Témata
Reklama

Sigma Group má jako první v ČR nový jaderný certifikát

Na konci srpna 2021 získala Sigma Group jako první česká firma nový certifikát pro projektování a výrobu čerpadel pro jadernou energetiku. 

Firmě otevřel cestu k zakázkám pro maďarský Paks II a v budoucnu stane nutností pro veškeré dodávky pro jádro.

Předávání certifikátu Janem Weinfurtem, jednatelem TÜV Nord Czech, Milanu Stratilovi, generálnímu řediteli Sigma Group.

Změny v nové normě

Jakousi standardní normou pro dodávky do jaderné energetiky byla norma ISO 9001, ale v roce 2019 byla v ČR vydána nová s označením ISO 19443. Zásadní přestavba systému norem proběhla kvůli zapracování nových požadavků Mezinárodní agentury pro atomovou energii a do popředí pozornosti se dostala jaderná bezpečnost.

„ISO 9001 si klade za cíl splnění požadavků zákazníka jako prioritu, ale nová norma ISO 19443 má jako prioritu hledisko jaderné bezpečnosti. V praxi to znamená v první řadě posouzení jaderné bezpečnosti a tomu přizpůsobený celý systém návrhu, výroby a dokladování,“ popisuje rozdíly Milan Stratil, generální ředitel Sigma Group.

Reklama
Reklama

Nová výstavba žádá novou normu

Impulsem pro zavedení nové normy ve firmě byl zákaznický audit společnosti General Electric. Sigma této americké společnosti dodává čerpací techniku v rámci subdodávek pro turbínu maďarské jaderné elektrárny Paks II stavěné ruskou korporací pro atomovou energii Rosatom. Hodnota dodávky turbín dosahuje bezmála 800 milionů eur.

Sigma Group nyní patří mezi jen několik málo firem v Evropě certifikovaných podle nové normy. S normou ISO 19443 jako povinným dokladem se počítá i v připravovaném tendru na výstavbu nových bloků v ČR.

Čerpadla Sigma v provozu jaderné elektrárny Dukovany.

Zakázky pro jádro

„Udržovat v platnosti celou škálu certifikátů, oprávnění, zákaznické audity, softwarové licence a vyškolený personál není laciná záležitost a je nutno každoročně počítat s investicí překračující milion korun. Ale výsledkem je možnost dokladovat, že společnost Sigma Group a její dceřiné společnosti mají zaveden požadovaný systém kvality, bezpečnosti práce, ochrany životního prostředí, proces svařování atd. Věříme, že vložené úsilí se vrátí v podobě nových zakázek na dodávky pro jadernou energetiku,“ uvádí Stratil.

Sigma 50-NQD oběhové čerpadlo pro primární okruh jaderných elektráren.

Nyní je firma schváleným dodavatelem pro ČEZ, Slovenské elektrárne, Škoda JS, NDK Turecko, CKBM (výrobce čerpací techniky a součást Rosatomu), Atomstrojexport a General Electric, což jsou významné společnosti na poli jaderné energetiky.

Reklama

V současnosti Sigma pracuje na zakázkách pro jaderné elektrárny Kurská (Rusko), Rooppur (Bangladéš) a Akkuyu (Turecko) a připravuje se na Paks II (uvedené bloky jsou typu VVER-1200 stavěné Rosatomem). Zakázka pro Kurskou elektrárnu má hodnotu 210 milionů korun.

Firmy
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Jaderné elektrárny a tornádo

Po katastrofickém dopadu přechodu tornáda na Jižní Moravě se na Občanskou bezpečnostní komisy JE Dukovany obracejí občané s dotazem „Co se stane, když se objeví tornádo nad JE Dukovany". Aleš John připravil ve Zprávách z jaderné energetiky pojednání o tom, o co jde a co by se mohlo stát.

Nejdražší povolenky v historii

Emisní cíle stanovené pro rok 2030 mají Evropu přiblížit k uhlíkové neutralitě. Mimo jiného však způsobují nevídaný růst cen povolenek, které téměř denně lámou rekordy. Odvětví spadající pod EU ETS jsou pod obrovským tlakem. Teplárenství nevyjímaje.

Sonda pro bezkontaktní sledování odběru energie

Výzkumníci z Fakulty elektrotechnické ČVUT z telekomunikační katedry vyvinuli v rámci projektu Chytrá řešení pro Prahu sondu, která dokáže měřit spotřebu libovolného spotřebiče a na dálku ji odesílat prostřednictvím sítě internetu věcí (IoT). Inteligentní sonda v podobě krabičky se připevní na napájecí kabel a bezkontaktně indikuje aktivity spotřebičů a odběr energie. Nyní prochází poslední fází testování v terénu.

Jak zjistit kvalitu vnějšího prostředí

Na vývoji nové senzorové platformy pro měření kvalitativních parametrů venkovního prostředí v současné době pracuje Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT.

Sofistikovaná fasáda budoucnosti

Vývoj inovativního systému lehkých obvodových plášťů, který bude aktivně přispívat k vnitřnímu komfortu a redukci uhlíkové stopy nebytových budov. To je cílem, na který se v rámci mezinárodního projektu Powerskin+ zaměřuje ČVUT UCEEB.

Technologie pro efektivní hospodaření s vodou

Společnost Schneider Electric vyvíjí a dodává technologie pro vodohospodářství, jež přispívají k udržitelnému nakládání s vodními zdroji a pomáhají zlepšit současný celosvětově neuspokojivý stav hospodaření s pitnou a užitkovou vodou.

Válečková vedení zjednodušují svařování tubusů větrných turbín

Spolupráce mezi společností NSK a španělskou firmou Talleres Ganomagoga vedla k významnému pokroku ve svařování tubusů větrných turbín. Inovativní mechanismy lineárního pohybu s nejnovějšími válečkovými vedeními NSK umožňují společnosti Talleres Ganomagoga dosáhnout plynulého a přesného pohybu svářecích strojů, který je třeba jim zajistit, protože tubusy se během výroby prodlužují a stroj se musí pohybovat podél tubusu.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit