Témata
Reklama

Evropská centra pro digitální inovace

K rozvoji a transformaci především malých a středních podniků mají sloužit Evropská centra pro digitální inovace. V evropské výzvě programu Digitální Evropa pro vybudování sítě těchto center uspělo pět českých kandidátů. 

Hlavním cílem Evropských center pro digitální inovace je vytvoření sítí. Evropské kolo výzvy na financování Evropských center pro digitální inovace (EDIHy) probíhalo od 17. listopadu 2021 do 22. února 2022 a vybralo na 300 evropských digitálních inovačních center, která by měla pokrýt všechny regiony Evropské unie a zacílit tak na specifické potřeby digitalizace jednotlivých regionů. Každý EDIH bude poskytovat služby založené na konkrétním zaměření, které podpoří místní soukromý a veřejný sektor v jejich digitální a ekologické transformaci. Služby budou poskytovány na otevřeném, transparentním a nediskriminačním základě a budou určeny především malým a středním podnikům a organizacím veřejného sektoru, které vykonávají jiné než ekonomické činnosti.

Tato centra budou podporovat digitální transformaci podniků v regionech tím, že budou poskytovat zdarma služby, jako je testování před investováním, školení a rozvoj dovedností, podpora při hledání investic, vytváření sítí a přístup k inovačním ekosystémům. Regionální rozvoj a digitální transformace je pro naši ekonomiku zásadní. Jejich expertíza bude zaměřena na tyto oblasti: umělá inteligenci, vysoce výkonná výpočetní technika (HPC), kybernetická bezpečnost a digitální dovednosti,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko.

Radomír Zbožínek, ředitel Intemat: „Digitalizace českých, zejména výrobních firem je klíčovou podmínkou pro úspěšně fungující průmysl 4.0. Firmy se perou s nedostatkem lidí, rostoucími náklady na energie, vyšší cenou práce oproti jiným koutům světa. INTEMAC a další centra digitalizace jim z této pasti pomáhají. Díky EDIHu to teď budou moci dělat ještě efektivněji.“ (Zdroj: Intemac)

Čeští kandidáti na EDIHs

BRAIN FOR INDUSTRY

Lídr: Fyzikální ústav Akademie věd ČR

Centrum pro digitální inovace se specializuje na využití umělé inteligence pro MSP, digitalizaci průmyslu, digitální audit a na matematické výpočty a digitální simulace. Jeho primární technologií je umělá inteligence, přičemž působí ve Středočeském kraji a v hlavním městě Praze v sektoru zpracovatelského průmyslu a strojírenství.

CYBERSECURITY INNOVATION HUB

Lídr: CyberSecurity Hub, z.ú. z Jihomoravského kraje

Specializuje na kyberbezpečnostní výzkum a průmysl, komercializaci a implementaci technologií. Mimo jiné se zabývá osvětou a vzděláváním na poli kybernetické bezpečnosti. Působností spadá Cybersecurity Innovation Hub jak do veřejného, tak i soukromého sektoru.

EDIH ČVUT

Lídr: České vysoké učení technické v Praze

Zaměřuje se na výzkum a transfer technologií, digitalizaci veřejné správy a na malé a střední podniky. Hlavními cílovými skupinami tohoto centra jsou v oblastech průmyslu, energetiky, zdravotnictví a cestovního ruchu.

EDIH DIGIMAT 

Lídr: Intemac Solutions

Nabízí spolu s partnery služby umělé inteligence, a to především v Jihomoravském kraji s dalším přesahem do Zlínského kraje a na Vysočinu. Projekt se zaměřuje na využití umělé inteligence u malých a středních podniků, digitální transformaci a automatizaci v sektoru výrobních podniků.

EDIH OSTRAVA

Lídr: Vysoká škola báňská -  Technická univerzita Ostrava

Zaměření na technologii HPC – superpočítání (vysoce výkonná výpočetní technika) a působí v regionu Moravskoslezského kraje s přesahem a využitím technologie v celé České republice a Evropské unii. V rámci HPC se zaměřuje na počítačové modelování, numerické simulace, datové analýzy, rozvoj umělé inteligence a robotiky v sektoru průmyslu, dopravy, zemědělství a ve veřejném sektoru.

Zdroj: MPO


Zpracováno redakcí dle tiskové zprávy MPO a Intemac.

Firmy
Související články
Chytré domácnosti pro úspory energií

Jedním z nejrychleji rostoucích trhů je trh s chytrými domácnostmi. Podle analýzy GlobalData se dokonce do roku 2025 hodnota chytrých domácností zdvojnásobí na 75 miliard dolarů oproti roku 2020. Kromě toho, že by se investice do chytrých technologií měla uživatelům vrátit v podobě 

Národní strategie pro inteligentní specializaci

Současná bezpečnostní a energetická situace jasně ukázala strategický význam technologií a inovací. Při řešení společenských výzev a využití technologických trendů je podpora výzkumu a inovací nezbytným krokem k udržení tempa v globální konkurenci. Pomoci by České republice mohla i národní strategie pro inteligentní specializaci, kterou schválila Evropská komise.

Hannover Messe již příští týden

Od 30. května do 2. června 2022 se na hannoverském výstavišti představí 2 500 firem z přibližně 60 zemí se svými inovacemi pro firmy a energetické systémy budoucnosti. V rámci hlavního tématu Průmyslová transformace ukáží, jak mohou síťově propojené výrobní závody pracovat efektivněji a šetřit zdroje nebo jak lze udržitelně vyrábět a přenášet energii. 

Související články
Auto jako digitální platforma

Každý druhý vůz na evropských silnicích by v polovině příštího desetiletí mohl být autonomní. Studie společnosti Ericsson se zabývá tím, co všechno by takový systém zahrnoval, včetně infrastruktury podél silnic založené na konceptu IoT a neustálé vzájemné komunikace nejen mezi auty samotnými, ale s celým dopravním ekosystémem.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Vytvoření vlastní výzkumné infrastruktury

Agentura pro podnikání a inovace, zprostředkující subjekt Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, zahájila příjem žádostí o dotace v poslední výzvě programu podpory Potenciál. Firmy mohou žádat o podporu na založení nebo rozvoj vlastních center průmyslového výzkumu, vývoje a inovací.

Umělá inteligence zefektivňuje výrobu

Dlouhodobá spolupráce společnosti Lego, která má v Kladně jeden ze svých velkých výrobních závodů, a Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT přináší konkrétní výsledky využitelné v praxi. Jedním z příkladů této spolupráce je aktuální projekt, jenž využívá umělou inteligenci k automatickému nastavování balicích linek.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit