Témata
Reklama

Znal je již Napoleon a dá se s nimi i hnojit

Před více než dvěma staletími spatřil tento vynález světlo světa a dodnes hraje nezastupitelnou roli v naší každodennosti. Řeč je o bateriích. Jejich objevitelem je italský fyzik Alessandro Volta, na jehož počest slavíme 18. února, v den vynálezcových narozenin, Mezinárodní den baterií. Jaká tajemství se skrývají pod jejich tvrdou „slupkou“ a které interesantní příběhy jsou s vývojem baterií spojeny? 

Zajímavost 1

Za vynález titul od Napoleona a kráter na Měsíci

Zmiňovaný věhlasný italský fyzik Alessandro Volta proslul řadou objevů v oboru elektřiny. Jeho jméno je však nejvíce skloňováno právě v souvislosti s vynálezem první elektrické baterie na světě, takzvaného Voltova sloupu. Při prezentaci výsledků svého výzkumu v Paříži uhranul rodák z Lombardie tehdejšího prvního francouzského konzula Napoleona Bonaparta. Ten se následně stal jeho významným podporovatelem. Voltovi udělil kupříkladu titul hraběte a jmenoval ho dokonce i italským senátorem. Ani po Napoleonově porážce neupadl Volta v nemilost a v roce 1815 byl rakouským císařem Františkem II. dosazen na pozici děkana Filozofické fakulty v Pavii. Dnes je po něm pojmenována jednotka elektrického napětí a rovněž jeden z kráterů na přivrácené straně Měsíce.

Zajímavost 2

41 neproměněných nominací

V roce 2019 získali John Goodenough, Stanley Whittingham a Akira Jošino Nobelovu cenu za vynález lithium-iontových akumulátorů, které jsou v dnešní době nejvyužívanějším typem baterií. „Zajímavé však je, že tato technologie je více než sto let stará. Za otce lithiových baterií je totiž považován Američan Gilbert Newton Lewis, který s nimi poprvé experimentoval již v roce 1912,“ popisuje Radim Tlapák, ředitel předního českého internetového obchodu BatteryShop.cz. „Tento fyzikální chemik se však na rozdíl od svých nástupců nejvěhlasnější vědecké ceny nikdy nedočkal. A to i přesto, že na ni byl nominován celkem 41krát,“ dodává.

Zajímavost 3

Nejvíce baterií se vyrobí v Číně

Světovým lídrem ve výrobě baterií je dlouhodobě Čína. Místní největší firma CATL ovládala v minulém roce téměř třicet procent celého trhu. V nejlidnatější zemi světa se nachází více než devět desítek obřích továren na akumulátory, které se označují jako „gigafactory“. Se zvyšující se poptávkou spojenou s nástupem elektromobility se však výroba začíná výrazněji rozšiřovat i na starý kontinent. Svou „gigafactory“ by v blízké budoucnosti mohla mít i Česká republika. O její výstavbě na našem území uvažuje koncern Volkswagen.

Zajímavost 4

Největší baterii najdete u protinožců

V roce 2017 dokončila americká společnost Tesla instalaci největší lithium-iontové baterie na světě. Ta se nachází u australského města Hornsdale. Původně disponovala výkonem 100 megawattů a kapacitou 129 megawatthodin. Dokázala tak pokrýt hodinovou spotřebu elektřiny zhruba 30 tisíc domácností. Před dvěma lety však došlo k rozšíření areálu, čímž se parametry celého bateriového úložiště ještě o třetinu zvýšily.

Zajímavost 5

Pole pohnojené bateriemi

Řada látek obsažených v běžných alkalických bateriích je potenciálně škodlivá jak pro člověka, tak pro životní prostředí. Před pár lety se však jedné finské firmě podařilo vyvinout způsob, jak z použitých baterií oddělit důležité stopové prvky, jako jsou zinek, mangan, draslík či síra. Ty pak následně nacházejí uplatnění kupříkladu při výrobě hnojiv či doplňků stravy.

Zajímavost 6

Funguje již 182 let

Malý elektrický zvonek v předsálí jedné z laboratoří Oxfordské univerzity v Anglii může návštěvník poměrně snadno přehlédnout. To by však byla škoda, neboť toto zařízení disponuje zřejmě nejdéle fungujícími bateriemi na světě. Ty mu dodávají energii již od roku 1840 a zvonek od té doby rozhýbaly asi deset miliardkrát. Vědci přitom dodnes neznají přesné složení baterií, neboť čekají, až se přirozenou cestou samy vybijí. Podle odhadů by k tomu mohlo dojít za deset až dvacet let.

Zajímavost 7

Jedna může znečistit až 600 tisíc litrů vody

Baterie jsou řazeny mezi nebezpečný odpad. Po jejich dosloužení je tedy nezbytné dbát na správnou recyklaci. „Vyhazovat použité baterie do směsného odpadu či na jiná k tomu neurčená místa je velmi nezodpovědné vůči životnímu prostředí. Dnes už téměř nepoužívané nikl-kadmiové články, které se však stále dají najít v některých starších zařízeních, dokážou kupříkladu znečistit až 600 tisíc litrů vody. Jakmile tedy život baterie skončí, měl by ji člověk vhodit do sběrného boxu či odevzdat na odběrovém místě,“ nabádá Barbora Stárková ze společností REMA, které zajišťují zpětný odběr elektroodpadu.

Zajímavost 8

Na teplotě záleží

Obecně je známo, že výrazný chlad či naopak velké horko životnosti baterií nesvědčí. Optimální teplotou pro jejich provoz a skladování je tak 15 až 20 stupňů Celsia. Krátkodobé vystavení mrazu by na akumulátoru nemělo zanechat trvalé následky. Delší „pobyt“ v nízkých teplotách však již může vést k trvalému defektu. „Typicky se tak děje u přes zimu špatně uskladněné zahradní techniky či elektrokol. Ještě dramatičtější následky může pro baterii mít působení nadměrného tepla, neboť dokáže zapříčinit deformaci akumulátoru a ve výjimečných případech i jeho explozi,“ uzavírá Radim Tlapák.

Ověřte své znalosti o bateriích 


Kdo vynalezl první dobíjecí baterii?

Gaston Planté

Luigi Galvani

Alessandro Volta

Thomas Alva Edison


Ve které zemi se za rok vyrobí nejvíce baterií?

Austrálie

USA

Japonsko

Čína

Co není součástí galvanického článku?

Katoda

Dioda

Elektrolyt

Anoda

Jaká je ideální teplota pro použití a skladování baterií?

5–20 stupňů Celsia

2–8 stupňů Celsia

18–25 stupňů Celsia

10–15 stupňů Celsia


Která společnost zprovoznila u australského města Hornsdale největší soustavu baterií na světě?

Tesla

Panasonic

CATL

PEVE


Jaký byl původní význam slova baterie?

Zařízení schopné uchovávat energii

Předmět zbroušený do oválu

Označení pro zadní část jezdeckého sedla

Skupina stejných předmětů, které vystupují jako jeden celek


Kde nalezneme nejdéle sloužící baterii na světě?

Italská Pavii

Anglický Oxford

Australský Hornsdale

Americký Seattl


Kdo jako vůbec první experimentoval s lithiovými bateriemi?

Stanley Whittingham

Gilbert Newton Lewis

Akira Jošino

Isaac Newton


Zdroj: e-shop BatteryShop.cz

Reklama
Reklama
Reklama

Správné odpovědi

Gaston Planté, Čína, Dioda, 15–20 stupňů Celsia, Tesla, Skupina stejných předmětů vystupujích jako jeden celek, anglický Oxford, Gilbert Newton Lewis

Firmy
Související články
Implementace inovací napříč obory

Tradiční způsoby práce se mění zejména kvůli stále většímu zapojení moderních technologií a inovačních řešení. Mnoho odvětví se v současnosti nachází na prahu nové éry – dokazují to i nejnovější průzkumy. Podle těch se v Česku chystá v dalších letech investovat do digitalizace 53 % firem a do inovací až 65 %, nejvíce těch průmyslových. Slibují si od toho nejen jejich další růst a udržení kroku s dobou, ale také zvýšení efektivity a produktivity ve spojení se snížením nákladů. Budoucnost českých firem tedy spočívá v inovacích, níže uvádíme několik z nich z různých oblastí podnikání, které se nebály využít příležitosti a nabízí zajímavá řešení.

Související články
Auto jako digitální platforma

Každý druhý vůz na evropských silnicích by v polovině příštího desetiletí mohl být autonomní. Studie společnosti Ericsson se zabývá tím, co všechno by takový systém zahrnoval, včetně infrastruktury podél silnic založené na konceptu IoT a neustálé vzájemné komunikace nejen mezi auty samotnými, ale s celým dopravním ekosystémem.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Technologické trendy 2021 #6 Zero Trust

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. V pořadí již šestý trend se zabývá tzv. Zero Trust, tedy nulové důvěře, a to k čemukoliv. 

Precizní zemědělství a nástup umělé inteligence

Digitalizace a technologické inovace stále více promlouvají do zemědělství. U precizního zemědělství můžeme v letošním roce očekávat výrazný nárůst popularity a implementace. Zemědělci budou také více využívat Internet věcí)a můžeme se těšit i na nástup umělé inteligence. Ta se bude prosazovat nejen u monitorování, postřiku či sklizně plodin či u systémů pro předpověď, optimalizaci a řízení zemědělských procesů. 

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit