem je nejčastěji obecná neznalost této strategie frézování a konzervativní myšlení.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Zero point - efektivní způsob upínání obrobků

Soustava stroj–nástroj–obrobek předurčuje, jak přesné a kvalitní bude obrobení polotovaru obrobku. K významným, ale bezesporu velmi podceňovaným prvkům tohoto procesu patří také upínání obrobku. O trendech v upínání obrobků pomocí technologických palet pojednává tento příspěvek.

Na cestě k nulové chybě upínání

I ta nejmenší cizí tělíska (prach, třísky apod.) mezi dutinou vřetena a stopkou nástroje mohou zapříčinit nepřesnost upnutí vrtáku nebo frézy, což má za následek výrobu zmetků nebo poškození nástroje a tím přerušení výroby. Toto mohou odstranit měřicí systémy se senzory.

Jak úspěšné soustružit tvrzené součástí

Soustružení tvrzených součástí (HPT) se v průběhu posledních 10 -15 let stalo respektovanou a cenově efektivní alternativou k broušení. Bylo prokázáno, že díky této metodě lze zkrátit dobu obrábění a snížit náklady o 70% i více. Ale vedle výhod souvisejících se zkrácením vlastního času cyklu, nabízí HPT i celou řadu dalších výhod. HPT je definováno jako soustružení ocelí s tvrdostí vyšší než 45 HRC (obvykle v rozmezí 55-68 HRC), přičemž jako typické příklady obráběných součástí lze zmínit brzdové kotouče, převodová kola, pastorky řízení, sedla ventilů, písty, vložky válců nebo tělesa spojek.

Bezdotykové orovnávání brousicích kotoučů

Exaktní orovnávání diamantových brousicích kotoučů musí zajistit jak vytvoření požadovaného tvaru, tak i optimální topografii povrchu. U mechanických technologií vznikají vždy síly mezi nástrojem a kotoučem. Bezkontaktní strategie nyní používá pro orovnávání kotoučů technologii elektroerozivního řezání drátovou elektrodou.

EMO Hannover 2013: část 8 - upínání obrobků

V tomto vydání se již naposledy v ucelené monotematické retrospektivě poohlédneme po loňském veletrhu obráběcí techniky EMO Hannover. Autor tohoto příspěvku se zaměřil na problematiku upínání obrobků. A co nového v této oblasti firmy nabízejí? Čtěte dále.

Povlak DLC zvyšuje trvanlivost závitníků

Pro závitníky na řezání závitů do titanu byl vyvinut nový povlak CrTiN s horní vrstvou DLC. Ve srovnání se závitníky z HSS s povlakem TiCN je možné s nimi pracovat s dvojnásobnou řeznou rychlostí při dvojnásobné trvanlivost.

Evoluce na výstavě Mach

Společnost WNT, dodavatel obráběcích nástrojů, představí své produkty na blížící se výstavě Mach 7. - 11.4. v Birminghamu.

Soustružení abrazivním kapalinovým paprskem zvyšuje trvanlivost

Soustružení abrazivním vodním paprskem je technologie, která spojuje kinematiku konvenčního soustružení s abrazivním vodním paprskem jako nástrojem. Toto spojení je výhodné zejména při obrábění těžkoobrobitelných materiálů, např. titanových slitin, kde nahrazuje hrubování konvenčním soustružením řezným nástrojem.

EMO Hannover 2013: část 7 - Technologie, které mnohdy nejsou vidět

Význam a odborný dopad hannoverského veletrhu EMO je tak zásadní v oboru technologie obrábění, že se mu věnujeme na stránkách MM Průmyslového spektra i čtvrtý měsíc po zavření bran výstaviště. Tentokrát přinášíme ucelený pohled na materiály použité ve stavbě strojů.

Vrtání hlubokých otvorů velkých průměrů

V mnoha firmách používají k vrtání otvorů velkých průměrů kopinaté vrtáky i na moderních strojích. V lepším případě s korunkami z moderních HSS ocelí a spékaných ocelí, v opačném případě z klasických rychlořezných ocelí.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit