Témata
Reklama

Pětiprstá ruka pro kolaborativní provoz

Do produktového portfolia společnosti Schunk patří zejména uchopovací a upínací systémy pro zrychlení a zefektivnění výroby. V oblasti robotiky a automatizace vyvíjí inteligentní chapadla. Vrcholné stádium v této oblasti je pak servoelektrická antropomorfní ruka SVH.

Pětiprstá ruka SVH je první chapadlo s certifikací pro kolaborativní provoz na světě. (Zdroj: Schunk)

Hledáme-li ten nejuniverzálnější nástroj v přírodě, za kterým navíc stojí miliony let evolučního vývoje, pak je našim pomyslným vítězem jednoznačně lidská ruka. Bereme ji jako naprostou samozřejmost, a tak již málokdo z nás dokáže ocenit všechny její vlastnosti a možnosti zejména při manipulaci s věcmi.
Firma Schunk se dlouhodobě specializuje na manipulaci napříč všemi odvětvími. Více než 30 let se zabývá výrobou a vývojem chapadel, která patří aktuálně ke špičce v oboru. Stejně jako lidské ruka, i chapadla prochází neustálou „evolucí“. Posledním stadiem tohoto překotného vývoje je antropomorfní ruka, která se tak snaží konkurovat úžasnému nástroji na konci paže každého z nás, lidské ruce.

Skládání kostek lega v přímém kontaktu s obsluhou. (Zdroj: Schunk)Jedná se o pětiprstou ruku SVH, která má za cíl co nejvíce se funkčně přiblížit k předloze z dílny matky přírody. Zcela otevřeně je nutno přiznat, že evoluce má mírný náskok a dohnat těch pár milionů let nebude hračka. Pro maximální přiblížení ruka využívá inteligentního řízení všech devíti servomotorů tak, aby každý prst mohl vykonávat nezávislý pohyb. Samozřejmostí pak je schopnost natáčení v zápěstí a dvě provedení - stejně jako u lidské předlohy – pravá a levá varianta.

Umí i kávu! (Zdroj: Schunk)

Chapadlo je taktéž certifikované pro blízkou spolupráci člověka s robotem. Tento certifikát obdržela ruka SVH již v roce 2017 jako první chapadlo pro kolaborativní aplikace na trhu.

Zdroj: Zpracováno redakcí podle tiskové zprávy společnosti Schunk

Firmy
Související články
Vytvoření vlastní výzkumné infrastruktury

Agentura pro podnikání a inovace, zprostředkující subjekt Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, zahájila příjem žádostí o dotace v poslední výzvě programu podpory Potenciál. Firmy mohou žádat o podporu na založení nebo rozvoj vlastních center průmyslového výzkumu, vývoje a inovací.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit