Témata
Reklama

Ochranná maska s filtrací vdechovaného i vydechovaného vzduchu

Společnost Prima Bilavčík, s.r.o., rozšiřuje svůj široký sortiment měřicích přístrojů o ochranné a desinfekční prostředky a přístroje pro bezkontaktní měření teploty, aby svým obchodním partnerům pomohla splnit nařízená vládní opatření v oblasti hygieny a zajistit bezpečný provoz i v současné epidemiologické situaci.

Reklama
Reklama
Reklama
Obr. 1. Oproti rouškám poskytují masky nejen podstatně vyšší stupeň ochrany, ale i nižší denní náklady. (Zdroj: Prima Bilavčík)

Mezi novinky, které byly v nedávné době uvedeny na trh, patří ochranná maska vyvinutá a vyráběná slovenskou společností Gevorkyan, která poskytuje obousměrnou ochranu díky filtraci vdechovaného i vydechovaného vzduchu. Tím chrání nejen svého nositele, ale i jeho okolí. Nové masky již jsou včetně náhradních filtrů skladem v e-shopu společnosti Prima Bilavčík a zájemci si je mohou objednat jak po jednotlivých kusech, tak i ve větších množstvích pro uspokojení potřeb výrobních firem. Kromě nich lze v e-shopu objednat také jednorázové roušky nebo antimikrobiální dezinfekci ve formě kapaliny nebo gelu, a to od malých 30ml balení až po dvacetilitrové kanystry, přičemž k dispozici jsou i praktická balení s rozprašovačem.

Rychlý vývoj a uvedení do výroby
Výrobu ochranných masek s vyměnitelným filtrem obsahujícím stříbro zahájil koncem března závod práškové metalurgie Gevorkyan, s.r.o., ve slovenském Vlkanově. Firma, která má několik desetiletí zkušeností s výrobou filtrů pro různé oblasti použití, tak reagovala na současnou situaci způsobenou koronavirovou pandemií. Jak uvedl majitel společnosti Artur Gevorkyan v rozhovoru pro slovenskou televizi RTVS, cílem bylo ochránit nejen vlastní zaměstnance a jejich rodiny, ale i nabídnout trhu žádanou ochrannou pomůcku. Vývoj proto proběhl v rekordně krátkém čase a díky tomu, že společnost má k dispozici všechny potřebné technologie včetně vstřikovacích lisů, mohla ihned zahájit jejich sériovou výrobu. Zároveň byla podána přihláška o patentovou ochranu nově vyvinutých ochranných masek. Díky dlouholeté spolupráci výrobce se společností Prima Bilavčík jsou nyní tyto masky jejím prostřednictvím dostupné i na českém trhu.

Obr. 2. Ochranná maska typu Ljusi (velikost L). (Zdroj: Prima Bilavčík)

Tři provedení masky
Nové ochranné masky jsou vhodné pro celodenní nošení na pracovišti i pro osobní použití a oproti rouškám poskytují nejen podstatně vyšší stupeň ochrany, ale i nižší denní náklady. Masky jsou vyráběny z certifikovaných a zdraví nezávadných plastů, které se běžně používají v potravinářském průmyslu a zdravotnictví. Dodávány jsou ve třech různých provedeních lišících se vzhledem a velikostí, aby bylo zajištěno, že budou dobře sedět na různých typech pánských i dámských obličejů. Největší je velikost XL dodávaná pod označením Industry SK1, prostřední velikost L byla označena jako Ljusi a nejmenší M jako Elegant. Součástí balení je kromě masky také sada 30 náhradních filtrů a gumičky pro připevnění masky k obličeji. Maska není dodávána jako sterilní, proto se doporučuje ji před prvním použitím vydezinfikovat.
Na rozdíl od výměnných filtrů není životnost masek nijak omezena. Po použití masky je jen třeba vyjmout použitý filtr, masku vydezinfikovat a vložit nový filtr. Stejnou masku pak může nosit i více osob, podmínkou však je pečlivé vydezinfikování masky alkoholem nebo dezinfekcí a výměna filtru za nový.

Obr. 3. Ochranná maska typu SK1 Industry (velikost XL). (Zdroj: Prima Bilavčík)

Dvojitá ochrana
Důležitou funkční součástí masky je vyměnitelný filtr, který slouží k filtraci vdechovaného i vydechovaného vzduchu. Tím chrání nejen uživatele masky, ale i jeho okolí. Filtr se skládá ze tří vrstev: vnější hydrofobní vrstva z netkané textilie zabraňuje pronikání kapiček z vnějšího prostředí do vnitřku masky, uprostřed se nachází vlastní polypropylenová filtrační vložka se stříbrem a z vnitřní strany další hydrofobní vrstva z netkané textilie, která brání pronikání kapiček z masky. Jelikož filtrační vložka nepřichází do kontaktu s obličejem, je eliminováno mechanické znečištění filtru například kosmetikou nebo potem. Filtr je možné používat až 12 hodin a po celodenním nošení masky se jednoduše vymění za nový.

Vlastnosti masky a porovnání s rouškou
Během epidemie nařídily vládní orgány všem zaměstnavatelům, aby pro své zaměstnance zajistily roušky. Roušky sice představují základní stupeň ochrany, ale oproti ochranné masce mají řadu nevýhod. Látka, ze které je rouška vyrobena, nemá reálné filtrační vlastnosti – zabraňuje pouze rozprašování kapiček z úst člověka, ale nefiltruje vydechovaný vzduch. Při použití respirátorů typu FFP2 a FFP3 opatřených výdechovým ventilem navíc dochází k nechráněnému přenášení virů od nakažené osoby do okolí. Roušky jsou určeny k jednorázovému nošení a doporučuje se vyměňovat je každé 2–3 hodiny. Respirátor je určen k nošení po dobu jednoho dne (obvykle 8 hodin). Textilní roušky zůstanou suché pouze prvních 15–20 minut používání, následně zvlhnou a zrychlují celý proces přenášení virů do dýchacích cest.
Další nedostatek roušky nebo respirátoru spočívá v tom, že se jich člověk během nošení často dotýká rukama. To může vést ke kontaminaci roušky zvenku a následně ke kontaminaci dýchacích cest kvůli propustnosti látky. Rouška nebo respirátor také přicházejí do kontaktu s celou plochou tváře a snadno se tak znečišťují i z vnitřní strany. Proto při manipulací s rouškou nebo respirátorem hrozí vysoké riziko kontaminace.
Pro pořádek je třeba uvést, že ani maska nezaručuje 100% ochranu před viry a bakteriemi, neboť je koncipována pouze jako doplňující ochrana. Maska poskytuje variabilní úroveň ochrany podle typu filtru, který do masky zvolíme. Výše zmíněný třívrstvý filtr s obsahem stříbra zajišťuje antibakteriální ochranu s účinností 95,7 %. Maska podobně jako rouška zabraňuje rozprašování kapiček z úst člověka, ale navíc filtruje vdechovaný i vydechovaný vzduch.
Jelikož maska je vyrobena z pevného plastu, je nepropustná. Viry se tak přes masku nepřenášejí do dýchacích cest ani když se jí dotýkáme rukama. Maska rovněž nepřichází do kontaktu s tváří celou svou plochou, ale pouze po svém obvodu. Proto při manipulaci s maskou nehrozí riziko kontaminace.

Obr. 4. Nové ochranné masky jsou vhodné pro celodenní nošení na pracovišti i pro osobní použití. (Zdroj: Prima Bilavčík)

Ekonomika
Také finanční náklady vyznívají ve prospěch masky. Ceny nejlevnějších roušek bez reálné ochrany se obvykle pohybují mezi 19 až 27 Kč. Při několikanásobné výměně roušky přes den pak denní náklady stoupnou na cca 80 až 110 korun. Také ceny respirátorů se pohybují kolem 110 až 140 Kč. Naopak denní náklady na filtr do masky činí jen 6,80 Kč. K tomu je třeba připočítat jednorázovou investici do masky ve výši řádově 800 Kč a náklady na její dezinfekci. Maska tedy i při nižších denních nákladech poskytuje vyšší stupeň ochrany než rouška nebo respirátor.

Zdroj: Zpracováno redakcí z tiskové zprávy.

Reklama
Firmy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit