Témata
Reklama

Umělá inteligence zefektivňuje výrobu

Dlouhodobá spolupráce společnosti Lego, která má v Kladně jeden ze svých velkých výrobních závodů, a Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT přináší konkrétní výsledky využitelné v praxi. Jedním z příkladů této spolupráce je aktuální projekt, jenž využívá umělou inteligenci k automatickému nastavování balicích linek.

Reklama
Reklama
Reklama

Vývojový tým vytváří systém automatického seřizování vibračních bubnů v balicích linkách. Systém je založen na sběru dat a jejich analýze pomocí metod strojového učení a jeho úkolem je nahradit rutinní práci operátorů. S pomocí umělé inteligence se rozvíjí koncept flexibilních a rekonfigurovatelných výrobních linek, které umožňují rychle reagovat na měnící se potřeby trhu a sezónnost výroby. Princip činnosti balicích linek firmy Lego jsme popisovali v tomto článku.

Profesor Vladimír Mařík, vědecký ředitel CIIRC ČVUT, vysvětluje, co je přínosem projektu: „Operátoři při seřizování vibračních bubnů dosud spoléhali na svoje dlouhodobé zkušenosti a znalosti a mnohdy se řídili citem. Oproti tomu umělá inteligence analyzuje data proudící z výrobních strojů a hledá optimální nastavení pro každou z obrovského počtu možných kombinací vstupních parametrů. Řídí se nejen podle konkrétního stroje a stavu jeho opotřebení, ale také podle toho, kterou z několika tisíc různých součástí stavebnice daný stroj právě dávkuje.“

Balicí linky zajišťují přesné dávkování určeného počtu dílků stavebnice do jednotlivých balení. (Zdroj: Lego)

Výhody propojení výzkumu a praxe

Díky úzkému propojení výzkumného týmu s výrobou je možné nápady a inovace testovat přímo v provozu a využívat zpětnou vazbu od operátorů. Jejich praktické zkušenosti a znalosti jsou pro výzkumný tým nenahraditelným přínosem. Během tříměsíčního testovacího období se ukázalo, že toto řešení ušetří 30 % operátorského času. Operátoři v rámci tohoto zkušebního projektu nově zastávají spíše dohledovou funkci a na nastalé mimořádné situace jsou upozorňováni prostřednictvím nově vyvinuté mobilní aplikace. Tato aplikace upozorní operátora na konkrétní problém a zároveň souhrnně reportuje data. Operátor nemusí být stále fyzicky přítomen na lince, řeší konkrétní úkoly tam, kde je to aktuálně třeba. To výrazně zjednodušuje jeho práci.

Josef Novák, ředitel týmu inovací společnosti Lego, spolupráci s CIIRC ČVUT oceňuje: „Díky této spolupráci akademického světa a reálných uživatelů se nám daří dávat nápadům život a zároveň přirozenou cestou seznamovat operátory s inovacemi, na kterých pracujeme. Kladenská továrna je inovačním centrem pro celou skupinu Lego, takže funkční řešení, která v Česku vyvineme, se budou postupně rozšiřovat do dalších továren firmy po celém světě.“

Český projekt pro celý svět

Petr Kadera, vedoucí skupiny inteligentní systémy pro průmysl na CIIRC ČVUT, k tomu dodává: „Tato výzkumně-vývojová spolupráce je významná i z toho hlediska, že řešení navržená naším týmem a otestovaná ve výrobním závodě Kladno pomáhají posouvat i vývoj nových technologií na globální úrovni společnosti Lego. Český výrobní závod a jeho inovační centrum je příkladem přidané hodnoty českého průmyslu, po které se stále volá.“

Kladenský výrobní závod je inovačním centrem pro celou skupinu Lego. (Zdroj: Lego)

Řešení firmě umožňuje nejen snížit náročnost práce operátorů, ale také zvýšit kapacitu výroby. Projekt byl na konci března schválen vrcholovým managementem společnosti Lego a bude letos nasazen do pilotního provozu ve výrobních závodech firmy v Kladně a v Číně a v příštím roce také v Mexiku a Maďarsku.

Zdroj: Tisková zpráva Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT. Zpracováno redakcí.

Firmy
Související články
Evropská centra pro digitální inovace

K rozvoji a transformaci především malých a středních podniků mají sloužit Evropská centra pro digitální inovace. V evropské výzvě programu Digitální Evropa pro vybudování sítě těchto center uspělo pět českých kandidátů. 

Auto jako digitální platforma

Každý druhý vůz na evropských silnicích by v polovině příštího desetiletí mohl být autonomní. Studie společnosti Ericsson se zabývá tím, co všechno by takový systém zahrnoval, včetně infrastruktury podél silnic založené na konceptu IoT a neustálé vzájemné komunikace nejen mezi auty samotnými, ale s celým dopravním ekosystémem.

Související články
Vytvoření vlastní výzkumné infrastruktury

Agentura pro podnikání a inovace, zprostředkující subjekt Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, zahájila příjem žádostí o dotace v poslední výzvě programu podpory Potenciál. Firmy mohou žádat o podporu na založení nebo rozvoj vlastních center průmyslového výzkumu, vývoje a inovací.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit