Témata
Reklama

Startupy připraveny na další expanzi

Loňský rok přinesl také pro startupy řadu změn. Zatímco dříve převládal na startupové scéně v rámci akceleračních programů CzechInvestu zájem o zahraniční aktivity, loňská omezení související s pandemií onemocnění covid-19 situaci obrátila. Startupy se více soustředily na domácí přípravu, která jim po uvolnění opatření pomůže nastartovat zahraniční expanzi. CzechInvest v této souvislosti jedná o business vízech, která by měla usnadnit vycestování do zahraničí.

Akcelerační programy CzechInvestu se na tuzemské startupové scéně dlouhodobě těší velké oblibě. V uplynulých pěti letech do nich přišlo téměř 800 přihlášek a agentura podpořila celkem 196 startupů, které se více než 300krát zapojily do projektů agentury. Z hlediska rozložení přitom v celkovém součtu dominovaly zahraniční aktivity (195) před těmi tuzemskými (119). V loňském roce byl ale trend přesně opačný.

„Omezení související s pandemií onemocnění covid-19 výrazně zasáhla do možnosti vycestovat do zahraničí. V roce 2020 proto převládal zájem o tuzemské aktivity. Ze 138 žádostí jsme v těchto programech podpořili 58 startupů, dalších deset pokračovalo v inkubaci z předešlého roku. Přihlášek do zahraničních programů bylo méně, podpory se dočkalo 14 firem. V tuzemských aktivitách jsme tedy za rok 2020 podpořili více firem než za předchozí roky,“ říká generální ředitel CzechInvestu Patrik Reichl.

V letech 2016 až 2019 posílal CzechInvest do zahraničí v průměru pět firem měsíčně. V roce 2020 se aktivity na podporu zahraniční expanze kvůli uzavírání hranic po celém světě musely postupně utlumovat. Jako první se uzavřely podnikatelské možnosti v Asii a Singapuru, potom i v Evropě a Americe. Za hranice tak bylo možné ve srovnání s předchozími lety poslat jen necelých 30 % firem.

Celá řada konferencí se přemístila do on-line prostředí, zájem firem o tento formát je však nižší. Firmy tento model vidí jako menší přínos pro rozvoj svého podnikání. To platí obecně o celém on-line prostředí. Podle CzechInvestu je pro startupy velmi důležité moci do zahraničí vycestovat, s potenciálními zákazníky a obchodními partnery se potkat osobně a daný trh lépe poznat.


CzechInvest podporuje startupy. (zdroj: CzechInvest). Pro zvětšení klikněte na obrázek.

CzechInvest věří, že v letošním roce se to v rámci akceleračních programů podaří. Aktuálně vývoj situace sleduje a hned, jak to bude možné, bude realizovat i akcelerační programy v zahraničí. Nadějně se to aktuálně jeví v Singapuru, kde jsou řešeny společně se zahraničním partnerem vyjednání speciálních business víz.

Startupy využily loňský rok hlavně na přípravu pod dohledem mentorů

Celá řada startupů se tak v loňském roce věnovala především rozvoji byznysu na tuzemském trhu a přípravě na zahraniční expanzi, kterou uskuteční, až to situace dovolí. Zvýšil se zájem o program CzechStarter, který poskytuje hodiny mentoringu a poradenství se špičkovými profesionály. Ti ve vybraných oblastech podnikání pomáhali firmám se zdokonalováním produktů, obchodních modelů, dalším směřováním podnikání či právě přípravou na expanzi.

Startupy si loni nechávaly poradit od expertů CzechInvestu v oblasti marketingu, práva, business plánu a obchodu. Tyto aktivity vedou k tomu, aby se vytvořil silný a zdravý základ podnikání na domácím trhu, který bude v čase expanze samostatný a profitabilní. Dle jejích zkušeností totiž vůbec není jednoduché udržovat tým doma a současně rozšiřovat podnikání na jiném kontinentu.

• V roce 2020 CzechInvest podpořil 79 startupů.
• Převládaly tuzemské aktivity, do zahraničí vycestovalo 14 firem.
• Startupy by mohly letos vycestovat do Singapuru díky speciálním business vízům.

Zdroj: Zpracováno redakcí podle tiskové zprávy CzechInvest

Firmy
Související články
Technologické trendy 2021 #2 Revitalizace core systémů

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. Pojďme tentokráte nahlédnout do druhého trendu a to Revitalizace core systémů.

Technologické trendy 2021 #1 Vliv technologií na obchodní strategie

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. Pojďme postupně nahlédnout na vybrané trendy 2021.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit